[Megoldva] file elérés

Táblázatkezelő
Tóth István
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2016. július 29., péntek 12:52

[Megoldva] file elérés

Hozzászólás Szerző: Tóth István »

Sziasztok,
most file elérési probléma merült fel,
DSUM('file:///c:/2016v/k2016.ods'#$munkalap.a2:s615;19;H29:J30) 507-es hibaüzenetet ad.
A fv tünder itt lát problémát: 'file:///c:/2016v/k2016.ods'#$munkalap.a2:s615; úgy tűnik a file-t nem tudja megnyitni...
mit nem veszek észre?
Próbálkoztam simán file-ből egy cellát áthozni, az sem működik (='file:///c:/könyvtár/filenév'#$munkalap.cella)
Köszönettel, ti
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóth István 2016. augusztus 27., szombat 16:55-kor.
Libre Office 5.14.2, OS: Ubuntu16.04.1
Tóth István
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2016. július 29., péntek 12:52

Re: file elérés

Hozzászólás Szerző: Tóth István »

data.ods
adatbázis
(9.31 KiB) Letöltve 122 alkalommal.
Köszönöm,
továbbgondoltam a dolgot még este:
1. magában a kérdéses file-ben paramétereztem fel ma dsum-ot, ott sem működött,
2. majd ugyanazon file masik munkalapjában, ott sem
3. a help alapján, annak útmutatása szerint viszont egy cellát meg tudtam jeleníteni egy másik file-ben
4. elgondolkoztam azon amit már múltkor is felvetettél, kell-e a dsum vagy helyette esetleg a Base Database-t használjam
5. elolvastam sokadszorra tanácsaidat...
Valószínűleg összekeveredtem, lenyugszom és csinálok minta file-ket...
Addig is üdv, ti
Csatolmányok
crit.ods
criterium-ok
(8.73 KiB) Letöltve 127 alkalommal.
Libre Office 5.14.2, OS: Ubuntu16.04.1
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: file elérés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

1. magában a kérdéses file-ben paramétereztem fel ma dsum-ot, ott sem működött,
2. majd ugyanazon file masik munkalapjában, ott sem
Persze, hogy nem működik a data.ods fájlod önmagában, hiszen az adattáblába bevitt dátumoknak látszó valamik nem numerikus értékek, hanem szövegek. Azoknak a számértéke pedig 0.
Használd az "Értékkiemelés" opciót a bevitt adatok típusának a kijelzésére. (szám-szöveg-képlet)
szöveg.png
Ha számokká (valódi dátumokká) alakítom - jelen esetben szabványos formában történő újra beírással - akkor rögtön működni kezd.
számok.png
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: file elérés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

crit.ods fájlod meg valószínűleg azért nem működik, mert az Excel URL formátumból belemásoltál néhány fölösleges dolgot:

Kód: Egész kijelölése

='file:///home/ti/documents/minta/data.ods']db!C4
Nem kell a szögletes zárójel (az Excel fájlokban az jelzi talán, hogy nyitva van-e a fájl): főleg nem kell egy FÉL szögletes zárójel! És nem felkiáltójel kell a leszármazási viszonyok jelzéséhez sem. De ezt már jeleztem egyszer, mint ahogy azt is, hogy ha kevered az Excel formátumot meg a Calc formátumot, és ráadásul a szerkesztőprogramokat is, abba hamar bele fogsz őrülni. Ha mindenképpen a nem szabványos Excel formátum a cél, akkor tessék Excelt venni hozzá. Ez furcsán hangozhat, de ez a legcélszerűbb megoldás az ilyen kompatibilitási hibák tömeges előfordulásának a megelőzésére.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tóth István
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2016. július 29., péntek 12:52

Re: file elérés

Hozzászólás Szerző: Tóth István »

Nos, köszönöm a segítségedet és tanácsaidat, most szeretnénk véglegesen szakítani az excellel, ezért küzdök, igen van bőven rossz beidegződés, nehéz vele megbirkózni. Az eredeti filék 1999-ben készültek Excel 97-ben, előtt 5.0-ás Quattro-ban dolgoztam, akkor sem volt egyszerű átállni. Köszönöm a türelmed.
Hab a tortán, hogy a Windows Linux alatt fut, és néha - elég sokszor - tényleg nem tudom kivel vagyok, azt hittem így könnyebben boldogulok, de hát a mellékelt ábra szerint nem...
üdv, ti
Libre Office 5.14.2, OS: Ubuntu16.04.1
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: file elérés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Hab a tortán, hogy a Windows Linux alatt fut, és néha - elég sokszor - tényleg nem tudom kivel vagyok, azt hittem így könnyebben boldogulok, de hát a mellékelt ábra szerint nem...
Ezek szerint futtatsz Excelt is a virtuális Windows alatt?
Mert LibreOffice futtatásához nem kell a Linux alatt futó Windows, sem a Wine.

Ideje lenne azokat a régi fájlokat konvertálni véglegesen ODF formátumba. A konverzió után átnézni, hogy nincs-e bennük hiba, azután pedig már csakis az ODF (ez esetben: .ods) fájlokat használni...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tóth István
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2016. július 29., péntek 12:52

Re: file elérés

Hozzászólás Szerző: Tóth István »

Igen, a virtuális Windows alatt fut Excel és LOC is...
Igen, konvertálom/tam őket...
Hogy érted azt, átnézi nincs-e bennük hiba?
A számított értékek rendben vannak,
ti
Libre Office 5.14.2, OS: Ubuntu16.04.1
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: file elérés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Úgy értem, hogy ellenőrizd hogy például a dátumadatok numerikus értékek legyenek, és ne szövegek - ha műveletet (pl.: komparálást) akarsz végezni velük, stb...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] file elérés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Köszönöm, hogy beírtad a "Megoldva" szót a kezdő címbe, de a később idelátogatókat (és engem is) tájékoztathatnál, hogy:

- Végül is hányas hibaüzenetet láttál?
- Mi jelentette a megoldást számodra:
...javítottad az adatok típusát (string/szám)?
...javítottad a képletet ("Excel maradékok")?
...áttértél végre kizárólagosan ODF fájlformátumra?
...közvetlenül futtatod a LibreOffice-t és nem virtuális gépen?
...áttértél a Base applikáció használatára a Calc helyett?
...vagy egyéb hibát/megoldást találtál?

A fórum célja, hogy minél többféle használati problémára minél többféle megoldást gyűjtsön össze egy helyen, de jól szeparálva egymástól, visszakereshető rendszerben. Ehhez pedig elengedhetetlen a megfelelő minőségű és mennyiségű adat rendelkezésre bocsátása a kérdezők részéről is.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] file elérés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

3.) Igen, állandó és visszatérő probléma volt a dátum és szám viszonya, mikor dátum és mikor szám/a dátum értéke, ez még most sem mindig egyértelmű, de kezelhető
A dátumok egyértelműen számok, numerikus értékek a táblázatkezelő szoftverekben. Számok, amik aztán speciális formázást kapnak, amitől inkább szövegnek néznek ki.
Egy dátum tulajdonképpen az alapdátum óta eltelt napok számát jelenti EGÉSZ számokban. Alapdátumból sajnos a Calcban is több van: konkrétan 3 darab, mert a régi programok (táblázatkezelők és adatbáziskezelők) nem voltak egységesek ebben a tekintetben. Még egyazon cég (Microsoft) is különböző alapdátumot alkalmazott a különböző szoftvereiben, de a konkurencia (Apple/McIntosh) még attól is eltérőt.

Tehát ma, 2016.08.28-adika van. Ez a alapértelmezett alapdátum (1899.12.30) óta eltelt 42610 napot jelenti tulajdonképpen.
Ezt a számot fogod látni, ha beírod a TODAY() vagy MA() függvényt egy cellába, és a cellát egyszerű SZÁMként formázod meg.
Az IDŐ pedig ugyanennek a számnak a TÖRTrészén helyezkedik el: a 12:00:00 időpont éppen 0,5 nappal egyenlő.

Ezekből következik, hogy a 42610,5 számérték Dátum-Időként formázva a 2016.08.28 12:00:00 értéket jelenti.

Ezek a Dátum-Idő értékek tehát ugyan szövegnek néznek ki, de valójában a fentebb leírt metódus alapján képzett SZÁMértékek.

Amikor aposztróffal kezdve írsz be egy dátumszerű szöveget, akkor az szöveg is marad, nem lesz neki számértéke, illetve az értéke 0 lesz.
Ugyanez a helyzet, ha egy cellát előre megformázol SZÖVEGES formátumúra: hiába írsz bele elfogadott, ismert formátumban dátumszerű szöveget, a program nem fogja átalakítani azt számértékké.

A számként, vagy dátumként formázott cellákba viszont beírhatsz elfogadott, a program által ismert dátumszerű szövegeket: 2016-08-28, stb; azt fel fogja ismerni, és számértékké konvertálja rögtön a beírás után , majd a formázási parancsoknak megfelelően megformázza - azaz mégiscsak egy szöveget jelenít meg, pl: "2016 augusztus 28", de belül számontartja és kezeli a számértéket is!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tóth István
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2016. július 29., péntek 12:52

Re: [Megoldva] file elérés

Hozzászólás Szerző: Tóth István »

Köszönöm,
így már még világosabb a dátum probléma, hasonlókat tapasztaltam, de nem tudtam összefoglalni és persze nem is mindig ügyeltem rá paraméterezés közben...
persze gyakorlatom sincs, de mire a végére érek a feladatnak persze remélem ez már természetes lesz
ti
Libre Office 5.14.2, OS: Ubuntu16.04.1
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] file elérés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az egész Dátum-Idő probléma a számítástechnikában abból fakad, hogy a dátum és idő értékek nem követik a tízes számrendszer szabályait (se a kettesét, se másfélét). Az évek nem 10-zel, 100-zal osztható napból állnak, de a hónapok sem, és a napok sem 10 vagy 100 órából, és az órák sem 100 percből... és léteznek szökőévek, és a hét napjai "még véletlenül se" ugyanarra a dátumra esnek a különböző években, stb. Ezt valahogy kezelni kellett, számítástechnikai pontossággal: azaz egyértelműen. Emiatt lett az "alapdátum óta eltelt napok száma" a dátumérték jelzője, az időé pedig a "törtnapok" (tizedes tört) értéke.
Viszont az, hogy "0,0416666667 nap" - nem sokat mond számunkra, emiatt kellett ezeknek a számoknak a formázását (megjelenési formáját) a megszokottakhoz igazítani: ez jelent éppen 1 órányi eltelt időt, azaz: "01:00:00".
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tóth István
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2016. július 29., péntek 12:52

Re: [Megoldva] file elérés

Hozzászólás Szerző: Tóth István »

Igen, igen, már értem, világosodnak a dolgok,
köszi,
ti
Libre Office 5.14.2, OS: Ubuntu16.04.1
Válasz küldése