Legördülő listák összefűzése

Táblázatkezelő
Tom-ee
Önkéntesek
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011. december 27., kedd 11:24

Legördülő listák összefűzése

Hozzászólás Szerző: Tom-ee »

Sziasztok!
Segítséget kérnék egy probléma megoldásához, illetve a megoldási metódushoz, mert lehet, hogy nem jól kezdtem hozzá. A csatolt fájlban az ajánlat számokhoz hozzá lehet-e rendelni automatikusan a megrendeléseket? Az lenne a cél, hogy az 1-es ajánlat számot ha kiválasztom, automatikusan lássam, hogy az "aaa" megrendelés tartozik hozzá. Előfordulhat olyan eset is, hogy még nem érkezett megrendelés az adott ajánlathoz, ez esetben üres cellát kellene kapnom, amit adott esetben még feltételes formázással is ki lehetne emelni. Megoldható ez ezzel a legördülő lista létrehozással, vagy a listák nem fűzhetők össze?
Csatolmányok
Lista.ods
(8.79 KiB) Letöltve 97 alkalommal.
OpenOffice 4.1.1 a Windows 7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Legördülő listák összefűzése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Te most a választási listákat mereven beírtad a "Adatérvényesség" funkció paraméterei közé. Ezzel így nem nagyon lehet semmit kezdeni. Cellatartományokat kell hozzárendelni a funkcióhoz, és egy "adatbázist" (de legalábbis egy összerendelő cellatartományt) kell mögé tenni (mondjuk egy másik munkalapra), ahol az ajánlatszámot egy sorban ("egy rekordban") vannak a megrendelésekkel. Ekkor van esély rá, hogy valami módon összekapcsold a dolgot.

Űrlapelemekkel (Combobox) lehet, hogy első pillantásra egyszerűbb lenne operálni, mint az "Adatérvényesség"-gel, mert ott a linkelt cella - ha a kiválasztott elem számát küldöd a cellába - hatással tud lenni egy másik Combobox kiválasztási állapotára is.

Az Adatérvényesség használatánál pedig a Vlookup() függvénnyel kellene operálni - de ehhez is háttér-adattartomány szükséges.
Tölthetnél fel egy olyan mintafájlt is, ahol a háttértábla elképzelésedet is vázolod...


De leginkább egy valódi adatbázis és a Base adatbáziskezelő kellene ennek a feladatnak a megoldásához.

No, ez utóbbiban nem tudok neked segíteni.


Kérdés:
Mindenképpen szükséges a két irányú kiválasztás (Ajánlatszám és Megrendelés)? Nem elég az egyik alapján a másikat Vlookup() függvénnyel kikerestetni a háttértáblából?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tom-ee
Önkéntesek
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011. december 27., kedd 11:24

Re: Legördülő listák összefűzése

Hozzászólás Szerző: Tom-ee »

Először a kérdésre válaszolnék: nem, nem szükséges a két irányú kiválasztás, nem is írtam ilyet (elnézést, ha nem volt elég konkrét a megfogalmazás, siettem). A cél, hogy ha a számokat változtatom (keresek), akkor a hozzá tartozó értéket (megrendelést, vagy annak hiányát) lássam.
A folyamat úgy zajlik, hogy a kiadott árajánlatra (aminek a sorszámát írjuk egy oszlopba, a mintában ez most a B oszlop) beérkezik egy megrendelés egy határidővel. Ez jelenleg a B oszlop mellett van, ha a mintát vesszük alapul. Amennyiben van rá megrendelés, minden rendben (mondjuk zöld a cella háttér színe), ha netán nincs, akkor mondjuk megformázom feltételes formázással, hogy pirosan virítson. Ez eddig működött az általános eseteknél. Van néhány (ritkának mondható) kivétel, amikor nem csak egy árajánlat megy egy adott tételre, hanem akár 2-3. Ezeket jelenleg egy módon kezelhetjük le, van egy megjegyzés oszlop, amibe bármi beírható. Ez azonban elég kusza tud lenni egy idő után, főleg akkor, ha nem csak megrendelésekkel kapcsolatos információkat tartalmaz. (mivel bármire használható)
Ezt szerettem volna úgy lekezelni, hogy ne kelljen 10 oszlopot beszúrni feleslegesen, hiszen azt nem tudjuk előre, hogy hány kiegészítés lesz, ha lesz egyáltalán; és ritka, amikor van, tehát az esetek többségében nem lenne kihasználva. (valami oknál fogva amúgy is labilis a táblázat, hajlamos néha megmakacsolni magát, pedig szerintem az 1500 sor és 14 oszlop nem egy hatalmas adatmennyiség, de lehetőleg igyekszem nem nagyon terhelni, amikor bővítek egy funkciót.
Azt sejtettem, hogy ezzel a kitöltési módszerrel sok dolgot nem lehet kezdeni, esetleg makróval, ha... Azt is láttam mintákon, hogy pl. egy másik munkafüzetbe feltöltött adattömbbel lehetne operálni, de ez macerás, és annyit érnénk el vele, hogy bonyolultabb lenne a kitöltés egy “szebb” végeredményért. Az fkeres függvénnyel is hasonló a gondom, kipróbáltam, működik, de plusz adattömb, ráadásul ott van egy olyan gond is, hogy a táblázatban védem azokat a cellákat, amelyekben képlet van, tehát ez innentől vagy nem módosítható az adott cella, vagy fennáll a veszélye, hogy módosítja valaki, onnantól meg nem biztos, hogy működik a későbbiekben. (bár ezt talán ki tudom játszani) A lényeg az lenne, hogy plusz adattömb, vagy adatbázis töltögetése nélkül megoldható-e a feladat. Úgy sejtem, nem nagyon, de én nem vagyok annyira otthon a témában, mint azok, akik napjában több száz megoldással szolgálnak másoknak. :D Az még nem lenne gond, hogy ha egy felugró ablakba kéne felvezetni az adott megrendeléseket, úgy, ahogyan azt az érvényességgel csináltam, ez akár makró is lehet, ha nem bonyolult. Ez esetben “egy helyen” maradnak az adatok, nem lesz kusza a rendszer.
Csatolmányok
Lista2.ods
(10.64 KiB) Letöltve 113 alkalommal.
OpenOffice 4.1.1 a Windows 7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Legördülő listák összefűzése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Először a kérdésre válaszolnék: nem, nem szükséges a két irányú kiválasztás, nem is írtam ilyet (elnézést, ha nem volt elég konkrét a megfogalmazás, siettem).
Valóban nem írtál ilyet, de a példafájlodban két Adatérvényesség-legördülőt találtam, és a cím is többes számban íródott: "Legördülő listák összefűzése"
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tom-ee
Önkéntesek
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011. december 27., kedd 11:24

Re: Legördülő listák összefűzése

Hozzászólás Szerző: Tom-ee »

Így már értem, mi volt megtévesztő. Elnézést. :) Hozzáteszem, most csináltam először ilyen legördülő menüt és nem ismerem a lehetőségeit. Az is lehet, hogy teljesen más irányba kell(ene) elindulni...
OpenOffice 4.1.1 a Windows 7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Legördülő listák összefűzése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ahogy olvasom a leírásodat, úgy látom, hogy ez egy tipikus adatbázis kezelési feladat, és nem a táblázatkezelő a legjobb eszköz hozzá. Sajnos én nem tudok semmit a táblázatkezelésről, így segíteni sem tudok benne.

Azt még mindig nem értem (az újabb példád és a leírásod alapján sem), hogy ha létezik egy háttér tábla, akkor miért okoz gondot egy másik munkalapon egy legördülő szerint kikerestetni az összetartozó adatokat. Ha ilyenkor több "sornyi" találatot is meg kellene jelentetni, és ez nem megy akkor vagy a táblázat van rosszul szervezve, vagy nem a megfelelő eszközt használod.

Meglehet, hogy a táblázatodra Szűrőket kellene inkább alkalmaznod (kézzel, vagy makróval): az meg tudja jeleníteni az azonos feltétel szerinti sorokat - a többit ideiglenesen eltüntetve.

De ehhez is több részletet (nem az éles adatokat, de azzal azonos struktúrát) kellene megadnod a példafájlodban és feltölteni ide.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Legördülő listák összefűzése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

(valami oknál fogva amúgy is labilis a táblázat, hajlamos néha megmakacsolni magát, pedig szerintem az 1500 sor és 14 oszlop nem egy hatalmas adatmennyiség,
Ha ezt mind telepakolod feltételes formázásokkal, minden sorban több legördülővel, esetleg "eltört" linkekkel súlyosbítva, akkor van oka labilisnek lenni. Egyébként tényleg nem sok adat. Ezért kellene az eredetivel azonos struktúrájú mintapélda.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tom-ee
Önkéntesek
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011. december 27., kedd 11:24

Re: Legördülő listák összefűzése

Hozzászólás Szerző: Tom-ee »

"Ahogy olvasom a leírásodat, úgy látom, hogy ez egy tipikus adatbázis kezelési feladat..." Igen, ezzel rendszeresen szembesülök.
"Azt még mindig nem értem (az újabb példád és a leírásod alapján sem), hogy ha létezik egy háttér tábla, akkor miért okoz gondot egy másik munkalapon egy legördülő szerint kikerestetni az összetartozó adatokat." Azért, mert nincs háttér tábla. Legalábbis úgy szeretném megoldani, hogy ne legyen. Ha lenne, akkor azokra valahogy hivatkozni kellene, azokat külön helyen kellene vezetni, tölteni, aminél a jelenlegi megoldás egyszerűbb: a megjegyzés cella. Igaz, nem olyan szép, de gyorsan tölthető. (háttér táblával kapcsolatos megoldásokat egyébként láttam oktató videók formájában, azt nagy vonalakban értem)
Zizi64: Küldtem múlt héten egy üzenetet, megkaptad?
OpenOffice 4.1.1 a Windows 7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Legördülő listák összefűzése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Zizi64: Küldtem múlt héten egy üzenetet, megkaptad?
Ahogy nézem, ide a fórumra szeptember hónapban nem kaptam egyetlen üzenetet sem. És az E-mail-jeim között se látok ilyesmit...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése