Szövegdobozba hogy lehet billentyűzettel belépni?

Szövegszerkesztő

Szövegdobozba hogy lehet billentyűzettel belépni?

HozzászólásSzerző: emilii » 2015. szeptember 21., hétfő 21:11

Sziasztok!

Egy angol könyvbe kellene a kitöltendő részek helyére szövegdobozt szúrnom, amit a diákok ki tudnak tölteni majd. A végén az egész könyv védett lenne, a szövegdobozokat kivéve. A szövegdobozokat beszúrtam az Űrlap-vezérlőelem eszköztár segítségével, de most az a baj, hogy csak egérrel lehet belépni a szöv. dobozokba és kitölteni, miközben a cél az lenne, hogy ezt a billentyűzet felhasználásával meg lehessen tenni. (ez azért kritérium mert vak gyerekek fogják használni). Tud erre vki megoldást?

A Wordben állítólag a Beszúrás menüben az Űrlapmező az ilyen. Hmm. Most 600 szövegdoboz van a doksiban, és vmit kell velük kezdeni, remélem csoportosan sikerül változtatni rajtuk!

Nagyon köszönöm előre is!
LibreOffice 4.4.3.2 Windows 10
emilii

Re: Szövegdobozba hogy lehet billentyűzettel belépni?

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2015. szeptember 22., kedd 7:06

Ha egy .odt példafájlt töltesz fel ide, akkor könnyebb lesz megérteni a problémádat, illetve könnyebb lesz megoldási javaslatokat kikísérletezni.

A Wordben állítólag a Beszúrás menüben az Űrlapmező az ilyen. Hmm. Most 600 szövegdoboz van a doksiban, és vmit kell velük kezdeni, remélem csoportosan sikerül változtatni rajtuk!

LibreOffice-szal és Apache Openoffice-szal MINDIG a natív, szabványos ODF formátumban dolgozz. Az adott dokumentum fájl fájl létrehozásakor, és a felhasználásakor ugyanazt a programot és ugyanazt a verziót használd, különben óhatatlanul kompatibilitási problémák lépnek fel. Ez fokozottan igaz a Word különböző fájlformátumaira, illetve a nyílt és zárt forráskódú programok között.

Egyébként: ha már BENT van a kurzor az egyik szövegdobozban, akkor a tabulátor billentyűvel tudsz "közlekedni" közöttük. A bejárási sorrendet az űrlapelem tulajdonságai között tudod megadni. (Azt persze nem tudom, hogy látás nélkül honnan tudja a kitöltő, hogy hol is jár a kitöltésben? Sajnos az AOO/LO programoknak a szövegfelolvasó programokkal való együttműködéséről semmi ismeretem nincsen.)

Valószínűleg a teljes problémát makró írása nélkül nem, vagy csak nehezen lehet megoldani. (Persze a makrós megoldás már teljesen megszünteti a kompatibilitást az MSOffice és a nyílt forráskódú programokkal kezelendő dokumentumok között.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (Win7x64Prof/W10x64prof: LO6.1.6;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-6.3.1, AOO4.1.6
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címe elejének szerkesztésével - tedd hozzá: [Megoldva].
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: emilii » 2015. szeptember 23., szerda 14:34

Kedves Zizi!

Köszönöm a gyors válaszodat. Eredetileg odf-ben kreáltam a doksit, csak azt ők nem tudják megnyitni, illetve a vakok szövegfelolvasó programja a Jaws, csak doc-ot tud értelmezni, így sajna nem megoldható ugyanaz a program használata a felhasználáskor mint létrehozáskor. Nekem meg nincs itthon Wordöm, csak LibreOffice-om. Feltöltök egy mintát a szövegdobozokkal, odf-ben elmentve. Levédtem, hogy lehessen tab-bal mozogni, de csak akkor megy bele így is a szövegdobozba a Tab, ha egérrel először beleállok.

Ha nem jön össze ez a szövegdoboz dolog, keres-cserével szerinted vissza lehet állítani mondjuk sima aláhúzássá, ahogy a könyvben is eredetileg volt a kitöltendő rész?

Köszi!!
Csatolmányok
szövegdoboz minta.odt
(11.32 KiB) 49 alkalommal.
emilii

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2015. szeptember 23., szerda 15:14

Eredetileg odf-ben kreáltam a doksit, csak azt ők nem tudják megnyitni, illetve a vakok szövegfelolvasó programja a Jaws, csak doc-ot tud értelmezni, így sajna nem megoldható ugyanaz a program használata a felhasználáskor mint létrehozáskor. Nekem meg nincs itthon Wordöm, csak LibreOffice-om.

Ez így nem fog működni, vagy nagyon sok szenvedéssel jár...

Ha .doc, docx formátumban kell FEJLESZTENED (mert ezt a feladatot már nem nevezném egy egyszerű dokumentum-létrehozásnak), akkor vegyél MSOffice-t.
De legalább egy ingyenes MS Word Viewer-t telepítsél, hogy az eredményt ki tudd próbálni.

A makrót (ami a kurzort a dokumentum megnyitásakor, vagy valamilyen billentyűkombináció hatására az első szövegdobozba vezérli) természetesen szintén az MS VBA környezethez kell megírnod.

Az AOO/LO makrókörnyezete és az MS VBA egyáltalán nem kompatibilis egymással.
LibreOffice esetében egy kicsivel nagyobb az "átjárási lehetőség", de ez is néhány alapdologban merül ki: lehet MS VBA kódot menteni a dokumentumba (ha azt próba nélkül tökéletesre tudod írni) - ha ezt az opciót beállítod; néhány nagyon alapvető MS VBA utasítást képes értelmezni a LibreOffice is (az "option vbasupport 1") kapcsoló alkalmazásával, de a MSOffice semmiképpen nem fog tudni StarBasic-AOO/LO:API függvényeket értelmezni.
Sok sikert!
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címe elejének szerkesztésével - tedd hozzá: [Megoldva].
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: emilii » 2015. szeptember 23., szerda 18:18

Kedves Tibor, köszönöm a választ. Jól értem, hogy az nem lehet megoldás, hogy megnyitom Word-ben (vkinál) a dokumentumot, és keres cserével lecserélem vmire ezeket a szövegdobozokat? Amint mondtam, a főnök csinált ilyet korábban Word-ben, Beszúrás űrlapmezővel, és az működött Wordben. Nem elképzelhető hogy ebben a dokumentumban is működne?

Én nem értek ilyen bonyolult dolgokhoz, nem tudok makrót írni. Ez egy egyszeri munka, lehet h fogok Wordot venni, de nem most.

Egyébként nekik is írtam : forum@openoffice.hu. Esetleg tudod hogy kik olvassák ezt az emailcímet?

Köszönöm a segítségedet.

Gabi
emilii

HozzászólásSzerző: emilii » 2015. szeptember 23., szerda 18:23

Annak nem tudod mi lehet az oka, hogy a szövegdobozok elcsúsztak lefele? Eredetileg mindegyik egy sorban volt a szöveggel. Az első 3 dobozt már utólag korrigáltam, hogy megint jó legyen.

üdv
emilii

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2015. szeptember 23., szerda 19:07

Jól értem, hogy az nem lehet megoldás, hogy megnyitom Word-ben (vkinál) a dokumentumot, és keres cserével lecserélem vmire ezeket a szövegdobozokat?

Nem tudom sajnos, hogy a mostani Word mit tud és mit nem. Legutoljára a 2002-es változatot használtam évekkel ezelőtt, de ilyesmit nem is próbáltam vele megvalósítani.

Itt a Writerben a normál "keresés és csere" funkció csak szöveget és esetleg stílust, szövegtulajdonságot képes keresni/cserélni - az én legjobb tudomásom szerint.
Ehhez is makró kell, API függvényekkel. A beszúrt összes grafikus elemet végig kell tesztelni, és ha azok éppen "szövegdoboz"-ok és karakterhez (karakterként) voltak horgonyozva, akkor talán a horgony pozíciója alapján le lehet cserélni azokat valamilyen karakterekre. (De ilyet se csináltam még...)

Sajnos a Navigátorban sem látszanak a szövegdobozaid, mert (a mintafájlban) egyiknek sem adtál nevet.
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2015. szeptember 23., szerda 19:34

Egy reménysugár: PDF-be exportálva az .odt mintadokumentumodat, egy PDF olvasó programmal meg lehet azt nyitni és ki lehet tölteni, és a kitöltött állapotot pedig el lehet menteni.. A TAB billentyű pedig automatikusan beugrasztja a kurzort az első szövegdobozba a kitöltés elején.

A betűnagyságra, a karaktertípusra, annak beágyazására a pdf-be persze ügyelned kell. A PDF-et képes felolvasni a szövegfelolvasó program?
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: emilii » 2015. szeptember 23., szerda 20:25

Pdf-ből konvertálom a fájlt Wordbe... ez a munkám lényege, mert azt nem tudja olvasni a program :)

Az emailcímet nem ismered? Illetve vkit aki még jobban ért ilyesmihez mint te? Nekem máskor is lenne szükségem segítségre.
emilii

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2015. szeptember 23., szerda 22:55

Ez az E-mail cím a Levelezőlista címe: az egy másmilyen működési elvű fórum: a regisztrált tagok mindnyájan megkapják a leveledet (ha te is regisztráltál, azaz "Feliratkoztál") és a válaszokat visszakapod az általad megadott E-mail címre, de megnézheted a lista archívumában is Web-es formában...
De én nem kaptam ilyen tárgyú kérdést, pedig nem régen én is feliratkoztam oda...

Mivel angol nyelvű könyvről volt szó, remélem, hogy javasolhatom neked az angol nyelvű fórumokat: ott sokkal többen vannak (a kérdezők is, meg a segítők is):

http://en.libreofficeforum.org/
https://forum.openoffice.org/en/forum/index.php
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2015. szeptember 23., szerda 23:16

Illetve vkit aki még jobban ért ilyesmihez mint te? Nekem máskor is lenne szükségem segítségre.

Az angol nyelvű fórumokon sokan vannak, akik nálam jobban értenek az AOO illetve a LO programcsomagok (vagy annak egy-egy alkalmazásának) használatához, és ott nagyobb az aktivitás, a "forgalom" is. (Jómagam is ügyködöm azokon is.) Itt is egészen biztosan van, aki esetleg jobb megoldást tudna javasolni, de itt jóval ritkábban kukkantanak be a segítők (rajtam kívül, mert én napi rendszerességgel benézek ide. A levelezőlistán még lanyhább a forgalom, ahogy azt tapasztalom.)

De nekem úgy tűnik, hogy ez esetben a koncepción kell változtatnod (vagy az alkalmazott eszközökön).

Mert ha kifejezetten MS OFFICE produktum létrehozása a cél, akkor a legkézenfekvőbb és leghatékonyabbnak tűnő megoldás, hogy MS Office-t kell használnod. Az MS Office dokumentum formátumok és a MS VBA makrórendszer csakis az MS Office-szal kompatibilisek; de még azzal is lehet probléma, ha nem ugyanolyan verzióval végzed a munkádat, mint amivel az eredményét használni fogják. De lehet, hogy felolvasó programból kell másikat keresni, ami a legelterjedtebb hordozható formátumot (PDF) képes felolvasni.

Az Apache Openoffice sem, de a LibreOffice sem MS Office klón. Nincs 100%-os kompatibilitás a létrehozott különböző formátumú dokumentumok között. Ráadásul a .doc formátum sohasem lett szabványosítva, azt az MS úgy akkor és annyiszor változtatta, ahányszor csak a kedve és a fejlesztés menete megkívánta... A 2006-ban kiadott ODF formátum és a MS újabb (.docx) formátumai már nemzetközi szabványokon alapulnak - de az MS ott is ki akar bújni a megismerhetőség alól: mert kétféle OOXML szabványt jegyeztetett be: egy "Kőbe vésett"-et, meg egy "Gumi" szabványt. Naná, hogy az MS ez utóbbit erőlteti már 2008 óta...
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: emilii » 2015. szeptember 26., szombat 14:58

Kedves Tibor!

Most Wordben megnyitottam és egyenként lecserélem a wordös szövegmezőre- (űrlap fejlesztőelem) (fejlesztőeszközök közt a régi típusú űrlapok között található). De, nagyon lassú valamiért. ezt 900 db-ban túl hosszú lenne. Tudnál nekem segíteni egy makróval? Ez a számom, 70/329 3406 hívj fel és megbeszéljük! Előre is köszönöm

Gabi
emilii

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2015. szeptember 26., szombat 15:14

Sajnos az MS Word-öt (főleg az újabb verzióit) nem ismerem. A 2002-es verzió óta nem láttam közelről MS Office-t. Makrózni csak az Excelt tudtam annak idején, de abból meg az Excel 5.0-át (az még 16 bites Windows 3.1-re készült!) használtam utoljára.

Ha a privát E-mail címemre elküldesz egy szabványos ODF (.odt) fájlt - azokkal a konkrét dobozokkal, meg egy mintát, hogy mire is akarod lecserélni -, akkor azt szívesen megnézem, és megpróbálok segíteni a StarBasic/API makró létrehozásában.

De újra jelzem: ez a makró - ha egyáltalán sikerül megírni - csak a SZABVÁNYOS .odt formátumban fog működni, és csakis OpenOffice-szal vagy LibreOffice-szal.
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: emilii » 2015. szeptember 26., szombat 15:31

Kedves Tibor! Visszavonom az előző kérésemet, mert begyorsult a Word... csak el ne kiabáljam...
emilii

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2015. szeptember 26., szombat 15:36

O.K.
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

Vissza: Writer