Saját szótár: elválasztás, nyelvi minta

Szövegszerkesztő
athene4
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018. május 23., szerda 22:09

Saját szótár: elválasztás, nyelvi minta

Hozzászólás Szerző: athene4 »

Tisztelt Fórum! Nagyon jó az automatikus elválasztás és a felhasználói szótár a nyelvi mintával, de van egy jelenség, amire nem találok megoldást.

Az probléma, hogy a Writer VAGY felismeri a megadott szó ragozott alakjait, VAGY a megadott módon választja el. A kettő nem megy egyszerre.

Csak egy példát írok, de más szavakkal is ugyanezt tapasztaltam:
A "logisma" szó (fogalom a tiszta logikában) sokszor, sokféle toldalékkal és összetételben fordul elő egy dokumentumban, ezért nyelvi mintával saját szótárhoz adtam. Így valóban sehol sincsen pirossal aláhúzva, csakhogy az automatikus elválasztás hibásan "log-isma" alakban választja el, ami elfogadhatatlan. Ezért a saját szótárban átírtam "logis=ma" alakba. Ezzel megjavult az elválasztás, csakhogy a logisma szó ismét mindenhol pirossal alá van húzva a dokumentumban, jobb kaatintással pedig az egyenlőségjeles alakra javítja, pl. "logis=mát".

Van erre megoldás a több tucat szóalak külön-külön történő hozzáadásán kívül?
LibreOffice 6.0.4.2 (x64) Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Saját szótár: elválasztás, nyelvi minta

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A "logisma" szó (fogalom a tiszta logikában) sokszor, sokféle toldalékkal és összetételben fordul elő egy dokumentumban, ezért nyelvi mintával saját szótárhoz adtam. Így valóban sehol sincsen pirossal aláhúzva, csakhogy az automatikus elválasztás hibásan "log-isma" alakban választja el, ami elfogadhatatlan. Ezért a saját szótárban átírtam "logis=ma" alakba. Ezzel megjavult az elválasztás, csakhogy a logisma szó ismét mindenhol pirossal alá van húzva a dokumentumban, jobb kaatintással pedig az egyenlőségjeles alakra javítja, pl. "logis=mát".
Kéne egy mintadokumentum, mert nálam máshogy működik, mint ahogy te leírtad. A mintadokumentumban legyenek példamondatok a kérdéses szavakkal (elválasztási pozícióban).

Nálam, ha készítek egy saját szótárat "magyar" nyelv-beállítással, és hozzáadom a "logisma", vagy a "logis=ma" szóalakot, akkor a pozíciótól függően a "log-is-ma" helyek egyikén választja el (gondolom ez összefügg más nyelvi beállításokkal: talán azzal, hogy a "log" szót valamiféle "szótőnek/összetétel tagjának" tekinti, mert egyébként ha magyar egyszerű (nem összetett) szónak tekintené, akkor "lo-gis-ma" lenne a szabályos elválasztási mód. De a hozzáadás után nálam már nem húzza alá pirossal egyik esetben sem LibreOffice 6.2.8-on!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
athene4
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018. május 23., szerda 22:09

Re: Saját szótár: elválasztás, nyelvi minta

Hozzászólás Szerző: athene4 »

Köszönöm, mellékelek az eredeti dokumentumból néhány bekezdést hibrid pdf-ben, besárgítva a kérdéses helyeket. Az utolsó bekezdésben nem sárgítottam a "syllogismusok" szót, mert bár nem jó az elválasztása, de érdekes módon azonnal megjavul, ha valamilyen színt vagy hátteret állítok be neki.
Nálam, ha készítek egy saját szótárat "magyar" nyelv-beállítással, és hozzáadom a "logisma", vagy a "logis=ma" szóalakot, akkor a pozíciótól függően a "log-is-ma" helyek egyikén választja el (gondolom ez összefügg más nyelvi beállításokkal: talán azzal, hogy a "log" szót valamiféle "szótőnek/összetétel tagjának" tekinti, mert egyébként ha magyar egyszerű (nem összetett) szónak tekintené, akkor "lo-gis-ma" lenne a szabályos elválasztási mód. De a hozzáadás után nálam már nem húzza alá pirossal egyik esetben sem LibreOffice 6.2.8-on!
Igen, sajnos épp ez a baj, mert én annak örülnék, ha elfogadna minden ragozott alakot és jól is választaná őket:

Kód: Egész kijelölése

Saját szótárban      Elválasztás  Aláhúzva 
nincsen              rossz        a szó és minden származéka
"logisma" + minta    rossz        sem a szó, sem a származékai
"lo=gis=ma" + minta  jó           a szó nem, de a származékai igen (és felajánlja a "lo=gis=mában" stb. alakot egyenlőségjellel)
Mi a megoldás?       jó           sem a szó, sem a származékai
Csatolmányok
Logika - minta.pdf
(91.03 KiB) Letöltve 248 alkalommal.
LibreOffice 6.0.4.2 (x64) Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Saját szótár: elválasztás, nyelvi minta

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Kód: Egész kijelölése

"logisma" + minta 
"lo=gis=ma" + minta
Jó-jó, de milyen mintát használtál? Én nem nagyon használtam eddig ezt a szótár-testreszabási funkciót, ezért aztán nem mozgok otthonosan ezen a területen, de a Help azt írja a Minta meghatározásaként:
Javaslat vagy Nyelvi minta

Kivételszótárak vagy nyelvfüggő felhasználói szótárak beviteli mezője. A kivételszótárakban a tiltott szóra adandó javaslatot adhatjuk meg itt. A nyelvfüggő felhasználói szótárakban pedig egy olyan ismert szótövet, amely az új szó toldalékolásának és szóösszetételekben való engedélyezésének nyelvi mintája. Például egy német szótárban az új „Litschi” (licsi) szó mellé megadva a „Gummi” (gumi) nyelvi mintát, a „Litschis” (licsik), „Litschibaum” (licsifa), „Litschifrucht” (licsigyümölcs) stb. szavak is elfogadásra kerülnek.
No most, én azt se tudom, hol lehet megtekinteni a MÁR LÉTEZŐ minták listáját, amiből választani lehetne... Eleve a szótárak listájában nincs is nálam kifejezettem "magyar" szótár (csak a régi helyesírási szótárat tudnám bekapcsolni, meg az általam létrehozott Saját, magyar nyelvűre állított szótár látszik). A standard szótár tartalmazná ezeket a mintákat, vagy hol lehet ezeket megtalálni?
szótárak.png
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
athene4
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018. május 23., szerda 22:09

Re: Saját szótár: elválasztás, nyelvi minta

Hozzászólás Szerző: athene4 »

Mellékelek egy képernyőt a saját szótáramról a nyelvi mintával. A nyelvi minta bármely szó lehet, aminek a ragozását ismeri a program, és ennek ismeretetében az új szó ragozott alakjait is elfogadja. Lásd pl. https://www.youtube.com/watch?v=N1wBXVtx4XE. A nyelvi minta rendkívül hasznos dolog, és az én problémám nem is ezzel, hanem inkább az elválasztó programmal lehet összefüggésben, amely összetett szónak veszi a "logisma" (meg a "limitativ" stb.) toldalékos alakjait, valamint a helyesírás-ellenőrző programmal, amely a saját szótár szavaiban levő egyenlőségjelet a szó részének veszi a ragozott alakokban.
Csatolmányok
nyelvi_minta.pdf
(12.06 KiB) Letöltve 247 alkalommal.
LibreOffice 6.0.4.2 (x64) Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Saját szótár: elválasztás, nyelvi minta

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nem tudok segíteni. Bármilyen kombinációt próbálok, nem működik.

Mivel ez a program "magyarításával" összefüggő hiba (lehet), ezért az angolon kívül a magyar hibabejelentő oldal is szóba jöhet, próbáld meg, hátha... (nem lesz egyszerű feladat már a hibajelentés se a magyar oldalon):

http://libreoffice.hu/hibabejelentes/
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
athene4
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018. május 23., szerda 22:09

Re: Saját szótár: elválasztás, nyelvi minta

Hozzászólás Szerző: athene4 »

Köszönöm a tippet, bejelentettem, ha megtudok valamit, beszámolok!
LibreOffice 6.0.4.2 (x64) Windows 10
Válasz küldése