Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Szövegszerkesztő
Gábriel
Önkéntesek
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2010. április 10., szombat 12:21
Tartózkodási hely: Budapest

Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: Gábriel »

Gyakran előfordul, hogy két- vagy többhasábosra formatált oldalra egy hasábokat áthidaló, margótól margóig tartó egyhasábos címet szeretnék illeszteni, ahogy az az újságokban szokásos. Hogyan lehetséges ez?
Iván
LibreOffice Verzió: 6.4.7.2
Linux Mint UMA
Kovlev
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013. február 19., kedd 19:48

Re: Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: Kovlev »

Három különböző módon próbáltam címet beszúrni, ezek eredménye a csatolmányban látható. Egyrészt lehet a cím egy körbefuttatott grafikus objektum felirata, másrészt lehet külön keretet adni a címnek. A harmadik megoldás nem pusztán címet ad egy kéthasábos dokumentumnak, hanem egy átrendezési mód, amivel egy egyhasábos rész (cím) alá rendelhetünk kéthasábos részeket (szövegtörzs). Dekorációs célra ezek teljesen megfelelőek lehetnek, struktúrálisan már kérdéses, hogy vázlatszinten működnek az így létrehozott címek.
Csatolmányok
Kéthasábos.odt
(25.59 KiB) Letöltve 157 alkalommal.
LibreOffice 5; KDE Neon, Linux Mint KDE
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A keretben, illetve a szakaszban lévő címek használhatók a vázlatszintek számozásához (és automatikus Tartalomjegyzék készítéséhez is), de a grafikus elem felirata nem. Utóbbi tényleg csak dekorációként működik.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ja, és természetesen, a(z egyhasábos) dokumentum fedőlap címeit meg lehet valósítani eltérő oldalstílus alkalmazásával is.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mkenczler
Önkéntesek
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. augusztus 27., csütörtök 11:11

Re: Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: mkenczler »

Eddig én mindig kerettel oldottam meg ezt a problémát.
Előnyei:
-- a bekezdéshez horgonyzott keret együtt mozog a szöveggel (Már, ha a margószéles címnek nem kell mindig az oldal tetején lennie.)
-- a jegyzékkészítő figyelembe veszi
-- másfél hasáb széles is lehet
-- lehet színes (tónusos) a háttere, sőt kép is (de azt a klasszikus tipográfia ellenjavallja)

A szakasz megoldás kezelése szerintem nehézkes, a képfelirat meg kicsit amolyan "workaround" jellegű.

Ha pedig már itt tartunk: miért nulla a hasábok közötti hézag alapértelmezése?! (Tudom, nem itt kell bejelenteni...)
LibreOffice 6.x.x (az aktuális "fresh") Windows 10-en és 7-en (5.4.7 és 3.4.6 Portable)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha pedig már itt tartunk: miért nulla a hasábok közötti hézag alapértelmezése?! (Tudom, nem itt kell bejelenteni...)
Mert annyira állították a fejlesztők, mert az EGY hasáb az alapértelmezett, és annál nem rossz a 0 érték... És egyébként is mennyi lenne a JÓ hézag érték két hasáb között?
De te bármikor készíthetsz egy ettől eltérő sablont, amiben az alapértelmezett keret stílust két hasábosra állítod, és megadod a kívánt hézag értéket, majd ezt a sablont alapértelmezett sablonná teszed.
Vagy írhatsz egy makrót, ami a kívánt pillanatban módosítja az alapértelmezett (vagy más, általad definiált) keret stílust két (vagy több) hasábosra és automatikusan beállítja a neked tetsző hézag értéket is.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mkenczler
Önkéntesek
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. augusztus 27., csütörtök 11:11

Re: Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: mkenczler »

Nincs egy jó érték. A nulla viszont egész biztosan rossz.
((Szerintem az "alapértelmezett" bekezdésstílus betűtípusának megfelelő három szóköznyi -- 3N -- szélességű lehetne az alapértelmezés.))
((De valóban ízlés dolga. Ha túl kicsi, akkor zavarja az olvasást. Túl nagy meg nincs, mert akkor nem hasábköz, hanem margó :) ))
LibreOffice 6.x.x (az aktuális "fresh") Windows 10-en és 7-en (5.4.7 és 3.4.6 Portable)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

((Szerintem az "alapértelmezett" bekezdésstílus betűtípusának megfelelő három szóköznyi -- 3N -- szélességű lehetne az alapértelmezés.))
Körülbelül százezren nyavalyognának, hogy miért változik folyton a mm-ben megadott érték, amikor betűtípust/méretet vált - ha egyáltalán rájönne a változás okára... :D
Ettől jobb ez a mostani "állítsd be magadnak (mm-ben), ha nem 0-t akarsz, és használd azt!" típusú megoldás... Ahogy írtam, nem kell folyton kézzel módosítgatnod, mert azt több módon ki lehet kerülni...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mkenczler
Önkéntesek
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. augusztus 27., csütörtök 11:11

Re: Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: mkenczler »

Nem voltam egészen világos. Az alapértelmezett hasábköz az üres, alapértelmezett, szűz telepítés utáni LO alapértelmezett bekezdésstílusának betűtípusa szerinti 3N, azaz 3×fél kvirt, 12 pontos betűnél 3×6×(25,4/72)=6,35 mm (Ha a nyomdai pontot 1/72 hüvelyknek vesszük.)
Most, hogy kiszámoltam, kicsit soknak tűnk, elég a 2N: 4,23 mm.
Ne nulla legyen, hanem 0,42 cm.

A százezrek inkább azért nyavalyogjanak, hogy ha egy objektum szélességének megadnak 15,00 cm-t, akkor a következő rápillantásnál az ne legyen 14,99.
(Azt hiszem, a LO belül nem lebegőpontosan számol, hanem hosszú egészekben, 1/1200 hüvelykben, és kerekítési gondjai szoktak lenni -- mint a CorelDRAW-nak voltak 15 évvel ezelőtt...)
LibreOffice 6.x.x (az aktuális "fresh") Windows 10-en és 7-en (5.4.7 és 3.4.6 Portable)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hogyan tehetek többhasábos oldalra egyhasábos címet?

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az alapértelmezett hasábköz az üres, alapértelmezett, szűz telepítés utáni LO alapértelmezett bekezdésstílusának betűtípusa szerinti
Szűz telepítést ritkán csinál az ember. Én mindig ráfrissítek az előző verzióra... Ha meg már valamit változtatott az ember, akkor az öröklődni fog a Felhasználói profil által...
És a szűz telepítés alapértelmezett betűtípusa is változott már jó párszor a StarOffice 5.2 óta...

(Tőlem persze lehetne úgy is, ahogy te javaslod, akkor majd nem 0 értékről kell a saját igényeimnek megfelelő értékre átállítani - és persze másoknak is, mert elsősorban nem magamról beszélek ilyenkor -, hanem az aktuális "szűz" értékről...)

Más példa: a Calc cellák belső margójának az alapértelmezett értéke is változott már jó párszor, ami - amíg nem saját beállítási értékű Cellastílusokkal dolgoztam - jó párszor okozott gondot: sorok csúsztak át a következő nyomtatott oldalra, amikor éppen növelték azt...
Jobb az ilyen dolgokat "saját hatáskörben" kézben tartani...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése