Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Szövegszerkesztő
Mikibá
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2008. október 30., csütörtök 14:35

Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: Mikibá »

Az openoffice nekem teljesen új és mivel fordítok, szükségem lenne idegen nyelvi karaketerek beszúrására idegen nyelvű szövegekhez. A Wordben volt olyan lehetőség, hogy "beprogramozhattam" egy billentyűkombinációt ehhez (tehát pl. ctrl+a = valamilyen különleges karakter a lehetőságek között).
Van ilyen lehetőség itt is? Ha igen hogyan kell egészen konkrétan élni vele?
Nagy szépen kérem, segítsen valaki ebben!

Előre is köszönöm!
Avatar
r4zoli
Site Admin
Hozzászólások: 850
Csatlakozott: 2008. február 17., vasárnap 4:52
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: r4zoli »

Eszközök>testreszabás Billentyűzet fülön kiválasztani egy szabad billentyűzet kombinációt, pl. CTRL+K, alul aktegóriánál kiválasztani a beszúrást, mellette a funkciónál, a Különleges karaktert, és a Módosítás gombot megnyomni.
A CTRL+K megnyomásakor feljön az amúgy a Beszúrás>Különleges alatt elérhető a felugró ablak.
Olvasd el, és lehetőleg tartsd be az útmutatót a fórum használatához.
AOO 3.4.1 win7, LibO 4.0 win7.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdv! Jómagam az "Eszközök-Automatikus javítás-Csere" funkciót használom magyar műszaki szövegben görög és egyéb szimbólumok beszúrására.
Ez a funkció space-től space-ig a beírás után rögtön lecseréli az adott karaktersorozatot (szót).
Például "Átmérő" jelet (áthúzott kör) egyszer kézzel beszúrok egy szövegbe, onnan kimásolom vágólapra, és az "Eszközök-Automatikus javítás-Csere" lapon a "*D " szöveget írva a cserélendő szöveg helyére, a beszúrandó "Átmérő" jelet a "helyettesítő szöveg" helyére másolom, az "új" gombbal fölveszem az új csere szöveget.
Innentől kezdve az OOWriter a "*D " szöveget minden beírás után rögtön lecseréli az áthúzott körre. (Bepipálom a "csak szöveg" opciót, így olyan karaktertípussal kerül a szövegembe a kívánt jel, amilyennel éppen akkor írok.)
A csillag (szorzás) jelet én találtam ki, érdemes valamilyen, szókezdő karakterként ritkán használt jelet alkalmazni, de bármi más is megfelel.
Egy-két hátránya van: ha a beszúrt (lecserélt) jel után space nélkül akarom folytatni az írást, akkor még vissza kell törölnöm a *D után beírt space-t. Másrészt, ha komplett ABC-t kell így használni, akkor minden betű helyettesítő kódját meg kell tanulni, de ez így van a gyorsbillentyűs módszernél is.

Ezzel kapcsolatban lenne egy kérdésem is: OOo verzióváltáskor rendszeresen elvesztem a beírt cseretáblázatomat, újra be kell írnom.
Nem lehet valahogy menteni-tölteni, exportálni-importálni?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
kwijibo
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009. január 16., péntek 23:02

Re: Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: kwijibo »

üdv,
arra esetleg nem tud vki módot, hogy gyorsbillentyűvel ne csak a különleges karakterek beszúrása ablak ugorjon fel, hanem egy bill. kombinációval rögtön a kívánt karakter is (pl ctrl+í leutésére rögtön beszúrjon mondjuk egy ı karaktert? (egyszerre írok ugyanis 2 nyelven, és a két alapértelmezett karakterkészlet váltogatása helyett ez gyorsabb lenne).
Ms Windows XP • 2.4.X • Ubuntu 8.x
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdv!

Azt hiszem ez makrók nélkül nehezen megoldható. (szerintem)

Az alábbi "nagy omega" betűt beszúró makrót a makrórögzítővel vettem fel, ("Eszközök-Makrók-Makró rögzítése" menü alkalmazása után: "Beszúrás-Különleges karakter" majd mentettem a makrót: vagy az adott dokumentum makrótárolójába, vagy ha minden új dokumentumból is el kell érni a megírt funkciót, akkor az OpenOffice "Saját Makrók-Standard-Module1" moduljába). Még jobb, ha a Module1 helyett egy külön, csak az erre a funkciókra megírt makrókat tartalmazó modult hozunk létre. Ezután kézzel javítottam a makrót: a fölvétel után az "args1(0)" eredetileg "args1(1)", azaz 2 elemű tömb volt, és az 1. számú elemének funkciója a beszúrandó karakter betűtípusának merev meghatározása volt. Ezt elhagyva, az éppen használt betűtípussal fog beszúródni a különleges karakter. Persze csak akkor, ha az adott betűtípus (font készlet) tartalmaz olyan karaktert.
Szóval ezt a makrót kell a kívánt nyelv összes betűjére (kicsire és nagyra is!) megírni vagy makrórögzítővel fölvenni:

Kód: Egész kijelölése

sub omega1
rem ----------------------------------------------------------------------
rem define variables
dim document   as object
dim dispatcher as object
rem ----------------------------------------------------------------------
rem get access to the document
document   = ThisComponent.CurrentController.Frame
dispatcher = createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")

rem ----------------------------------------------------------------------
dim args1(0) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
args1(0).Name = "Symbols"
args1(0).Value = "Ω"

dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:InsertSymbol", "", 0, args1())
end sub
Mikor ezek megvannak, egyenként hozzá kell rendelni a billentyű kombinációkhoz a makrókat.
Lásd a "kép1"
"Eszközök-Testreszabás-Billentyűzet": Látható, hogy az ABC több betűjéhez már van rendelve "Ctrl" és "Ctrl-Shift"-es kombinációban is valamilyen funkció. Dönthetünk úgy, hogy ezeket békén hagyjuk, vagy úgy, hogy módosítjuk. A módosított állapotot elmenthetjük saját néven, így az eredeti állapot és a saját kiosztás között váltogathatunk. (Akár egy újabb makróval automatizálva is.) Ha nagyon elrontottunk valamit, a fölső vagy a jobb alsó "Alapállapot" gombbal (remélem) visszacsinálhatjuk.

Tény, hogy van vele munka, de a makrókat csak egyszer kell (jól) megcsinálni, aztán pl. átmásolva egy Writer fájl makró tárolójába, másik gépre már könnyen átvihető. Azt hiszem, az elmentett hozzárendelés-csomagot is át lehet vinni másik gépre, de azt még nem próbáltam.

Mindezekből persze biztos lehetne írni egy jó kis kiterjesztést is, de ahhoz nem (sem) értek.
Csatolmányok
kép1: Makró hozzárendelése billentyű kombinációhoz
kép1: Makró hozzárendelése billentyű kombinációhoz
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zizi64 2009. május 26., kedd 18:14-kor.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
kwijibo
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009. január 16., péntek 23:02

Re: Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: kwijibo »

köszönöm, nem gondoltam volna, hogy ennyire komplikált. azért ha lesz egy kis időm, kipróbálom.
mégegyszer kösz a kimerítő választ.
üdv: g
Zizi64 írta:Üdv!

Azt hiszem ez makrók nélkül nehezen megoldható. (szerintem)
Ms Windows XP • 2.4.X • Ubuntu 8.x
x00
Önkéntesek
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2011. június 19., vasárnap 12:26

Re: Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: x00 »

Én makrórögzítővel vettem fel hogy beszúrom a visszanyíl karaktert. Elmentettem a makrót, hozzárendeltem a billentyűkombinációt: alt+kurzor. Csakhogy ugyanaz a hatása mintha alt nélkül nyomnám meg a kurzorbillentyűt. OpenOffice.org makrók / User / Standard / Module 1.

Szóval úgy csináltam ahogy kell, csak éppen nem működik. Egyébként Alt Gr -rel akartam de az nincs a listában. Az nem baj hogy alt, de a funkció fontos lenne (és sürgős is).

Na alt+space esetén működik! Vagyis hibás az OpenOffice.org.
64 bites magyar LibreOffice 7.4.5 magyar Windows 10 Home-on, mind teljesen befrissítve, Ryzen 3 3100, 16 GB multi-bit ECC.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdv!
Vagyis hibás az OpenOffice.org.
Nem biztos, hogy hibás, de ha ellenőrzött magyar verziót akarsz a közeljövőben használni, akkor át kellene térned LibreOffice-ra... (Ez konkrétan abban is az általad leírt módon működik, kipróbáltam Windows XP alatt.)
Elmentettem a makrót, hozzárendeltem a billentyűkombinációt: alt+kurzor.
Mit értesz "kurzorbillentyű" alatt: a kurzormozgató nyilak egyikét?
Ne feledd, hogy az operációs rendszer is lefoglal jó néhány gyorsbillentyűt, amit valószínűleg az OOo nem jogosult felülbírálni. Ilyen például nálam a videokártya Alt-Ctrl-Nyilak billentyűi, amik a képernyő elforgatását vezérlik! Ezek az OOo futása közben is aktivizálhatók, míg más kombinációk csak az éppen aktív programban "élnek".
Vagy, mivel az Open/LibreOffice multiplatformos program, lehet, hogy más operációs rendszerek képesek megkülönbözetni a kétféle (Nyíl/Alt-Nyíl) billentyűkombinációt. (ezt most csak találgattam, mert nincs a közelemben Linux, hogy kipróbáljam...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
x00
Önkéntesek
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2011. június 19., vasárnap 12:26

Re: Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: x00 »

A visszafele nyíl karakterhez természetesen a visszafele nyíl billentyűt rendeltem hozzá, ami az egyik a 4 kurzormozgató billentyű közül. Az a fura hogy ugyanezen rendszeren Word alatt ez tökéletesen működött. Amikor már 2 billentyűkombináció is volt a makróhoz rendelve, akkor a másikkal már ment (alt+space). Ez a LibriOffice nem tudom mi, én az openoffice.org-ról töltöttem le az OpenOffice-ot, ami egyből a 3.3-as magyar nyelvűt ajánlotta (az angol nyelvű honlap), méghozzá a Windows-os változatot. Ez állítólag már a stabil változat. Egyébként 3.2-ben se ment korábban, de ott nem próbáltam más billentyűkombinációval.
64 bites magyar LibreOffice 7.4.5 magyar Windows 10 Home-on, mind teljesen befrissítve, Ryzen 3 3100, 16 GB multi-bit ECC.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karaketerek beszúrása gyorsbillenytűvel

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

LibreOffice:

Ha nem használunk nagyítót, akkor tulajdonképpen ugyanaz, mint az OpenOffice.
Már régebben kezdett szétválni a fejlesztőgárda két csapatra. Előbb Go-OO néven adtak ki egy gyorsabban fejlődő változatot, aminek köszönhetően a fejlesztési eredmények a forráskódba hamarabb bekerülhettek, mint a "bürokratikusabb" Star/Sun/Oracle "vállalati" verzióba. Ennek az ágnak a magyar fejlesztője/fordítója adták ki például az OxygenOffice-t ami jóval több bővítményt tartalmaz, mint az alapverziók (A LibreOffice megjelenésével azt hiszem, ez az oldalág megszűnik)
A két fő ág néhány hónapja hivatalosan is kettévált az egyik OpenOffice.org néven fut továbbra is, a jogtulajdonos (Oracle) már átadta a fejlesztést egy másik csapatnak.
A magyar fordítók, fejlesztők ezidáig létező csoportja a LibreOffice mellett tette le a voksot, tehát annak a fordításában, fejlesztésében, ellenőrzésében vesznek részt. Ezért érdemesebb (talán) most azt használni.
A LibreOffice már a 3.4.0 verziónál jár, Bár stabil verzió, talán még érdemesebb a 3.3.2 verziót használni.
A pontosabb történetről, a programok közti különbségről, a LibreOffice tulajdonságairól az alábbi honlapon tájékozódhatsz, ott tudod letölteni is:
http://hu.libreoffice.org/
http://www.libreoffice.org/
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése