Különböző oldalszámozási lehetőségek egyetlen dokumentumban

Szövegszerkesztő
Avatar
matulabaacsi
Önkéntesek
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010. január 6., szerda 19:33

Különböző oldalszámozási lehetőségek egyetlen dokumentumban

Hozzászólás Szerző: matulabaacsi »

Az alábbi téma alapján:
http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... f=6&t=1281

Na ez is egy hülye megoldás az OO-ban az MS.O-hoz képest. Múltkor villámgyorsan kellett beoldalszámozni egy dokumentumot a főlap kihagyásával, de 5 perc után inkább gyorsan megcsináltam egy olyan gépen, amin MS.O. volt. De ami konkrét kérdésem volna, hogy esetlegesen ahol könyvekben látni ilyet hogy mondjuk fejezet záró üres oldalakon vagy fejezet nyitó címoldalakon nem nyomtatják az oldalszámot és mondjuk hasonlót akar az ember OO-ban is kreálni (mondjuk egy jelentés vagy tanulmány, nem feltétlen egy komplett könyv, mert azt biztos másban oldanám meg), ott is ezekkel a stílusformázásokkal kéne operálni? Vannak olyan könyvek vagy jobbat mondok, készülék használati útmutató, ahol a fejezetek vagy a fordított nyelveknek megfelelően más és más fejezetcímek láthatók a fejlécen stb, itt-ott elhagyott oldalszámozással szintúgy. Esetleg az oldalak szélén függőleges "fülszöveg" vagy navigásiós címke található. Ilyen bonyolultságú dolgok pl. hogyan oldhatóak meg OO-ban, csak kíváncsiságból kérdezem, nem kell szerencsére ilyet csinálnom, de már találkoztam a "problémóval". :)
• by: matulabaacsi
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különböző oldalszámozási lehetőség egyetlen dokumentumba

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Azért ez hirtelen jó pár kérdésnek látszik... Illetve "Megoldott"-nak jelzett téma alá újabb problémát írni nem szerencsés, mert esetleg elkerüli a segíteni szándékozók figyelmét. Majd nyitok egy új témát helyetted (több részre nem bontom a problémát, pedig az is szerencsésebb lenne)...

Múltkor villámgyorsan kellett beoldalszámozni egy dokumentumot a főlap kihagyásával, de 5 perc után inkább gyorsan megcsináltam egy olyan gépen, amin MS.O. volt.
No ebben mi az, ami nem ment neked?
A főlapnak benne kell lennie a számozásban, csak éppen ne látszódjon rajta a szám, vagy ki is kellene hagyni teljesen a számozásból?
Az előbbi esetben főlapnak is kell egy oldalstílus, meg a többinek is egy. Egymás után alkalmazod a két stílust, és az egyikben nem szúrsz be oldalszámot a láblécbe (vagy akár ki is kapcsolhatod a láblécet), a másikban meg beszúrsz a láblécbe egy oldalszám mezőt.
Az utóbbi esetben ismerni kellene a konkrét dokumentumod szerkezetét, de ha az a főlap egyben az első oldal is, akkor a második oldaltól alkalmazott stílus alkalmazásakor beállítod, hogy az oldalszámozás kezdődjön 1-től. (Egyébként ugyanúgy kell eljárnod, mint az előző esetben.)

De ami konkrét kérdésem volna, hogy esetlegesen ahol könyvekben látni ilyet hogy mondjuk fejezet záró üres oldalakon vagy fejezet nyitó címoldalakon nem nyomtatják az oldalszámot és mondjuk hasonlót akar az ember OO-ban is kreálni (mondjuk egy jelentés vagy tanulmány, nem feltétlen egy komplett könyv, mert azt biztos másban oldanám meg), ott is ezekkel a stílusformázásokkal kéne operálni?
Igen.
Ha nem nézel utána a Stílusok (karakter-, bekezdés-, oldal-, és egyéb stílusok) használatának, csak bajlódni fogsz az AOO/LO programmal. (A Stílusok használata nélkül bele fogsz őrülni, és azt fogod feltételezni, hogy rossz a program. Ha nem akarod megtanulni az AOO/LO Stílusok használatát, akkor inkább válassz más programot (bár a stílusok használatának lehetősége más programokban is megvan, csak kissé más módon kell használni.)

Vannak olyan könyvek vagy jobbat mondok, készülék használati útmutató, ahol a fejezetek vagy a fordított nyelveknek megfelelően más és más fejezetcímek láthatók a fejlécen stb, itt-ott elhagyott oldalszámozással szintúgy.
Ez az oldalstílusokkal megoldható: fejezetszámok, oldalszámok, egyéb jelölések oldalstílusonként egymástól akár teljesen függetlenül beszúrhatók a fejlécbe/láblécbe.

Esetleg az oldalak szélén függőleges "fülszöveg" vagy navigásiós címke található. Ilyen bonyolultságú dolgok pl. hogyan oldhatóak meg OO-ban, csak kíváncsiságból kérdezem, nem kell szerencsére ilyet csinálnom, de már találkoztam a "problémóval".
PDF-be exportált dokumentumok szélére (pontosabban a megjelenítő program számára "könyvjelzőként"), navigációs elemként megadható, hogy a fejezetszámok és címek alapján tudjon a dokumentum olvasója navigálni a dokumentumban.
Az AOO/LO programon belül erre ott a Navigátor. (F5)
Konkrétan a dokumentum lapjainak szélére (mondjuk a margó területére) helyezhető navigációs elemek létezéséről nem tudok az AOO/LO-ban.
De mutatós lenne valóban...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
matulabaacsi
Önkéntesek
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010. január 6., szerda 19:33

Re: Különböző oldalszámozási lehetőség egyetlen dokumentumba

Hozzászólás Szerző: matulabaacsi »

Azért ez hirtelen jó pár kérdésnek látszik... Illetve "Megoldott"-nak jelzett téma alá újabb problémát írni nem szerencsés, mert esetleg elkerüli a segíteni szándékozók figyelmét. Majd nyitok egy új témát helyetted (több részre nem bontom a problémát, pedig az is szerencsésebb lenne)...
Köszönöm a közbenjárást és a segítő, jobbító szándékot, ahány fórum annyi szokás ui...
Múltkor villámgyorsan kellett beoldalszámozni egy dokumentumot a főlap kihagyásával, de 5 perc után inkább gyorsan megcsináltam egy olyan gépen, amin MS.O. volt.

No ebben mi az, ami nem ment neked?
Olyan kapott doksiban kellett dolgozni, ami híján volt minden stílusformázási dolognak (és ezért én biztos nem kezdem újraírni stb.), és meglátásom hogy sokan nem is használják ezt a lehetőséget, pl. kézzel beírt szakaszszámozások, rosszabb esetben spaceszel "tabulált" szövegrészek, stb... Mindezt meg kellett fejelnem azzal hogy a címoldal után egy meglévő adatlapot (papírt) kellett betűzni a nyomtatott jelentéshez a címoldal után, így nem a 2. hanem a 3-tól kellett volna indítani a számozást a még szerkeszthető, s akkor még nem kinyomtatott cucc folytatásaként. Elolvastam a vonatkozó súgó tanácsait, de érdekes módon a megfelelő helyen inaktívak voltak számomra azon paramétertulajdonságok a stílusformázási ablakban, amit nem értem mi okozhat. :?: :?: :?: Csupán ilyen falakba fut az ember mikor valamit gyorsan szeretne csinálni, alapvetően más a koncepció ui. az OO-ban (sajnos).
De ami konkrét kérdésem volna, hogy esetlegesen ahol könyvekben látni ilyet hogy mondjuk fejezet záró üres oldalakon vagy fejezet nyitó címoldalakon nem nyomtatják az oldalszámot és mondjuk hasonlót akar az ember OO-ban is kreálni (mondjuk egy jelentés vagy tanulmány, nem feltétlen egy komplett könyv, mert azt biztos másban oldanám meg), ott is ezekkel a stílusformázásokkal kéne operálni?

Igen.
Ha nem nézel utána a Stílusok (karakter-, bekezdés-, oldal-, és egyéb stílusok) használatának, csak bajlódni fogsz az AOO/LO programmal. (A Stílusok használata nélkül bele fogsz őrülni, és azt fogod feltételezni, hogy rossz a program. Ha nem akarod megtanulni az AOO/LO Stílusok használatát, akkor inkább válassz más programot (bár a stílusok használatának lehetősége más programokban is megvan, csak kissé más módon kell használni.)
Ne is mond! :) Sajnos még nem az informatika van az emberért, hanem az ember az informatikáért! De mi volna, ha valamit teljesen egyértelmű lenne ránézésre is használni, mint órákat tölteni a próbálgatásával, súgó olvasgatásával? :?: :idea: :)
Amit viszont már megtanultam az OO-val minek dobjam el más szoftverre áttéréssel, ami mellesleg nem is nagyon van MS.O-hoz hasonló komplexitású és kompatibilitású? Akkor már inkább lépdelek tovább a rögös úton kényszerűségből. Krekkelt MS.O-val nincs kedvem trükközni, megvenni meg nem éri meg otthonra annyiért, pláne hogy a munkáját a munkahelyén kéne végezni az embernek, nem otthon túlórázni... Ez van! :)
Esetleg az oldalak szélén függőleges "fülszöveg" vagy navigációs címke található. Ilyen bonyolultságú dolgok pl. hogyan oldhatóak meg OO-ban, csak kíváncsiságból kérdezem, nem kell szerencsére ilyet csinálnom, de már találkoztam a "problémóval".

PDF-be exportált dokumentumok szélére (pontosabban a megjelenítő program számára "könyvjelzőként"), navigációs elemként megadható, hogy a fejezetszámok és címek alapján tudjon a dokumentum olvasója navigálni a dokumentumban.
Az AOO/LO programon belül erre ott a Navigátor. (F5)
Konkrétan a dokumentum lapjainak szélére (mondjuk a margó területére) helyezhető navigációs elemek létezéséről nem tudok az AOO/LO-ban.
De mutatós lenne valóban...
Valóban, ez nem az elektronikus formában kérdéses, hanem a nyomtatottban, pl. itt alant:
oldal minta
oldal minta
• by: matulabaacsi
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Különböző oldalszámozási lehetőségek egyetlen dokumentum

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!
Esetleg az oldalak szélén függőleges "fülszöveg" vagy navigásiós címke található.
Megoldható, bár nem használtam soha, de most kipróbáltam. A megoldásomat a csatolt fájlban megtalálod.
A készítés menete a következő:
- Készítsd el a megfelelő oldalstílust, amin van élőfej és élőláb. A példa kedvéért legyen ez az "Alapértelmezett" (tudom megint azok a stílusok! :lol: )
- Készítsd el a "Keretszöveg" stílusokat. A példámban a függőleges fülszöveget és az oldalszámot.
- Illessz be a fejlécbe egy keretet, majd told a lap szélére.
- Illessz be a láblécbe egy keretet, majd told a lap szélére.
- A keretekbe illessz mezőket (oldalszám, fejezetcím, fájlnév stb.)

A fenti beállítás elvégzése után az összes lapon ami az "Alapértelmezett" stílust használja - vagy azon alapszik - látszódni fognak a fülsávok.

Anti

OFF
Ilyen bonyolultságú dolgok pl. hogyan oldhatóak meg Microsoft Office-ban? Csak kíváncsiságból kérdezem.
Csatolmányok
Filenév.odt
(10.81 KiB) Letöltve 152 alkalommal.
Válasz küldése