Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Szövegszerkesztő
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Már nem vagyok benne teljesen biztos, de úgy rémlik, hogy még anno réges-régen, amikor "egységsugarú win-user" voltam, akkor a Word6.0-ban volt olyan lehetőség, hogy a dokumentumban használt fontkészleteket "beágyazzuk" a doksiba, azaz azokat valahogyan a dokumentummal együtt mentette el a progi a mentéskor, s emiatt, ha aztán a doksit átmásoltuk egy másik gépre, s ott megnyitottuk, akkor az ugyanúgy nézett ki, akkor is, ha arra a gépre nem voltak feltelepítve "szabályosan" ugyanazok a fontok amiket a doksi megírásakor használtunk. Ennek természetesen az az ára, hogy a mentett állomány mérete megnőtt valamelyest.

A kérdésem az lenne, van-e ilyesmire lehetőség a LibreOffice-ben is, s ha igen, hogyan. A legújabb LibreOffice-ot használom, a 3.5.1.2 verziót, ArchLinux alatt.

Ez nekem amiatt lenne fontos, mert egy sci-fin dolgozom, amelyben szerepel egy általam megkonstruált írás is, a "mau írás" (itt a link rá: http://sanawad.bplaced.net/mau/mau_iras.html ) és eddig azt csináltam, hogy amikor ezzel az írással írt szöveget illesztettem be a történetbe, akkor a "mau írással" írt szövegrészeket képként illesztettem be. Na de ez roppantmód kényelmetlen, mert irtó nehézkes utólag változtatni (ugye, új képet kell készíteni és beszúrni, meg helypocsékoló is e megoldás). Ellenben egy rajongóm, akinek tetszenek a műveim, már korábban készített nekem ezen írásrendszerhez egy TTF betűkészletet (itt a link rá: http://sanawad.bplaced.net/csiszi/csiszi.ttf ), és ez kiválóan működik is nekem a Writer alatt. Egyetlen baj van vele: teljes mértékben valószínűtlen, hogy bármely más felhasználó számítógépére telepítve lenne ez a betűkészlet! Tudom, hogy ha fontos hogy ugyanúgy nézzen ki a dokumentum, akkor PDF formátumba szokták kiexportálni a művet, de nekem fontos lenne az is, hogy ahová küldöm, ott esetleg módosíthassák is, például átkonvertálhassák más fájlformátumokba, illetve a szövegben is végrehajthassanak kisebb módosításokat (lektori munka, netán kisebb stilisztikai változtatások), s erre a PDF nem jó. Ezért jutott eszembe, hogy nekem az felelne meg, ha "beágyazhatnám" a betűkészleteket a doksiba. Méghozzá nem is kéne az összes betűkészletet beágyazni, elég lenne ezt az egyetlenegyet.

Tehát van-e erre mód, s ha igen, ez működne-e nemcsak linuxos számítógépeken, de akkor is, ha valaki a művemet ugyan LibreOffice alatt olvassa majd, de Windows alatt? És mi történik akkor az efféle beágyazott fontkészletekkel, ha én magam átkonvertálom a művet DOC formátumba, s úgy küldöm el valakinek?
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Méghozzá nem is kéne az összes betűkészletet beágyazni, elég lenne ezt az egyetlenegyet.
PDF export esetén van erre lehetőség - emlékeim szerint. Mindenkinek van pdf olvasó szoftverje, meg tudja jeleníteni, el tudja olvasni.
Szerkeszthető forma továbbküldése terjesztése esetén csak a Betűkészlet külön elküldése lehet legjobb tudomásom szerint a megoldás. Azt fel kell telepítenie az Olvasónak a saját gépére, és akkor láthatja az eredeti kinézetet.

ha én magam átkonvertálom a művet DOC formátumba, s úgy küldöm el valakinek?
Egyrészt: NEEEEEE! A szabványos ODT formátumokat a kormány elhatározása és rendelete alapján most már a közintézményeknek is ismerniük, kezelniük KELL. Az ismerőseidnek - ráadásul ingyen - meg pláne... Kompatibilis meg sose lesz az elavult, sose szabványosított, bináris DOC formátummal se az ODT, de még az MS OOXML (DOCX) formátuma se.

Másrészt: Melyik Word-del fogják megnyitni? Unicode karakterkészletet kezelni képes, vagy kezelni nem képes verzióval? És a te speciális karakterkészleted milyen verzió ebből a szempontból? ANSI? UNICODE?
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Re: Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Hát hogy az én karakterkészletem ANSI-e vagy UNICODE, az jó kérdés - nem tudom, ezt miként deríthetném ki róla, nem értek ehhez. Csak azt tudom hogy jól működik. Feltételezem hogy UNICODE lehet, mert a LibreOffice Beállításoknál a karakterkészletnél az szerepel, hogy "UNICODE (UTF-8)".

Amit a közintézményekről írtál, az sajnos nem segít rajtam, mert nem közintézményekhez küldeném el a művet, hanem kiadókhoz meg hasonló helyekre. Ott meg - te is tudod - majdnem mindenütt Windows van. És Microsoft Word. És olyan "Gizikék" kezelik, akik azt sem tudják mi az a fontkészlet, és ha valamit ki akarnak javítani a dokumentumban, akkor összekenik hibajavító festékkel a monitort. Ezeknek gőzük nincs arról, miként kell feltelepíteni egy fontkészletet. De még ha ezt tudnák is, akkor sem telepítenék fel, mert rettegnek attól, hogy hátha vírusos. (Majdnem minden Windows-felhasználóra jellemző, hogy annyira félnek a vírusoktól, hogy egy TXT állományt sem mernek felmásolni a gépükre előzetes vírusellenőrzés nélkül). Nem is egy alkalommal szereztem már efféle jellegű szomorú tapasztalatokat. Sőt, még ennél rosszabbakat is: Egyik alkalommal egy kiadónak azt mondtam, hogy referenciaként nézze meg az egyik regényemet ami ingyen letölthető a Magyar Elektronikus Könyvtárból, címe: "Kajjám, a Tévedés", csak keressen rá a Google-ban a nevemre és a könyv címére és megtalálja! Másnap visszaírt nekem, hogy ő azt nem találja. El sem hittem, hiszen ha beüti a keresőbe a nevemet és a könyvcímet, ott ez az első találat. Na mindegy, elküldtem neki ezt a linket:
http://mek.oszk.hu/04000/04036/
mert ezen az oldalon többféle, neki tetsző formátum közül válogathat hogy melyiket tölti le, vagy melyiket akarja azonnal olvasni. Erre visszaírta, hogy ne küldjek neki mindenféle "bűvös" linkeket, mert hiába klikkelt rá a küldött linkre, nem jött be azonnal a regényem, csak valami hülye weboldal. Érted, még ekkor sem találta a művet, pedig ott volt azon a weboldalon, csak a (mondjuk) "HTML" formátum linkjére kellett volna kattintania! Egy kattintásnyira volt tőle, és nem találta! Na erre már elküldtem neki közvetlenül a html-változat linkjét (ezt: http://mek.oszk.hu/04000/04036/html/ ) ez már végre jó volt neki. Ennyire hülye volt, és ez egy kiadó! Nem valami ostoba egybites user, hanem egy kiadó, akinek elvileg értenie kéne a formátumokhoz!

Olyasmit már rég nem is merek megcsinálni, hogy küldés-csatolás előtt betömörítem valamibe a fájlt, mert ezek nem ismerik a rar-t, a zip-et, a bzip2-t, legjobb esetben is csak az arj-t, de azt is csak tízből egy. Na de ez még hagyján volna, mert legtöbbjük még a PDF-et sem ismeri! Nem igaz az, hogy mindegyiküknek, mindenhol van pdf-olvasója. Nincs. Nemhogy azt nem ismerik, de még legtöbbször a TXT fájlt sem! Ezeknek semmi más nem létezik, kizárólag a doc formátum. Még a képformátumokat sem ismerik. Amit nem lehet megtekinteni a böngészőn át, az nekik nem létezik. Annyira nincsenek tisztában a fájlformátumokkal, sőt még az e-mail küldés alapelemeivel sem, hogy a múltkor egy ismerősöm azzal dicsekedett, hogy milyen szép képet hozott össze a Paintban. Mondtam, küldje el hogy megnézzem. Nemsokára jött tőle egy levél, aminek a csatolmánya egy DOC fájl volt. A DOC fájl egyetlen sor szöveget sem tartalmazott, de bele volt illesztve egy JPG kép. Mikor e képet megnéztem, kiderült, hogy még ez sem az a kép, amit ő maga alkotott, hanem egy KÉPERNYŐKÉP, aminek a szélén ezért természetesen jól lehetett látni a Paint ikonsorait, s középen volt az, amit a haver alkotott és meg akart mutatni nekem.

Szóval, én is utálom a DOC formátumot, de hidd el, hogy az manapság sajnos "de facto" szabvány, a sok hülye mind azt használja, emiatt én is kénytelen vagyok alkalmazkodni hozzájuk. Igaz, volt olyan kiadó, amelyik azt írta, hogy semmi baj ha odt-ben küldöm az állományt, de hiába küldtem el, nemsokára vissszaírt, hogy nem tudja megnyitni. Megkérdeztem tőle hogy biztos hogy a LibreOffice-val próbálta megnyitni? Mire ő, hogy igen, az Office-vel. Erre én mert már gyanakodtam rákérdeztem, hogy a LIBREoffice-vel vagy az MSoffice-vel?! Mire ő, hogy ja, hát az nem ugyanaz?! Hiszen mindegyik "office"! Erre megadtam neki a linket a LibreOffice Windowsos változatának letöltéséhez, mondván hogy ezt telepítse, ez majd megnyitja neki az odt-t. Azóta is várom a válaszukat. Más kiadóban meg kerekperec közölték velem, hogy - szerintük - van a világon több ezer formátum, és nem lehetnek felkészülve mindegyiknek a megnyitására, a szerző dolga az alkalmazkodás, nem a kiadóé.

Hát ez van.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Hát akkor nyomtasd ki nekik...
:crazy: :lol:

Nem tudok jobb ötletet...

A PDF egyébként is csak olvasásra, kinyomtatásra jó, átemelni ugyanúgy nem tud belőle szöveget, mert a CTRL-C nem viszi át a teljes karakterkészletet, az biztos (szerintem). Ugyanígy, ha a doc, vagy odt fájlba be lenne ágyazva is a karakterkészlet, és a kiadó biztos át akarná emelni a szöveget a saját fájljába; és ha a gépén nincs telepítve az adott karakterkészlet, akkor a dolog itt el is halna (ezt meg csak feltételezem).
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

...És arról tudsz, hogy a belinkelt műved odt változatában rengeteg vesszőhiba van? főleg a "hogy" szó előtt hiányzik...
A LO3.5.1 szépen mutatja, kékkel aláhúzva...
És azt tudod, hogy 6946 darab "hogy" kötőszó (teljes, különálló szó) van a művedben? (Ez az összes szónak a 2,7%-a.)
;)

(Én az AMF-en publikálok "Kavics" álnéven...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Re: Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Nem biztos ám az, hogy amit te vesszőhibának tartasz, az az is. Tudok róla, hogy sokan kritizálták már a vesszőhasználatomat, ez igaz. Sőt, a felkiáltójel-használatomat is. Sajnos azonban az a helyzet, hogy az írásjelek készlete rendkívül csekély, és emiatt módfelett szegényesen képesek csak jelölni a szöveg hangsúlyát. Na már most, ha én mindenhová tennék vesszőt ahová egyesek szerint kell, akkor az módfelett visszafogná a szöveg tempóját (például felolvasás közben). Ez így van, kipróbáltam. Emiatt csak az általam fontosabbnak vélt helyekre teszek.Különben is, az, hogy a "hogy" elé vesszőt kell tenni, mindössze egyfajta magyar konvenció, megszokás kérdése, amit tulajdonképpen nem lehet megindokolni logikus szabályokkal, s ez annyira így van, hogy a német helyesírásban nem is szokták általában kitenni a vesszőt a "daß" (=hogy) elé.

De bevallom, engem ez a kérdés nem is nagyon érdekel. Én a tartalommal törődöm elsősorban, nem a formával. Ez az egész csak akkor lesz igazán fontos (sőt, talán még akkor sem) ha a mű nyomtatásban is megjelenne. Akkor meg efelől úgysem én döntök majd, hanem a lektor. Majd ő kijavítja, ami szúrja a szemét. Neki kell ehhez hivatalból értenie. Hiszen ezért van, ez a dolga, ezért kapja a pénzét.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Azért a MS-nél se fenékig tejfel:
http://office.microsoft.com/hu-hu/publi ... 15097.aspx

A fontok is kereskedelmi termékek (az MS-nél). A licencük szerint vagy hajlandó beágyazni, vagy nem...


OFF:
"Na már most, ha én mindenhová tennék vesszőt ahová egyesek szerint kell, akkor az módfelett visszafogná a szöveg tempóját (például felolvasás közben). Ez így van, kipróbáltam."
Attól függ, ki olvassa fel...
;)

Ezen a fórumon ez persze teljesen "OFF" probléma, én is inkább csak a mondatelemző új képességeire akartam felhívni a figyelmedet.

...Bár a véleményem megegyezik ebben a kérdésben helyesírás-ellenőrző eme funkciójának megírójáéval: Németh Lászlóéval. Én is aláhúznám ezeket a hibákat. A német nyelv szabályai magyar műben nem irányadóak, legalábbis szerintem.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
violazoli
Önkéntesek
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2010. május 7., péntek 13:02
Tartózkodási hely: Earth

Re: Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: violazoli »

Zizi64 írta: Attól függ, ki olvassa fel...
;)

Valóban attól függ, ki olvassa fel, ebben igazad van. Épp emiatt nem jogos a vesszőhasználatomat hibának nevezni kategorikusan, mert a vessző a hangsúlyozás jelölésének eszköze, márpedig sokféle hangsúlyozás lehetséges.

És hogy ki olvassa fel? Természetesen én magam. Mindent amit írok, fel szoktam olvasni a feleségemnek és a lányomnak. A vesszőhasználatom tehát (hozzávetőlegesen) az én hangsúlyozási szokásaimat igyekszik visszaadni. Könnyen el tudom képzelni, hogy te vagy más másképp olvasná fel. A felolvasás művészet, és nem egzakt tudomány, aminek kőbevésett szabályai lennének.
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Az általad jelzett probléma ugyebár a könyvkiadók számítástechnikai felkészültségének hiányosságával, illetve a szövegszerkesztő programok és dokumentumformátumok különbözőségével függött össze.

A kiadó dolgát megkönnyítheted például a párbeszédeknél használt rövid kötőjelek helyett a "szabályosabb" nagykötőjel vagy más néven: gondolatjel használatával. Nem kell ugyanis végigböngészniük emiatt az egész írást a szükséges cserék miatt. Már, ha a te kiadóid tényleg annyira ódzkodnak a számítástechnika vívmányaitól...
(Bár én most nyilván nem az általad a kiadónak beküldött művet láttam.)
Ennek a jelnek a pontosabb használatára is figyelmeztet a 3.5.1 verzió mondatelemzője.

A magyar fejlesztésű Lightproof mondatellenőrző keretrendszer magyar és angol moduljainak bővítéséről itt olvashatsz:
http://libreoffice.hu/2011/12/19/magyar ... e-3-5-ben/


Valóban igazad van: a szerzőnek van bizonyos szabadsága a központozás alkalmazása (vesszőhasználat) terén. Ez a szabadság a versek esetén véleményem szerint nagyobb, prózai művek esetén kisebb.


Ettől persze az eredeti problémád nem oldódik meg:
Betűkészletet beágyazni csak PDF export esetén képes a LibreOffice Writer.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Fontkészletek mentése a dokumentummal együtt (beágyazás)

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!

LibreOffice képes Hibrid PDF létrehozására. Ez klassz dolog, mivel akinek nincs LibreOffice a gépén az is meg tudja nézni (PDF olvasó csak-csak akad), de ha van LibreOffice akkor azzal megnyitható szerkesztésre is.
Használatához csupán ennyit kell tenni: Fájl-->Exportálás PDF-be --> Hibrid fájl létrehozását ki kell pipálni.
Azt, hogy a "mau írás" működik-e azt nem teszteltem, de egy próbát mindenképpen megér!

Anti
Válasz küldése