[MEGOLDVA] Adatok igazítása

Táblázatkezelő
Tom-ee
Önkéntesek
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011. december 27., kedd 11:24

[MEGOLDVA] Adatok igazítása

Hozzászólás Szerző: Tom-ee »

Üdvözlök mindenkit! Az lenne a kérdésem, hogy megoldható-e a mellékelt táblázatban az adatok helyi érték szerinti igazítása? Tehát nem simán középre szeretném igazítani őket, hanem pl. a "db"-ok legyenek pontosan egymás alatt, függetlenül attól, hogy egy számjegy van előttük, vagy mondjuk három. Próbáltam úgy, hogy a db-dokat külön adtam a számokhoz, formázással, egyedi formázással, behúzással, de nem akar összejönni. A legközelebb akkor álltam a megoldáshoz, amikor 3 vezető nullát adtam hozzá, de jó lenne, ha azokat nem jelenítené meg, mert zavaró. Előre is köszönöm a segítséget!
Csatolmányok
Igazitas.ods
(9.09 KiB) Letöltve 140 alkalommal.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tom-ee 2016. június 4., szombat 21:56-kor.
OpenOffice 4.1.1 a Windows 7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Adatok igazítása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az lenne a kérdésem, hogy megoldható-e a mellékelt táblázatban az adatok helyi érték szerinti igazítása? Tehát nem simán középre szeretném igazítani őket, hanem pl. a "db"-ok legyenek pontosan egymás alatt, függetlenül attól, hogy egy számjegy van előttük, vagy mondjuk három.
A példádban szépen egymás alatt vannak a "db" karakterek. Igaz, hogy ezt nem középre igazítással, hanem jobbra igazítással érted el.
Ha középre igazítod, akkor a különböző karakterszámú tartalmak miatt soha nem fognak egymás alá kerülni a "db" karakterek.


Ha erre két tényezőre (középre igazítás - vagy annak látszata - és a cellatartalom végének az egymás alá igazítása) mindenképpen egyszerre szükséges a számodra, akkor trükköznöd kell. Erre több tippem is van:

1. A "db" szöveget tedd a jobb oldali szomszédos cellákba, különválasztva a számoktól. A számokat igazítsd jobbra, a "db" szövegeket meg balra. Így úgy fog kinézni, mintha egy duplaszéles cellában középre lenne igazítva a tartalom. Pláne akkor, ha a két cella háttérszínét fehérre állítod, és a két cellát együtt keretezed be egy vékony szegéllyel.

2. Használj "monospace" típusú karakterkészletet, és egy szöveggé alakító képletet (vagy saját makró függvényt), ami a számaidat "vezető szóközökkel" kiegészíti azonos karakterszámúra. Ekkor a számaid mindenképpen szöveggé alakulnak, ami látványként valószínűleg meg fog felelni neked, de az adatokkal tovább számolni nehézkes (esetleg lehetetlen) lesz.

3. Mivel a formázásokat egyébként is Cellastílussal - és nem közvetlen formázással - célszerű megvalósítani, ezért azt is megteheted, hogy egy saját cellastílusban az alapértelmezettnél jóval nagyobb jobb oldali cellán belüli margót használsz jobbra igazítással együtt. Egy kis kísérletezéssel (csupán abban az egy Cellastílusban kell a különböző belső margó értékeket változtatnod) beállíthatod a neked tetsző állapotot.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Adatok igazítása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Itt a minta:
Igazitas2.ods
(13.23 KiB) Letöltve 145 alkalommal.
Figyeld az általam létrehozott és alkalmazott cellastílusok beállításait a stílustárban!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Adatok igazítása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A "képlettel" működő megoldást persze tovább kell fejlesztened, ha kettőnél több jegyű számot is kell ábrázolnod, de erre már célszerűbb egy saját makrófüggvényt írni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tom-ee
Önkéntesek
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011. december 27., kedd 11:24

Re: Adatok igazítása

Hozzászólás Szerző: Tom-ee »

Köszönöm a segítséget! Hétvégén átnézem a vázolt megoldásokat. Elsőre a dupla cella a legszimpatikusabb, annyira egyszerű, mégis tökéletes. Nem is értem, miért nem jutott eszembe. :lol:
OpenOffice 4.1.1 a Windows 7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Adatok igazítása

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

De most jöttem rá, hogy létezik szabályosabb (beépített) megoldás is. Ezt még az Excelből visszamaradt emlékek alapján kerestem elő:
https://support.office.com/hu-hu/articl ... fab54be7f4
Bár ezzel is kell egy kicsit trükközni.
Az alábbi

Kód: Egész kijelölése

???0" db"
formátumkód (a "###0" és a "0000" formátumkódhoz hasonlóan) "kiegészíti" a számot néhány karakterrel. De míg a "#" jel az ESETLEG szükséges, de egyéb esetben ELHAGYHATÓ kiegészítő karaktereket, a "0" a MINDENKÉPPEN kiírandó "0" karaktereket jelöli, addig a "?" a SZÓKÖZÖKKEL történő kiegészítést jelenti.
Egy baj van csupán: a karakterkészletek többségében a szóköz nem ugyanolyan széles, mint az átlagos szélességű betű (szám); és ráadásul a egyes betűk (számok) sem azonos szélességűek. Így ez a módszer is csak akkor működik (akkor lesz elfogadható minőségű), ha monospace betűtípust használsz. (Pl. DejaVu Sans Mono)

Lásd a példafájlban a "közép1" cellastílus tulajdonságait: a betűtípust, a számformátumot, az igazítást...
Igazitas3.ods
(10.75 KiB) Letöltve 144 alkalommal.
 Szerkesztett: Most látom, hogy ez a megoldás "frissen" létrehozva működik ugyan, de az elmentett, majd újra megnyitott fájlban nem őrződik meg sajnos sem az AOO4.1.2-ben, sem a LO4.4.7-ben, de még a LO5.1.2 hordozható változatában sem... 
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Tom-ee
Önkéntesek
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011. december 27., kedd 11:24

Re: [MEGOLDVA] Adatok igazítása

Hozzászólás Szerző: Tom-ee »

Köszönöm ezeket is. A #-el én is elkezdtem próbálkozni a héten, de nem volt időm sokat játszani vele, így keveredtem újra ide. :) A korábbiak közül mindegyik remek, az említett 2 oszlopos egyszerű megoldás mellett még a belső margó bizonyult a legjobbnak. Köszönöm a segítséget. Szép estét. :)
OpenOffice 4.1.1 a Windows 7-en
Válasz küldése