Milyen sablon tartozik a dokumentumhoz?

Szövegszerkesztő

Milyen sablon tartozik a dokumentumhoz?

HozzászólásSzerző: editor » 2012. szeptember 14., péntek 11:42

Sziasztok, nagyon elemi kérdésem van, félve teszem fel. Honnan lehet megtudni azt, hogy a dokumentum, amin éppen dolgozom, milyen sablonhoz tartozik?

Egyáltalán kötelező az Open Office-ban, hogy sablonhoz tartozzon egy dokumentum, mint a Wordben? Újonnan telepített 3.6.0.4 Libre Office-ban ltrehozok egy új Writer dokumentumot, az vajon milyen sablon alapján jön létre, és hol tudom kiolvasni, hogy mi az adott sablon? És mi történik akkor, ha a dokumentumban hivatkozott sablon az adott gépen nincs jelen?
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
editor
Önkéntesek

Re: Milyen sablon tartozik a dokumentumhoz?

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. szeptember 14., péntek 13:57

...én meg félve válaszolok, mert nem vagyok teljesen biztos az állításaim helyességében.

A sablon, ami alapján egy ÚJ dokumentum megnyílik, az az "Alapértelmezett sablon". Ezt talán meg lehet találni a programhoz tartozó könyvtárak valamelyikében. (Nekem még nem sikerült megtalálnom az ELSŐDLEGES alapértelmezett sablonokat. Valószínűleg nem véletlenül vannak jól eldugva...) Az alapértelmezett sablont módosítani is lehet: megadhatsz egy saját sablont, hogy ezután a "Fájl - Új" funkció mely saját sablonod alapján hozzon létre egy új dokumentum fájlt, azaz: az legyen ezután az alapértelmezett sablon. A saját sablont természetesen létrehozhatod az ELSŐDLEGES alapértelmezett sablon alapján, változtatás nélkül, vagy bármiféle stílusbeli, vagy tartalombeli változtatás után. Ebben segít a Fájl - Sablonok - ... menüpont.

Amikor az új dokumentum létrejön egy sablon alapján, akkor nem történik más, mint hogy a sablon fájl megnyílik, és hogy néhány módosítás, vagy szövegírás után nehogy rögtön "visszamentsd" - a létező sablonfájlt véletlenül felülíva -, rögtön kap egy "új" nevet: Névtelen1.odt. Ezzel a névvel és már nem sablon formátumban (.ott) tudod menteni, hanem dokumentum formátumban (.odt). Ez azt is jelenti egyben, hogy nem "linkelve" vannak a "sablontulajdonságok" az új dokumentumban, hanem effektíve BENNE. Hiszen nem történt más, mint hogy megnyitottad magát a sablon fájlt, csak a program gyorsan el is vágja a véletlen felülírás lehetőségét az azonnali automatikus átnevezéssel, azaz: létrejött a sablonfájlnak egy másolata, de a mentési lehetőség "át lett irányítva" dokumentum formátum irányába.

Itt tudod megnézni, hogy a sablonjaid hová kerülnek:
Eszközök - Beállítások - LibreOffice - Útvonalak

Az XP-n nálam itt vannak az általam a varázslóval létrehozott sablonok:
c:\Documents and Settings\{Felhasználónév}\Application Data\LibreOffice\3\user\template\

létezik még egy másik sablontároló hely is, az a program mappájában van:
D:\Program Files\LibreOffice 3.5\share\template\

(Egyébként meg oda mented a saját sablonjaidat, ahova akarod, hiszen az előbbiekben leírtak szerint az .ott végű fájlnévre történő kattintással ugyan maga a sablon nyílik meg, de rögtön kap egy új nevet, és a új kimeneti formátumot is: .odt-re változik a megnyitás pillanatában. De semmivel nem tartalmaz több információt a megnyitás után, mint sablonfájl korában tartalmazott.)

A címben feltett kérdésedre így a válasz: Az a sablon tartozik a dokumentumhoz, ami éppen BENNE van. Hogy melyik (milyen nevű) sablon alapján JÖTT LÉTRE a dokumentum: azt nem tudom, hogy valahol meg lehet-e nézni... De fölösleges is lenn, hiszen bármit változtatsz a stílusokon, akkor már nem lesz a sablon azonos azzal, amiből a dokumentum létrejött. Ha pedig le akarod cserélni a sablont, akkor úgyis az új sablon tulajdonságai fognak érvényesülni.
Megteheted, hogy a saját sablonokba, a dokumentum tulajdonságok közé felveszel egy sort, amibe beírod az általad adott nevet. Ezt azután bármikor meg tudod nézni, és talán ha lecseréled a sablont, akkor a dokumentum tulajdonságok is lecserélődnek, felülíródik a sablonnév is az újra. De ezt nem állítom biztosan, neked kell kipróbálnod!
Sok sikert!
Kovács Tibor (Win7x64Prof/W10x64prof: LO6.1.6;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-6.3.1, AOO4.1.6
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címe elejének szerkesztésével - tedd hozzá: [Megoldva].
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: editor » 2012. szeptember 14., péntek 15:21

Köszönöm szépen az alapos választ. A dokumentumnak valamikor, valahonnan csak kell tudnia, hogy milyen sablonhoz kapcsolódik, hiszen a dokumentum megnyitásakor a Writer ellenőrzi, hogy változott-e a sablon, és felajánlja a frissítést.

Eddig azért nem figyeltem fel a problémára (ha probléma egyáltalán), mert azzal kezdtem Open Office pályafutásomat, hogy megcsináltam saját sablonjaimat, és azóta csak azokat használom, ezek egyike a default sablonom is. De egy szűz rendszerben nem tudom, hogy mi történik, és arra szeretnék felkészülni, hogy távolból segítek olyanoknak, akik most kezdik OO-val. Egy újonnan telepített rendszeren nyitottam egy új dokumentumot, és a mezők közül beillesztettem a sablonhoz kapcsolódó mezőket. Teljesen üresek voltak. Ezen a gépen megnyitottam olyan dokumentumot, ami biztosan valami editor_xx nevű sablonon alapult, de ez a sablon a tiszta gépen természetesen nem volt ott. Ebben a dokumentumban is semmi volt a beillesztett sablon-mezők eredménye.

Vajon mit kell megváltoztatnom ahhoz, hogy egy "tiszta" gépen újonnan telepített LOO Writeren létrehozott új dokumentmot megnyitva megkérdezze a rendszer, hogy akarom-e frissíteni a stílusokat? (Tudom, Te is ezt kérdezed.) Ha megtudom a választ, ide fogom írni.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
editor
Önkéntesek

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. szeptember 14., péntek 15:37

Ezt azután bármikor meg tudod nézni, és talán ha lecseréled a sablont, akkor a dokumentum tulajdonságok is lecserélődnek, felülíródik a sablonnév is az újra. De ezt nem állítom biztosan, neked kell kipróbálnod!

Sajnos úgy látom, a Dokumentum tulajdonságok sorai nem cserélődnek le akkor, amikor a stílusokat betöltöm egy másik létező sablonból.

Egy újonnan telepített rendszeren nyitottam egy új dokumentumot, és a mezők közül beillesztettem a sablonhoz kapcsolódó mezőket. Teljesen üresek voltak. Ezen a gépen megnyitottam olyan dokumentumot, ami biztosan valami editor_xx nevű sablonon alapult, de ez a sablon a tiszta gépen természetesen nem volt ott. Ebben a dokumentumban is semmi volt a beillesztett sablon-mezők eredménye.

Ezek nem olyan mezők voltak, amik adatbázishoz , vagy egy másik fájlhoz kapcsolódtak, ami nem volt jelen?
Tehát úgy értem, hogy nem a kiindulási sablon hiánya okozta a gondot, hanem a benne belinkelt adatok elérhetetlensége...?

A fixen (szöveggel, számmal) kitöltött egyéni tulajdonságok, amiket mezőként beszúrsz a dokumentumba, azok vándorolnak a dokumentummal (vagy a sablonfájllal) együtt: tehát azok tartalmának meg kell jelennie akkor is, ha egy teljesen szűz gépen nyitod is meg akár a te dokumentumodat, akár a te sablonfájlodat. A linkeltek viszont csak akkor, ha a forrás is elérhető a dokumentumod megnyitásának helyéről (pl. internetről belinkelt adatok esetén).
Sok sikert!
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címe elejének szerkesztésével - tedd hozzá: [Megoldva].
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. szeptember 14., péntek 16:18

...Pedig elvileg meg kellene jelennie a Fájl - Tulajdonságok - Általános lapon:
http://user.services.openoffice.org/en/ ... 29&t=53790
De nekem nem ír ki semmit...
Sablon_neve_nem _jelenik_meg.png

Itt az alján kéne, hogy megjelenjen...

De a 3.0 verziónal volt egy váltás ezügyben:
http://www.openoffice.org/api/docs/comm ... tInfo.html
(Lásd: "elavult" / "deprecated" API hívások...)

És ez van helyette:
http://www.openoffice.org/api/docs/comm ... rties.html
Lásd: TemplateName

De ez nekem makróval se jeleníti meg a Sablon nevét:
Kód: Egész kijelölése   KinyitásÖsszecsukás
Sub GetDocumentProperties
  Dim oProps
  Dim oDocProps
  Dim s$
  Dim i As Integer
  Dim prop
  oDocProps = ThisComponent.getDocumentProperties()
  s = s & "Author = " & oDocProps.Author & CHR$(10) & _
      "AutoLoadSecs = " & oDocProps.AutoloadSecs & CHR$(10) & _
      "AutoLoadURL = " & oDocProps.AutoloadURL & CHR$(10) & _
      "CreationDate = " & DateSTructToString(oDocProps.CreationDate) & _
      CHR$(10) & _
      "Default Target = " & oDocProps.DefaultTarget & CHR$(10) & _
      "Description = " & oDocProps.Description & CHR$(10) & _
      "EditingCycles = " & oDocProps.EditingCycles & CHR$(10) & _
      "EditingDuration = " & oDocProps.EditingDuration & CHR$(10) & _
      "Generator = " & oDocProps.Generator & CHR$(10) & _
      "Language = (" & oDocProps.Language.Country & ", " & _
      oDocProps.Language.Language & ", " & _
      oDocProps.Language.Variant & ")" & CHR$(10) & _
      "ModificationDate = " & _
      DateSTructToString(oDocProps.ModificationDate) & CHR$(10) & _
      "ModifiedBy = " & oDocProps.ModifiedBy & CHR$(10) & _
      "PrintDate = " & DateSTructToString(oDocProps.PrintDate) & _
      CHR$(10) & _
      "PrintedBy = " & oDocProps.PrintedBy & CHR$(10) & _
      "Subject = " & oDocProps.Subject & CHR$(10) & _
      "TemplateDate = " & _
      DateSTructToString(oDocProps.TemplateDate) & CHR$(10) & _
      "TemplateName" & oDocProps.TemplateName & CHR$(10) & _
      "TemplateURL" & oDocProps.TemplateURL & CHR$(10) & _
      "Title = " & oDocProps.Title & CHR$(10) & _
      ""
  oProps = oDocProps.UserDefinedProperties
  MsgBox s
  If LBound(oDocProps.Keywords) <= UBound(oDocProps.Keywords) Then
    MsgBox Join(oDocProps.Keywords, CHR$(10)),,"Keywords"
  End If
  s = ""
  Dim oStats : oStats = oDocProps.DocumentStatistics
  For i = LBound(oStats) To UBound(oStats)
    s = s & oStats(i).Name & " = " & oStats(i).Value & CHR$(10)
  Next
  MsgBox s
End Sub

Function DateSTructToString(ostruct) As String
  DateSTructToString() = ostruct.Month & "/" & _
     ostruct.Day & "/" & ostruct.Year & " at " & _
     ostruct.Hours & ":" & ostruct.Minutes & ":" & _
     ostruct.Seconds & "." & ostruct.HundredthSeconds
End Function

Ez Andrew Pitonyak makró leírásából való... Szépen kiír sok mindent a dokumentumról, de a sablont azt nem

Igaz, LibreOffice-szal próbáltam. Majd otthon megpróbálom ApacheOpenOfice-szal is...
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

HozzászólásSzerző: Zizi64 » 2012. szeptember 14., péntek 21:41

Most azt látom, hogy a módosítatlan ELSŐDLEGES alapértelmezett sablon neve valóban sehol sem jelenik meg egy az az alapján létrehozott dokumentumban, de a fentebb jelzett sablontárba importált, vagy ott létrehozott saját sablonoké, illetve az ott tárolt, a fejlesztők által odahelyezett, előre elkészített sablonok minkét módon megjeleníthetők a LibreOffice-ban is!

Készítettem az Alapértelmezett sablon alapján (minimális változtatással) egy saját sablont "Sablon az alapértelmezettből" névvel. Ha ez alapján hozok létre egy új dokumentumot, akkor abban már látszik, a forrás sablon neve:
Sablon az alapértelmezettből1.png

és ez a makróval is megjelenik:
Sablon az alapértelmezettből2.png
Sok sikert!
Zizi64
Globális moderátorok

Vissza: Writer