Méregtelenítés

Szövegszerkesztő
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Méregtelenítés

Hozzászólás Szerző: editor »

A fórumban sok helyen olvasható, hogy ne használjuk a Microsoft nemszabványos formátumait. Az elszállásokért is gyakran a Word-ből átvett dolgokat hibáztatják, konkrétumok megnevezése nélkül. Indítottam egy topicot kábé egy éve az angol fórumon (és talán itt is?) arról, hogy vajon lehet-e találni olyan közös részt az OpenOffice-ban és a Microsoft Office-ban, aminek a keretein ha belül maradunk, dokumentumaink átjárhatók maradnak. Ezeddig NEM az érvényes válasz.

Az Open / Libre Office megnyitja a Word file-okat. Többnyire kezelni is tudja azokat. El tudja menteni saját .ODT formátumában. Az a kérdés, hogy ha egyszer képes átalakítani saját formátumában, miért nem képes méregteleníteni a Microsoft-ot járt file-okat. Az átalakítás során egyszerűen el kellene dobni minden olyan elemet, ami nem kezelhető a Libre / Open Office számára, de ami megmarad, az jó lenne, ha a dokumentum további életében nem válhatna a rendszer összeomlásának okává.

Vajon van-e ilyen fertőtlenítő projekt, és ha nincs, nem látjátok-e érdemesnek az ötlet felvetését a fejlesztőknél?
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Méregtelenítés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az átalakítás során egyszerűen el kellene dobni minden olyan elemet, ami nem kezelhető a Libre / Open Office számára, de ami megmarad, az jó lenne,
Persze, felvetheted az ötletet, de én nem vagyok profi programozó, mégis azt gondolom, hogy ezek a kidobott elemek nem csak úgy önmagukban léteznek a dokumentumban, hanem egymással, és a dokumentum többi részével szoros kapcsolatban vannak.

Tehát a "méregtelenítő" rutinnak el kellene tudnia dönteni, hogy mit dobhat még ki büntetlenül a valóban inkompatibilis elemeken kívül ahhoz, hogy az egyébként működő de a kapcsolatait vesztett elemek mégis működőképesek maradjanak...



Illetve megpróbálhatod a különféle "primitívebb" formátumokon keresztül konvertálni a dokumentumaidat.
Egyszerű szöveg, RTF, HTML, stb...
De ezt is ki kell próbálni azokkal a tartalmakkal, amik nálad általában előfordulnak.

Itt jönnek képbe a sablonok, a stílusok, hiszen, ha egyszerű szövegként emelsz át tartalmakat, akkor a legegyszerűbben a dokumentum többi részéhez formailag hozzáidomítani a stílusok használatával lehet az átemelt egyszerű szövegtartalmat.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Méregtelenítés

Hozzászólás Szerző: editor »

Ha egyszerű szövegekről lenne szó, semmi probléma nem lenne. De minimum van egy céges fejléc, vízjel a lapon, legutóbb emiatt nem tudtam LibreOffice 4.0-ban kezelni egy docx-ben kapott anyagot. Teljesen szétdobálta a dolgokat, olvashatatlan, kezelhetetlen lett az egyész dokumentum, nem csak apró formai diszkrepanciák voltak.

Amíg nincs közös formátum (márpedig úgy tűnik, sose lesz), addig szűrőket kell használni, és attól tartok, a Libre Office-nak ez egy gyenge pontja. Nem tudom, más felhasználók mit gondolnak, de szerintem nagyon rossz dolog az, ha egyszer elfogad valamit (engedi elmenteni odf-ben), és később dob attól a tartalomtól egy hátast. Nekem a legtöbb problémámra a fórumokon az volt a válasz, hogy nem kellett volna átvennem részeket doc-ból vagy docx-ből. De nem tudok nem átvenni, dolgoznom kell azzal, amit másoktól kapok, és sajnos nem utasíthatom a partnereimet, hogy miben készítsék az anyagaikat. Még mindig érvényesnek érzem azt a felvetésemet, hogy kellene keresni egy legnagyobb közös osztót, dokumentum formázási és képletezési funkciók azon közös részhalmazát, ami ha benne van egy dokumentumban, attól azt még tudja kezelni az OpenOffice is, és az MS is. Nem lehet kettévágni a világot fizetősre és open source-ra, és a másik felével nem dolgozni együtt. De elnézést, hogy ezzel terheltem a fórumot, ez nem konkrét megválaszolható probléma volt.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Méregtelenítés

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Még mindig érvényesnek érzem azt a felvetésemet, hogy kellene keresni egy legnagyobb közös osztót, dokumentum formázási és képletezési funkciók azon közös részhalmazát, ami ha benne van egy dokumentumban, attól azt még tudja kezelni az OpenOffice is, és az MS is.
Pont ez a közös osztó lett volna az a nyílt forrású "Open Document Format", ha...

Amíg az MS a bináris formátumainak (doc, xls, ...) leírását titkosan kezelte, nem volt mód arra, hogy például az interneten elérhető dokumentumokat a böngészőn belül megtekintsd, csak akkor tudtál még belenézni is, nemhogy szerkeszteni ha megvásároltad az MS programját. Ráadásul ezt a formátumot soha nem szabványosította. (Később ingyenes MS Viewerek jelentek meg.)
Erre válaszul merült fel az igény, hogy legyen egy olyan dokumentumformátum, aminek leírása bárki számára (felhasználókat és fejlesztő cégeket egyaránt értek ezalatt) elérhető.
Több cég összefogva kidolgozta ezt a formátumok és ráadásul jó sok pénzt költött arra, hogy ez a formátum nemzetközi szabványként is be legyen jegyezve.

A MS természetesen más megint szembe ment a dolgokkal. Ahelyett, hogy a már készülő formátum fejlesztésébe beszállt volna, rohammunkában elkezdte fejleszteni a saját, "külön bejáratú", "nyílt forrású" dokumentum formátumát, amit kicsit lemaradva az ODF-től, szintén szabványosított is. Így jött létre az OOXML. (Mondhatjuk, hogy még a nevet is "lopta": "Office Open XML" lett az ő formátumának a hivatalos neve.) Emlékszem, tiltakozó megmozdulások, szavazások voltak arról, hogy nem legyen kétféle szabvány, és hogy aki hamarabb elkezdte, hamarabb szabványosította, ahhoz alkalmazkodjon az MS is. Nem tette.
Persze akármennyire is azonos technikára épül a két új formátum (XML leírónyelv), mégse azonos, mégse kompatibilis minden ponton egymással. Lehetne polemizálni azon is, hogy melyik irányzat képviselője tartja magát jobban a saját maga által lefektetett szabályokhoz (szabványhoz), vagy hogy melyik tér el jobban, melyik rúgja azt fel a napi szintű továbbfejlesztések során, ami ugye lehetetlenné teszi a kompatibilis programok kifejlesztését. Az ODF-nek is létezik már továbbfejlesztett változata, és LO/AOO programokban be is lehet állítani, hogy a szabványban szereplő régebbi, vagy a nagyobb tudású, továbbfejlesztett ODF formátumba mentsen a program.
(Mivel az MSOFFice is rendelkezik ODF import szűrővel - ami tudtommal még a régebbi ODF verziót kezeli csak -, ha az ODF formátumú dokumentumainkat MSOffice-szal rendelkező felhasználónak juttatjuk el, célszerűbb a régi formátumot választani.)

Szóval a véleményem szerint egyértelműen az MS tehet arról, hogy a világ a dokumentumok kezelése szempontjából nem vált száz százalékosan kompatibilissé. Most létezik a két szabvány, egyik se végleges, egyik lezárt, egyik se teljes; mindkettőt fejlesztik még, de valószínűleg az MS nem minden fejlesztési lépést tesz közzé azonnal. Gondolom, ezzel akar teret nyerni.
Mint ahogy a saját régi programjait is képes volt száműzni a Windows 8-ból, csak sejtem (se Windows 8-am, se új MSOffice-om nincs...), hogy azért, hogy az újabb verzió megvásárlására legyenek kényszerítve a függővé vált felhasználók...

http://hup.hu/cikkek/20080402/iso_szabv ... leformatum
http://hup.hu/cikkek/20100407/kemeny_kr ... fordulojan

Az ODF-et 2006-ban szabványosították:
http://www.iso.org/iso/catalogue_detail?csnumber=43485

Az OOXML-t pedig 2008-ban:
http://www.iso.org/iso/home/store/catal ... mber=55002

Mindkét szabvány elérhető ingyenesen is (merthogy egyébként a szabványokat - még ha nyílt forrásúak is - pénzért árulják):
http://standards.iso.org/ittf/PubliclyA ... index.html
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Méregtelenítés

Hozzászólás Szerző: editor »

Az elszállások és az inkompatibilitás miatt kértem magamnak egy MS Office-t is, és 2013-ast kaptam. A legelső tapasztalatom az volt vele, hogy a Calc-ban készült és .ods-ben mentett munkafüzetre ezzel válaszolt:
ods excelnek hibás.jpg
Felajánlotta, hogy "megjavítja". Elfogadtam, ez lett a válasz:
ods excel méregtelenítette.jpg
Tehát felismerte, hogy nem tudja kezelni, és kiszedte belőle azt, amivel nem tudott mit csinálni. Aggasztó, hogy távolabb kerültünk az együttdolgozás lehetőségétől, és követendő, hogy a mérgezőnek bizonyuló részeket kivágjuk, mielőtt magunkba tesszük a többit.

Egyébként a Calc feltételes formázásait vette ki belőle. Kár, mert ez azt jelenti, hogy feltételesen formázott dokumentumok esetén soha nem lesz átjárás.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Válasz küldése