dinamikus listázás feltételhez kötve

Táblázatkezelő
marcopolo
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2019. április 3., szerda 12:58

dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: marcopolo »

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni!

Vannak

Van egy adathalmazom, ami az alábbiakból áll: munka típus, munkaszám, név, cím, bekapcsolás dátuma.
Van egy aktuális hónap rész, ahol pl kiválasztom, hogy április, akkor kiírja munkatípusonként, hogy abban a kiválasztott hónapban hány darab olyan típusú munka történt. (4 típus).
Van pl egy olyan típus, hogy sötét cím, tegyük fel, ebből 1 darab van áprilisban, szeretném, hogy a sötét cím oszlop alá kiírja ezt az egy nevet pl vagy munkaszámot.
Ha több darab van akkor a többit is, de üres sorok nélkül.

Amennyiben változtatom a hónapot, magának a listának is ugye logika szerint változnia kellene.

Csatolok egy példa fájlt.

Előre is köszönöm a segítséget!
Csatolmányok
segitseg_0001.ods
(17.22 KiB) Letöltve 184 alkalommal.
OpenOffice 6.0.7.3 az Ubuntu 18.04.2-n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha cellafüggvényekkel egyáltalán megvalósítható az, amit akarsz, az irgalmatlanul bonyolult lesz.

Erre a feladatra (persze nem teljesen ilyen kimeneti adat-struktúrával)
- szűrőket
- Pivot táblát (kimutatástáblát)
- makrókat
- vagy ezek kombinációját
szokás használni a Táblázatkezelő alkalmazásokban.
Ezek - a cellafüggvények azonnali (online) megoldásával szemben - "offline" (néha-néha meg kell ismételni a kimeneti táblák létrehozását) megoldást adnak.

De egyébként a feladat inkább Adatbázis kezelő alkalmazást igényelne.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Van a mintafájlodban
- elütés: Géza <> Gáza
- inkonzekvens adatformátum: a "többlet" <> "TÖBBLET"; legalábbis néhány függvényben és bizonyos beállításoknál valóban nem azonos ez a két szöveg, így a függvény nem jól fog működni.
- inkonzekvens (félreérthető) adatmegadás: a főtáblában van "ügyintézés" típus, de nincs a kimenőtáblában ilyen kategória. Van "új nagyfogy." kategória, de nincs ilyen példaadat (ez nem baj). Van "KISF. új igény" típus, de helyette "új kisfogy." kategória van.
- rossz adatelhelyezési szisztéma: célszerű a bemenő és a kimenő adatoknak azonos sorszámú cellatartományt fenntartani - ezért sorokat, oszlopokat szúrtam be, és néhány dolgot odébb helyeztem. Segédcellákra is szükség van a cellafüggvényes megvalósításhoz, ezeket is beszúrtam és képletekkel kitöltöttem.

Miután ezeket mind kijavítottam, a mellékelt nem túl egyszerű CELLAFÜGGVÉNYES eredményre jutottam. Van néhány peremfeltétel:
- Előre el kell határozni, hogy max. hány sornyi adatod lehet majd a jövőben. Ha ezt elhatároztad, akkor egy sor képleteit ennek megfelelően kell módosítanod. Az abszolút és relatív hivatkozások úgy vannak alkalmazva a segédcellákkal együtt, hogy az első módosított képlet a többi oszlopba másolással továbbvihető. Ezután a képletek lejjebb másolhatók, ahogy az adatok bővülnek: az új sorokban is működni fognak.
- Célszerű néhány névvel rendelkező cellát létrehozni. Átláthatóbbak lesznek tőlük a képletek.
segitseg_0002.ods
(20.15 KiB) Letöltve 188 alkalommal.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
marcopolo
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2019. április 3., szerda 12:58

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: marcopolo »

Ez a megoldás igazából tökéletesen működik.

Köszönöm a segítséget.

A nevek és társai azért nem egyeznek, mert csak, hogy összedobtam egy példát.


Amúgy van egy olyan táblázatom, hogy egy nagy adathalmazból kilistázza városonként, hogy hány munka volt pl.: Kecskeméten.
Ez a táblázat csak 1x jelenít meg egy várost, és dinamikus. Az a gond, hogy nem emlékszem, hol találtam ezt a megoldást, és nem értem eléggé a működését, ahhoz, hogy át tudjam emelni ebbe a példába.

Jelenleg ott tart a dolog, hogy dinamikusan kiírja a neveket, de csak 1x, ha több van belőle ugye, ezzel nem is lenne feltétlenül baj, mert annyi, hogy a munkaszámra állítanám be, ott nincs duplikáció. De ugye ezt a listázást kellene feltételhez kötni. (csatoltam)
Csatolmányok
segitseg_0003.ods
(20.12 KiB) Letöltve 188 alkalommal.
OpenOffice 6.0.7.3 az Ubuntu 18.04.2-n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Van pl egy olyan típus, hogy sötét cím, tegyük fel, ebből 1 darab van áprilisban, szeretném, hogy a sötét cím oszlop alá kiírja ezt az egy nevet pl vagy munkaszámot.
Ha több darab van akkor a többit is, de üres sorok nélkül.
Ebből nekem az jött le, hogy ha Géza kétszer dolgozott egy hónapban ugyanazon a projekten, akkor kétszer szerepeljen a neve a végeredményben.

Jelenleg ott tart a dolog, hogy dinamikusan kiírja a neveket, de csak 1x, ha több van belőle ugye, ezzel nem is lenne feltétlenül baj, mert annyi, hogy a munkaszámra állítanám be, ott nincs duplikáció. De ugye ezt a listázást kellene feltételhez kötni. (csatoltam)
Ebből meg az, hogy csak egyszer szeretnéd az adott nevet megjeleníteni.


Melyiket értem rosszul?
Megcsinálni biztos hogy nem fogom, de érdekel, hogy mit értek félre.

Egyébként ehhez további segédtábla (táblák!) lehetnek szükségesek, ahol a mostani számlálót csak akkor növeled, ha az ahhoz a sorhoz tartozó név még nem szerepel a leszűrtek között... vagy valami ilyesmi...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
marcopolo
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2019. április 3., szerda 12:58

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: marcopolo »

Igazság szerint duplikálódhat, de felesleges.

A lényeg a listázás szempontjából ugye az, hogy melyik kategóriába tartozik, és hogy az aktuális hónaphoz tartozzon.

Maga megjelenítés szempontjából összefűzve egy strngként megjelenhet a munkaszám, név és lakcím.

Még annyi segítséget kérhetnék, hogy erre a dologra mondjuk külföldi fórumokon, milyen címszóval kereshetnék rá?
OpenOffice 6.0.7.3 az Ubuntu 18.04.2-n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Igazság szerint duplikálódhat, de felesleges.
Ha nem baj a duplázódás, akkor szinte kész van. Vagy nem...?

Maga megjelenítés szempontjából összefűzve egy strngként megjelenhet a munkaszám, név és lakcím.
De ha csak így csöpögteted az információkat, akkor semmire nem megyünk. Eddig ilyenről szó se volt. Ehhez kell megint egy segédtábla, ami ezeket az információkat tartalmazza, és amiből egy (már megtalált) kulcsszó alapján ki lehet keresni a kívánt végeredményt. Vagy ezeket az információkat az igazi táblád tartalmazza???

Még annyi segítséget kérhetnék, hogy erre a dologra mondjuk külföldi fórumokon, milyen címszóval kereshetnék rá?
Nem tudom. A "szűrés" szó túl általános lenne, meg kéne fogalmaznod magyarul, de röviden, aztán irány a Google fordító...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
marcopolo
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2019. április 3., szerda 12:58

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: marcopolo »

Amit Ön elkészített az megoldja a problémát, csak most ebben az egyfüggvényes verzióban gondolkoztam, hogy hogyan lehetne, de nem vergődök vele tovább.

Azt valóban nem említettem, hogy megjelenítésre kerülne a munkaszám, a név és a cím egyaránt. Ezeket gondoltam a függvényen belül egy összefűzéssel megoldani, de ugye ez nem járható út.

Annyi segítséget szeretnék érni, hogy hogyan lehetne megjeleníteni, ezt az összefűzött adatsort, miszerint: 058-FCS Álmos - Szentes, Negyvenynolcas utca ..... (ez jelenjen meg az adott kategória alatt, ne csak a név.)

További kérdésem lenne, hogy a 7 6 5 4 nevezetű oszlopok mit jelölnek? (mega az elnvezeés nem világos)

Végezetül pedig elnézést a hülye kérdésekért, és köszönöm a segítséget!
OpenOffice 6.0.7.3 az Ubuntu 18.04.2-n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

További kérdésem lenne, hogy a 7 6 5 4 nevezetű oszlopok mit jelölnek? (mega az elnvezeés nem világos)
Ha megnézed, hogy hol használtam a képletekben, magad is rájössz.
Ezeket a számokat konstansként is bevihettem volna a képletekbe, de azt akartam, hogy ne csak a sorokban lefelé, hanem az egymás melletti oszlopokba is másolással lehessen továbbvinni a képleteket. Ezért ezekben a cellákban azt számoltatom ki, hogy milyen "távolra" kell hivatkoznia a =VLOOKUP() (=FKERES()) függvényeknek a saját táblájuk első oszlopához képest, ha a NÉV oszlopra akarok mutatni.

De ha nem látod át, hogy mi miért van, akkor ne változtass azon a struktúrán, amit felállítottam neked. (Töröltél egy beszúrt sort a J-O oszlopokból. Az azért volt beszúrva, hogy a segédcellák sorai és az adataid sorai egy vonalban legyenek. Ez fontos a továbbmásoláshoz!!! A 7-6-5-4 sora alatt pedig szintén NEM VÉLETLENÜL van kihagyva négy üres cella. Persze átszerkesztheted, de csak akkor tedd, ha ÉRTED, hogy mi miért van ott.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Amit Ön elkészített az megoldja a problémát, csak most ebben az egyfüggvényes verzióban gondolkoztam, hogy hogyan lehetne, de nem vergődök vele tovább.
Egy függvénnyel csak akkor tudod ezt megvalósítani, ha azt az EGY függvényt te magad írod meg makróként.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dinamikus listázás feltételhez kötve

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az "ewwe" az egy "Andrs"-hoz rendelt fix cím (mindig ugyanaz)? Ha igen, akkor kell egy segédtábla a nevekkel címekkel és egyéb adatokkal 8esetleg már eleve összefűzve) amibő az "Andrs" névhez kiválasztod a többi szöveget.

Ha nem ugyanaz mindig (mert ez nem a személy lakcíme, hanem csak egy cím ahol éppen munkát végzett), akkor az eredeti táblából kell több VLOOKUP függvény eredményét összefűzni. Az összefűzendő adatok VLOOKUP táblájának első sorához viszonyított "távolságát" (hogy melyik oszlopból vegye az adatot a függvény) a 7-6-5-4-et tartalmazó cella (ami most éppen a nevek távolságát adja) kell számítással meghatározni (kivonni, vagy hozzáadni valamennyit az adott paramétert tartalmazó cella értékéből/-hez), ha a képletet továbbra is könnyen továbbmásolhatóként akarod összeállítani.

A különböző VLOOKUP részeket pedig egyszerűen a & szövegösszefűző operátorral fűzd össze a képleten belül. Nyilvánvalóan szükséged lesz szóközökre is a részek között, amit a tábla nem tartalmaz, ezt a
VLOOKUP(valami) & " " & VLOOKUP(másvalami)
kombinációval tudod beszúrni. Vagy akár vesszőt is tehetsz:
VLOOKUP(valami) & ", " & VLOOKUP(másvalami)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése