word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Szövegszerkesztő
jogszaby
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2019. január 31., csütörtök 13:57

word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: jogszaby »

Üdv!

Olyan .doc fájlt kellene megnyitnom, amiben van fejléc, alatta egy pár soros rész két hasábbal, az alatt szakasztörés, majd kezdődik maga az anyag.
A Writer sajnos úgy nyitja meg a doksit, hogy a két hasábos rész egyáltalán nem jelenik meg és a fejléc alatti többit részt is áttolja a következő oldalra. Az első oldal tehát a fej és lábléctől eltekintve üres.
Eddig ilyennel nem találkoztam, megjelent minden, csak eltolva. Azt rendbe tudtam tenni, de ezzel nem boldogulok.

Plíz, help me...
LibreOffice 6.0.4.2
Windows 10 Professional
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

OpenOffice 5.2.4.2
Windows 7 Professional
Elsőre az tudom javasolni, hogy térj át LibreOffice-ra - bár a feltüntetett verziószám arra utal, hogy NEM OpenOffice-t használsz). A LO egy kicsivel kompatibilisebb az idegen, sose szabványosított és elavult fájlformátumokkal, mint a bináris MS .doc formátum.

Vagy legalább töltsél fel ide egy mintadokumentumot, akkor ki tudom próbálni többféle programverzióval.

De ne feledd:
- Nincs (soha nem volt és soha nem is lesz 100%-os kompatibilitás a különböző fájlformátumok között.
- Minden program a saját, natív fájlformátumával képes csak működni. Ennek érdekében, amikor idegen fájlformátumot próbálsz szerkeszteni, a Writer megnyitáskor .doc-ból .odt-be konvertál (még ha nem is látszik a fájl kiterjesztésében!), .doc-ba történő visszamentéskor pedig .odt -> .doc konvertálást végez. Mindkét konverzió VESZTESÉGES lehet! Egy-egy tulajdonságérték, rosszabb esetben tartalmi részek is módosulhatnak, elveszhetnek.

Emiatt NAGYON fontos: Ha AOO-szal/LO-szal dolgozol, akkor az értékes dokumentumaidat ODF formátumban hozd létre, abban tárold, abban a formátumban dolgozz rajta, és csak a munka végén készíts egy vagy több másolatot az idegen fájlformátumokban!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
jogszaby
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2019. január 31., csütörtök 13:57

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: jogszaby »

Kedves Tibor,

először is nagyon köszönöm, hogy foglalkozol a problémámmal. LibreOffice-t használok, nem tudom, miért OO-t írtam. Azóta új gépet is kaptam, így most Win10 Pro alatt futó LO-t használok.
Verzió: 6.0.4.2
Build az.: 9b0d9b32d5dcda91d2f1a96dc04c645c450872bf
CPU szálak: 4; OS: Windows 10.0; Felületmegjelenítés: alapértelmezett;
Területi beállítások: hu-HU (hu_HU); Calc: CL
Csatoltam egy .doc fájlt, láthatod, hogy szétdobja a Writer. Ha az MS Word-del elmentem .docx-ben, akkor annyi változik, hogy a Writerben nem az első kettő, hanem csak az első oldal marad majdnem teljesen üresen.
Otthon kipróbáltam a 6.1.5 és 6.2 verziókkal is, ugyanez a helyzet.
Hivatalban dolgozok, ahol elkezdtünk átállni LO-ra, de sok kollégának még hosszú ideig MS Office-a lesz, abban dolgoznak, emellett a központilag hivatalosan elfogadott, elvárt fájlformátum továbbra is a .doc vagy .docx.
Emiatt lenne fontos a minél jobb kompatibilitás. Gondoltunk arra, hogy átkonvertáljuk a doksikat .docx-be, de egyrészt ez - mint a fenti példából is látható - nem segít minden esetben, másrészt nincs erre hivatalos MS program, harmadik fél megoldása pedig biztonsági okokból nem nagyon jöhet szóba. Több tízezer doksiról van szó egyébként, amiknél elég nagy probléma lenne az is, ha a konvertálás során esetleg módosulna a tartalmuk. Mi pedig nem akarunk a jelenlegi problémából még nagyobbat.

Szabolcs
Csatolmányok
MS Word LO komp. probléma.doc
(44 KiB) Letöltve 199 alkalommal.
LibreOffice 6.0.4.2
Windows 10 Professional
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Hivatalban dolgozok, ahol elkezdtünk átállni LO-ra, de sok kollégának még hosszú ideig MS Office-a lesz, abban dolgoznak, emellett a központilag hivatalosan elfogadott, elvárt fájlformátum továbbra is a .doc vagy .docx.
A .doc formátum nem szabványos. A Microsoft SOHA nem szabványosította. És ráadásul, ahány évben kiadtak újabb és újabb Word/Office változatokat, annyiféle verziója van a .doc formátumnak. Ráadásul a formátum leírása évtizedekig nem volt publikus, az OpenOffice fejlesztői reverse engineering módszerrel voltak kénytelenek visszafejteni, hogy hogyan is kell létrehozni egy .doc formátumú fájlt. Képzelheted, hogy micsoda munka volt megírni a konverziós eljárásokat.

Azt ugyanis tudnod kell, hogy amikor AOO/LO programmal MS formátumú dokumentumot szerkesztesz, akkor KÉTSZER történik konverzió: Amikor megnyitod, és amikor mented az idegen formátumú fájlt. Működés, szerkesztés közben tehát NEM MS formátumban van a fájlod a memóriában.

A .docx elvileg már szabványosítva van. Mondom: elvileg. Miután az akkori OpenOffice fejlesztőcsapat (ma már a The Document Fundation kezeli) benyújtotta a saját ODF szabványát a szabványügyi hivatalokba, a MS is a fejéhez kapott, és összedobta (szó szerint összegányolta) az OOXML formátumot. De annyira kapkodtak, hogy a végén kapásból két verziója lett annak is: az ÁTMENETI (Transitional: ez az alapértelmezett az újabb MS Office-okban, és azt jelenti, hogy még a mai napig faragják, változtatnak rajta, gyakorlatilag ugyanúgy, mint a "régi szép, szabványmentes időkben"), illetve létezik a SZIGORÚ verzió (Strict: ez az IGAZI szabványos OOXML fájlformátum.)
A Libreoffice (természetesen) a Strict verziót kezeli jobban, mert azon ritkábban változtatnak.
Sajnos a Strict .docx verzióba csak akkor tudsz az MS Office-szal menteni, ha
- eléggé új verziód van az MS Office-ból
- jó mélyen belenyúlsz a beállításokba a Word-ben, és átállítod ezt az opciót.

A nem ős-öreg MS Office verziók viszont képesek megnyitni a szabványos ODF fájlformátumot; igaz, hogy úgy tudom, hogy teljeskörűen csak az ODF 1.1 verziót. (ma már az 1.2 verzió az alapértelmezett a LibreOffice-ban, de kellett kb. 6 év a verzió-váltáshoz. 2005-ben adták ki az 1.1 verziót, és 2011-ban az 1.2 verziót. Bár már készül az 1.3 verzió, de azért 8 éve ugyanazt a fájlformátumot használhatod.
De mondom még egyszer: a Wordbe épített konverter, ami képes megnyitni az ODF fájlokat, jobban boldogul az ODF 1.1-es dokumentumokkal.

https://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument - ez volt a VILÁGON az első szabványosított nyílt dokumentum formátum. Az OpenOffice akkori fejlesztője szabványosította.
https://en.wikipedia.org/wiki/Office_Open_XML - ezt sikerült kreálnia az MS-nek a OpenOffice sokkal jobban szervezett formátumára reagálva.

Konklúzió:
Csak akkor lesz egyáltalán bármilyen elégséges szintű kompatibilitás, ha egyféle Office csomagot használtok (MS Office-ból ráadásul UGYANAZT a verziót! A LibreOffice fájlformátuma nem háklis ennyire a szoftver verziószámra, de azért az ördög itt sem alszik...).
Csak akkor lesz kielégítően hosszú ideig kompatibilitás, ha átálltok teljesen a szabványos ODF (.odt, .ods, ...) formátumra. Tudom, ez nem kevés munkával jár, és magas szintű hozzáértést feltételez. Ráadásul meg kell vizsgálni, hogy nem használtok-e olyan funkciót, ami az AOO/LO csomagokba nincs implementálva. (Mert az AOO/LO nem MS Office klón, ne várd tőle, hogy PONTOSAN ugyanazt tudja, mint a MS Office. Egyes dolgokban kevesebb, más dolgokban több annál, és van néhány dolog, ami ugyan létezik minden Office csomagban, csak éppen MÁSHOGYAN.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A konkrét mintafájlodhoz:

A .doc formátum EGYÁLTALÁN nem ismeri az "Oldalstílus" fogalmát. Ezt a LibreOffice csak úgy tudja kezelni, ha annyiféle oldalstílust hoz létre a fájl megnyitása után, ahány különbözően formázott oldal van a .doc fájlban. Ezt látod a Stílustárban az oldalstílusoknál "1 átalakítása", "2 átalakítása" néven - amíg szerkeszted a fájlt. Természetesen, amikor mented és bezárod a .doc fájlodat, már megint nem lehet benne "Oldalstílus", mert azzal nem tudna mit kezdeni az MS Office.
Ezt írtam föntebb: van, ami nem létezik még a .doc formátumban, a fejlettebb formátumokban meg már létezik.

Olyan .doc fájlt kellene megnyitnom, amiben van fejléc, alatta egy pár soros rész két hasábbal, az alatt szakasztörés,
A "Szakasztörés" fogalom egészen mást jelent az MS formátumokban, mint az ODF formátumban! Ez megint a tipikus esete annak, amit fentebb írtam: Mindkettőben létezik, de egész máshogy! Ennek olvass utána ilyen és hasonló helyeken:
https://support.office.com/hu-hu/articl ... fb57aebfdc
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Tehetnél fel ide egy képernyőképet a Word programból: arról, hogy ott pontosan hogyan is néz ki a dokumentumod.

Nekem, és nekünk a a cégnél sincs már MS Office évek óta, ezért a .doc fájlodat csak AOO-szal, vagy LO-szal tudom kipróbálni. A kipróbálás közben használt LO verziók (4.4.7-től 6.1.4 verziókig) mindegyike erőltetett oldaltörést mutat az első és a leírásod szerint szükségtelen második oldal között. Ez lehet, hogy éppen a szakasztörés jelenléte miatt jön létre az LibreOffice-ban történő megnyitáskor.

Az AOO4.1.5 viszont egyben (egy oldalon)tarja a szakasztörés előtti és utáni tartalmat.
WinPenPack-os hordozható verzióval te is kipróbálhatod. Ez nagyjából azt jelenti, hogy valamit elrontottak ez ügyben a fejlesztők a LibreOffice újabb verzióiban. Már ha a Szakasztörést valóban "oldal-egybentartó" tulajdonsággal kell figyelembe venni.

Ötletem, tippem, javaslatom ennyi van csupán:
- Jelentsd a fejlesztők felé a hibát a magyar, vagy a nemzetközi hibabejelentő oldalon. Ez a mintadokumentum oda is nagyon jó szolgálatot fog tenni.
- Addig is a szakasztörés helyett a címert és a mellette lévő szöveget tedd a fejlécbe. Mert most NEM OTT VAN: van ugyan egy 0,1 cm magas fejléc, de a tartalom nem benne, hanem alatta, a szövegtestben van. Ez ugyanúgy jelenik meg az AOO és a LO verziókban is.
- A kéthasábos rész helyett pedig megpróbálhatod egy táblázat, vagy szövegkeretek használatát egy ugyanazon "szakaszban"
- más szóval: a szakaszok, szakaszhatárok használatát mindenképpen kerüld!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Itt is vannak remek összevetések a különböző fájlformátumokról, és a különböző Office csomagokról:

https://forum.openoffice.org/en/forum/d ... &mode=view

https://wiki.documentfoundation.org/Fea ... oft_Office

https://index.hu/tech/2009/07/15/eltunh ... _formatum/

És azt se fejeltsd el, hogy a Windows nem az egyetlen oprációs rendszer a vcviláűágon. Bár én is azt hazsnálok, mindig igyekszem olyan dokumetumokat kiadni a kezemből, amiket lehetőleg alakhűen meg lehet nyitni, olvasni nyomtatni kitölteni, (esetleg szerkeszteni is) lehet:
- más operációs rendszeren (Mac, Linux, stb...)
- Microsoft kommerciális karakter készletekkel nem rendelkező környezetben
- az MS Office-től eltérő programokkal
is.

Nagyon jó tulajdonsága a LibreOffice-nak, hogy az ODF fájlformátumot képes beágyazni PDF exportokba is. Ezáltal az eredmény a hagyományos és ingyenes PDF olvasókkal
- megnyitható
- olvasható
- nyomtatható
- esetleg kitölthető
lesz, és ráadásul a LibreOffice-szal ODF-ént megnyitható és TELJESKÖRŰEN szerkeszthető is!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
jogszaby
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2019. január 31., csütörtök 13:57

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: jogszaby »

Mellékelek egy kis képet, a lényeg látszik rajta.
Kétféle megoldást használunk egyébként, a régebbi doksikban szakasztörésben szerepelt ez a problémás pár sor, az újabbakban pedig beszúrt táblázatban. A táblázatost az előző gépemen lévő 5.2.4.2-es Writer nem bírta, a táblázatot konkrétan nem jelenítette meg, pont ezért írtam ebbe a fórumba. A 6.0.4.2 verzióval viszont szerencsére már nincs ilyen gond, ezt most vettem észre.
A probléma tehát továbbra is a szakasztörésekkel van, ahogyan te is mondtad. Ahogy látom, a Writer a szakasztörést oldaltörésnek veszi és akként jeleníti meg.
A bejelentést megteszem.
Csatolmányok
mátyás MS Word  komp probléma.png
LibreOffice 6.0.4.2
Windows 10 Professional
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Most tudatosult csak benem, hogy a kéthasábos rész első hasábja ÜRES!

Ha a két hasáb csak arra kellett, hogy a második hasábba átcsúszó tartalom eléggé jobbra legyen tolva, akkor ezt nem így célszerű csinálni.
- Inkább megfelelő tabulációs pozíciókkal ellátott bekezdés stílus,
- vagy ugyancsak a felhasználó által definiált bekezdés stílusok megfelelő tulajdonságainak (behúzás, térköz)
- vagy akár keretek, szövegdobozok
használatával, beállításával érheted el a kívánt hatást. És ezek a tulajdonságok nagy valószínűséggel kompatibilisebbek az MS formátummal is - például mert nem lesz szükség szakaszatárra sem előtte, sem utána.

A tabulátoros és a szövegdobozos/keretes megoldás akkor is használható, ha az "első hasábba" is kell írni...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
jogszaby
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2019. január 31., csütörtök 13:57

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: jogszaby »

Igen, így van, és amint írtam - bár nem a Libre Office miatt, mert akkor még nem merült fel ez a probléma, hiszen mindenki MS Office-t használt - pár éve már nem is használjuk ezt a kéthasábos megoldást a szakasztörésekkel, helyette táblázatban szúrjuk be ami kell, és ezt a 6-os LO már helyesen kezeli. De a korábban keletkezett, több tízezer, kéthasábos megoldás tartalmazó doksi tekintetében ez már eső után köpönyeg.
Bejelentettem a problémát, majd jelzem, ha válaszolnak.
Addig is még egyszer köszönöm, hogy ilyen lelkiismeretesen foglalkoztál a bajommal... :)
Szép napot!
LibreOffice 6.0.4.2
Windows 10 Professional
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: word kompatibilitási probléma (két hasáb, szakasztörés)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

De a korábban keletkezett, több tízezer, kéthasábos megoldás tartalmazó doksi tekintetében ez már eső után köpönyeg.
Tegyél fel egy hordozható Apache OpenOffice programot - az nálam jól nyitotta meg a fájlodat, és használd a csoportos konvertálás funkciót: konvertáld a .doc fájlok másolatát(!!!) .odt formátumba. Azokat már jól nyitja meg a LibreOffice is!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése