[Megoldva] Dátum megváltoztatása

Táblázatkezelő
sorrund
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011. augusztus 18., csütörtök 11:55

[Megoldva] Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: sorrund »

Tisztelt fórumtársak.

Lenne egy olyan megoldandó problémám hogy egy táblázat oszlopában ami 5502 sorból áll meg kellene változtatnom a dátumot erről a formátumról 2014. 10. 22. erre a formátumra 22/10/2014 Van erre lehetőség? És ha igen akkor miként? Esetleg valamilyen más program, vagy ötlet. Előre is köszönöm a válaszokat!
(Libre office Verzió: 6.3.6.2 (x64)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sorrund 2020. július 21., kedd 22:24-kor.
(Libre office Verzió: 6.3.6.2 (x64)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha azok az adatok TÉNYLEG DÁTUMOK - azaz formázott numerikus értékek - akkor csak a formázást kell megváltoztatnod egyetlen jól beállított Cellastílussal. Kijelölöd az oszlopot és alkalmazod a stílust. Ennyi. A stílusban meg kell adnod a kívánt formátum kódját: "DD/MM/YYYY".

Ha azok a "dátumok" csupán dátumnak kinéző, zéró számértékű szövegek - mint a példádban: 2014. 10. 22. - akkor előbb emészthetővé kell tenned a szöveget a Calc számára, hogy Dátumként ismerje fel a fölösleges szóközöket és fölösleges pontot tartalmazó a szöveget. (Ez nem "hivatalos", nem szabályos dátum-alak egyetlen nyelvben sem.)
Aztán a már valóban Dátum jelegű értékeket meg kell formáznod az általad kívánt módon (angol-német-magyar nyelvtani szabályok, szokások szerint). Mindezt egy, vagy több segédoszlopban teheted meg.
Végül az eredményt visszamásolhatod az eredeti oszlopba. Persze már nem hivatkozásként, hanem csak az értékeket és a formátumot.

Ha meg akarod egyszerű szövegnek tartani az adatokat, akkor bonyolult cseréket és sorrend-megváltoztató kombinált függvényeket kell alkalmaznod a segédoszlopban. De ez tényleg nagyon bonyolult lehet, abban az esetben ha például az egyjegyű értékek (január elseje) nem 01-ként hanem 1-ként vannak ábrázolva, vagy nem minden adatban van ugyanannyi pont... Ekkor nem lehet pont ugyanúgy szétvágni minden szöveget: karakterszám alapján). Ez esetben a pontot (vagy a szóközt, vagy a kettő kombinációját) kell a szövegben keresni, és ott elvágni a szöveget, majd a kívánt sorrendben összerakni, de a pont lecserélésével. És ez pontosan olyan bonyolult lesz, mint amilyennek első olvasásra érződik.

Ha töltesz fel egy 128 KiB-nál nem nagyobb, ODF típusú példafájlt, akkor abban majd mutatom is, hogy mit kell tenned.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

OpenOffice 3.1 a Windows7-en
Az aláírásodat pedig - légy szíves - frissítsd végre!

Az itteni "Felhasználói vezérlópult"-ban meg fogod találni a "Profil" fület, azon belül meg az "Aláírás szerkesztése" al-fület. Ott írhatod be, hogy manapság melyik programverziót használod, és azt milyen operációs rendszeren. Ez nagyban segít a problémák beazonosításában. Az AOO 3.1-nek egész más bajai vannak/voltak, mint a LO mai verzióinak!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

...Aztán, ha ezek más forrásból származó, importált "dátumok", akkor az importálásnál is van lehetőséged szétválasztani külön oszlopokba az évet, a hónapot és a napot. Csak az import filternek kell megadnod azokat a karaktereket (szóköz vagy pont, vagy mindkettő), ami alapján szét kell választani az adatokat. Jó esetben ezek numerikus értékként lesznek importálva, akkor pedig már te állíthatod össze a numerikus Dátumot az Év-Hó-Nap értékek alapján, és úgy formázod meg az eredményt, ahogy akarod...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
sorrund
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011. augusztus 18., csütörtök 11:55

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: sorrund »

Kedves Tibor!
Köszönöm a gyors és kimerítő válaszokat. a dátumot próbáltam a dátumformátumok opcióval formázni de olyat hogy 14/02/2014 nem láttam, de lehet hogy csak én vagyok a béna. Mást próbáltam kijelölni de nem történt semmi.

Ami miatt belekezdtem hogy van egy költségvetési applikáció androidra amiben 2014 óta írom a bevételeket és kiadásokat. A napokban váltottam IOS-re és az appstore-ban nincs meg ez az applikáció csak másik hasonló. A régi app-ból lementettem csv fájlba az adatokat és az új appban is csináltam néhány próba bevételt és kiadást majd ezt is lementettem csv fájlba. Így látom mindkettőben az oszlop struktúrát és az eltéréseket.

Tulajdonképpen mindent megoldottam a régiből az újba átpakoltam az adatokat a megfelelő oszlopba egyedül a dátum formátumot nem sikerült megváltoztatnom. Ezért lenne fontos számomra a helyes dátum formátum, egyébként dobhatom ki az elmúlt 6 év munkáját amit nem szeretnék. Délben vagy este tudok feltölteni csv fájlt mert az otthoni gépemen van lementve.

Itt most a cégnél próbáltam friss mentést de tele van karakterkódolással amit szintén nem értek mert mindkét gépen WIN10 x64 van és mindkettőn ugyanaz a verzió számú Libre Office található meg.

Előre is nagyon köszönöm a segítséged.

Az aláírást megváltoztattam. :)
(Libre office Verzió: 6.3.6.2 (x64)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

a dátumot próbáltam a dátumformátumok opcióval formázni de olyat hogy 14/02/2014 nem láttam, de lehet hogy csak én vagyok a béna.
Nem látnod kell, hanem CSINÁLNOD KELL egy olyat. (Egyébként látnád, ha angolra lenne állítva a programod nyelve.) De bármikor létrehozhatsz saját formátumkódokat is.


Az aláírást megváltoztattam.
Köszi!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
sorrund
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011. augusztus 18., csütörtök 11:55

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: sorrund »

Köszönöm, ha hazaérek megpróbálom...
(Libre office Verzió: 6.3.6.2 (x64)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

a dátumot próbáltam a dátumformátumok opcióval formázni de olyat hogy 14/02/2014 nem láttam, de lehet hogy csak én vagyok a béna.
Nem látnod kell, hanem CSINÁLNOD KELL egy olyat. (Egyébként látnád, ha angolra lenne állítva a programod nyelve.) De bármikor létrehozhatsz saját formátumkódokat is.
Sőt, nem is a program nyelvét kell angolra állítani, hanem csupán az alkalmazandó cellastílus nyelvét.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
sorrund
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011. augusztus 18., csütörtök 11:55

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: sorrund »

Megpróbáltam átírni a dátumot ahogy tanácsoltad. Átállítottam angolra és valóban láttam a 20/12/1999 formátumban a dátumot, de sajna kijelölés után nem történt semmi. Feltöltöttem a fájlt, kitöröltem benne minden adatot csak a dátum sort hagytam benne.
Itt van:
2020.07.csv
(112.95 KiB) Letöltve 290 alkalommal.
(Libre office Verzió: 6.3.6.2 (x64)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ahogy sejtettem, ezek nem szabályos dátum stringek. És nyilván nem szabályos dátum értékek, hiszen a .csv formátum nem tud kezelni egyszerre numerikus dátumértéket és formázott dátum stringet - mint ahogy azt a Calc teszi.

Tehát neked nincs más választásod, mint hogy "meg kell dolgozni" a stringeket, hogy azok szabályosnak nézzenek ki.
Importáld a Calc-ba (nyisd meg) a .csv fájlból az adatokat Eastern Europe (ISO-8859-2) kódolással ( próbálkozás eredménye, ezzel néz ki a legjobban a .csv fájlod):
Ezen a képen még UTF-8 kódolást használtam, de a fentebb leírt JOBB eredményt ad.
Ezen a képen még UTF-8 kódolást használtam, de a fentebb leírt JOBB eredményt ad.
Ezután cseréltesd le a ". " (pont-space) karakterpárt "-" (mínusz) jelre a Keresés és Csere funkcióval a Dátumok oszlopában.
Majd (ha még maradtak) cseréltesd le a maradék pontokat "." semmi-re.
Így az ISO 8601 szabványnak megfelelő dátum-stringekhez jutottál, amiket jó esetben - és ha a felismerés funkció be van kapcsolva - dátum számértékké konvertál a Calc, megtartva az ISO 8601 formátumot: "YYYY-MM-DD", de az értékek igazítása a cellákban megváltozik csupán attól, hogy most már numerikus értékként kezeli a Calc őket és nem egyszerű szövegként. Az eddig balra rendezett szöveges cella tartalmak most jobbra rendezett számértékek lesznek.
Na, ekkor kell megformáznod a numerikus dátumértékeket olyanra, amilyenre te akarod.
Hozzál létre egy MyDate nevű cella stílust, állítsd be benne angolra a nyelvet válaszd a szám formátum fület, és a dátum formátumkódok közül válaszd ki a neked tetszőt. OK-zd le a stílus beállításokat. Jelöld ki a dátumok oszlopát, és az oldalsávon kattints duplán a MyDate stílusnévre Cellastílusok között.
Ez lesz az eredmény:
202007.ods
(23.97 KiB) Letöltve 291 alkalommal.
Fájlnévben SOSE használj pontot a kiterjesztés elválasztójelén kívül! Nem tilos, de gondokat okozhat!
És mindig a natív, szabványos .ods (ODF) fájlformátumot használd!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
sorrund
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011. augusztus 18., csütörtök 11:55

Re: Dátum megváltoztatása

Hozzászólás Szerző: sorrund »

Fantasztikus! Elsőre sikerült!!!!! :bravo: :bravo: :bravo: :super: :super: :super:
Nagyon köszönöm!!! Na most már csak arra leszek kíváncsi hogy ha be importálom az új app-ba működni fog-e? :)
Egyébként kipróbáltam UTF-8-ban is ott is át lehet állítani a a fenti módszerrel a dátumot és akkor nincs karakter hiba a letöltött fájlban. Megpróbáltam importálni az appba elvileg fel is ment de nem látok semmit az applikációban... :( De ez már nem ide tartozó probléma.
Még egyszer nagyon köszönöm a segítséged!
(Libre office Verzió: 6.3.6.2 (x64)
Válasz küldése