[Megoldva] Páros-páratlan oldal fejléce, élőlába

Szövegszerkesztő
mkenczler
Önkéntesek
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. augusztus 27., csütörtök 11:11

[Megoldva] Páros-páratlan oldal fejléce, élőlába

Hozzászólás Szerző: mkenczler »

Emberemlékezet óta problémás ez.
Az alaphelyzet az, hogy egyformák.
Amikor különbözőre állítom, akkor lehet más tartalmat beírni a bal- illetve a jobb oldalra.
Viszont a háttérszín (kitöltés) és a szegély változtatása csak a jobb oldalon lép életbe, ha különbözőség van beállítva.
Ahhoz, hogy mind a két oldalon változzon a szegély v. a háttérszín, vissza kell állítani fejlécet-élőlábat egyformára, beállítani, amit szeretnék, majd különbözőre állítani -- majd újra beírni a bal oldalra a más tartalmat, mert az az egyformára állításnál elveszett.
Van ebben valami logika, de az szerintem bug, hogy ha nem a panelen, hanem pl. a bal oldalon felbukkanó élőfej- élőláb-stílusszerkesztő csík segítségével állítok szegélyt-hátteret, az is csak a jobb oldalon lép életbe...

Mintha ez a bal-jobb különbözőség még nem lenne befejezve.
Értem én, hogy az nem teljesen jó, ha külön panel lenne a bal és a jobb oldalnak (amikor beállítom a különbözőséget), mert akkor mindent másra lehet állítani, ami esztétikailag nem cél. Pedig ez lenne a logikus. Mondjuk, lehetnének kellemetlen mellékhatásai, másra használnák ki, mint amire való stb.
Értem én, hogy az rettentően elbonyolítaná a paneleket, ha minden beállításnál felbukkanna egy választás, hogy ez most a bal v. a jobb oldalra vonatkozik.
De azért valamit csak lehetne csinálni...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mkenczler 2016. október 17., hétfő 15:31-kor.
LibreOffice 6.x.x (az aktuális "fresh") Windows 10-en és 7-en (5.4.7 és 3.4.6 Portable)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Páros-páratlan oldal fejléce, élőlába

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egy mintadokumentum nélkül én csak feltételezni tudom, hogy te a páros-páratlan oldalakra azonos oldalstílust alkalmaztál, csak a "fejléc tartalma" tulajdonságot jelölted be különbözőre abban az egy oldalstílusban.
Töltsél fel kérlek te is egy mintát, hogy lássam: te hogyan próbáltad beállítani a tulajdonságokat az oldalstílusokban.

Ehelyett javaslom a két (az esetek többségében valójában három) különböző oldalstílus alkalmazását.
(Egy nagyon egyszerű szerkezetű dokumentum esetében a harmadik általában a nyitólap, aminek nincs "bal oldali párja" a Könyv nézet-ben.) Azt általában a többi "jobb oldali" laptól eltérőre szokás formázni.
Persze a háromtól jóval több eltérő oldalstílus alkalmazása is szóba jöhet egy bonyolultabb dokumentumban. Most csak az egyszerűség kedvéért választottam ezt a példát.

Tehát létrehozol három oldalstílust, a példában ezeket találod meg:
- "Saját első oldal"
- "Saját jobb oldal"
- "Saját bal oldal"

A "Saját első oldal"-ban beállítod (például), hogy ne legyen fejléc és lábléc, és hogy az automatikus oldaltörés (szövegtúlcsordulás a következő oldalra) esetén a következő, automatikusan alkalmazott oldalstílus a "Saját bal oldal" oldalstílus legyen.
A "Saját bal oldal" oldalstílusban beállítod a kívánt lábléc-fejléc tulajdonságokat; és azt, hogy a következő automatikusan alkalmazandó oldalstílus a "Saját jobb oldal" oldalstílus legyen.
Végül a "Saját jobb oldal" oldalstílusban szintén beállítod a kívánt (akár az előzőtől teljesen eltérő papaméterű) lábléc-fejléc tulajdonságokat; és azt, hogy a következő automatikusan alkalmazandó oldalstílus a "Saját bal oldal" oldalstílus legyen.

Utóbbi két oldalstílus tehát automatikusan fog váltakozni (csakis attól, hogy egyre több oldal telik be, semmi mást nem kell tenned), amíg egy manuális oldaltöréssel, és egy újabb (eltérő) alkalmazandó oldalstílussal meg nem szakítod a ciklust.
A stílusok (jelen esetben az oldalstílusok) értő, átgondolt, konzekvens használatával - úgy gondolom - meg lehet valósítani azt, amire az én értelmezésem szerint te gondoltál.
Jobb-bal oldalstílusok.odt
(20.19 KiB) Letöltve 177 alkalommal.
Képernyőkép a csatolt .odt fájl kinézetéről
Képernyőkép a csatolt .odt fájl kinézetéről
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mkenczler
Önkéntesek
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. augusztus 27., csütörtök 11:11

Re: Páros-páratlan oldal fejléce, élőlába

Hozzászólás Szerző: mkenczler »

Ó, jaj, ezeket tényleg nem adtam meg.
Szóval van egy alapértelmezett oldalstílus, abban van bekapcsolva az élőfej és -láb, és a különbözőségük.
És igen, van saját oldalstílusa a borítónak. Ebben nincs bekapcsolva az élőfej és láb -- mert egy (esetleg kettő) ilyen oldal van a dokumentumban, az elején (illetve a végén).
Ezen a kettőn kívül nincs is más stílus a dokumentumban. (Tudatosan törekszem arra, hogy minél kevesebb stílus legyen a dokumentumaimban: az "alkalmazott" stílusok tábla legyen lehetőleg azonos a "minden stílus" táblával."

Igen, tudok róla, hogy a Stílusok -> Szervező lapon megcsinálhatom, hogy a "baloldal" stílus után mindig a "jobboldal" stylus jöjjön -- ezzel megoldható a problémám. Meg a LO problémája is: NE használjunk a páros-páratlan oldalon eltérő élőfejet, -lábat.
Hozzászólásom lényege, hogy "a háttérszín (kitöltés) és a szegély változtatása csak a jobb oldalon lép életbe, ha különbözőség van beállítva" az élőfejnél és -lábnál.

Végül is a LO nem állítja, hogy bármi különbözhet a jobb és a bal oldalon, csak a tartalom -- amelybe a tabulátorokat is be kell érteni.
A problémámat az is megoldaná, ha a Súgóba pontosan be lenne írva, hogy mi különbözhet...
Az általános megoldás az, amelyet te körvonalaztál.
LibreOffice 6.x.x (az aktuális "fresh") Windows 10-en és 7-en (5.4.7 és 3.4.6 Portable)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Páros-páratlan oldal fejléce, élőlába

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

(Tudatosan törekszem arra, hogy minél kevesebb stílus legyen a dokumentumaimban: az "alkalmazott" stílusok tábla legyen lehetőleg azonos a "minden stílus" táblával."
Nem szükséges még saját oldalstílusokat sem létrehoznod: az előre definiált stílusokkal is meg lehet oldani azt, amit írtam, hiszen az alapértelmezett sablonban létezik jobb és bal oldali stílus, csak azt kell megváltoztatni az "Első oldal" oldal stílusban, hogy utána ne az "Alapértelmezett", hanem a "Bal oldal" oldalstílus következzen.


Hozzászólásom lényege, hogy "a háttérszín (kitöltés) és a szegély változtatása csak a jobb oldalon lép életbe, ha különbözőség van beállítva" az élőfejnél és -lábnál.
Ilyen állapotot én nem tudtam előidézni magamtól (vagy nem értettem a logikádat): jó lenne egy mintafájl.

...De aztán próbálkoztam még: Nálam némi kattintgatás után az Első oldal és az Alapértelmezett oldalstílusokkal is sikerült a különböző fejléctartalmat és az azonos formázást elérni. Lásd a képet.
Oldalstílus_fejléc_lábléc.png
Tény, hogy valamiféle "furcsaságot" tapasztaltam a beállítás során, mert egy ideig úgy viselkedett, ahogy leírtad, de miután a láblécet is "kezelésbe vettem", valahogy helyre álltak a dolgok. Olyan, mintha a fejléc-lábléc tulajdonságok a kiindulási állapotban függenének egymástól, vagy mintha összekeverednének a rájuk vonatkozó tulajdonságok...

Ezt a dolgot tesztelni kellene még, mert valóban bug-gyanús...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése