[Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Táblázatkezelő
pofa
Önkéntesek
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017. november 11., szombat 20:09

[Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: pofa »

Üdv!
Azt szeretném megoldani, hogy egy oszlop adatai alá felveszek egy újabb adatot, akkor a névtartomány dinamikusan növekedjen.
Szerintem mindent próbáltam, de nem tudom elérni, hogy dinamikus legyen.
MSO-val megcsináltam egy előző táblázatomban, de itt nem megy. MSO-ban beszúrtam egy táblázatot (pl.: faanyag_tbl) és létrehoztam egy névtartományt (pl.: faanyag), melynek a táblázat nevét (faanyag_tbl) adtam meg tartománynak. Így létrejött egy névtartomány, amely dinamikus lett a táblázattól.
Hogyan csináljam LO-ban?
Köszönöm
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pofa 2019. február 6., szerda 0:17-kor.
w10, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / w11, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / android: Collabora Office google drive felhőből szinkronizálva
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Átállíthatód a névvel ellátott tartomány hivatkozását
- manuálisan
- makróval, vagy
- ha a névvel ellátott cellatartomány belsejébe szúrsz be sorokat, az automatikusan megnöveli a névvel ellátott tartományt.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha félreértettem volna a kérdésedet, akkor töltsél fel egy vagy két mintafájlt - az "előtte", "utána" állapotok ábrázolásával.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
pofa
Önkéntesek
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017. november 11., szombat 20:09

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: pofa »

Egyszer válaszoltam és elküldtem. Azt követően lehet, hogy gyorsan szerkesztettem a címet [megoldott]-ra és elveszett a hozzászólásom.
A lényege a régi megoldásnak az volt, hogy beírtam a tartomány alá egy új adatot és bővítette a tartomány hivatkozását.
Jelen esetben az általad felsoroltak közül a harmadik lehetőség is erre ad megoldást egy kattintással több "munkával". Számomra így is megfelel a megoldás, ha nincs rá még dinamikusabb.
Köszönöm
w10, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / w11, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / android: Collabora Office google drive felhőből szinkronizálva
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egyszer válaszoltam és elküldtem. Azt követően lehet, hogy gyorsan szerkesztettem a címet [megoldott]-ra és elveszett a hozzászólásom.
Mikor? Melyik témánál?

A fájlméret felső határ 128 KiB itt, ezen a fórumon.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
pofa
Önkéntesek
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017. november 11., szombat 20:09

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: pofa »

Az előző válaszomat megelőzően történt ez az anomália. (Az lett volna az első válaszom)
w10, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / w11, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / android: Collabora Office google drive felhőből szinkronizálva
pofa
Önkéntesek
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017. november 11., szombat 20:09

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: pofa »

https://forum.openoffice.org/hu/forum/p ... f=7&t=6339
A fent linkelt kérdésben kivesézett téma folytatása, de szerintem ide illik jobban.
Megoldható, hogy az új sor beszúráskor automatikusan kitöltődjön a képlet az új sorban?
A névvel ellátott tartományom utolsó sor fölé szúrom be az új sort. A legördülő menüvel, a formázással bővül a tartomány, de a képletek nem.
Előválasztós lista + képlet.ods
Kibővítettem a kérdéses résszel. Munkalap2>Terméktábla.
(15.76 KiB) Letöltve 237 alkalommal.
w10, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / w11, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / android: Collabora Office google drive felhőből szinkronizálva
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ezt megint nem értem. Az összes képlet, amiben szerepel a névvel ellátott tartomány, az a sor beszúrása után már a kibővített tartományra fog vonatkozni. Tehát működik a dolog.
Az természetes, hogy az üres beszúrt sort neked kell megtölteni tartalommal! A termék nevét, az árát és az előszűrés képleteit nem fogja senki berakni helyetted... Utóbbiak esetleg automatizálhatók, de a nevet, árat nem tudja kitalálni semmilyen makró.

A képleteket - ha jól vannak megírva - másolással berakhatod a beszúrt üres cellába az A és a D oszlopban.

Amit még megtehetsz, az az, hogy jó előre kitöltesz egy rahedli sort az A és a D oszlop képleteivel, és akkor nem is kell később sort beszúrnod, csak beírni az újabb nevet és árat az üres helyekre.

Vagy te mit akarsz elérni?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Vagy esetleg Irányított beillesztéssel, sor lefelé tolással is növelheted a tartományt. De akkor meg a név és az ár is másolódni fog, és akkor azokat kell kijavítanod az új értékekre.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
pofa
Önkéntesek
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017. november 11., szombat 20:09

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: pofa »

Ezt megint nem értem...
Azt szeretném hogy, "az új sor beszúráskor automatikusan kitöltődjön a képlet az új sorban".
A termék nevét, az árát és az előszűrés képleteit nem fogja senki berakni helyetted... Utóbbiak esetleg automatizálhatók, de a nevet, árat nem tudja kitalálni semmilyen makró.
Az utóbbi hogyan automatizálható? Itt azt gondolom, hogy a képletre gondoltál. De ha makróval, akkor tárgytalan, mert te sem foglalkozol és én sem makróval.
Amit még megtehetsz, az az, hogy jó előre kitöltesz egy rahedli sort az A és a D oszlop képleteivel, és akkor nem is kell később sort beszúrnod, csak beírni az újabb nevet és árat az üres helyekre.
Azt szeretném hogy, "az új sor beszúráskor automatikusan kitöltődjön a képlet az új sorban".
Vagy esetleg Irányított beillesztéssel...
Ez a megoldás javaslatod sem automatikus. De lehet ez is megoldás, ha az automatizálás a képletre nézve nehezen vagy nem megoldható. Teszteltem és rendesen 'bővül' a képlet az új sorban.

Köszönöm
w10, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / w11, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / android: Collabora Office google drive felhőből szinkronizálva
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Igen, az automatizálás makró írását jelenti. Az képes lehet egy névvel rendelkező tartomány mindenkori utolsó sora FÖLÉ beszúrni egy új sort, és átmásolni a képletet a fölötte lévő sorból, vagy a kódban tárolt/összeállított képletet bevinni a cellába.

De nem nagyon látom az értelmét foglalkozni a dologgal, mert ha
- egyáltalán nem értesz a makrókhoz, akkor a használatuk is nehézséget fog okozni
- ha az egyéb adatokat egyébként úgyis kézzel kell bevinni, akkor a "képletek lejjebb rántása" nem jelent túl sok többletmunkát makró nélkül sem.

Egyébként mi a baj az egy jóval több sorból álló tartomány előre definiálásával? Amibe előre bemásolod a képleteket, és aztán a bővítéskor már csak a kézzel beírandó adatokat kell gépelni, addig meg ott állnak üresen az adatcellák. Enni nem kérnek, helyet nem túl sokat foglalnak...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
pofa
Önkéntesek
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017. november 11., szombat 20:09

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: pofa »

Marad minden így. Beszúrom az új sort és továbbhúzom. Nincs baj a jóval több sorral sem. Próbálom a legkevesebb kézimunkávál megoldani. Most annyi történt, hogy a makrózás nem az én műfajom, így eddig tartottak a lehetőségeim. Próbáltam megtudni milyen lehetőségk állnak még a számomra. Eközben téged kérdeztelek.
Nem tudom eléggé megköszönni az eddigi és a mindenkori segítségedet.

KÖSZÖNÖM SZÉPEN
w10, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / w11, Verzió: 7.3.2.2 (x64) / android: Collabora Office google drive felhőből szinkronizálva
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Névvel ellátott dinamikus tartomány

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Próbáltam megtudni milyen lehetőségk állnak még a számomra. Eközben téged kérdeztelek.
Nem tudok olyan előre definiált, beépített lehetőségekről, amelyek úgy szúrnak be sort, hogy a fölötte lévő képleteket másolják és/vagy továbbfejlesztik, de a sima adatok helyét üresen hagyja. (Ez túl egyedi funkció lenne, ezt a felhasználónak kell megírni).

Amit javasoltam, az is csak onnan tudom, hogy KIPRÓBÁLTAM neked/helyetted. Ezt te is megteheted. Súgó és jó néhány ingyenes könyv is rendelkezésedre áll: http://libreoffice.hu/konyvek/ .
Az efféle "adatbázis bővítés jellegű" feladatot én egyébként egyszerűen kézzel, vagy egyedileg automatizálva makrók segítségével végzem az olyan feladataimnál, ahol hasonló funkcióra van szükségem.
De ez inkább Adatbázis-kezelési feladatnak tűnik, abban viszont nem tudok segíteni neked, mert egyáltalán nem használom a Base alkalmazást.

Én annak idején az Excel súgójából tanultam a táblázatkezelő programok használatát, mert az első OOo verzióknak még súgója sem volt. A fórumokra is tanulás céljából iratkoztam fel, de hamar rá kellett jönnöm, hogy folyton kérdezés helyett próbálkozni kell. Egyrészt a saját megtapasztalás során a tudás jobban rögzül, másrészt a fórumon lévő felhasználók (mert azok vagyunk szinte kivétel nélkül, és nem a programcsomag fejlesztői) mindig csak egy kis(?) részét (az általuk használt részeket) ismerik a programcsomag applikációinak eszméletlenül sok funkciójából. A hibabejelentések során meg azt tapasztaltam, hogy ezzel még a fejlesztők egy jelentős része is így van.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése