Munkafüzetek összesítése

Táblázatkezelő
Tyrlen
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019. március 16., szombat 17:14

Munkafüzetek összesítése

Hozzászólás Szerző: Tyrlen »

Sziasztok. Készítettem magamnak egy programot a Calc-ban, amivel nyomon követhetem mire és mennyit költök. Minden pónapban új munkafüzetet indítok, így számomra átláthatóbb. Azt szeretném megoldani, hogy a legelső lapon 1 cellában kiírja, hogy a program megírásától számítva az összes lapon összedja nekem azokat a cellákat, ami a "Készpénz" jelzővel van ellátva.

http://prntscr.com/myq5fg
Ez az összesítő lap, azt szeretném megoldani, ha mást választok ki, akkor más adatokat összesítsen a meglévő lapokról.
Itt van 1 lap felépítése:
http://prntscr.com/myq601
A lapokon az összesítés alatti részt szeretném az első oldalon összegezni, de időközben változhatnak a feliratok, azért szeretném a legördülős megoldást.

Ezt a kódot írtam be, de ilyen formában nem működik:

Kód: Egész kijelölése

=SZUMHA($'Összesítés'.(A3:A20):$'2018 Szeptember'.(A3:A20);E3;$'Összesítés'.(C3:C20):$'2018 Szeptember'.(C3:C20))
Ez előtt egy egyszerűbb verzióban ezt használtam:

Kód: Egész kijelölése

=SZUM(Összesítés.C3:$'2018 Szeptember'.C3)
Ez működött is, de ezzel az volt a baj, hogy csak adott cellákat ad össze, de a fenti módon azt szerettem volna elérni, hogy a legördülő menüben mást kiválasztva más értékeket szedjen össze más cellákból.
Előre köszönöm a segítséget.

Szer:
Utólag sikerült megoldanom, hogy ugyan azt a tartományt az összes lapon összeadja, így:

Kód: Egész kijelölése

=SZUM($Összesítés.D16:$'2019 Március'.D17)
Ezzel az összes lapon a D16:D17-ig mindent összead, azt kellene megoldanom, hogy csak akkor adja össze, ha az adott szöveg van a mellette lévő cellában.
LibreOffice 6.0.5.2
Win10x64
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Munkafüzetek összesítése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Jobb lenne, ha - nem a valódi adatokkal, de - egy valódi .ods fájlt töltenél fel ide, amiben pontosan látszik, hogy milyen adatstruktúrát képzeltél el.

Biztos, hogy nehéz lesz előre megírni a képletet, ha mondjuk később fogsz hozzáadni további munkalapokat az elkövetkező hónapok számára.

Egyetlen munkalapon is milliószámra vannak cellák, ezerszámra vannak sorok.
A bevitt adatokat célszerűbb egyetlen lapon tárolni (de legalább egy évét), úgy, hogy az első oszlopokban év - hó - nap bélyeget (vagy teljes dátumot) alkalmazol, aztán a megnevezést, hogy mire költöttél, aztán az összeget, stb...

Így is tudsz szűrni, képlettel feltételesen összegezni, stb... de nem kell rengeteg lapról összevadászni az adatokat.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tyrlen
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019. március 16., szombat 17:14

Re: Munkafüzetek összesítése

Hozzászólás Szerző: Tyrlen »

Itt van a régi és az új fájl is. A régiben egyértelműen hivatkoztam adott cellákra a lapokon, most viszont feltételhez szeretném kötni, melyik cellákat adja össze. Az lenne a szerepe, hogyha más más kategóriákat írok be a Fizetés és a többi mellé, ezzel esetlegesen változtatva a sorrenden, akkor is a megfelelő cellákat szedje össze.
Csatolmányok
részletes pénz.ods
Ez az új verzió
(22.73 KiB) Letöltve 218 alkalommal.
pénz.ods
Ez a régi
(22.47 KiB) Letöltve 214 alkalommal.
LibreOffice 6.0.5.2
Win10x64
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Munkafüzetek összesítése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Igen, ahogy azt feltételeztem, ez nem szerencsés struktúra az ilyen összegzésekhez. Minden újabb hónap felvételekor újabb munkalap keletkezik, aminek a hivatkozását mindig manuálisan kell majd beleszerkesztgetni az összes képleteidbe - legyenek azok bármi módon is megvalósítva.
Ráadásul a képletek szövegének van egy maximális megengedhető hosszúsága. Az alkalmazandó SUMIF(), SZUMHA() függvények dupla paramétere, és az egyre több, viszonylag hosszú nevű munkalap előbb utóbb túlcsordulási hibát fog okozni.

Egyetlen lap, időbélyeges adatsorokkal célravezetőbb lenne a bevitt adatoknak.

Vagy legalább az "egy év - egy fájl" metódust kövesd, akkor nem kell a munkalap-nevekbe belevinni az évet is. Ekkor mindig, minden évben a "január"..."december" nevű lapok adatait kell összegezned. Persze már elő kell, hogy legyen készítve a "december" lap már januárban is, ahhoz, hogy a képletek ne okozzanak hibát.


Mindkét esetben készíthetsz a bevitt adatokból akár havi riportokat, vagy szűréseket, ha szükséges. Teljesen fölösleges magukat a bevitt adatokat kicicomázni, azaz "készre formázni".
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tyrlen
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019. március 16., szombat 17:14

Re: Munkafüzetek összesítése

Hozzászólás Szerző: Tyrlen »

Azért szúrom be mindig a 2. helyre az új lapot, és mindig az első helyen marad az Összesítés, a képletben is mindig "Összesítés"..."2018 Szeptember" van, így akár hány munkalap van, elméletben működnie kell. A régi verzióban működik is, csak az újban SZUM helyett SZUMHA-val kellene megoldani, ami valamiért nem megy. És nem akarja a program javítani a kódomat, csak szimplán nem számol. De ugyan az a problémám lenne akkor is ha évenként bontanám le, ugyan úgy 1 lapon jó lenne összesíteni mindent, és akkor megint csak SZUMHA-val kellene az adatokat összevadászni a különböző lapokról.
LibreOffice 6.0.5.2
Win10x64
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Munkafüzetek összesítése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nem tudom, hogy koncepcióváltás történt, vagy hibára bukkantál, de az alábbi, az angol fórumon talált megoldás működik a hordozható AOO4.1.5, LO 4.4.7 és LO 5.4.4 verziómban, de nem működik a fixen telepített LO 6.1.5 és a LO 6.2.1 hordozható verziómban:
https://forum.openoffice.org/en/forum/v ... =9&t=35968
A SumItemsFromSeveralSheetsWithArrayFormula.ods nevű fájlról van szó.

Ha hibára bukkantál, azt jelentened kéne a magyar, vagy az angol hibabejelentő oldalon.

Áthidaló, megkerülő megoldás az egy munkalapon történő adattárolás lehet, amit már javasoltam fentebb, mert egy sheet-en belül működik a SUMIF() függvény a "hibás" verziókban is.

De könnyen lehet az is, hogy koncepcióváltás történt, mert a megnövekedett maximális munkalaplapszám (10000) és laponként több mint egymilliárd cella mellett ez a fajta működés már nagyon lelassíthatja a működést.
https://wiki.documentfoundation.org/Faq/Calc/022

Ha mindenképpen a te struktúráddal és SUMIF() függvénnyel akarod megoldani a feladatot, akkor a downgrade (a régebbi verziók egyikének telepítése) is megoldás lehet.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
marcopolo
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2019. április 3., szerda 12:58

Re: Munkafüzetek összesítése

Hozzászólás Szerző: marcopolo »

Hát mivel már létrehoztál egy cellát, ami azt a funkciót látja el, hogy feltételesen szummázza a készpénz jelzővel ellátott sorokat, így elég az összesítőben annyit írnod, hogy : =SZUM($'2018 Szeptember'.E4:$''2019 Március.E4)

Én a helyedben előre létrehozná decemberig a munkalapokat, és még akár, ha üresen is hagyod, de tartományként megadható, így a közé kerülő adatokat automatikusan összegzi majd, ha odakerülsz.

Továbbá, én személy szerint elkülöníteném a kiadás és bevétel oszlopokat, az átláthatóság érdekében. Én is csináltam magamnak egy hasonló táblázatot (van több verzió), ha gondolod elküldöm e-mailben.

Amit végül is meg szeretnél oldani, az számomra logikátlan egy ilyen összesítő táblázat esetében. Felesleges, ez a változtatható Összesítés fejléc... hiszen, ha előre megadsz mindent, sokkal letisztultabb, egyszerűbb, és ezek úgysem fognak változni, ha meg felmerül más is, beszúrod alá a következő üres sorba. Persze, ha az a cél, hogy leküzd ezt a kihívást, akkor nem szóltam :D
OpenOffice 6.0.7.3 az Ubuntu 18.04.2-n
Válasz küldése