LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától visszaáll

Szövegszerkesztő
x00
Önkéntesek
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2011. június 19., vasárnap 12:26

LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától visszaáll

Hozzászólás Szerző: x00 »

A LibreOffice 4.4.5.3.-ban IS, ha átállítom az alapértelmezett tabulátorméretet (Eszközök - Beállítások - LibreOffice Writer - Általános - Beállítások - Tabulátorpozíciók), néhány perc szerkesztés után visszaáll. Eddig mindig akkor vettem észre, amikor megnyitottam a módosított alapértelmezett tabulátorméretűt: sokszor néhány perc múlva visszaállít a megnyitás előtti korábbi szerkesztés kezdetén levőre. Az OpenOffice 4.1.1 jó.
Csatolmányok
routines.odt
(46.24 KiB) Letöltve 104 alkalommal.
64 bites magyar LibreOffice 7.4.5 magyar Windows 10 Home-on, mind teljesen befrissítve, Ryzen 3 3100, 16 GB multi-bit ECC.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától vissz

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A mintafájlodat megnyitva azt láttam, hogy a nálam alapértelmezettként beállított 0,8 cm-es tabulátorokkal van teletűzdelve. Ezután átállítottam az alapértelmezett tabulátort a programban 1 cm-re (ez nem a legjobb módja a dokumentum formázásának, sőt: nagyon rossz megoldás!) és szerkesztgettem a dokumentumot; beleírtam, töröltem, jegyzékeket frissítettem, mentettem, bezártam, megnyitottam... Megnyitottam a fájlt 4.3.7 portable és fixen telepített 64 bites 5.0.0.5 verzióval is. Hoztam létre új, üres dokumentumot is, abban is az 1 cm-es Tabulátorok érvényesülnek....
Eljátszogattam több, mint egy órát ilyen módon: a tabulátorok pontosan ott maradtak, ahová állítottam azokat: 1, 2, 3, 4, 5... stb cm-en. ((mindezt a LO 4.4.5.2 portable verzióban végeztem el.))

Jobb lenne, ha a stílusokban állítanád be a tabulátorokat (pl. az Alapértelmezett bekezdésstílusban: ekkor minden olyan bekezdésstílus örökli a Tabulátor beállításokat, amikben te nem állítod a szülő-stílusétól eltérőre.) , vagy még jobb lenne, ha csak abban a Bekezdés stílusban állítanád át a Tabulátor pozíciókat, amiből a többi "tabulátoros" Bekezdés stílust származtatod. És jobb lenne, ha az azonos szintű sorok azonos bekezdés stílusúak lennének. Most nem látom át a logikáját, hogy mi miért pont olyan beállítású, amilyen. Pl: miért van kétféle stílusa a "Routine ..." kezdetű soroknak? Csak mert az egyik közvetlenül a címsor után van, a másik meg "beljebb"?

Vannak olyan kódsorok is, amelyek nem is Tabulátorral vannak pozicionálva, hanem Behúzással. Nem lenne jobb egységesíteni?
((Kódsorokat egyébként is célszerűbb azonos betűszélességű karakterkészletre beállított bekezdés stílusokkal ábrázolni))

Szakaszok, azokon belül hasábok... nem tudom, hogy az általad detektált hiba összefüggésben van-e a dokumentum szerkezetével...


Őszintén szólva valami egyszerűbb példafájlra gondoltam... A sok eltérés elvonja a figyelmet az esetleges valódi problémáról, ami nekem (úgy tűnik) egyáltalán nem jött elő.

Csak ezzel a fájllal jön elő neked a gond, vágy bármelyikkel?
Mit csinálsz olyankor a fájllal, amikor megjelenik nálad a hiba?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
x00
Önkéntesek
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2011. június 19., vasárnap 12:26

Re: LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától vissz

Hozzászólás Szerző: x00 »

Az alapértelmezett sablonban az alapértelmezett tabulátorméret 1,25 vagy 1,27 cm, nem tudom pontosan. A saját sablonomban 0,8 cm. Nem mindig, de sokszor tapasztalom, hogy megnyitás után néhány perccel már beáll 1,25 vagy 1,27 cm-re, ekkor vissza szoktam állítani. Hangsúlyozottan nem mindig van ez, de rendszeresen. Pusztán szerkeszteni szoktam a fájlt (új szöveg, javítgatások). A korábbi fájl egy régi fájl, rég nem használtam.
Csatolmányok
minta.odt
Ez a fájl abból készült, amiben előjött a hiba, a korábbi nem.
(98.94 KiB) Letöltve 97 alkalommal.
64 bites magyar LibreOffice 7.4.5 magyar Windows 10 Home-on, mind teljesen befrissítve, Ryzen 3 3100, 16 GB multi-bit ECC.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától vissz

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az alapértelmezett sablonban az alapértelmezett tabulátorméret 1,25 vagy 1,27 cm, nem tudom pontosan.
Nálam a különböző programverziókban különbözőek az alapértelmezett tabulátorpozíciók. Pont emiatt (sem) érdemes ezzel a paraméterrel operálni egy konkrét dokumentum esetén, hanem az adott Bekezdés stílusban állítsd be (egyenként) a kívánt tabulátorpozíciókat.
AOO 4.1.1: 1,25 cm

Portable
LO 4.3.7.2: 0,74 cm
LO 4.4.2.2: 0,74 cm
LO 4.4.3.2: 0,74 cm
LO 4.4.5.2: 0,74 cm (de a dokumentumodat megnyitva 0,80-at láttam ennél a tulajdonságnál, majd én állítottam át 1,00 cm-re, és azóta is tartja magát ahhoz...)

fixen telepített
LO 5.0.0.5 64bit: 1,25 cm

No, egyetlen megjegyzés. Ez a menüpont kettős módon viselkedik. ha megnyitsz egy fájlt, akkor csupán KIJELZI azt a tabulátorpozíciót, amit az adott megnyitott fájl tartalmaz. Tehát: ha egy más beállítású fájlt nyitsz meg, akkor más számértéket JELEZ.
De ha átállítod, akkor a fájl mentése esetén nem csak a fájl alap tabulátor pozícióját változtatja meg, de a programban tárolt alapértelmezett sablonét is átállítja.

Ez a kijelző MAGÁTÓL nálam azóta sem állt át más értékre, csupán akkor, ha olyan fájlt nyitottam meg, amiben más beállított érték volt. Nem lehet hogy ez a dolog okoz félreértést nálad?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától vissz

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A "minta.odt" nevű dokumentumod nálam minden verzióval megnyitva 0,75 cm-es alapértelmezett tabulátor távolságot mutat az általad jelzett menüpontban. (persze a konkrét pozíció természetesen függ az adott bekezdés behúzás értékétől...)
És nem is változik semmiféle hozzáírás, törlés, betűméret változtatás, mentés, megnyitás hatására sem...

Most a LO 5.0.0.5-tel vizsgáltam a fájlodat, amiben az alapértelmezett sablon tabulátor távolsága 1,25 cm. Emiatt, ha új, üres fájlt nyitok meg, abban természetesen a tabulátor távolság nem a 0,75, hanem 1,25 cm lesz.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
x00
Önkéntesek
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2011. június 19., vasárnap 12:26

Re: LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától vissz

Hozzászólás Szerző: x00 »

Hát nálam az eredeti, teljes hosszú fájlt (315 KiB) LibreOffice 4.4.5.3-ban szerkesztve rendszeresen előfordul, hogy 0,75 cm-ről 1,25 cm-re áll vissza. A matematikai karaktereket billentyűkombinációval szúrom be. minden karakterhez más van. Lehet hogy van olyan billentyűkombináció, mely ez is visszaállítja? Nem kellene legyen, arra gyanakszok hogy ha billentyűkombinációhoz fonttal formázott karaktert beszúró makrót rendelek, akkor valami hiba miatt néha ez előfordul. Esetleg ezen általam gyakran használt funciókban is lehet a hiba: tárgymutatóba beszúrás, tárgymutató/tartalomjegyzék frissítése, bekezdésstílus módosítása, direkt formázás (főlt, félkövér) és törlése (ctrl+m), kijelölés, ctrl+x/c/v (kivág/másol/beilleszt). A tárgymutatóba kerülő szókat is szoktam szerkeszteni: amikor a szöveg egy része, szürkével jelöli, ezt is szoktam szerkeszteni, ha nem a szöveg része, egy szürke függőleges vonal jelöli: ezt is szoktam szerkeszteni, törölni (Szerkesztés - Jegyzékbejegyzés). Szóval nem tudom, melyik funkció a hibás.

Ha az alapértelmezett tabulátorméretet átállítom, nálam csak az adott fájlra szokott vonatkozni.
Csatolmányok
macros.txt
Eszközök - Makrók - Makrók rendezése - LibreOffice Basic - Makró forrása - Saját makrók - Standard - Module1 - Szerkeztés - beilleszteni a fájlt - menteni
(72.36 KiB) Letöltve 90 alkalommal.
keycodes.odt
A billentyűkódok felsorolása
(21.56 KiB) Letöltve 100 alkalommal.
keycodes.ods
cfg-re át kell nevezni: billentyűkód->makrónév: lehet hogy először a makrókat kell létrehozni
(3.87 KiB) Letöltve 99 alkalommal.
64 bites magyar LibreOffice 7.4.5 magyar Windows 10 Home-on, mind teljesen befrissítve, Ryzen 3 3100, 16 GB multi-bit ECC.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától vissz

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

...hát ezt én nem fogom végigpróbálgatni... :(

Nem lehet, hogy csak a tabulátorra is vonatkozó MÉRTÉKEGYSÉGET állítod át véletlenül?
A 0,75 cm nálam 1,77 pica-nak felel meg, 0,74 cm pedig 1,75 pica-nak felel meg, ha átállítom az egységet.

Nálam egyértelműen megjegyzi a program is (értsd: az alapértelmezett sablon), ha egy adott dokumentumban átállítom a tabulátor távolságot az általad jelzett módon. Onnantól kezdve az új tabulátor értékkel jön létre minden új, üres szöveges dokumentum.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
x00
Önkéntesek
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2011. június 19., vasárnap 12:26

Re: LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától vissz

Hozzászólás Szerző: x00 »

A mértékegység sose változik.
Az angol bugzillába rég be van jelentve, de nem reprodukálható a hiba, így nem foglalkoznak vele.
64 bites magyar LibreOffice 7.4.5 magyar Windows 10 Home-on, mind teljesen befrissítve, Ryzen 3 3100, 16 GB multi-bit ECC.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: LibreOffice:alapértelmezett tabulátorméret magától vissz

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Normál módon nekem se sikerült reprodukálni a hibát. A makróidat meg nincs időm/kedvem telepíteni és az összes gyorsbillentyűt végigpróbálgatni...

Az alapértelmezett gyorsbillentyű-kiosztást (főleg a hozzárendelt funkciók nevét) egyébként nézegettem; de még azelőtt, mielőtt elküldted volna a te listádat: így aztán egyelőre nem tudom, hogy van-e ütközés akár a Writer alkalmazás, akár a LibreOffice programcsomag, akár az operációs rendszer szintjén (mert mindenhol más lehet a kiosztás, és a billentyű jelentése, így a saját kiosztásodnál mindegyikre kell figyelned, hogy ne legyen ütközés).
De a listád olyan hosszú, hogy erősen valószínű, hogy valamelyik szinten lévő alapértelmezett gyorsbillentyűvel van ütközés... Hogy ez aztán okozhatja-e a hibát, azt nem tudom.

Meg kell figyelned, hogy csak ezen makrók/gyorsbillentyűk használata esetén jön-e elő a hiba, vagy bármikor, bármilyen dokumentumnál... Aztán ha kiderül, hogy összefüggés van a makrókkal/gyorsbillentyű használattal, akkor azt is ki kell derítened, hogy melyikkel. Akkor majd el lehet dönteni, hogy ez egy javítandó programhiba, vagy a helytelen használatból eredő dolog-e (utóbbi esetben neked kell változtatni a makrókon/kiosztáson).
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése