[Megoldva] QR kód és táblázatkezelő

Táblázatkezelő

[Megoldva] QR kód és táblázatkezelő

HozzászólásSzerző: Tom-ee » 2012. április 21., szombat 12:48

Sziasztok!

A következő problémára keresek megoldást. Egy fejlesztést szeretnék bevezetni a cég nyilvántartásában. Minden gyártásba kiadott dokumentációra szeretnék QR-kódot rakni. Ezt a kódot egyszer akkor olvasnánk le, ha kiment a dokumentáció, egyszer pedig akkor, ha visszajött, tehát elkészült az adott termék. (legalábbis első körben) A kiolvasott kód bekerülne egy táblázatba, ahol "kipipálja" a termék gyártásban, illetve a termék elkészült cellát, vagy a státusz cellát, ez már részletkérdés. (a táblázathoz már egyszer kaptam segítséget itt: http://user.services.openoffice.org/hu/forum/viewtopic.php?f=7&t=1110, nagyjából látható a táblázat felépítése; kódolvasás után, pl. a sor végén lenne 2 cella, ahova a beolvasott kód megjelenik, ha az adott cella nem üres, akkor változik a státusz; vagy ha van elegánsabb megoldás, vevő vagyok rá)
A kód generálására már találtam OO-os megoldást, egy beépülő kiegészítő segít ebben, gyors, egyszerű. A probléma a kód visszafejtésével van. Online és telefonos kódvisszafejtő milliónyi van, PC-re már sokkal kevesebb, és azok is csak ablakban jelenítik meg a dekódolt szöveget, nem másolják sem vágólapra, excelbe meg pláne nem. (pedig hirdetik jópár helyen, mégsem működik, napok óta ilyen programot keresek) Érdeklődöm, hogy tud-e valaki megoldást a problémára, tudna-e valaki segíteni? (valószínűleg makróra is szükség lesz, ha megoldható a feladat) A legelső kérdésem az lenne, hogy érdemes-e egyáltalán táblázatban gondolkodni, vagy ezt a feladatot már kinőtte a jelenlegi rendszer, adatbázisra lenne szükség?

Előre is köszönöm!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tom-ee 2012. május 15., kedd 21:55-kor.
OpenOffice 4.1.1 a Windows 7-en
Tom-ee
Önkéntesek

Re: QR kód és táblázatkezelő

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. április 21., szombat 15:38

Minden gyártásba kiadott dokumentációra szeretnék QR-kódot rakni. Ezt a kódot egyszer akkor olvasnánk le, ha kiment a dokumentáció, egyszer pedig akkor, ha visszajött,

Ha jól értem, akkor mindez papír alapon történik. Onnan milyen hardver eszköz fogja (vissza-/be)olvasni a kódot? Ha kifejezetten erre a célra készült kódolvasó, akkor az a dekódolást elvégzi, neked csak a kommunikációt kell illesztened a Calchoz (az se könnyű! - Soros vonalon érkező adatok elkapására is volt már itt próbálkozásom; ha a beolvasó kvázi "billentyűzet emulátorként viselkedik az operációs rendszer segítségével, akkor könnyebb dolgod lehet) Ha normál asztali szkennerrel próbálod meg beolvasni a kódot, akkor nincs ötletem...

Volt már itt olyan kérdés ami kódolvasó eszközről érkező jeleknek Calc táblázatban történő fogadásáról szólt. (Volt is ötletem rá, de a kérdező "eltűnt a ködben"... most még a témát se találom)
Sok sikert!
Kovács Tibor (Win7x64Prof; W10x64prof: LO4.4.7, LO6.1.5;
winPenPack, PortableApps: AOO4.1.5, LO3.3.1-6.2.0
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címe elejének szerkesztésével - tedd hozzá: [Megoldva].
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Tom-ee » 2012. április 21., szombat 16:34

A kódot egy egyszerű webkamera olvassa (olvasná), ez a legegyszerűbb, legolcsóbb. =) PC-n eddig 2 olyan programot sikerült működésre bírnom, ami gyönyörűen olvas és fordít, csak épp az adatokat nem sikerült tovább adnom, egyszerűen kiírja egy ablakban és sehova tovább... Van még pár ingyenes alkalmazás, de azok el sem indulnak. Weben van köd generáló és elvileg fordító is, ez utóbbit nem próbáltam. Még keresgélek programokat, hátha akad egy, ami valami fájlba menti a beolvasott adatokat, de 4-5 nap után kezd elszállni a lelkesedésem és fogytán vannak az ötletek is a keresésre...
Tom-ee
Önkéntesek

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. április 21., szombat 23:07

Utánanéztem a dolognak (mert kétdimenziós kóddal és webkamerás kódolvasással még sose foglalkoztam, még hobbi szinten se):

A "ZBar" nálam működik.
http://zbar.sourceforge.net/

Parancssorból, vagy egyéb kézi módon indítva szépen megállapítja a kódot a kinyomtatott kódkép alapján.

El lehet indítani a programot Makróval Calcból felhasználói cellafüggvényként, vagy valamilyen egyéb esemény által SUB-ként.

Nyilvánvaló - mert egyértelmű információk vannak rá a honlapon, a "readme" és súgó fájlokban -, hogy a visszafejtett kódot is képes átadni az őt meghívó alkalmazásnak, de azt sajnos egyelőre nem tudom megvalósítani.

(Stream?
pipe?)
Sok sikert!
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címe elejének szerkesztésével - tedd hozzá: [Megoldva].
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. április 21., szombat 23:25

Működik a text fájlba irányítás is, valamint az aktuális táblázatcellába (és a további, alatta lévőkbe) történő közvetlen adatátvétel is a "zbarSpreadSheet.exe" fájl segítségével:
http://sourceforge.net/projects/zbar/fo ... ic/4378261
http://www.qrcodeshowto.com/qr-code-web ... heet-zbar/

Kipróbáltam Excellel és LibreOffice-szal is.
Hogy aztán ez a gépigényes (pörgeti a processzort rendesen) "barkácsmegoldás" megfelel-e neked, azt nem tudom.
(Én inkább vennék egy hardveres kódolvasót az USB portra... Ha ez egy gyárban fog működni, akkor nem lehet az ára akadály)
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Tom-ee » 2012. április 22., vasárnap 19:05

Ez nagyon gyorsan ment. =) Én 1 hete keresek programot a dekódolásra (programot és nem webfelületet, és programot pc-re, nem telefonra; ezekből Dunát lehet rekeszteni) és eddig 3-at sikerült használnom. Az egyik ez a Zbar, de nálam valami miatt nem akartak működni a kapcsolók. (valószínűleg az én hibám) Valóban barkácsmegoldásnak tűnik az egész, ahogyan az a táblázat is, amit most használunk. (legalábbis nekem nem hiteles vállalatirányítási rendszernek, de jelenleg többet tud, mint az eddigi összes próbálkozás...) Szeretném kipróbálni és bemutatni ezt a táblázatba mentős dolgot, legalább lesz egy jó ért, ha új rendszer vételére kerül sor. :) Tudsz segíteni, mit hogyan kell beállítani?
Tom-ee
Önkéntesek

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. április 22., vasárnap 19:40

Letöltöttem a ZBar-t, telepítettem.
Letöltöttem a "ZBarSpreadsheet.ZIP" fájlt is, kicsomagoltam és bemásoltam az exe fájlt és a batch fájlt is a ZBar könyvtárán belüli "bin" mappába.

A "zbarss.bat" batch fájlt így módosítottam:

Kód: Egész kijelölése   KinyitásÖsszecsukás
@set PATH=%PATH%;e:\Program Files\ZBar\bin
start zbarspreadsheet
zbarcam.exe > zbar.txt

Ez egyszerre indítja az adatot a táblázatkezelőbe átemelő "zbarspreadsheet.exe" fájlt és a ZBar library (dll-ek) kamerára megírt futtató keretprogramját: a zbarcam.exe-t, textfájl kimeneti opcióval.

Magát a batch fájlt indíthatom kézzel fájlkezelőből, vagy parancssorból és akár a LibreOffice "shell" szolgáltatásával is tudom indítani, makróval, amit hozzárendelhetek egy gombhoz, amit a táblázatra dobok az űrlapelemek közül, vagy egy saját menüponthoz is akár:
Kód: Egész kijelölése   KinyitásÖsszecsukás
Sub StrartZbar
  oSvc = createUnoService("com.sun.star.system.SystemShellExecute")
  oSvc.execute(ConvertToUrl("e:\Program Files\ZBar\bin\zbarss"), 0, 0)
end sub

A programok elindulására kicsit várni kell, meg néhány kattintás (OK) is szükséges, hogy a működés elkezdődjön.

A kamerám semmi különleges: tizenéves, libatojás alakú Philips PCVC690K, még a WindowsME-hez fejlesztették talán. Működik WinXPprofSP3-mal, szabványos TWAIN felületen keresztül.

Mikor már látod a képet a ZBar videoablakában, akkor vissza kell kattintanod a táblázatkezelő megfelelő cellájába, hogy az legyen az aktív alkalmazás.
Ekkor a kamerával becélzod a nyomtatott kódot, és a PC csipogójának hangja jelzi a "találatot".
A kód pedig megjelenik a cellában, a kurzor egy sorral lejjebb ugrik, és várja a következő kódot.

Ennyi.
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Tom-ee » 2012. április 23., hétfő 18:52

Köszönöm, ki fogom próbálni, amint utolérem magam és jelzem az eredményt.
Tom-ee
Önkéntesek

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. április 24., kedd 19:26

és eddig 3-at sikerült használnom. Az egyik ez a Zbar,

Esetleg ideírhatnád, melyik a másik kettő... (hátha valakinek jól jön az információ)
...meg hátha azok még alkalmasabbá tehetők erre a feladatra...
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Tom-ee » 2012. április 25., szerda 20:39

Az egyik a QuickMark nevű, ezt jelenleg is használom, dekódolni nagyon gyorsan tud, csak épp exportálni nem. (legalábbis nem jöttem rá, hogyan kell) A másik pedig egy DesktopQRScanner nevű alkalmazás.
OO beépülő modulnak (QR kód generáláshoz) a Chart2D 1.0.4.oxt fájlt használom, ez szintén nagyon kellemes, 2 kattintással generál kódot, több paraméter is állítható, egyszerű, gyors, stb. Egy szépséghibája van, hogy valószínűleg egy webfelületet hív be kódgenerálás során, tehát internet kapcsolatot igényel. (amikor ez nem volt meg, egyszerűen nem történt semmi) Ezt leszámítva szépen muzsikál.
Tom-ee
Önkéntesek

HozzászólásSzerző: Tom-ee » 2012. május 10., csütörtök 21:34

Kipróbáltam a javasolt procedúrát, de már az indítással gondom van... A batch fájlt átírtam, indítok, majd az óra mellett megjelenik egy buborék, mint amikor új hardvert talál, vagy ilyesmi. Azt írja benne, hogy várjak több mint 60 mp-et, hogy induljon a program. Vártam 120-at majd eltűnt a buborék és nem történt semmi. Ugyanezt csinálta a fájlok másolása/átírása előtt is, még régebben, ezért is raktam félre a programot. Win7-el lehet a gond, vagy máshol keressem?
Tom-ee
Önkéntesek

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. május 11., péntek 6:41

Win7-el lehet a gond, vagy máshol keressem?

Win7-em nekem nincs, így ezt nem tudom kipróbálni.
Biztos, hogy ugyanabból a forrásból szereztük be a kérdéses programot?
Mert a "hibaüzenet" úgy hangzik, mint egy fizetős program próbaverziójának szándékos bosszantási üzenete... Tudsz képet feltölteni az üzenetről?

Nálam 18 másodperc alatt elindul: a táblázatkezelőben létrehozott indítógomb megnyomása és a két ablak megjelenése között eltelt idő ennyi.

http://sourceforge.net/projects/zbar/
illetve a táblázatba illesztő rész:
http://www.qrcodeshowto.com/qr-code-web ... heet-zbar/

Nem lehet, hogy a kamerád (driver-je) éled fel ilyen lassan?
Nálam WinXP-n működik gond nélkül, csak a processzort pörgeti őrült módon (úgy értem: hallom, ahogy a ventilátora maximális fordulatszámra felpörög a terhelési melegedés hatására).

A processzorom: P4 3 GHz, a gépem memóriája: 3 GiB Ram, a LibreOffice verzióm: 3.5.2

zbar.png

Természetesen a két kis ablak működés közben a háttérbe kerül, hiszen a táblázatkezelő lesz az aktív ablak, ha egy cellára kattintok, amibe az adat fog érkezni.

Mindazonáltal ez nem igazán OpenOffice/LibreOffice probléma...
De azt biztosan állítom a próbáim után, hogy MEG LEHET OLDANI, hiszen az Open/LibreOffice jól vezérelhető külső programokkal. Kérdés csak az, milyen külső programmal, milyen operációs rendszeren, milyen erős gépen fog ez megfelelően, megbízhatóan működni.
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Tom-ee » 2012. május 12., szombat 8:45

Ugyanezt sikerült letöltenem. Az általad küldött 2. link bemutatja a telepítést és az indítást. A "ZBar and ZBarSpreadsheet work from a Command Window (CMD). " pontban látható, hogy hogyan is indul a program. A különbség annyi, hogy én nem parancssorból indítom, tehát az 1. és 2. pont kiesik. A 3-as már megvan, a szürke ablakot én is látom, ha esc-et nyomok, ki is lép, ha nem, az óra mellett számol a kis buborék. ami a 4-es pontnak felel meg. Csak nem történik semmi, ha elérte a 2 percet... A fura az, hogy ha hihetek a telepítésnél betett képeknek, a cikk írója is Vista-ra vagy Win7-re tette fel, és ezek szerint nála működik. Jövő hét végén megpróbálom egy xp-s gépen, megnézzük, mit mutat.
Tom-ee
Önkéntesek

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. május 12., szombat 10:27

Ja, hát úgy nekem se indul el...

De pont ezért írtam le, hogy én hogyan indítottam, hogy legalább egyszer te is kipróbáld. De ha te a csakis a kedvedért általam kipróbált, és leírt dolgok fölött nagyvonalúan átsiklasz, akkor én nem tudok többet tenni...

zbarspreadsheet.png

Félretéve az iróniát, nekem az általam leírt indítási módszerrel működik, de ha csak a ZBarSpreadsheet.exe fájlra kattintva várom, hogy az majd elindítja a zbarcam.exe-t is (ráadásul text fájlt output opcióval), akkor nem történik semmi.
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Tom-ee » 2012. május 15., kedd 21:46

Bátorkodtam feltenni az xp-s gépemre (500 MHz, 256 MB RAM, 6 GB HDD :mrgreen: ) és tökéletesen fut, nem csak parancssorból indul, minden frankó. El se hiszem, hogy ezen az őskövületen működik. :lol: A különleges karaktereket nem szereti, ezt már tudom (pl. felkiáltó jelre elindul a fájl menü, megnyitás parancsa :mrgreen: :ucrazy: ) de elvileg ez nem jelent majd gondot.
Köszönöm a segítséget, idővel hosszabb tesztnek is alávetem, mert fontos a megbízható működés. Aztán jön majd az adatbázis kezelés rész, de az már egy másik történet lesz. (most tanulom az Access-t, Base-t)
Ja a probléma és a megoldása: a batch fájlban nálad "e" meghajtó volt, amit én c-nek néztem és nem írtam át. :D (mondjuk 7-es alatt így sem akarja az igazat, de ezt még később ráérek boncolgatni)
Tom-ee
Önkéntesek

Vissza: Calc