[Megoldva] dátum formátumú mező

Szövegszerkesztő
markia
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020. április 2., csütörtök 10:39

[Megoldva] dátum formátumú mező

Hozzászólás Szerző: markia »

A következő bosszantó jelenséget tapasztaltam ( mellékelt kép szerint)
beszurtam egy mezőt aminek dátum formátumot adtam megfelelő megjelenítéssel. Amikor javítani akarom akkor egy számot jelenít meg ami elég nehéz fejtörés mit irjak be hamásik dátumot szeretnék megjeleníteni.
(a mezövel később számolok, és nem az aktuális dátumról van szó)
ha dátum szerűt irok be ( éé-mm-dd) akkor azt beírja a szövegbe de a formátumot elfelejti vagy a jelzett számot jeleníti meg az editált mezőnél ( a számoltnál viszont jó)
van e erre valami megoldás?
Csatolmányok
dátum mező.JPG
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára markia 2020. április 7., kedd 8:43-kor.
libreOffice 6.3.4 windows10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dátum formátumú mező

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egy mintadokumentummal többre mennénk, mint a képpel. Légy szíves töltsél fel ide egyet.

A szám egyébként az alapdátum óta eltelt napok számát jelenti. A három választható alapdátumot a beállítások között megtalálod. A régebbi Microsoft, Unix rendszerek és alkalmazások különböző alapdátumokat használtak, ezért van szükség (kompatibilitási okokból) a többféle alapdátumra. A LibreOffice (is) így "számol" a dátumokkal, így ábrázolja azokat. Ha tizedes tört része is lenne a számnak, az a napon belüli IDŐT jelentené: 12:00 = 0,5 nap

Azt nem tudom, hogy verziófüggő-e, hogy a szerkesztéskor hogyan, milyen formátummal jelenik meg a dátumérték. Ehhez kéne a mintadokumentum: sokféle verzióval ki tudom próbálni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dátum formátumú mező

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egy megoldást tudok, ami működik a tiédnél régebbi és újabb LO verzióban is.

A dátum módosításánál az új dátum beírásához használd a nemzetközi szabvány dátumformátumot:

2020-04-02

https://hu.wikipedia.org/wiki/ISO_8601

Azt mindenféle beállítás és lokalizáció esetén fel kell ismernie numerikus dátumértékként a LibreOffice-nak. (Mert egyébként a beírható szöveges dátumformátum számmá alakítása nem minden beállítás-kombinációban tud működni; de ez logikus is, ha tudjuk, hogy az angolok, a németek milyen furcsa sorrendeket használnak a dátumok jelölésére.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dátum formátumú mező

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Más, a magyar lokalizációhoz tartozó dátumformátumokkal is működik nekem, pl:
2020 április 12.
Még az lehet, hogy az automatikus számfelismerés funkció ki van kapcsolva nálad. Ami néha előnyös, de ilyen esetben pont nem. Csakhogy ezt a beállítást a Writerben csak a Táblázatokhoz kapcsolódóan találtam meg, de te nem táblában használod a mezőket.
Nem tudom, hogy hol lehet az ÁLTALÁNOS számfelismerés beállítása eldugva.
LO 6.2.8 fixen telepített és LO 6.4.1, LO 6.3.5 hordozható verziókban próbáltam: módosul a dátum, de megmarad az általad megadott formátum....

Arra is ügyelned kell, hogy SZIGORÚAN úgy kell írnod a dátumot, ahogy azt a formátum megadja. Tehát semmi plusz space, vagy fölösleges elválasztójel...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dátum formátumú mező

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Még egy furcsaság:

LO 6.2.8-ban nem szabad használni az Apply (Alkalmaz) zöld pipát, mert az valahogy elrontja a dátum felismerését. Csak az OK gombbal fogadd el az új értéket.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
markia
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020. április 2., csütörtök 10:39

Re: dátum formátumú mező

Hozzászólás Szerző: markia »

volt hogy a nemzetközi formátumban írtam be a dátumot, de akkor a mevőbe meg a szám formátumban irta be a szövegbe, egy ujabb formátum váltással volt csak hajlando visszaálni a megjelenítés.
libreOffice 6.3.4 windows10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dátum formátumú mező

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Fölraktam a LO 6.3.4 64 bites hordozható változatát. Nekem abban is jól működik. Persze akkor, ha csak az OK gombot használom, és az Alkalmaz (Apply) zöld pipát nem!
Az zöld pipa fölugró tippje és a mezőszerkesztő funkció egyéb feliratai sincsenek lefordítva magyarra az én LO 6.3.4 hordozható verziómban...(winPenPack-féle) Lehet, hogy a hozzá kapcsolódó lokalizációs értékek sem lettek rendesen hozzáigazítva a Writer általános lokalizációjához...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
markia
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2020. április 2., csütörtök 10:39

Re: dátum formátumú mező

Hozzászólás Szerző: markia »

Az mondjuk érdekes hogy a felhasználói mező beszúrásakor alapból csak szám és szöveg tipus van a formátumnál a dátum formátumot csak a további válsztással lehet elérni.
nálad mikor próbáltad a módosítást akkor ugyan ugy számként jelent meg?
libreOffice 6.3.4 windows10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: dátum formátumú mező

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Persze, egy 40000 fölötti értékű egész számként jelenik meg, de a helyére beírt szöveges YYYY-MM-DD formátumú dátumot át tudja alakítani számértékké. (OK gomb!!!)

alapból csak szám és szöveg tipus van a formátumnál a dátum formátumot csak a további válsztással lehet elérni.
Persze, mert csakis szöveg és szám típus létezik. A dátum "típus" is szám, csak "furcsán" van megformázva. Ahogy például az
1500,5
látszó érték is egy FORMÁZOTT szám. Belül 8 bájtos lebegőpontos floatként van letárolva, csak te megformázod, hogy
1 5 0 0 , 5
karaktersorozatként jelenjen meg.
Ha tudományosra formázod, akkor pl 1,5005E3-ként fog megjelenni. De ezek is karakterek, és nem maga a SZÁM.

A megjelenő dátum is karakterek sorozata, de mögötte letárolva ott a lebegőpontos SZÁMÉRTÉK.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése