Helyesírás-ellenőrző

Szövegszerkesztő
FüleViktor
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020. november 1., vasárnap 22:35

Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: FüleViktor »

Üdv!
Könyvemet írom már egy ideje. Egyszer a gép bekapcsolása után, azt írta a Writer, hogy a file-on helyreállítást kell végezni. Nem tudom miért, mert normálisan lett elzárva, de rendben.
Ezután a csak magyar nyelvű Writer, most minden egyes szót aláhúz pirossal! A legújabb van telepítve, eddig minden rendben volt...most pedig nem tudom mit tegyek vele!
Fontos lenne, hogy újra rendben működjön a magyar helyesírás ellenőrzés. Kérnék segítséget! Köszönöm!
OpenOffice 4.1.7 Windows 7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Első tippem:
Tegyél fel gyorsan egy hordozható változatot akár az AOO-ból, akár a LibreOffice-ből. Akkor ki tudod próbálni a fájlodat, hogy az lett hibás, vagy a program. Továbbá elővehetsz egy másik magyar nyelvű fájlodat és azzal megnézheted, hogy hol gyökerezik a probléma.

Javítási lehetőségek:

A program esetében:
- Felhasználói profil reset-elése (átnevezése, vagy törlése), hogy újat hozzon létre az újabb indításkor.
- Másik Office csomag (AOO mellé LO, LO mellé AOO) telepítése a fixen telepíthető változatok esetében a két csomag telepíthető párhuzamosan, futni nem biztos, hogy mindegyik képes párhuzamosan, és a később telepített átveheti az alap fájltípus hozzárendeléseket.
- Ahogy fentebb írtam, egy hordozható verzió feldobása a Windowsra.
- A programcsomag TISZTA újratelepítése. (Uninstall után kézzel törölni kell az Uninstall által meghagyott maradványokat az újratelepítés előtt. A felhasználói profilban és a ProgramFájlok között is maradnak le nem törölt fájlok.

A dokumentum-fájl esetében:
- Ha a fájl tényleg hibás, akkor egy előző - még jól működő verzió - elővétele (feltételezem és remélem, hogy nem egyetlen példánnyal rendelkezel a nagyon fontos dokumentumaidból: ez lenne a lehetséges legnagyobb hiba amit el tudsz követni, akármilyen operációs rendszert, akármilyen office csomagot használsz). Ekkor a lehetséges legkevesebb munkával tudod folytatni a szerkesztést egy régebbi állapotból kiindulva, és megint csak más, újabb időbélyeges fájlnévvel elmentve.
- A dokumentumban az alkalmazott stílusok tulajdonságainak az ellenőrzése. A dokumentum bekezdéseinek a nyelve egy tulajdonság, ami a stílusban tárolódik el a dokumentumba. Ha ez bármi miatt megváltozott (mostantól mondjuk angolnak gondolja a fájlodat) akkor természetesen szinte minden szót hibásnak fog jelezni.
- Feltöltheted, vagy ha túl nagy, akkor megoszthatod itt a fájlodat egy ingyenesen elérhető fájlmegosztó szolgáltatáson keresztül, és akkor meg tudjuk vizsgálni, hogy mi a baja.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
FüleViktor
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020. november 1., vasárnap 22:35

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: FüleViktor »

Köszönöm!
Amit látok, hogy a programot újratelepítettem, bármilyen file-t nyitok meg rajta, mindnél ezt csinálja. Tényleg olyan mintha gondolt volna egyet és mondjuk az angolt venné alapnak és ezért a magyar szavakat helytelennek találja. De a nyelvbeállításoknál csak magyar a választható.
OpenOffice 4.1.7 Windows 7-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Még az előzőeknél is fontosabb dolog, hogy MINDIG a natív, nemzetközi szabványon alapuló ODF fájlformátumokat használd a fontos dokumentumaid tárolására. A szerkesztés végén csinálhatsz másolatokat bármilyen más támogatott formátumba, de mindig az eredeti natív formátumban folytasd a szerkesztést!!!

És még egy fontos tanács: SOHA ne dolgozz közvetlenül eltávolítható külső adathordozóra. Azoknál az operációs rendszer jellemzői miatt bármikor előfordulhat adatvesztés egy elfelejtett lekapcsolás, egy - a más folyamatok miatt - elhúzódó mentési idő miatt. Ha hamar kihúzod, máris oda a fájlod!!!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Tegyél fel egy hordozható, vagy permanensen telepített LibreOffice-t.

A permanensen telepítettnek kicsit más a telepítője, mint az AOO-nak; az egyedi telepítést választva telepítés közben kiválaszthatod a számodra szükséges nyelvi fájlokat az összes elérhető közül. Nem utólag kell letöltened a nyelvi fájlokat, mint az AOO-nál, mert a telepítő már tartalmazza az összest. Cserébe az offline Helpeket kell külön telepítened minden nyelvhez, amin szükséged lehet internetkapcsolat nélküli segítségre.
https://libreoffice.org/download/download/

A hordozható változatok közül talán a winPenPack-félét a könnyebb felrakni: csak ki kell csomagolni a letöltött zip-ből a programcsomagot a célkönyvtárba. Az első futáskor tudod a szükséges nyelveket kiválasztani. Offline Helpje alapból nincs, csak online.
LibreOffice-ből átlagos felhasználóként mindig a Still változatok közül válaszd lehetőleg a legfrissebbet.
http://www.winpenpack.com/en/download.php?list.37
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egyszer a gép bekapcsolása után, azt írta a Writer, hogy a file-on helyreállítást kell végezni. Nem tudom miért, mert normálisan lett elzárva, de rendben.
Ez a BIZTOS jele annak, hogy valamilyen folyamat (szerkesztés, mentés, bezárás) erőszakosan meg lett szakítva ezt megelőzőleg.
Amit látok, hogy a programot újratelepítettem, bármilyen file-t nyitok meg rajta, mindnél ezt csinálja. Tényleg olyan mintha gondolt volna egyet és mondjuk az angolt venné alapnak és ezért a magyar szavakat helytelennek találja. De a nyelvbeállításoknál csak magyar a választható.
Ez meg annak a VALÓSZÍNŰSÍTHETŐ jele, hogy mind a program, mind pedig a fájlod megsérült. De a program mindenképpen.
Ha a sérültre rátelepíted a következő, vagy akár ugyanazt a verziót, akkor az még nem tud automatikusan megjavulni. Ahogy írtam, TISZTA telepítést kell végezned, azaz a maradék és ráadásul sérült programrészeket kézzel kell törölnöd. Ezután már csak az imádság, meg egy próba kell, hogy kiderüljön: sérült-e valójában a fájlod is, vagy nem.

Azért javasoltam egy hordozható verzió telepítését (legalább egy próba erejéig), mert az nem vesz át semmilyen részt a régebben telepített verziókból, tehát nem zavarja a másik verzió hibája. És nem is ODA települ (ne oda másold fel) ahol a régi verzió volt.
Ugyanez a függetlenség a régebbi verzióktól megvan akkor is, ha AOO helyett/mellé LO-t telepítesz normál (permanens, nem hordozható) módon...

Légy szíves hozzál létre egy új fájlt néhány magyar mondattal, mentsd el, és töltsd fel ide. Ha nálam megnyílik normálisan, akkor valószínűsíthető, hogy a könyved fájlja sem sérült. ha nálam se lehet semmi módon rávenni a fájlodat, hogy a magyar szavakat ne vegye hibásnak, akkor a nagy fájlod is sérült lehet, de a kicsi alapján talán rájövünk a javítás legkevésbé "fájdalmas" módjára.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
zonax5
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2021. november 13., szombat 16:35

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: zonax5 »

Adjon Isten szép jó napot.
Nekem is pirossal aláhúz mindent amit írok. Újra telepítettem a programot de így sem oldódott meg a problémám. Kérem segítsenek.
Isten üdvözítse önöket.
Csatolmányok
Jób a szenvedő igaz Biblikum.odt
(32.25 KiB) Letöltve 143 alkalommal.
Open Office 4.1.10 Windows 7
zonax5
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2021. november 13., szombat 16:35

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: zonax5 »

Hogy vannak egyébként? Hogyan tudom a sérült fájlokat kézzel törölni?
Open Office 4.1.10 Windows 7
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha mindent pirossal aláhúz, akkor:
- nincs feltelepítve az adott nyelv helyesírás-ellenőrzője
- telepítve van ugyan, de a szöveg tulajdonságai között nem a kívánt nyelv van beállítva.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A példafájlodat megnézve, nálam a LibreOffice 6.1.6 verziómban csak azokat a szavakat húzza alá,

- amiket rosszul írtál: Úrunk = Urunk; bünhődnie = bűnhődnie; lehetet = lehetett; leggjobbat = legjobbat; akkarja = akarja, stb... (Ilyen témában írótól nem várnám, hogy ennyi és ilyen súlyos hibával ír... Még csak az se fogható rá, hogy archaikus írásmód miatt vannak a "hibák".)

- amelyek angolul vannak írva (Mert nem állítottad be, hogy annak a résznek a nyelve angol. A bekezdés EGYEDI stílusában állítsd be az angol nyelvet, vagy ha a lábjegyzetben több nyelvű szöveg/mondat lenne, és emiatt az előre definiált Lábjegyzet Stílus nem lenne elegendő, akkor egy EGYEDI karakterstílust is alkalmazhatsz: abban is be tudod állítani az eltérő nyelvet a szövegnek akár egyetlen szavára is!)

- amelyek nem létező szavak a magyar nyelvben (Idegen nevek, stb... Ez természetes, és van több módja is hogy ne legyenek aláhúzva, de fölösleges ezzel foglalkozni szerintem, hiszen nyomtatásban nem látszik az aláhúzás, és PDF olvasásakor se.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
zonax5
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2021. november 13., szombat 16:35

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: zonax5 »

Hogyan tudom javítani a problémát?
Open Office 4.1.10 Windows 7
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Mivel az ide feltöltött fájlod nálam jól működik, a te gépedre meg nincs rálátásom, csak ismételni tudom:

- Nézd meg az Office programodban, hogy a kívánt nyelvek telepítve vannak-e.

A fájlodban a magyar nyelv be is van állítva az Alapértelmezett bekezdés stílushoz, de az angol nincs beállítva az angol nyelven írt szöveghez a Lábjegyzet stílusban.

Tehát nálad vagy nincsenek telepítve a magyar nyelvnek sem pedig az angol nyelvnek a nyelvi eszközei, vagy pedig "megbuggyant" az Office programod. Ilyenkor a Felhasználói profil reset-elése (törlése/átnevezése) segít általában. Ha ez nem segít, akkor az egészet újra kell telepíteni, ügyelve arra, hogy a nyelvi eszközök is telepítve legyenek!
(A felhasználói felület nyelve (a menük nyelve) ez esetben semmit nem számít...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
zonax5
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2021. november 13., szombat 16:35

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: zonax5 »

Hol tudom a kívánt nyelvet megnézni? Hogyan tudom Reset-telni a profilom? Egyébként nem vagyok író...
Open Office 4.1.10 Windows 7
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ki telepítette a programodat? Annak kell tudnia, hogy mit telepített fel. Egyébként, amikor nyelvet választasz egy szöveghez, akkor a listában azon nyelvek neve mellett van egy "ABC" feliratú kis ikon, amelyek TELEPÍTVE vannak. Vannak olyan nyelvek, amelyekre a kezelőfelületet ugyan már lefordították, de egyéb nyelvi eszközöket még nem fejlesztettek.
Kattints a képre az élesebb nézetért.
Kattints a képre az élesebb nézetért.


A LibreOffice a telepítéskor - alapértelmezésként, ha mást nem adsz meg - feltelepíti az összes nyelvi eszközt, ami a telepítőfájlban benne van (tehát gyakorlatilag az összes létezőt, amit eddig megírtak).

Az Apache OpenOffice viszont csak azt az egyet, amilyen nyelvű telepítőt letöltöttél (meg talán az angolt). A többi nyelvnek az eszközeit KÜLÖN kell letölteni és telepíteni

Ebben (is) különbözik a két programcsomag.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
zonax5
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2021. november 13., szombat 16:35

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: zonax5 »

A magyar és az angol mellet van ki abc ikon... Én töltöttem le az alkalmazást. De még mindig nem tudom orvosolni a problémát. Hogyan tovább?
Open Office 4.1.10 Windows 7
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Próbáld meg átnevezni a Felhasználói profilodat (annak a könyvtárát, mappáját). Hátha az a hibás... Ilyenkor a program, vagy a PC következő elindításakor létrejön egy új, és lehet hogy azzal minden rendben működik majd.

Windows 10 alatt nálam a LibreOffice profil a

Kód: Egész kijelölése

c:\Users\[felhasználóneved]\AppData\Roaming\LibreOffice\4\user\
elérési útvonalon található. Ezt az "user" könyvtárat kell átnevezned, mondjuk "user_old_1" nevűre. Újraindítás után létre fog jönni egy új "user" nevű könyvtár, benne a nem hibás tartalommal.
Ha valamilyen régi fazonú kétpaneles Commanderrel (Total Commander, Double Commader, Free Commander, Unreal Commander) próbálod megtalálni, előbb engedélyezned kell benne a "Rejtett és rendszerfájlok megjelenítése" opciót.
OpenOffice nálam csak hordozható verzióban van telepítve, azoknál az "user" könyvtár magában a programkönyvtárban található, valamilyen mélységben; ezért nem tudom megmondani neked, hogy a a fixen telepített AOO-nak pontosan milyen útvonalon található meg a Felhasználói profil (user) mappája Win7 alatt.

Ha nem sikerül a dolog, a régebbit még mindig visszanevezheted, és akkor az egyéni beállításaid megmaradnak (mert egyébként elvesznek!).


Vagy egyszerűen telepíts LibreOffice-t az Apache OpenOffice MELLÉ.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Helyesírás-ellenőrző

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A LibreOffice telepítésével kapcsolatos problémát különválasztottam:

https://forum.openoffice.org/hu/forum/v ... f=4&t=6455
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése