LO Writer képkezelés

Szövegszerkesztő
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

LO Writer képkezelés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Halmai Csongor vetette fel:
Más részről viszont aki pl. Writer-be beillesztett képet szeretne 30 fokkal elforgatni, az _sehogy_ sem tudja a Writer-en belül megoldani.

A másik dolog, amin nagyon kellene fejleszteni, az a képkezelés. Ma dolgoztam egy dokumentummal, amiben volt kb. 20 darab nagy felbontású kép. A LO egyszerűen moccanni sem bírt tőle. Ha meg tudnák oldani, hogy ilyenkor csak a képeknek egy thumbnail-jét tologassa ide-oda a program, akkor sokkal gyorsabb lehetne, és nem kívánná az ember a pokolba az egészet.

Ehhez közeli téma, hogy ha beillesztek egy képet 20 példányban a dokumentumba, akkor miért kell 20 példányban letárolni? Miért nem tud egy példányra hivatkozni mind a 20 helyen?
Akkor lássuk fordított sorrendben:
Ehhez közeli téma, hogy ha beillesztek egy képet 20 példányban a dokumentumba, akkor miért kell 20 példányban letárolni? Miért nem tud egy példányra hivatkozni mind a 20 helyen?
Kipróbáltam: Egyetlen képet emeltem be (Beszúrás - Kép... ) egy dokumentumba, és Kijelöl - Ctrl-C - Ctrl-V módszerrel készítettem a dokumentum különböző pontjaira másolatokat a képből. Ezután elmentettem a fájlt. Átneveztem .zip kiterjesztésűre, és belenéztem az archívumba. A beillesztett és négy példányban látszó, különböző tulajdonságúra beállított kép-másolat fizikailag csak egyetlenegyszer szerepel a könyvtárszerkezet "Pictures" mappájában. Ezt tapasztaltam a 4.4.7 és a 5.0.3 verziókban is.
Képek kezelése2.odt
(307.78 KiB) Letöltve 188 alkalommal.

A másik dolog, amin nagyon kellene fejleszteni, az a képkezelés. Ma dolgoztam egy dokumentummal, amiben volt kb. 20 darab nagy felbontású kép. A LO egyszerűen moccanni sem bírt tőle. Ha meg tudnák oldani, hogy ilyenkor csak a képeknek egy thumbnail-jét tologassa ide-oda a program, akkor sokkal gyorsabb lehetne, és nem kívánná az ember a pokolba az egészet.
Ez a kérdés további két részre bontható:
1. A legtöbb esetben NINCS szükség a fölöslegesen nagy felbontásra. Sem a dokumentum nyomtatásakor, sem képernyőn történő megjelenítésekor. A képeket elő kell készíteni, optimalizálni kell a szöveges dokumentumba történő beágyazás (vagy belinkelés) előtt.
2. Van olyan funkció, ami a képtartalmat eltünteti, csak a méretezett helye marad látható. Így a programnak a képfrissítéskor nem kell mindig újraszámolnia a megjelenítendő pixeleket. A menüből elérhető:
Nézet - Képek.
Érdekes jelenség, hogy Writer dokumentumba közvetlenül beillesztett képek ilyenkor eltűnnek/megjelennek, de azok, amiket átemeltem a Draw alkalmazásba és vissza, azok nem, és azoknak a frissítésével is gond van néha.

Más részről viszont aki pl. Writer-be beillesztett képet szeretne 30 fokkal elforgatni, az _sehogy_ sem tudja a Writer-en belül megoldani.
A LibreOffice egyetlen integrált szoftvercsomag. Gyakorlatilag ugyanaz a felhalmozott tudás (ugyanaz a program) működteti mindegyik alkalmazást, csak más-más résztudás van kiemelve, hangsúlyozva mondjuk a Writerben, mint Drawban. Emiatt van a Drawban több rajzoló layer, a Writerben meg csak egy. Emiatt tud a Draw rugalmasabban képeket elfordítani, a Writer meg csak derékszögben. (Viszont a Draw-nak a Writerhez képest igen szegényes a szövegszerkesztéssel kapcsolatos tudástára.)
Tehát nem kell mást tenned, mint átemelni az elforgatni kívánt képet a Draw-ba, elforgatni tetszés szerinti szögbe, majd visszaemelni a Writerbe. Ennek az eredménye látszik a fentebbi csatolt fájlban.

Mindezek ellenére a LibreOffice soha nem volt pixelgrafikus szerkesztő program, és soha nem is akart az lenni. A képpont alapú grafikák szerkesztésére, a dokumentumfájlba történő beillesztés előtti manipulálására egy arra alkalmas programot kell használni. Méretezd át azzal, állítsd be az optimális felbontást azzal, sőt legjobb, ha az elfordítást is azzal végzed el, és ha a szöveges dokumentumba már az elforgatott kép (egyenes állású befoglaló mérettel) kerül be.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
halmai
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2008. november 1., szombat 16:07

Re: LO Writer képkezelés

Hozzászólás Szerző: halmai »

Köszönöm a válaszokat. Én is sorban reagálok.

1. Többször beágyazott kép
Igazad van, a mostani verzió tényleg csak egyszer ágyazza be. Én nagyon régen néztem, és akkor többször szerepelt, örülök, hogy ez megjavult és örülök, hogy tanultam. Kösz. :)

2. Sok nagy felbontású képtől belassulás
a) általában tényleg nem kellenek nagy felbontású képek, de
- a konkrét tapasztalatom egy lovaskép-gyűjtemény volt, egyszeri nyomtatásra kellett a sok lovas kép, karácsonyi ajándéknak. Egyrészt a gyönyörű képeket kár lett volna 640x480-ra lebutítani, másrészt mivel egyszeri alkalom volt, nem is érte volna meg egyenként átméretezni a felbontásukat. Pláne ha a LO tudná őket rugalmasan kezelni.
- egy másik esetben egy hosszabb dokumentum, amolyan úti beszámoló készült. Ott 640x480-ra méreteztem a képeket, de sok volt belőlük, kb. 100. Az eredmény ugyanaz a lomhaság.
b) A képek teljes elrejtése pedig nem opció, mert szerkesztés közben szeretném látni, hogy melyik képhez írok szöveget. A megoldás az lenne, ha egy (pl.) 64x48-as thumbnailt mutatna, és azt is csak akkor, ha megálltam a lapozgatásban (=nincs több dolga a programnak). Egy ekkora jpg thumbnail 2-3k, szemben az eredetivel, ami kb. 100-szor vagy ezerszer ekkora is lehet. A thumbnail mérete tehát elenyésző az eredeti képhez képest, ezért akár a lementett odt is tartalmazhatja, hogy ne kelljen megnyitáskor újraszámolni.

3. Elforgatás csak Draw-ban
Ezzel nem értek egyet. Egy kép elforgatása szerintem nem eget rengető elvárás, nem akarok rajta photoshop filterek tucatjait alkalmazni, csak pl. fel akarom dobni az oldalt egy ferde fotóval, mondjuk egy egyszerű szórólap vagy plakát készítésekor. Nem profi kiadványszerkesztésre gondolok, de még a Calc-ban is lehet képet forgatni tetszőleges szögben, érthetetlen, hogy Writerben miért nem. Nincs MSOffice-om, de erősen gyanítom, hogy Word-ben is lehet.
Ms Windows XP • 2.4.X • Ms Windows XP
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: LO Writer képkezelés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Próbáltam én is megérteni a kétféle képkezelési mód meglétének okát, és ezt a félig-meddig megvalósított, kerülőutas átjárhatóságot az applikációk között, de a pontos okára nem tudtam rájönni. Én se tudom, hogy melyik megoldás kompatibilis(ebb) a MS képbeszúrási tudásával, de ez a kompatibilitás lehet az egyik ok; a másik, amire tippelek, a szöveges dokumentumok jellegzetes (szövegsorok, hasábok négyszögletes) kinézete lehet.
...Mert a Writerbe közvetlenül beszúrt képnek egész más tulajdonságai vannak a párbeszédpanelen, mint a Draw-ból átemelteknek...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: LO Writer képkezelés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A képek méretéről:

A natív megjelenítéshez a 640*480 pixelméretű kép a .jpg formátumból kicsomagolva az RGB 3 bájtos kódrendszerével kb. 1 MiB-ot foglal el a memóriában. Ha ebből (vagy még nagyobb felbontású képből) 100 darabot kell folyamatosan frissíteni, akkor a képgyorsító tár (memória) beállításokat érdemes ehhez igazítani, és nem árt ha a rendszermemória mérete is megfelelő méretű.

Az
Eszközök - Beállítások - LibreOffice - Memória
lapon értelemszerűen növeld a felhasználható erőforrások megfelelő adatait. Nekem soha nem volt ezidáig olyan dokumentumom, amiben több tíz kép foglalt volna helyet, de ennek ellenére 50-re állítottam a képek számát, és jelentősen növeltem a memória méreteket is. A meglévő 8 GiB-ba belefér....
...Egy próbát megér.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
balacy
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2008. március 12., szerda 21:16

Re: LO Writer képkezelés

Hozzászólás Szerző: balacy »

Nem akartam hozzászólni, de most van időm rá :)

Egy haladó szövegszerkesztő embernek valóban nincs arra szüksége naponta, hogy normális felbontású képet rakjon be, vagy több százat egy doksiba. DE az emberek nagy része azt sem tudja, hogy mi a felbontás, és az mit is jelent. Ő csak egypár képet akar berakni, nem nézi, hogy az milyen felbontású. Majd azzal találkozik, hogy bizony az LO annyira lelassul, hogy azt nem lesz számára kellemes.

Mi lesz a reakciója? Sz@r a program, ingyenes kacat... majd szépen leszedi az egyik torrent oldalról az MS termékét.

Szóval Tibornak igaza van, hogy vannak megoldások, hogy nagyobb erőforrást kapjon a LO, de attól még egy átlag felhasználó simán lecseréli egy másikra, ha éppen elkezd lassulni és nem ezt keresi, hogy mi is lehet a gond.
Válasz küldése