Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Szövegszerkesztő
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Üdvözlet mindenkinek, egy hónapja váltottam át Windows-ról Ubuntura és így Microsoft Wordről LibreOffice-ra. A szövegszerkesztő mindennapi munkaeszközöm, nagy gondot jelent azonban, hogy a Worddel ellentétben a LibreOffice-ban nem tudok egyszerű billentyűparancsot rendelni bizonyos gyakran használt különleges karakterekhez (pl. gondolatjel, három pont stb.). Látom a fórumban, hogy néhány éve más is felvetette már a témát. Nem tudom, azóta történt-e valami előrelépés (egyszerűsítés) ezen a téren, vagy továbbra is csak makrókkal lehet megoldani a problémát - amiről nekem fogalmam sincs, hogy mit jelent.
Előre is köszönöm a segítséget: frannabla
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

AZ a fajta hozzárendelés tudtommal most sincs, és nem is olvastam sehol arról, hogy tervbe lenne véve a megvalósítása, vagy hogy a legújabb verziók tartalmaznának ilyesfélét (LibreOffice3.6.2, ApacheOffice3.4)

De bizonyos esetekben használhatod a nagyon egyszerű makrós megoldás helyett a beépített "Automatikus javítás" lehetőséget is, szóköztől szóközig terjedő "szavak" (jelcsoportok) esetében.
Automatikus javítás.png
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Kedves Zizi! Köszönöm a válaszod, de sajnos nem lettem tőle okosabb. Mert én például a három pontot és a gondolatjelet semmire nem akarom cserélni az égvilágon, csak azt akarom elérni, hogy ne kelljen pl. egy párbeszéd írásakor/fordításakor félpercenként megnyitni a különleges karaktereket, kiválasztani és beszúrni a gondolatjelet, hanem egy billentyűparanccsal magam írhassam le. (Ezek szerint a LibreOffice fejlesztőinek a környezetében nincsenek írók/fordítók, akiknek bizony ez igen fontos kérdés.) Vállalkozom én a makrók létrehozására is, ha azt mondod nagyon egyszerű, de halvány fogalmam sincs arról, hogyan kezdjek hozzá. Nagyon hálás lennék, ha jó szájbarágósan elmagyaráznád, mi a teendő. Előre is köszönöm.
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

de sajnos nem lettem tőle okosabb. Mert én például a három pontot és a gondolatjelet semmire nem akarom cserélni az égvilágon,
...pedig csak akarnod kell...
:D

...Úgy értettem, hogy pl. a "--" (két darab "mínusz" jel) beírása után automatikusan lecserélődik a(z egyetlen darab) hosszabb gondolatjelre az említett funkció segítségével.

Ugyanígy, ha beírsz mondjuk egymás után három "normál" pontot, az automatikusan lecserélődik a "hárompont" speciális karakterre.
Tehát csak írsz (viszonylag) folyamatosan, de nem billentyű kódokat kell megjegyezned a speciális karakterek beszúrásához, hanem helyettesítő karaktereket. Olyan "rendszert alakítasz ki magasnak, amilyet csak akarsz. Például a csillag (*) karaktert ritkán használjuk. Ha a lecserélendő, de a csere karakterre nagyon emlékeztető karakter előtt, azzal együtt használod, akkor felépíthetsz egy olyan cseretáblázatot, amit könnyű megjegyezni:
pl:
*o -> ω
*O -> Ω


Azt is még egyszer hangsúlyozom: a makrós cserét (a billentyű kombinációkhoz rendelt különleges karaktert beszúró makrókat) sem nehéz megvalósítani!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!

Most hirtelen nem tudok jobbat, de ha nem használsz sok különleges karaktert, akkor elég ha megjegyzed a karakterek "sorszámát" (mintha billentyűkombinációt tanulnál meg).
1.) Ctrl+Shift+u (ekkor megjelenik egy alulvonásos u) (U+)
2.) Írd be a karakter hexadecimális kódját* (1234567890abcdef)

… U+2026
kötőjelek U+2010 - U+2015

A kódokat megtalálod a Beszúrás/Különleges karakterek párbeszédpanel bal alsó sarkán. (U+<hexadecimális szám> (ASCII szám))

Anti
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A makrók hosszabb, rövidebb rutinok, amiket vagy a makrófelvevő funkcióval, vagy pedig a beépített programnyelvek segítségével megírva tudsz létrehozni. Ezek helyettesíthetik a funkciók manuális eléréséhez szükséges menü műveleteket.

Nézzük először a makrófelvevőt.
0: Egy üres dokumentum legyen nyitva

1.: Menüből: Eszközök - Makrók - Rögzítés (ekkor megjelenik egy pici ablak, ami mutatja, hogy működésbe lépett a makrórögzítő)

2.: Elvégzed manuálisan a speciális karakter beszúrását (mondjuk a nagy Omega betűt).

3.: Leállítod a pici ablak gombja segítségével a makrórögzítést.

4.: Ekkor felugrik a makrómentés ablak. A makrókat alapvetően két helyre lehet elmenteni. Az egyik hely magának a programnak az erre a célra használt mappája ( Saját makrók - Standard könyvtár - Modul1 ) vagy valamelyik éppen megnyitott dokumentum hasonló célú "belső" mappája. ((A dokumentumok tulajdonképpen zip archívumok - ezt ki is próbálhatod egyszerű átnevezéssel .odt-ről .zip végződésűre - amiben léteznek további alkönyvtárak - mappák))
A dokumentumba mentett makrók csak abban a dokumentumban lesznek érvényesek, elérhetőek, a program alá mentett makrók viszont elérhetők minden új, vagy régebbi, szerkesztésre megnyitott dokumentumból. Tehát neked ezt a makrót célszerű a program alá menteni, egy olyan nevű modulba, ami utal a szövegcsere-gyűjteményre.

5.: A rögzítés eredménye:

Kód: Egész kijelölése

sub Beszur
rem ----------------------------------------------------------------------
rem define variables
dim document   as object
dim dispatcher as object
rem ----------------------------------------------------------------------
rem get access to the document
document   = ThisComponent.CurrentController.Frame
dispatcher = createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")

rem ----------------------------------------------------------------------
dim args1(1) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
args1(0).Name = "Symbols"
args1(0).Value = "Ω"
args1(1).Name = "FontName"
args1(1).Value = "Thorndale AMT"

dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:InsertSymbol", "", 0, args1())


end sub
Ez az egyetlen "Ω" karakternek a beszúrására szolgáló makró. Látszik a kódban, hogy ezt egy megnevezett betűtípussal tenné meg a rutin, ezért némileg át kell szerkeszteni a kódot. Optimalizálhatjuk is, hogy ne kelljen minden egyes karakterhez elvégezni ezt a rögzítést.

Tehát kiszedjük a karakterkészletre utaló utasítást, és módosítjuk az args1 nevá tömbváltozó dimenzióját is :

Kód: Egész kijelölése

sub Beszur
rem ----------------------------------------------------------------------
rem define variables
dim document   as object
dim dispatcher as object
rem ----------------------------------------------------------------------
rem get access to the document
document   = ThisComponent.CurrentController.Frame
dispatcher = createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")

rem ----------------------------------------------------------------------
dim args1(0) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
args1(0).Name = "Symbols"
args1(0).Value = "Ω"

dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:InsertSymbol", "", 0, args1())

end sub
Ezután alkalmassá tesszük "a rutinon kívülről érkező" karakter fogadására, beszúrására:
Jelezzük a rutinnak, hogy nem konkrétan az Omega betűt, hanem egy paraméterként megkapott karaktert kell beszúrnia:

Kód: Egész kijelölése

sub Beszur(SpecKar as string)
rem ----------------------------------------------------------------------
rem define variables
dim document   as object
dim dispatcher as object
rem ----------------------------------------------------------------------
rem get access to the document
document   = ThisComponent.CurrentController.Frame
dispatcher = createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")

rem ----------------------------------------------------------------------
dim args1(0) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
args1(0).Name = "Symbols"
args1(0).Value = SpecKar

dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:InsertSymbol", "", 0, args1())

end sub
Megírjuk ezután a még az előzőtől is rövidebb rutinokat, amelyek a konkrét karaktereket adják át a már meglévő beszúró rutinunknak:

Kód: Egész kijelölése

Sub Nagyomega
      Beszur("Ω")
End sub

Sub Kisomega
      Beszur("ω")
End sub

Sub Kotojel
      Beszur("–")
End sub

Sub Pontpontpont
      Beszur("…")
End sub
No, ezeket az apró rutinokat kell hozzárendelni az általad kiválasztott (és a program által szabadon hagyott!) billentyű kombinációkhoz.
Jelezz, ha ez problémát okoz...

Itt egy példafájl. Ebben sajnos nem tudom neked átadni a saját billentyűkombinációhoz rendelt állapotot - hiszen az nem a dokumentumba, hanem az én programom alá mentődik el - ezért apró gombokat helyeztem a lapra, és azokhoz (az azokra történő kattintáshoz) rendeltem a kis rutinokat.
Bárhol jársz a szövegben, bármilyen betűtípussal is írsz éppen, a kurzor pozíciójába fog beszúródni a karakter, aminek a gombjára kattintasz.
SpecKar_beszúrás.odt
(11.55 KiB) Letöltve 206 alkalommal.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Kedves Zizi és Anti!
Hálás köszönet a javaslatokért. Antié teljesen egyszerűnek tűnik, végül is a Wordben is hasonló billenytűkombinációkkal dolgoztam, azt a néhány különleges karaktert és idegen ékezetes betűt nem olyan nehéz megjegyezni, igaz a Wordben saját (egyszerűbb) parancsot is hozzájuk lehetett rendelni. Láttam is a különleges karakterek beszúrásnál ezt az U+szám kombinációt, és próbálkoztam is vele, csak a ctrl+shift+u információ hiányzott hozzá... Kár, hogy ez nincs benne a LibreOffice súgójában. Szerintem erre sokaknak szüksége lenne, akik wordről állnak át LibreOffice-ra.
Az Eszközök/Automatikus beállítások/Csere módszer is nagyon szimpatikusnak tűnik (sőt ez lenne a legegyszerűbb), de valamiért nem boldogulok vele. Tehát a "Csere" téglalapban meghagyom a gondolatjelet és a "Helyettesítő szöveg" téglalapba beírok két kötőjelet és leokézom? Legalábbis én ezt tettem, de nem történik semmi, a dokumentumomban továbbra is két kötőjel jelenik meg, nem egy gondolatjel. Hol rontom el a dolgot?
A makrók elkészítésének részletes leírását is köszönöm, egyszer majd nekiülök és megcsinálom, de ez elég időigényes műveletnek tűnik, és attól tartok, első nekifutásra nem is menne. :(

frannabla
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Tehát a "Csere" téglalapban meghagyom a gondolatjelet és a "Helyettesítő szöveg" téglalapba beírok két kötőjelet és leokézom? Legalábbis én ezt tettem, de nem történik semmi, a dokumentumomban továbbra is két kötőjel jelenik meg, nem egy gondolatjel. Hol rontom el a dolgot?
Éppen fordítva!
A a "Helyettesítő szöveg" téglalapba írod a gondolatjelet (másolod be a szövegből egy kézi beszúrás eredményét) és a Csere mezőbe írod azt a karakterkombinációt, amit te fogsz beírni a speciális karakter helyett, annak előhívási kódjaként. Eztán megnyomod az "Új" gombot, ekkor bekerül a listába, majd leokézod.
Ahogy már mondtam: ennek a módszernek a hátránya, hogy csak akkor fog működni, ha a beírt karakterkombináció önálló szóként szerepel, azaz szóköz előzi meg és szóköz követi. Vagyis egy adott szó közepén csak némi szóköz beszúrás, majd törlés után fog helyesen megjelenni a kívánt karakter.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Kár, hogy ez nincs benne a LibreOffice súgójában. Szerintem erre sokaknak szüksége lenne, akik wordről állnak át LibreOffice-ra.
Jelentheted a magyar fejlesztőknek, honosítóknak, fordítóknak a dolgot:
http://libreoffice.hu/hibabejelentes/

azon belül magyarul:
http://bug.openscope.org/secure/CreateI ... ssuetype=1

angolul pedig:
https://bugs.freedesktop.org/



De valójában ez - ahogy a régebbi "nem-Unikód korban" a DOS/Windows alatt használható ALT+{háromjegyű ASCII kód} sem Office-programokhoz kötődő lehetőség volt, hanem - az operációs rendszer szolgáltatása, emiatt az ennek a használatát megengedő, kihasználó programok Súgói ezt a lehetőséget nem taglalták.
Ez tehát nem a LibreOffice vagy az OpenOffice szolgáltatása.
Nálam például Windowson az Anti által leírt módon NEM működik az UNIKÓD karakterek beszúrása.

Itt egy honlap, ami a Windows felhasználók számára ad útmutatást az UNIKÓD karakterek ily módon történő beszúrásához:
http://www.fileformat.info/tip/microsof ... nicode.htm

vagy magyar nyelven, többféle oprendszer és felhasználói program lehetőségeit tárgyalják, a különböző beállítások függvényében:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Unicode_be ... %B3dszerek
http://office.microsoft.com/hu-hu/word- ... 84929.aspx
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Kedves Zizi!
Azt nem értem, hogy gyakoratilag az Automatikus beállítások cseréje elvileg eleve azt ajánlaná fel nem, amit én is akarok, történetesen a gondolatjel és a három pont esetében. Akkor viszont miért nem működik ez automatikusan a szövegben?
És kipróbáltam egyet: egy bizonyos ékezetes karakternek kellene előjönni a százalékjelre, de nem jön elő, hiába ütök elé és mögé szóközt.
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha a beállítások is rendben vannak, akkor ennek működnie kellene. Nálam működik is LibreOffice3.5.6 verzióval.
Automatikus javítás_beállítások.png
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ez meg a másik beállítandó paraméter:
Automatikus javítás_gépelés közben.png
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
frannabla
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2012. október 6., szombat 14:38

Re: Különleges karakterek billentyűparanccsal.

Hozzászólás Szerző: frannabla »

Igen, ez hibádzott! a "Gépelés közben" előtt nem volt ott a pipa! Köszönöm!
LibreOffice 5 Ubuntu 12.04-en
Válasz küldése