[Megoldva] láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Szövegszerkesztő
góbé
Önkéntesek
Hozzászólások: 90
Csatlakozott: 2010. január 29., péntek 18:53

[Megoldva] láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Hozzászólás Szerző: góbé »

A netről letöltött (100 ötlet gerinceseknek) könyvet próbáltam "emészthetőbb" formába szerkeszteni.
A magyar kiadáshoz írt - féloldalnyi - előszóban találtam pár sort, amely "ellenáll" minden formázási kísérletnek.
A féloldalnyi szöveg utolsó bekezdése és az előtte lévő két utolsó sora "be van húzva" jobbról kb. 7,4 cm-rel.
Ezt azonban NEM MUTATJA semmi, sehol. Alapértelmezett formázásban 0 cm.
Kijelölve és jobbklikk után a BEKEZDÉS-t megnézve 0 cm. Tehát NEM behúzásról van szó, mert az befolyásolná a teljes utolsóelőtti bekezdést, nem csak az utolsó két sorát.
Ezeket a sorokat lehet szerkeszteni (pl. betűstílus, -méret stb.). Sőt a szöveg utáni behúzásnak beírva pl. 10 cmt, az érintett szövegrész rövidebbre veszi magát, DE HOSSZABBRA nem.
Olyan ez, mintha az oldal felétől megváltozna az oldal mérete, az addigi 1 cm-es jobb margó helyett 7,4 cm állítódna be, egészen az oldal aljáig. Új sorokat beírva, azok is "behúzottak" lesznek.
Az oldal 1 hasábos és nincsenek szakaszok.
Én már minden ötletből kifogytam. :-(
Tud valaki segíteni?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára góbé 2013. szeptember 14., szombat 12:43-kor.
Apache OpenOffice 4.1.1, Windows 7,
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4043
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Szakasz?!
Keret?!
Kép?!
A netről letöltött (100 ötlet gerinceseknek) könyvet próbáltam "emészthetőbb" formába szerkeszteni.
A jelzett cím alapján nem találom a dokumentumot a neten. Milyen formában töltötted le?
doc?
html? (egyéb web formátum?)
odt?
pdf?

Fel tudod ide tölteni ide a fájl redukált méretű másolatát? (odt formátumban persze!) A szöveg nagy részét töröld, akkor biztosan belefér a 128 kiB mérethatárba. A "rosszalkodó" rész előtti, utáni oldalakat ne bántsd!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
góbé
Önkéntesek
Hozzászólások: 90
Csatlakozott: 2010. január 29., péntek 18:53

Re: láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Hozzászólás Szerző: góbé »

Zizi64 írta:
Zizi64 írta:Szakasz?! Keret?! Kép?!
Szakasz nincs (már mondtam). Keret - erre gyanakodtam, de ezt sem jelzi. Képet sem - pedig olyan a helyzet, mintha lenne egy jobbra igazított kép, körbefuttatással.
Zizi64 írta: A jelzett cím alapján nem találom a dokumentumot a neten. Milyen formában töltötted le?
Nem csodálom, mert az eredeti címe "100 jó ötlet gerincpanaszokkal küszködőknek.pdf". :-)
Zizi64 írta: Fel tudod ide tölteni ide a fájl redukált méretű másolatát? (odt formátumban persze!) A szöveg nagy részét töröld, akkor biztosan belefér a 128 kiB mérethatárba. A "rosszalkodó" rész előtti, utáni oldalakat ne bántsd!
Direkt ide hogyan tölthetek? Előbb nem kell felrakni egy képtároló oldalra? Pl. Imagerz.
Apache OpenOffice 4.1.1, Windows 7,
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4043
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Direkt ide hogyan tölthetek? Előbb nem kell felrakni egy képtároló oldalra?
Nem, nem képet, hanem dokumentumot töltsél fel - és ide, közvetlenül.

Amikor válaszolsz, alul a három gomb [ Piszkozat...] [ Előnézet ] [ Elküld ] alatt van két fül: "Opciók" és "Csatolmány feltöltése".
Értelemszerűen használd a másodikat.


Rákerestem a most megadott címre. De hát ez már egy boltban kapható kész könyv! Mit kell ezen még szerkeszteni?
Gondolom, nem te vagy a szerző... De te tudod, hogy mit csinálsz...

...És a PDF fájlokból "átemelt" dolgok esetében lehetnek furcsaságok. Ott ugyanis nem minden szöveg van valóban szöveg formában tárolva: nyugodtan lehet az kép is...

Amit lehet, "Formázatlan szöveg"-ként emelj át az idegen fájltípusokból (főleg a nem szerkesztésre szánt fájltípusokból), mert a formázott, képeket és egyéb objektumokat is tartalmazó tartalom nagy galibákat okozhat. (Az esetleg szükséges képeket meg külön emeld át és pozicionáld.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
góbé
Önkéntesek
Hozzászólások: 90
Csatlakozott: 2010. január 29., péntek 18:53

Re: láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Hozzászólás Szerző: góbé »

Zizi64 írta: Rákerestem a most megadott címre. De hát ez már egy boltban kapható kész könyv! Mit kell ezen még szerkeszteni?
Gondolom, nem te vagy a szerző... De te tudod, hogy mit csinálsz...
Ez most vicc vagy csak sima basztatás?
Itt a minta:
Csatolmányok
minta.zip
(13.21 KiB) Letöltve 114 alkalommal.
Apache OpenOffice 4.1.1, Windows 7,
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4043
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ez most vicc vagy csak sima basztatás?
Se nem vicc, se nem basztatás... Óvatos kérdés/figyelmeztetés, hogy ha egy könyvet akarsz átszerkeszteni (és nem csak néhány mondatot idézni belőle egy másik írásban), az esetleg a szerzői jogok megsértésével járhat.

Na most megyek, megnézem, hogy mit töltöttél fel...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4043
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Bent van a dokumentumban egy láthatatlan, a Navigátor listában sem megjelenő keret(?)=frame(?) alakzat(?)= shape(?) . Mivel a körülfuttatás úgy van beállítva, ahogy, ezért ez az objektum megakadályozza a szöveg normális folyását.
Véletlen keret.png
Egyszerűen kitöröltem az objektumot, és máris a helyére ugrik a szöveg...

Így néz ki egyébként a kódja a zip-re átnevezett odt fájlodban:

Kód: Egész kijelölése

- <draw:custom-shape text:anchor-type="paragraph" draw:z-index="1" draw:style-name="gr2" svg:width="8.397cm" svg:height="9.318cm" svg:x="13.16cm" svg:y="6.712cm">
  <text:p /> 
  <draw:enhanced-geometry svg:viewBox="0 0 21600 21600" draw:type="mso-spt202" draw:enhanced-path="M 0 0 L 21600 0 21600 21600 0 21600 0 0 Z N" /> 
  </draw:custom-shape>
Valószínűleg másolási hiba okozta (jelzem újra, hogy komplett, objektumokkal kiegészített formázott tartalmat semmilyen szerkesztőbe nem célszerű közvetlenül átemelni. Csakis külön a szöveget, és külön az objektumokat!)
...Vagy mentési hiba okozhatta még ezt a "hibát": ha pendrájvra, vagy egyéb eltávolítható eszközre mentesz, akkor csak óvatosan (az eltávolítási procedúrákat szigorúan betartva) válaszd le a gépről!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
góbé
Önkéntesek
Hozzászólások: 90
Csatlakozott: 2010. január 29., péntek 18:53

Re: láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Hozzászólás Szerző: góbé »

Zizi64 írta:Bent van a dokumentumban egy láthatatlan, a Navigátor listában sem megjelenő keret(?)=frame(?) alakzat(?)= shape(?) . Mivel a körülfuttatás úgy van beállítva, ahogy, ezért ez az objektum megakadályozza a szöveg normális folyását.
Köszi a választ!
Kérdés:
- hogyan lett láthatatlan, DE mégis működő? Itt a példaként adott szkriptre gondolok. Hol van az a beírás, ami ezt okozza?
Apache OpenOffice 4.1.1, Windows 7,
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4043
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [MEGOLDVA]láthatatlan-javíthatatlan formázás OO3-ban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nem biztos hogy jól értem a kérdésedet...

Az idézett XML részlet magában a fájlban található, ha erre kérdeztél rá.
Ha átnevezed a fájlodat (annak egy másolatát) .zip kiterjesztésűre, akkor bele tudsz nézni a fájlod szerkezetébe, hogy hogyan is épül fel egy ODF fájl. A "content.xml" nevű fájlban láthatod az idézett "kódot". Ez írja le magát az objektumot.


Hogy hogyan került az a valami a fájlodba? Hát úgy, hogy bemásoltad a forrásból. Mondtam már többször is, hogy idegen tartalmat nagyon odafigyelve, óvatosan kell beemelni a netről vagy idegen formátumokból.
Ha a szöveg a fontos, akkor illeszd be a vágólap tartalmát irányított módon: "formázatlan szövegként".

Ez a bizonyos "valami" egyébként egy rajzobjektum. Ha ugyanis adsz neki nevet (jobb klikk ezen a "valamin" - Név - beírod: "Valami" - OK), akkor ezután már megjelenik a neve a Navigátorban, a "rajzobjektum" csoportban.

Tehát: te véletlenül bemásoltál egy név nélküli, keret nélküli, fehér felületet mutató "üres" grafikus alakzatot a dokumentumodba a bemásolni szándékolt, kijelölt szöveggel együtt. Működőképes, mert tudtam neki keretet megadni, a hátterét átszínezni, nevet adni neki...

Nincs itt semmiféle programhiba, rosszindulatú szkript, vagy egyéb misztikus dolog...

Az Apache OpenOffice/LibreOffice erről nem tehet. Tette azt, amire utasítottad. Nem fogja neked soha jelezni, hogy:
"de hát van egy üres, fehér, keret nélküli kép is a vágólapon: nem is fogod látni! biztos, hogy beilleszted?"
Ha egyszer "azt mondod", hogy Ctrl-V, akkor azt végre is hajtja.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése