[Megoldva] Külső hivatkozások listája

Szövegszerkesztő
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

[Megoldva] Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

Az OpenOffice a külső hivatkozások tekintetében nagyon eltérően viselkedik az MS Office-hoz képest, és sajnos nem értem, hogy mi történik. Eddig nem találtam olyan írást, amiből világossá váltak volna számomra a dolgok.

Az F4 hatására megjelennek a külső adatforrások, és azokat elvileg felhasználhatom a dokumentumban. Vajon hogyan tudom menedzselni a hivatkozásokat, amiket felhasználtam?

1) Hogyan találom meg a dokumentumomban az összes külső hivatkozást? Van olyan módszer, amivel következetesen végig tudok ugrálni a hivatkozást tartalmazó szövegrészeken?

2) Hogyan tudom azonosítani az összes felhasznált adatforrásokat? Tipikus hiba, hogy behuzigálom az adatmezőket az F4 forráslistából, és egy mezőt véletlenül máshonnan húzok be. Aztán mikor legyártom a dokumentumot, akkor az a mező - mivel a forrása nem egyezik meg a merge forrásával - kiszámíthatatlan tartalmat fog hordozni. Vajon hogyan tudom biztosan kiszúrni, hogy egy adatnak más a forrása?

3) Merge-nél elvileg lehet forrást választani. Viszont a hivatkozás mezőkbe tételesen bele van írva, hogy honnan kell vennie az adatot. Szeretném megérteni, milyen szabályok szerint működik ez a rendszer, van-e például lehetőség arra, hogy az összes hivatkozásmező (vagy azok egy részhalmaza) forrását a dokumentumban is átírjam?

Hálás lennék, ha ajánlani tudnátok olyan anyagot akár magyarul, akár angolul, amiből ezeket a dolgokat megérthetem. Előre is hálás köszönet érte.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára editor 2012. augusztus 22., szerda 17:25-kor.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

1) Hogyan találom meg a dokumentumomban az összes külső hivatkozást? Van olyan módszer, amivel következetesen végig tudok ugrálni a hivatkozást tartalmazó szövegrészeken?
Ugyanott, ahol a Calcban:
Szerkesztés - Hivatkozások
illetve
Szerkesztés - Hiperhivatkozás

A "Navigátor"-t szoktad használni?
F5, vagy Nézet - Navigátor
Abban minden "különleges elem" fel van sorolva, és bizonyos mértékig menedzselni is lehet vele...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

Köszönöm szépen a segítséget. Ráéreztél, a navigátort valóban nem szoktam használni. Az én gépemen (T2400, 1,8 GHz, 3 GB RAM) eleve nagyon lassú az OpenOffice. Calc-ban például ha egy cellában a képletet megnyitom szerkesztésre, gyakran hosszú másodpercek, akár tíz másodperc is eltelik a kurzorbillentyű jobbra-balra leütése, és a kurzor tényleges megmozdulása közt. Ha erre még bekapcsolom a navigátort, az folyamatosan újrakalkulálgat (vagy legalábbis úgy tűnik), egy nagyobb dokumentum esetén a navigátorpanelem folyamatosan villog: a lista eltűnik, majd a tetejétől az aljáig végigsöpörve újrarajzolja magát. Ez, és az a "bizonyos" elég jól leszoktatott a navigátor használatáról. Bizonyos alatt azt értem, hogy például MS Wordben elég jól tudtam használni a vázlat nézetet, ehhez képest OpenOffice-ban a navigátorral megváltoztatni egy dokumentum szerkezetét (fejezeteket pakolni) kábé olyan érzés volt nekem (és még nem tudtam felülkerekedni), mintha zsákbanfutó-felszerelésben kellene versenyeznem gátfutókkal.

Viszont a kérdésemre sem a navigátor, sem a Szerkesztés/hivatkozások, sem a Szerkesztés/hiperhivatkozás nem ad választ. Van egy dokumentumom, amiben van egy csomó adatmező. A navigátor nem tud végigvinni az adatmezőkön, legalábbis én nem találtam benne olyan funkciót. A Szerkesztés Hivatkozások és a Szerkesztés Hiperhivatkozás menüpontok egyaránt szürkék. Van egy Szerkesztés Adatbázisok kiválasztása menüpont, de az sem igazán segít abban, amire megoldást keresek. Direkt belehúztam a dokumentumba egy adatmezőt egy másik adatbázisból (másik ahhoz képest, amelyből sok adatmező szerepel már a dokumentumban), és ez a panel nem adja jelét annak, hogy legalább két külső forrásra van hivatkozás a dokumentumomban. Így ha végrehajtanám a merge-öt, észre sem venném, hogy a dokumentumban egy szövegrész megjósolhatatlan forrásból származik.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!
2) Hogyan tudom azonosítani az összes felhasznált adatforrásokat? Tipikus hiba, hogy behuzigálom az adatmezőket az F4 forráslistából, és egy mezőt véletlenül máshonnan húzok be. Aztán mikor legyártom a dokumentumot, akkor az a mező - mivel a forrása nem egyezik meg a merge forrásával - kiszámíthatatlan tartalmat fog hordozni. Vajon hogyan tudom biztosan kiszúrni, hogy egy adatnak más a forrása?
Ha jól gondolom, akkor neked a Nézet/mezőnevek elé kellene egy pipa (Ctrl+F9). Ez megjeleníti az adott rekordnak a helyét, <Adatbázis>.<Tábla>.<mező> formában.

Anti
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

Köszönöm szépen, de nem erre gondoltam. Egy száz oldalas dokumentumot képtelen vagyok szemmel végigpásztázni, észrevenni, hogy hol vannak mezőhivatkozások, megállapítani, hogy azok konzisztens adatforrásra hivatkoznak-e. Lehet ember, aki képes ilyen feladatot hibátlanul végrehajtani, én nem vagyok ilyen. Ennél valami strukturáltabb keresésre-menedzselésre vágyom, ahol ráadásul át is tudom "huzalozni" a behivatkozott mezők forrását anélkül, hogy mezőről egyenként kellene átírni a meződefiníciókat.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

Most még az is segítene rajtam, ha egyáltalán keresni tudnék mezőket a mezőnév alapján, vagy egyáltalán végig tudnék ugrálni egy dokumentumba beillesztett mezőkön egyesével. Biztos meg lehet oldani, de nekem most nem sikerült, még az Alt Search-el sem.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

A mezőket is lehet makróval "buherálni". Az angol fórumon találtam egy rövid mintakódot, azt tettem be a mintafájlba. Ettől mélyebben nem megyek bele a dologba a te mintafájljaid nélkül. (De persze lehet, hogy azzal se tudnék, mert az adatbázisokhoz egyáltalán nem értek.)

Mindenképpen jó lenne, ha töltenél fel ide egy, a mezőket tartalmazó .odt és egy hozzátartozó adatbázis fájlt, hátha valaki tud segíteni. Így, minta nélkül nagyon nehéz...
Csatolmányok
Mezőkijelző.odt
(14.49 KiB) Letöltve 176 alkalommal.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

Azért nem teszem fel a file-okat, amiken dolgozom, mert ügyféladatok vannak benne, és azokat nem oszthatom meg. Kis példafile nagyjából értelmetlen, két-hárpm oldalon símán megtalálom az összes mezőt és hivatkozást, ha máshogy nem, úgy, hogy hupililára színezem a hátterét, és egyenként megkattintom őket.

Jelenleg három dolgot használok.

1) File / Tulajdonságok / Egyéni tulajdonságok - itt definiálok egyéni mezőneveket. Például egy ügyfél speciális adatait egy projekttel kapcsolatban: telepítés helyszíne, a cégnévhez tartozó névmás ('a' vagy 'az'), stb. Egy ötven-hatvanoldalas dokumentumba különböző helyeken a Beszúrás / Mezők / Egyéb mezők / Dokumentuminformáció / Egyéni -ből beszúrok a dokumentumba különböző pontokon.

2) Körlevélmezők. Ezt nem részletezem, egyszerűen egy adatbázist hozzárendelek a dokumentumhoz, és különböző helyeken belehuzigálom az egyébként nem levélcímzést szolgáló adatokat.

3) DDE link. Fogok egy Calc táblát, és cellákat szerkesztés / másol, irányított beillesztéssel beteszek DDE link-ként a dokumentumba.

Persze a háromból egyszerre csak egyet használok, mikor mi a megfelelőbb. Viszont ugyanazokat a standard szövegblokkokat felhasználom, és folyamatosan javítom is a szövegeket, amiket később megint újra felhasználok.

Mikor már többszáz oldalra rúg a szöveg, egyszerűen képtelen vagyok türelmesen végiglapozgatni, és megnézni, hogy hol van valamilyen adathivatkozás, a három fajta közül valamelyik.

Sajnos a példafile-odat nem értettem meg, én mindenesetre nem többre vágyom, csak arra, hogy egy kereséssel (vagy más módon, például navigátorral) mezőről mezőre végigkeressem a dokumentumot. Mintha a normál vagy alternatív keresővel szeretném megkeresni az összes "bajusz 1" stílusú bekezdést. Szeretném végigkeresni a dokumentumot a benne lévő (vagy benne felejtett) mezőkért.

Például a névelő mezőnél nem is a névelőt használom, csak egy 'Z' vagy egy '' karaktert. Ha a mögötte álló adat mássalhangzóval kezdődik, akkor csak egy blank van a mezőben, jó eséllyel észre sem veszem, aztán legközelebb megjelenik olyan helyen, ahol nem szeretném.

Mindenesetre kösz a segítséget, és ígérem, előbb-utóbb minden segítségkérésemhez megcsinálom a példafile-t is, hogy más is tanulhasson a nekem nyújtott segítségből.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Azért nem teszem fel a file-okat, amiken dolgozom, mert ügyféladatok vannak benne,
Természetesen nem az "éles" fájljaidra gondolok... De neked is tenni kell valamit ahhoz, hogy esetleg segíteni tudjunk: fals adatokkal hozzál létre egy azonos szerkezetű fájl párost, és azokat töltsd fel ide, max 128 kiB/fájl méretben.

Kis példafile nagyjából értelmetlen, két-hárpm oldalon símán megtalálom az összes mezőt és hivatkozást, ha máshogy nem, úgy, hogy hupililára színezem a hátterét, és egyenként megkattintom őket.
...Nem is azért kell, hogy mi is megszámoljuk a mezőket, hanem, hogy azonos kiindulási ponttól kezdjünk gondolkozni a dolgon...


Például a névelő mezőnél nem is a névelőt használom, csak egy 'Z' vagy egy '' karaktert.
Mi??? Egy névelőt is mezővel oldasz meg?
Tehát, ha jól értem, az egész dokumentumod mezőkből áll? Vagy egyéb, változó szövegű mezők elé kell illesztened, frissítened a nyelvtanilag oda illő "névelő mezőt?"


Hiába írod le részletesen, hogy mit csinálsz, nehezen találsz olyan segítőt, aki majd helyetted létrehoz egy ilyen struktúrát, és el kezd kísérletezni vele...


A mintafájlban lévő makró nem csinál mást, minthogy "megszólítja" egyenként, sorban a mezőket és kiírja az "értéküket". Ez csak egy minimál-minta.
De el lehet a mezőket érni a nevük szerint is az API-n keresztül.
Makróval (nagy valószínűséggel) azt is meg lehet valósítani, hogy a "névelő mezők" tartalmát az utána következő mező szövegének kezdőbetűje szerint módosítsd, automatikusan, egyetlen kattintással az összes előfordulási helyen... (hiszen makróban olyan feltételvizsgálatot írsz meg, amilyet csak akarsz...)
De ha nem is jól értettem a feladatot, akkor minek kezdjek hozzá a megvalósításhoz, a próbákhoz, a kísérletezéshez?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

A.odt
(23.75 KiB) Letöltve 172 alkalommal.
B.ods
(11.41 KiB) Letöltve 147 alkalommal.
c.ods
(10.38 KiB) Letöltve 171 alkalommal.
Három file-t töltöttem fel, a negyediket a rendszer valamiért nem engedte, de azt könnyen reprodukálhatod. Az egy d.odb nevű adatbázis volt, ami úgy készül el, hogy új adatbázisként létrehozom, csatlakozok meglévő adatforráshoz, ami a mellékelt c.ods táblázat. Az a.odt fog hivatkozni erre a regisztrált adatbázisra.

Tudom, kicsit barokkos a válaszom, és egy kis magyarázatot fűzök hozzá. A példafile-ban szereplő szituáció, személyek és cégek teljesen (vagy majdnem) kitaláltak, a tartalomban senki ne keressen hibát, mert csak a példa kedvéért ütöttem össze ezt az állományt.

Kérem, adatbázis-tervezési tanácsot se itt adjatok, tudom, hogy ez a feladat sokkal logikusabban is megoldható lenne, de az volt a célom, hogy egy példában minden benne legyen.

Az a.odt első részét vörös betűkkel írtam, itt egyéni dokumentum-tulajdonságokat, mint mezőket használtam fel. Itt láthatsz egy példát a névelőre, mindjárt a vörös bekezdés elején.

A második, kék részben ODD linkek vannak, mint automatikusan frissülő mezők. Ezek a b.ods-re mutatnak. Ezeket a példafile-okat nem szabad a böngészőből megnyitni, el kell menteni egy közös könyvtárba. Az ODD link relatív, elég, ha a b.ods és az a.odt egy könyvtárban vannak, egymásra fognak találni. A táblázat első fülének A3 és A4 cellájába lehet írni, ettől megváltozik a kiválasztott termék és tartozéka, és ennek automatikusan egy csomó dolgot frissítenie kell a dokumentumban.

A harmadik részt zölddel írtam, itt körlevél-mezők vannak, ehhez kell majd a d.odb adatbázis, ami a c.ods-ből készül.

Nos, itt vannak a példafile-ok. Egyrészt látod, hogy miért veszem még a névelőt is adatbázisból, ha jól megnézed a kék részt, láthatod, hogy még a toldalékokat és ragokat is (természetesen nem mindet) kalkulálni kellene aszerint, hogy mély, magas vagy vegyes hangrendű szó után kerül. Másrészt - és ez a lényeg - képzelj el ilyen dokumentumból többszáz oldalast. És átgyúrom, más célra használom, máshonnan veszem az adatokat, és ilyenkor szeretném átfésülni, hogy nem maradt-e benne hivatkozás egy korábbi anyagban felhasznált forrásra, nincs-e benne árva hivatkozás és egyéb csúnya dolgok. Ezért szeretném végigkeresni (next - next - next) a mezőnév jellegű szövegeket a dokumentumban.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

d.odb
(1.69 KiB) Letöltve 160 alkalommal.
A rend kedvéért itt a d.odb is, de szerintem könnyebb újra létrehozni, mint összekapcsolni az ods-sel (azt nem is tudom, hogy kell), és regisztrálni.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

Zizi64, csak most értettem meg, hogy mit csinál a makród, köszönöm szépen. (Hogy hogyan csinálja, azon még dolgoznom kell :-)

Sorra kijelzi a szöveges mezők tartalmát egy külön párbeszédablakban, de nem mondja meg, hol van az adott mező. Sokkal többet adtál, mint amit kértem, de nem pont azt. Ezt később nagyon jól tudom majd használni, de a külső hivatkozások hollétének megtalálásához még alakítanom kell rajta, ha majd értek már a makrókhoz.

Addig is megtaláltam az Alt Search-ben, hogyan tudok egyesével végigkattintgatni a dokumentumban lévő szöveges mezőkön. Be kell kattintani a "Regular expressions" checkboxot, és [::Field::] ezt kell írni a keresőmezőbe. Ha ezt a kifejezést még egy szöveg is követi, akkor az AltSearch a mezők tartalmában keresi az adott szöveget, de így magában beírva ezt a keresőkritériumot, a Find gomb kattintgatásával egyenként végigmegy a dokumentumon, és egymás után kijelöli a szövegmezőket. A párbeszédablakba még ki is írja a megtalált mező típusát. Milyen jó lenne, ha konkrét mezőtípusra is tudnék keresni, pl. TextField.DDE-re, de erre még nem sikerült rájönnöm, hogyan lehetne.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Három file-t töltöttem fel, a negyediket a rendszer valamiért nem engedte,
Bár nem Admin vagyok itt, csak Moderátor, de tudomásom, és tapasztalatom szerint egy hozzászóláshoz csak max. 3 db. mellékletet lehet feltölteni.


A most feltöltött mellékletben néhány újabb ötletet láthatsz a különböző típusú mezők makróval történő manipulálására.
A kódokat nem én állítottam össze, csak találtam itt-ott az interneten, de szinte mindegyiket módosítottam, hogy jobban illeszkedjen a feladathoz, vagy hogy egyszerűbb, érthetőbb legyen. Így aztán forrás-linkeket nem is adok meg, mert több tízet kellene ide bemásolnom... Más szóval: én se igazán ismertem ezeket az eljárásokat; most, az ünnep alatt ismerkedtem meg velük. (mondhatnám: a te kedvedért, de ez nyilván csak félig igaz, mert én magam is sokat tanultam belőle).

Az eljárás-kódokat külön nem másolom ki ide, megtalálod a dokumentum Standard könyvtárában a BASIC IDE segítségével.
Csatolmányok
A3.odt
(28.33 KiB) Letöltve 152 alkalommal.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

Köszönöm szépen!
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Külső hivatkozások listája

Hozzászólás Szerző: editor »

Zizi64 írta:A most feltöltött mellékletben néhány újabb ötletet láthatsz a különböző típusú mezők makróval történő manipulálására.
Belenéztem, hatalmas muníció, köszönöm szépen!
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Válasz küldése