Automatikus javítás kéne nagykötőjel után

Szövegszerkesztő

Automatikus javítás kéne nagykötőjel után

HozzászólásSzerző: Poliverzum » 2008. július 23., szerda 14:31

Na sziasztok, jövök megint az extravagáns igényeimmel. Tehát. Én úgy írom a regényeimet, hogy nem a mínuszjelet használom gondolatjelként, hanem azt amit azt hiszem "nagykötőjelnek" neveznek (Bár nem biztos tutira, hogy ez a neve...). Így néz ki nálam egy sor kezdete valamelyik regényemből:

—Hiszi a piszi!

Na most lehet rajta vitatkozni hogy ez szabályos-e vagy sem, lényeg az hogy én efféleképp láttam még néhány nagyon régi nyomtatott könyvben, s nekem ez így tetszik. Idegbajt kapok a mostani tördelésektől, ahol a gondolatjel nagyjából akkora mint a mínuszjel ( - ), s ezt azzal igyekeznek ellensúlyozni, hogy szóközt raknak utána (Amit gyakran meg is nagyobbít a sorkiegyenlítés...), illetve az egész sor kezdetét behúzzák sok-sok milliméterrel. Szóval én ezt a jelet ("—") használom gondolatjelnek. Nem tudom mi a kódja, talán valaki okos ember ki tudja ezt bogarászni e fórumpostból, mert copypaste-val tettem ide be. Mindenesetre írtam rá egy makrót, hogy az F11 ezt írja ki. A makró így néz ki:

sub Gondolatjel
rem ----------------------------------------------------------------------
rem define variables
dim document as object
dim dispatcher as object
rem get access to the document
document = ThisComponent.CurrentController.Frame
dispatcher = createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")

dim args1(0) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
args1(0).Name = "Text"
args1(0).Value = "—"

dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:InsertText", "", 0, args1())

end sub

No most ez jól működik; a baj az, hogy ha e gondolatjelem után írok valami rövidítést, azt nem oldja fel az automatikus javítás. Mondjuk van nálam az, hogy a "z" karaktert cserélje ki arra, hogy "az" - és ha most megnyomom az F11-et, beíródik a gondolatjel, utána írok egy "z" betűt, szóközt nyomok, ezt nem cseréli ki. Ez nagyon zavaró. Holott nem is csak arra kéne kicserélnie, hogy "az", hanem arra, hogy "Az", mert illene tudnia, hogy most mondat kezdődik, és azt ugye nagy betűvel kezdjük! Hogyan lehetne ezen segíteni?
Linux másfajta • 2.4.X • Linux másfajta
Poliverzum
Önkéntesek

Re: Automatikus javítás kéne nagykötőjel után

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. október 26., péntek 20:57

Jó régi a kérdés.
Az, hogy valódi válasz a mai legfrissebb AOO, és LibO verziókban sincs rá, annak az az oka, hogy a helyesírás ellenőrző és az automatikus csere funkció is a szavak szintjén működik mind a mai napig. Szónak pedig két szóköz (vagy a sor eleje és az első szóköz, vagy szóköz és mondatzáró írásjel) közötti karaktersorozat minősül.

Ebből fakad a megkerülő megoldások logikája is:

Az "Automatikus csere" funkcióba fel kell venni például a
—z
—az
"szavakat", ami helyett rendre a
—Az
—Az
szavakat kell beillesztenie programnak. Mivel a "—z" és az "—az" után mindenképpen ütsz szóközt (hacsak el nem téveszted azt is), a funkció (ha nem is a helyesírás ellenőrző) szépen lecseréli a nem kívánt formájú szót már gépelés közben az oda illőre.

Ezzel összefüggésben: még a makróra sincs szükség, mert például a
--
két mínuszjel ugyanúgy helyettesítheti az "Automatikus csere" funkcióban a hosszú kötőjelet:
-- = — (ez csak a két jel után begépelt szóközzel együtt működik.)
--z = —Az
--az = —Az

A szóközproblémához: A "megnyúló szóköz nekem se tetszik ebben a pozícióban. Az Automatikus csere" funkcióval és a "Nem törő szóköz" karakterrel (Windows verziókban: Shift-Ctrl-[space]) jól néz ki a szóközös megoldás is:
--z = —[Nem törő szóköz]Az
--az = —[Nem törő szóköz]Az
sőt: a "z" szókiegészítő funkciója már működik ezzel a megoldással. (Mondatkezdésnek természetesen ezt sem tudja értékelni a program, hiszen az "az" szót megelőzi egy szóköz, még ha az "másfajta" is...)

További megkerülő megoldás lehet, ha létrehozol egy kifejezetten párbeszéd megjelenítésére szolgáló "Bekezdés stílust", ahol a felsorolásjel lesz a hosszú kötőjeled, a behúzásokkal operálva a szóköz helyett valószínűleg más a mondatkezdet javításával sem lesz probléma. (Ezt nem próbáltam ki)
Hátránya, hogy a bekezdés stílusokat váltogatnod kell aszerint, hogy éppen párbeszéd, vagy leíró rés következik. De ha a stílustár nyitva van - és célszerű, hogy állandóan nyitva legyen a képernyő szélén -, akkor ez nem lehet olyan nagy gond.
Sok sikert!
Kovács Tibor (Win7x64Prof/W10x64prof: LO6.1.6;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-6.2.5, AOO4.1.5
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címe elejének szerkesztésével - tedd hozzá: [Megoldva].
Zizi64
Globális moderátorok

Vissza: Writer