Háttérkép az első lap teljes területén.

Szövegszerkesztő
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Háttérkép az első lap teljes területén.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Privát üzenetben kaptam a következő kérdést:
Miképpen hozható létre teljes oldalas boritó, mint kep? A beillesztett *.jpg
akkora legyen, mint maga a dokumentum.
Tehát, ha jól értem, a kép a teljes oldalt töltse ki, margó nélkül...

A válaszaim:
1.: Az általánosan használt nyomtatók sajnos nem tudnak a papír mindegyik oldalánál 0 mm-es margóval nyomtatni. Tehát: ha a képet sikerül is ily módon beilleszteni, valószínűleg akkor sem fog sikerülni ugyanúgy kinyomtatni. De ha csak elektronikus formában (PDF) van szükség a dokumentumra akkor érdemes bajlódni vele.


2: Az Első oldalt eltérő oldalstílusúra kell állítani. Az "Első oldal" nevű oldalstílusban 0 margót kell beállítani, beszúrni a képet a dokumentumba, és széthúzni a margókig.


3.: Ha ragaszkodsz ahhoz, hogy "szabályosan" a lap hátterébe kerüljön a kép, akkor megint csak 0 mm margók mellett az "Első oldal" stílusba a Háttér fülön betöltöd a képet, és "Terület" tulajdonságot állítasz be.


4. Ha egyébként szükséged van az eredeti értékű margókra, akkor:
Beszúrás - kép - fájlból - (kiválasztod a képet) - OK
Jobb klikk a képen - Horgony: "Laphoz"
Körbefuttatás: "Háttérben"
Széthúzod a képet, hogy az egész lapot fedje.

Ekkor - mivel a kép a laphoz (Tehát nem a margókon belüli területhez van horgonyozva és a szöveghez képest relatíve a háttérbe került, ezért "fölötte" nyugodtan tudsz bármit írni, mintha üres lenne a lap...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Háttérkép az első lap teljes területén.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Csak, azért, hogy kikerüljön a megválaszolatlan hozzászólások közül, ha már az E-mailben is értesített kérdező nem reagált a válaszra...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Háttérkép az első lap teljes területén.

Hozzászólás Szerző: editor »

Nekem megfelelne az is, hogy egy, a szövegben, elhelyezett, laphoz horgonyzott képe körbefuttatás=keresztülfuttatás+háttérben+oldalhoz horgonyzás módban ki van húzva faltól falig. Ezzel a módszerrel csak az a problémám, hogy nem tudom a szöveget szerkeszteni, nem tudok úgy kattintani az egérrel, hogy a kép előtt lévő szövegbe kerüljön a kurzor.
 Szerkesztett: De, most már azt is tudom. Ha a dokumentumnak egynél több oldala van, akkor le kell kicsinyíteni a nézetet, hogy a másik lap is látsszon. Ki kell kattintani a másik lapra, ekkor a kép már nem lesz kiválasztva, és símán írhatunk a felette lévő szövegbe. Na ez örömhír, így egy dokumentumba be tudok tenni szkennelt formokat, és nem kell a margók közé kényszerített háttérképpel bajlódni. Valami kis border így is van a kép körül, nem tudtam teljesen faltól falig húzni. Nem tudom, ezt honnan veszi a LibreOffice, talán ő is a nyomtatódrivertől teszi függővé, hogy mit szabad és lehet tenni a dokumentummal? 
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Háttérkép az első lap teljes területén.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Valami kis border így is van a kép körül, nem tudtam teljesen faltól falig húzni. Nem tudom, ezt honnan veszi a LibreOffice, talán ő is a nyomtatódrivertől teszi függővé, hogy mit szabad és lehet tenni a dokumentummal?
Szerintem az csak amiatt van, merthogy az egérrel történik a széthúzás, és egyszerre csak a kép egyik oldalán tudsz húzni, a másikon nem. És mivel az egérrel csak a lap széléig tudsz húzni, azon túl nem, ezért a maradék hely mindig "iterálódik" az előzőnek kb. a felére.
Ha a képen jobb gombbal kattintasz, a "lebegő menüben: Kép - a Típus fülön - Méret" helyen számértékekkel meg tudod adni a lapod méretével azonosra a kép méretét, és akkor nem marad üres szegély.


Ha egy sok oldalas dokumentumon beül egyetlen lapra kell csak a háttérképet beilleszteni, akkor jó az általad is leírt megoldás, de egyébként pont az általad elmondottak miatt kényelmetlen.
A valódi oldalháttérbe helyezett kép egyébként kényelmesebb, ott nem zavar gépelés közben.
Már két oldal (két, azonos háttérképet igénylő oldal) miatt is érdemes létrehozni erre egy külön oldalstílust, és annak a hátterébe tenni a képet. ...És ahol szükséged van rá, ott oldaltöréssel beilleszteni a hátteres oldalstílust.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése