Hogy szúrhatok be korrektúra-jeleket?

Szövegszerkesztő
Gábriel
Önkéntesek

Hogy szúrhatok be korrektúra-jeleket?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Valaki megkért, hogy javítsam a szövegét. Szeretném beszúrni a megfelelő helyekre a szövegébe a korrektúra-jeleket, amiket ez az oldal is bemutat: https://publications.europa.eu/code/pdf/360300-hu.pdf Van ehhez valami bővítmény, vagy rajzolgassak?
Másik problémám, hogy ő pdf-ben küldte el a szöveget, és nekem csökönyösen csak LibreOffice drawban nyílik meg. Szeretném inkább writerban megnyitni. A szöveg egyébként szerkeszthető, de draw-ban nincs kurzív és bold, az hiányzik nekem.
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Zizi64
Globális moderátorok

Re: Hogy szúrhatok be korrektúra-jeleket?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Másik problémám, hogy ő pdf-ben küldte el a szöveget, és nekem csökönyösen csak LibreOffice drawban nyílik meg. Szeretném inkább writerban megnyitni.
...Hát ez nem ilyen egyszerű. A PDF fájl eleve egy "grafikus lenyomata" az eredeti szerkeszthető dokumentumnak. Szövegszalagok és egyéb grafikus elemek alkotják. Annak a Draw-ban a helye. Nem nevezném teljes értékű szerkesztésnek, inkább csak kozmetikázásnak, amit a Draw-ban a PDF fájlokkal el lehet követni.
Több út is létezik, de egyik sem onnan indul, ahol most jársz.

- Létezik a hibrid ODF/PDF formátum. Ez egy olyan PDF, amibe bele van ágyazva az ODF dokumentum. Egy PDF olvasó programban PDF-ként jelenik meg, a LibreOffice Writerben pedig szerkeszthető .odt dokumentumként. De ennek a használatához az elejétől kezdve ebben a formátumban kellett volna dolgoznia miden érintett félnek.

- Kereshetsz esetleg valamilyen online konvertert, vagy próbálkozhatsz PDF-readerből másolással, és jól beállított LO importszűrővel kézzel átültetni LO formátumba (illetve ODF/PDF hibrid formátumba) a dokumentumot. Mindkettő korrekcióra fog szorulni nagy valószínűséggel.
https://ask.libreoffice.org/t/can-i-ins ... nt/30360/3

- Ha a PDF-ed egy laponként szkennelt képhalmaz tulajdonképpen, akkor karakterfelismerő programmal lehet próbálkozni - de az még több utómunkát igényel...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Zizi64
Globális moderátorok

Valaki megkért, hogy javítsam a szövegét. Szeretném beszúrni a megfelelő helyekre a szövegébe a korrektúra-jeleket, amiket ez az oldal is bemutat: https://publications.europa.eu/code/pdf/360300-hu.pdf Van ehhez valami bővítmény, vagy rajzolgassak?
A LibreOffice kétféle nyomon követhető korrektúra/lektorálási metódust ismer alapból:
- A Változáskövetést
- és a Megjegyzéseket.
Ez általában elegendő a legtöbb felhasználó számára.

Minden egyéb megoldást neked kell kiötölni, megvalósítani, vagy harmadik féltől beszerezni (ingyen, vagy fizetősen)
Ilyen grafikus jeleket
- vagy speciális karakterkészletként (ennek olyan ingyenes licenccel kell rendelkeznie, hogy az beágyazható legyen, különben a többi fél csak akkor látja, ha neki is telepítve van ugyanaz a font!)
- vagy effektíve egy grafikus könyvtárként (természetesen ezt is beágyazva kell használni, és nem linkelve!)
tudok elképzelni.
Ismerek többféle kiterjesztést, ami ilyen-olyan grafikus jeleket tartalmaz, de konkrétan ilyennel még nem találkoztam. Nézz szét a Kiterjesztések oldalon: https://extensions.libreoffice.org/

Writerben nem jó a sok apró grafikát kezelni.
Draw-ban a szövegek igazából nem mások, mint szöveget is tartalmazó grafikus elemek. Megint csak nehézkes lesz kezelni...
Sok sikert!
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Zizi64
Globális moderátorok

Az általad linkelt jelek papír alapú kézirathoz valók. Elektronikus dokumentumban el kell végezni a javítást, és azt valahogy jelezni, hogy elutasíthassa, vagy elfogadhassa a másik fél. Erre való a Változáskövetés.

De ha mindenképpen ezeket a jeleket akarod használni, akkor megnyitod Drawban a linkelt dokumentumodat, .odg-be konvertálod, és a kis képeket kihúzogatod a Galériába, egy saját témába. Onnan aztán behúzogathatod a "javítandó" dokumentumba. Ebben az esetben nem kell rajzolni, kész vannak. Már amelyik lineáris nagyítással felhasználható... Könnyen lehet, hogy esetleg átlátszó háttérszínűre kell konvertálnod a képeket, hogy ne takarja ki a betűket. És a több darabból állókat össze kell vonnod, csoportosítanod kell, mielőtt kihúzod a Galériába (vagy csak több darabban tudod azokat felhasználni...
360300-hu.odg
(52.84 KiB) Letöltve 12 alkalommal.
Sok sikert!
Gábriel
Önkéntesek

Tetszik ez a legutolsó, a rajzolt korrektúra-jelekkel a Galériában. De rögtön bajom van a vonalvastagsággal. Hajszálvékony. Nem találom sehol, hol lehet vastagítani.
Szerk. Megvan! Fromátum>Vonal
Iván
Linux Mint UMA
Gábriel
Önkéntesek

Most megrajzoltam szóköz jelet, csoportosítottam a két kis félkört és vonalkát. Jól néz ki, vagyis pont olyan, amilyent akartam.
A Képtárban csináltam egy Korrektúra mappát.
De hogy húzzam a rajzocskámat a Képtárba?
Iván
Linux Mint UMA
Zizi64
Globális moderátorok

De hogy húzzam a rajzocskámat a Képtárba?
Egérrel.
Katt a képre, tartsd lenyomva az egér gombját (mozdulatlanul!), amíg az egérmutató meg nem változik.
Ezután a gombot folyamatosan lenyomva tartva áthúzható a képecske a Galériába.
(Én csak egyesével próbáltam...)

A galéria pedig közös eszköz: használható a Writerben is, meg a többi alkalmazásban is.
A Galéria elérhető önállóan is, meg az Oldalsávon keresztül is.
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

De rögtön bajom van a vonalvastagsággal. Hajszálvékony. Nem találom sehol, hol lehet vastagítani.
Szerk. Megvan! Fromátum>Vonal
Ha a Drawban rajzolod meg, célszerűbb egy objektumstílust létrehozni nekik, és egy dupla kattintással alkalmazni a megrajzolt elemekre. Nagyon időt rabló, munkás dolog mindegyiknek egyesével beállítani a színét, vonalvastagságát, meg amit még kell. A Stílus mindezeket tartalmazza.
Sok sikert!
Gábriel
Önkéntesek

Köszönöm, most a behúzás is sikerült, a mappára kattintva, alatta.
Iván
Linux Mint UMA
Gábriel
Önkéntesek

- Ha a PDF-ed egy laponként szkennelt képhalmaz tulajdonképpen, akkor karakterfelismerő programmal lehet próbálkozni - de az még több utómunkát igényel...
Nagyon egyszerűsítettem. Az odf fájl-t kedvem szerint kicicomázom korrektúrajelekkel, aztán rákattintok a Nyomtatás...-ra és Mentés fájlba. Egyből átteszi az egészet pdf-be az én rajzaimmal együtt és küldhetem a szerzőnek.
Iván
Linux Mint UMA
Zizi64
Globális moderátorok

Az odf fájl-t kedvem szerint kicicomázom korrektúrajelekkel, aztán rákattintok a Nyomtatás...-ra és Mentés fájlba. Egyből átteszi az egészet pdf-be az én rajzaimmal együtt és küldhetem a szerzőnek.
De ezzel jól megszívatod szegényt. Mindent kézzel kell kijavítania a saját példányában.
A változáskövetést könnyebben tudná kezelni... Végigmegy: elfogad, vagy elutasít... Akár egyszerre el is fogadhatja az összes változtatást.
Sok sikert!
Gábriel
Önkéntesek

Ha jól értem, ez úgy működne, ha a szerzőnek is meglenne a LibreOffice. De őt ez nem érdekli, nem akar ezzel foglalkozni. Rövid, reklámnak használható szövegekről van szó, úgyhogy megmutatom a javításokat, ő meg javítgathatja a sajátját.
Köszönöm a segítséget.
Iván
Linux Mint UMA
Zizi64
Globális moderátorok

Ha jól értem, ez úgy működne, ha a szerzőnek is meglenne a LibreOffice.
OpenOffice alatt és - tudtommal - MS Office alatt is létezik a funkció. ...Csak nem pdf-be szkennelt kézírást kell tán javítanod?! (2024-ben...)

Vagy valami egyszerű - főleg kódolásra való - TextEditort használ?
Sok sikert!
Válasz küldése