havi adatok kezelése részössszegek menűben

Táblázatkezelő
vasonyg
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2008. december 15., hétfő 14:22
Tartózkodási hely: Bp.
Kapcsolat:

havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: vasonyg »

Van egy több száz soros táblám, amit egy könyvelési rendszerből másoltam ki, excel formátumban, ezt átmásoltam oo- ba Ebből egy kis próbatáblát csináltam ld. melléklet. A gond az "A" oszlopban látszik, a hónap összeseknél nem jók az évszámok, annak ellenére, hogy YY.MMMM formátumúak az adatok a részösszeg függvény összeadja az évszámokat, s így jönnek ezek a futurista évszámok 2105 január stb. Probálkoztam egy két dologgal, másolás irányított beillesztés érté, dátum stb nem müköd. Ha tud valaki segíteni kösz.
Másik kérdésem, hogy a visual basic sheetet lehet a calcba is beilleszteni vagy ez hogy működik?

Gergely
Csatolmányok
havi adatok összesítése.ods
(52.36 KiB) Letöltve 193 alkalommal.
Windows 7 Prof, Libre Office 4.3
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Kezdjük a végén:
Másik kérdésem, hogy a visual basic sheetet lehet a calcba is beilleszteni vagy ez hogy működik?
A LibreOffice/ApacheOpenOffice beépített Basic IDE (integrált fejlesztőkörnyezet) neve: StarBasic, (LibreOffice Basic, OpenOfficeBasic) vagy egyszerűen Basic. De semmiképpen nem VBA. Nem csak a nevében nem az, hanem semmi más módon nem azonos a MS VBA-val.

A LibreOffice a VBA kódokkal egy kicsit nagyobb kompatibilitással bír, mint az OpenOffice, de nem célszerű keverni a MS VBA kódokat a StarBasic kóddal vezérelt API (Application Programming Interface) függvényekkel. Az API függvényeket persze nem csak a StarBasic-kel, hanem a többi támogatott programnyelven írt kóddal is tudod vezérelni. Sőt egyé, külső programfejlesztő rendszerekkel is elérhetők az API függvények.

Tehát, ha hatékonyan akarod programkóddal vezérelni az Open/libreOffice-t, akkor mindenképpen az API függvényeket, és valamelyik támogatott programnyelvet megismerned és használnod.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Persze az se mindegy, hogy te VBA (Visual Basic for Application) vagy a VBScript (Visual Basic Scripting Edition) kódok integrálására gondoltál...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A mellékelt fájlodban egyáltalán nem találtam képletet; összeg, vagy részösszeg függvényt. Kérlek töltsél fel olyan mintapéldát is, amiben az általad használt cellafüggvények is jelen vannak.
Dátumokat nincs értelme összegezni. Az időintervallumok összegzéséhez tisztában kell lenned a Dátum-idő/időintervallum értékek ábrázolási módjával. Nemrég volt erről szó itt:
https://forum.openoffice.org/hu/forum/v ... f=7&t=1690

Ms Windows XP • 3.0.X • Ms Windows XP
És légy szíves, az aláírásodat is frissítsd itt a fórumon. (Nem hiszem, hogy még mindig a 3.0.x verziót használod.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
vasonyg
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2008. december 15., hétfő 14:22
Tartózkodási hely: Bp.
Kapcsolat:

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: vasonyg »

Kösz a válaszokat.
Küldöm a másik példát, amiben már tényleg látszik, amit említettem.
Megnéztem a dátumokkal kapcsolatos hivatkozást, de ezt jórészt eddig is tudtam. Végül pont az a gond, hogy a dátumok mögött számok vannak, s ezeket a gép összeadja. Részösszegnél viszont ezt valahogy kezelni kell, elvileg nem elképzelhetetlen. Végül is ez egyfajta lekérdezés, egy adott időszakba tartózó forgalmak összesítése.
Kicsit belenéztem a https://wiki.openoffice.org/wiki/HU/Doc ... /UNO_Tools stb oldalakba, ez nekem magas, inkább fejlesztőknek mint felhasználóknak való. Én csak 'advanced user' akarok lenni, aki tud makrókat írni, s adott esetben ezeket kicsit felturbozni max 1-2 oldal 'visual basic' VBA, jellegű utasítással, ott a hol a makró menüben már nem lehet megoldani valamit. Bár már 2008 óta nem nagyon használok Excelt, abban az insert makró(visual basic) sheet jól használható volt, ha nem akadt el, s rájött az ember mi a baja.
üdv
Csatolmányok
havi adatok összesítése.ods
(45.93 KiB) Letöltve 206 alkalommal.
Windows 7 Prof, Libre Office 4.3
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Végül pont az a gond, hogy a dátumok mögött számok vannak, s ezeket a gép összeadja.
A valódi dátumok azok bizony számok, ezzel meg kell békélned. Persze van mód arra, hogy számolásra alkalmatlan szöveggé alakítsd őket...

Kicsit belenéztem a https://wiki.openoffice.org/wiki/HU/Doc ... /UNO_Tools stb oldalakba, ez nekem magas, inkább fejlesztőknek mint felhasználóknak való. Én csak 'advanced user' akarok lenni, aki tud makrókat írni, s adott esetben ezeket kicsit felturbozni max 1-2 oldal 'visual basic' VBA, jellegű utasítással, ott a hol a makró menüben már nem lehet megoldani valamit. Bár már 2008 óta nem nagyon használok Excelt, abban az insert makró(visual basic) sheet jól használható volt, ha nem akadt el, s rájött az ember mi a baja.
Itt az API függvényeket használjuk az applikációk vezérlésére, amik egyáltalán nem a fejlesztők számára, hanem a felhasználók - főleg az "advanced" felhasználók - számára vannak publikussá téve.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

No, most már valóban látok néhány SUBTOTAL() függvényt a dátumok oszlopában. De még most se értem, hogy mi a célod a dátumok összegzésével... Miért kell befizetési dátumokat összegezni? Mi értelme van ennek a műveletnek?!
A dátumok önmagukban egyetlen időpillanatot jelölnek: az alapdátum óta eltelt napok számát jelzik, a legkülönbözőbb formázási, megjelenítési lehetőségekkel "díszítve".

Miért nem a befizetett részleteket összegzed, és a hónapokat maximum MEGSZÁMOLOD, vagy ha a befizetések során eltelt összes időre vagy kíváncsi, akkor miért nem az időintervallumot számítod ki a dátumok különbsége alapján?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Bár már 2008 óta nem nagyon használok Excelt, abban az insert makró(visual basic) sheet jól használható volt, ha nem akadt el, s rájött az ember mi a baja.
A makrókódokat és a vezérlő (grafikus) űrlapokat itt nem Munkalapokon, hanem a fájlban vagy a program felhasználói profiljában elhelyezkedő Könyvtárakban, és azokon belül Modulokban tárolhatod.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
vasonyg
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2008. december 15., hétfő 14:22
Tartózkodási hely: Bp.
Kapcsolat:

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: vasonyg »

Köszönöm, hogy ennyire részletesen foglalkoztál kérdéseimmel.
-A dátumokra visszatérve: nem azokat akarom összeadni, hanem a célom csupán az, hogy a rész összesen adatok előtti oszlopban, a dátumoszlopban a helyes időszak név szerepeljen. Vagyis pl. ha jól összeadta a 2001- es júniusi törlesztési tételeket, ami mondjuk 6 különböző napra esett, akkor előtte a rész összesen sorban szerepeljen, hogy "2001 június" esetleg még hogy összesen.Ha ezt nem tudom elérni, akkor 15 évet érintő feldolgozás esetén kézzel kell 15*12 esetben átjavítani a hónap összesent.
- Tudnál olyan olvasnivalót ajánlani, amivel egy kezdő gyakorlatiasan, példákkal kiegészítve megismerkedhet azokkal az ismeretekkel, amik a makrókhoz ill. a ezt alátámasztó kisebb programokhoz szükséges? Kösz még egyszer.
Windows 7 Prof, Libre Office 4.3
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Tudnál olyan olvasnivalót ajánlani, amivel egy kezdő gyakorlatiasan, példákkal kiegészítve megismerkedhet azokkal az ismeretekkel, amik a makrókhoz ill. a ezt alátámasztó kisebb programokhoz szükséges?
Itt van például ez a fórum, meg aztán az angol nyelvű fórum:
https://forum.openoffice.org/en/forum/index.php

Andrew Pitonyak remek összefoglaló könyvet írt a témáról (angol nyelven, a fiam épp most fordítja):
https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q= ... 1844,d.bGg

De a Basic súgója (a telepített és az online is) rengeteget segít, és elengedhetetlen segédeszköz az API dokumentáció (akár a LibreOffice-é, akár az AOO programé, és mindenképpen telepítsd a két objektum-vizsgáló kiterjesztés egyikét legalább.

Ha a StarBasic-en kívül egyéb programnyelven akarod a makróidat megírni (persze ugyancsak az API függvények felhasználásával), abban én nem nagyon tudok segíteni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A SUBTOTAL() függvénynek két bemenő paramétere van. A második paraméter a cellatartomány, ahol a műveletet el kell végezni. Az első viszont egy belső függvényszámát határozza meg.
Te a 9-es függvényt használod, ami a matematikai összegzés. De létezik az átlagolós, a minimum-, vagy maximumkereső függvény és még egyéb függvények is. Próbáld ki, hogy melyik adja számodra a legjobban elfogadható eredményt. Ha azonos dátumok vannak a bemeneti cellatartományban, akkor az átlag lehet a jó megoldás (bár akkor hivatkozhatnál egyszerűen az egyik dátumot tartalmazó cellára is).
Ha semmiképpen nem ad megfelelő eredményt a SUBTOTAL() függvény, akkor viszont meg kell határoznod, hogy a bevitt dátumértékek és a kívánt eredmény között milyen logikai kapcsolat áll fenn. Vannak például olyan dátumdaraboló függvények, amivel le tudod választani a dátumról az évet, vagy a hónapot, vagy a napot, és eredményként valamelyiket, vagy azok kombinációját meg tudod jeleníteni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
LRu
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016. február 17., szerda 0:12

Re: havi adatok kezelése részössszegek menűben

Hozzászólás Szerző: LRu »

Nekem is lenne egy megoldásom:
A cella formátuma: Szám - Standard; a beírt képlet: =ÖSSZEFŰZ(SZÖVEG(???;"YYYY.MMMM");" összesen:"), ahol a ??? célszerűen a képletet tartalmazó cella fölötti cella, mely a Te táblázatodban A14 cella esetén A13. Az eredménye "2003.január összesen:" lesz.
Nem tudom, hogy ezt szereted volna?
LibreOffice 7.0.4.2 / Windows 7 Home Premium 64 bit
Válasz küldése