[Megoldva] Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Szövegszerkesztő
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

[Megoldva] Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Hozzászólás Szerző: editor »

 Szerkesztett: Microsoft Office vázlat nézetben szerzett gyakorlattal az OpenOffice navigátor meglehetősen idegenül hat, de meg lehet tanulni, és az F5 Navigátor sokkal sokoldalúbb, mint az ember első pillantásra goldolná. A LibreOffice 3.5.4-ben egérrel húzni nem lehet a fejezeteket, de azok fel-le mozgása egyenként kattintással logikus lett. 
Sziasztok,
amikor egy nagy dokumentumot alkatrészekből állítunk össze, fontos, hogy a fejezetek és alfejezetek tartalmát, szintjét könnyen szervezhessük. Egyelőre nagy nehézségekkel szembesülök, MS Office után nagyon nem esik kézre a vázlattal való munka. Amikor a szövegben kijelölök egy fejezetcímet, a navigátorban nem kerül a megfelelő helyre a kurzor. Amikor az egyik ablakban átrendezést végzek, az nem jelenik meg a másik ablakban. Amikor egy fejezetcímet mozgatok fel és le, a gyerekei nem mozognak következetesen, sikerült teljesen összezilálnom egy dokumentumot, és most al-al-alfejezetenként szedhetem össze és rendezhetem újra a darabjait.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára editor 2012. augusztus 22., szerda 15:16-kor.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!
Amikor a szövegben kijelölök egy fejezetcímet, a navigátorban nem kerül a megfelelő helyre a kurzor.
A navigátorban kapcsold be a "tartalomnézet" opciót. (Kép1)
Kép1
Kép1
Amikor az egyik ablakban átrendezést végzek, az nem jelenik meg a másik ablakban.
Ezt nem igazán értem.
Amikor egy fejezetcímet mozgatok fel és le, a gyerekei nem mozognak következetesen
Nekem most itt egy tesztfájlban következetesen mozgatta. Ha egy címsort lejjebb vittem, akkor vitte a gyermekét is. A gyermeket szülői szintre tudtam emelni és viszont. Mindehhez a navigátorablakban levő Fejezet előrébb, fejezet hátrébb, szint előléptetés és szint lefokozás gombokat használtam.
Esetleg egy mintafájlt fel tudnál tölteni? (128kB méretig, és csak olyat ami publikus)

Anti
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdv!

Ej, de sok mindent nem tudok még az Open/LibreOffice-ról!

Megint tanultam valamit!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Hozzászólás Szerző: editor »

Kedves Anti, köszönöm a választ, még kérem egy kis türelmedet a példafile feltöltéséig.

Kísérletezgettem, ezúttal tét nélkül, a következő történt:

1) Amikor a szövegben kijelölök egy fejezetcímet, a navigátorban nem kerül a megfelelő helyre a kurzor. - Ez továbbra is igaz. Ha a dokumentumablakban mozgok, és a kurzort egy fejezetcímre viszem, a navigátorablakban nem az a fejezetcím van kiválasztva, és nem is tudom, hogy a dokumentumablakban hogyan kérhetem, hogy a navigátorablakban is kerüljek ugyanoda, ahol a kurzorom éppen áll. Ha a navigátorablakban kiválasztok egy fejezetcímet, attól a dokumentumablakban még nem kerül a kurzor a megfelelő fejezetcímre. Ha a navigátorablakban duplán kattintok, akkor a dokumentumablakban is odaugrik a kurzor, viszont a navigátorablakban összecsukódnak az alábbi szintek.


2) Amikor az egyik ablakban átrendezést végzek, az nem jelenik meg a másik ablakban. - ez valószínűleg emberi hiba. Összeziláltam a dokumentumomat, nem tudom reprodukálni problémát, ez valószínűleg vaklárma volt.

2)Mozgatáskor következetlen - Egy Címsor2-t, ami alatt nem voltak alábbi szintek, behúztam egy másik Címsor2 szint alatti "erdőbe". Ott elengedtem, természetesen beállt a Címsor3 és Címsor 4 sorok közé, de amikor vissza szerettem volna húzni, természetesen vitte magával azokat az alsóbb szint részeket, amikbe belevágott. Ezzel sikerült ügyesen össze-vissza keverni az egyes fejezetek alfejezeteit egy éles, határidős munkában. Ez volt az, amire azt írtam, hogy következetlen a fel-le mozgatás. Most azt mondom, hogy nem programhiba, szokni kell, "working as designed".
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
antiuhu
Önkéntesek
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2008. február 28., csütörtök 23:44

Re: Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Hozzászólás Szerző: antiuhu »

Üdv!
Amikor a szövegben kijelölök egy fejezetcímet, a navigátorban nem kerül a megfelelő helyre a kurzor.
Nálam a fent említett opció használatával ha kijelölök egy címsort, akkor a navigátorban is az adott címsor jelölődik ki. Visszafelé -tehát akkor mikor a navigátorban jelölök ki címsort - ugyanúgy működik, ahogy írtad. Kétszer kell kattintani, hogy a kurzor a címsorhoz ugorjon a dokumentumban, viszont a navigátorban az alcímek "bezáródnak".
2) Amikor az egyik ablakban átrendezést végzek, az nem jelenik meg a másik ablakban. - ez valószínűleg emberi hiba. Összeziláltam a dokumentumomat, nem tudom reprodukálni problémát, ez valószínűleg vaklárma volt.
Lehet fafejű vagyok - vagy csak szimplán fáradt -, de nem értem pontosan, hogy mit szeretnél itt csinálni. Tehát van egy dokumentumod, amiben változnak a címsorok vázlatszintjei, sorrendjei. Ezeket a navigátor segítségével próbálod beállítani. Elkezded átrendezni a dokumentumot, de a változtatás nem jelenik meg a másik(?) ablakban? Nyitva van több dokumentum is? Esetleg fődokumentumot szerkesztesz?
Mozgatáskor következetlen
Ez igaz! Nekem eszembe sem jutott volna mozgatni a sorokat egérrel, de tényleg van ilyen lehetőség. Tehát, amikor egérrel megfogsz egy Címsort, akkor azon a szinten belül tudod csak fel/le cipelni. Ha a második vázlatszinten voltál, akkor csak az azon belüli sorrendet tudod változtatni, szintet nem tudsz fel/le lépni.
Ezért én inkább a gombok használatát javaslom, sokkal gyorsabban és pontosabban lehet szerkeszteni. Hozzáteszem, hogyha lehet, akkor "alulról" felfelé változtass, mert ha van Címsor1, Címsor2, Címsor3 egymás alatt és a Címsor1-t lefelé szeretnéd mozgatni, akkor nem viszi a kijelölést lejjebb, így folyton csak a Címsor1 és Címsor2 között váltogat. (Ezt azt hiszem jelenteni kellene)

Példa egy lehetséges műveleti sorrendre
Van egy dokumentumod, aminek a címsorrendszerét át szeretnéd rendezni.
- (Beállítottad a címsorokat, stílusok segítségével)
- Nyitsz egy navigátorablakot (F5).
- Bekapcsolod a "Tartalomnézetet".
- Majd kiválasztod az áthelyezni kívánt címsort, és a navigátorablakban levő nyilak segítségével a helyére pakolod őket.
- (Ha kíváncsi vagy, hogy az adott címsorban mi szerepel, ill. át szeretnéd írni, akkor két klikk és a címsorhoz ugrik)

Mindezek ellenére egy példafájl jöhet.

Anti
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Hozzászólás Szerző: editor »

Kedves Anti,
itt küldöm a példafile-t. Nos, az a helyzet, hogy a navigátorpanel eltérően viselkedik az OOO330m20 (Build:9567) és a LibreOffice OOO340m1 (Build302) alatt, és én a próbálkozásaim során kevertem ezt a két verziót. Az előbbiben hiába kattintok egy címsorra a dokumentum ablakban, a navigátorpanelen nem fog átmenni a kijelölés a megfelelő vázlatpontra. A Libero alatt a dokumentumban egy címsorra kattintva a navigátorpanelen rendesen átmegy a highlight a megfelelő vázlatpontra.

Ami az összezavarást illeti, az tanulási probléma volt a részemről, de más is tanulhat a példámból.

Próbéld meg a következőt: nyisd meg a navigátorpanelt, bontsd ki az összes szintet. Fogd meg az utolsó pontot, a "Sablonjaink rendben tartása" címűt. Húzd át a "Karakterstílusok" alá. Utána húzd vissza oda, ahol volt. Magával fogja rabolni a "Keretstílusok..."_tól az "Assign template"-ig tartó részeket, és ami még megtévesztőbb, mindjárt be is csukódnak az alsóbb szintek, így nem látszik, hogy mit vitt magáról. Az eredeti helyről viszont eltűnt, nem kis pánikot okozva. Egy így szétzilált dokumentumot nem könnyű újra rendbetenni. Megoldás: oda kell figyelni. Vagy amit Te mondtál: nem használni az egérrel vonszolást, csak a "Fejezet előrébb / hátrébb" gombokat.
Csatolmányok
Editor_példafile_02.odt
Példafile a fejezetek mozgatásának illusztrálására
(78.4 KiB) Letöltve 83 alkalommal.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Hozzászólás Szerző: editor »

Rég jártam itt, viszont sokat dolgoztam az Open/Libre office-szal. Jelen állapotában / vagy jelen állapotomban nem embernek való. Aki már megtapasztalta, hogy hogyan lehet dolgozni jól működő rendszerrel, az ezen sírógörcsöt kap. Három diploma és végtelen türelem kell a legegyszerűbb feladatok elvégzéséhez is. Egy makrót megírni, megmódosítani már húsz éve egyszerű feladat volt felhasználói programokban, itt egy horror. Segítséget keres az ember, és ha rágugliz a problémára, jobbára a kevés támogató lecseszéseit olvashatja válaszként, miszerint a becses júzer ne kérdezzen, hanem olvasson, és egyébként is nem jól / nem jó helyen kérdez.

Ami a thread tárgyát illeti, nagy dokumentummal dolgozni egy horror, LibreOffice-ban teljesen kiszámíthatatlan, hogy hajlandó-e összhangban mozgatni a navigátorpanel és a dokumentumablak pozícióját. Jobbára nem. Egészen dühítő, hogy nincs törlés funkció, egyszerűen nem lehet kitörölni egy komplett fejezetet. Eleve, a Libre navigátorpanel önkényesen becsukogatja a szinteket, nem lehet áttekinteni a dokumentumot, hatástalan a 'bontsd ki az n-edik szintig" funkciót, állandóan kattintgatni kell az egyes fejezeteken. Szörnyű, nem kívánom senkinek.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Üdv!
"Egy makrót megírni, megmódosítani már húsz éve egyszerű feladat volt felhasználói programokban, itt egy horror."
Mi a konkrét gondod a makróírással/szerkesztéssel? (tedd fel itt - majd áthelyezem-, vagy új témát nyitva az erre vonatkozó kérdésedet.)

A navigátort sose használtam még, abban biztosan nem tudok segíteni, de makrót már írtam jó néhányat, igaz leginkább a Calc-hoz...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
editor
Önkéntesek
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2011. augusztus 3., szerda 8:36

Re: Fejezetek átrendezése vázlat segítségével

Hozzászólás Szerző: editor »

A makróval az a gondom, hogy egy nyelvet kellene ismernem hozzá. Készséggel megtanulom azt a nyelvet (amint megtudom, hogy hol találom a referencia kézikönyvét, és ha rá tudom szánni az időt), de jelzem, hogy egykor a felhasználói programok makró funkcióját nem programozóknak, hanem átlagjúzernek készítették. Most a konkrét gondom az, hogy nem tudom, hogyan lehet feltételes ciklust írni benne. a témához úgy kapcsolódik, hogy a textként importált szövegben el tudok helyezni stringeket, amelyekkel jelzem, hogy milyen vázlatszintre szeretném emelni az adott bekezdést. Egy olyan makróra lesz szükségem, ami megkeresi a stringet, alkalmazza a vázlatszintre jellemző stílust, kitörli a stringet, és ezt folytatja mindaddig, amíg el nem fogy a jelelő string a dokumentumban. Istenbizony keresgéltem a "nagy" fórumokban angol nyelven, de hiába írták a válaszokat angolul, azokból nem jött le nekem a megoldás. A makró által használt nyelv leírására lenne szükségem.

Ami a navigátort illeti, az tényleg horror. Az Ooo-ban működött a szintek kibontása-becsukása gomb, a Libre-ben hiába kattintok az n-edik szintre, pont nem érdekli a programot, mindent becsukva hagy, és az ezer al-al-alfejezetből (nem túlzok) álló fa-struktűra minden kibontógombján mehetek végig egyesével, ha látni akarom, hogy mi van alatta. Ami a legszörnyűbb azonban az, hogy nem tudom manipulálni a fejezeteket. Szeretnék kitörölni egy teljes fejezetet: nem látok rá lehetőséget. Elvileg a navigátorban ezt meg kellene tudnom tenni, de nem lehet. Nem tudok a navigátorban több fejezetet kijelölni még úgy sem, hogy ott jelölöm be, és a dokumentumban dolgozok (pl. törlöm a navigátor segítségével megjelölt részeket). Ez igazán horrorrá akkor válik, amikor minden vázlatszint alatt van mondjuk tíz a következő vázlatszintből, és annak a felét ki akarom dobni. Mert még megtehetném azt, hogy (miután kijelölni nem tudok több fejezetet, sőt pontosabban még egyetlen fejezetet sem tudok kijelölni az elejétől a végéig, legalábbis nem találtam rá eszközt) elvonszolom a törlendő részeket a végére, és ott már könnyű a törlendő rész elejére állni és egy ctrl + shift + end -del kijelölni minden törlendőt, de ilyen fejezetszerkezet esetén (sok fejezetből kellene kiszednem az alfejezeteinek egy részét) a vonszolás összezilálná az egészet.

Nem gondoltam, hogy ennyi szövegszerkesztési gyakorlattal, ami nekem van, egyszer egy viszonylag egyszerű munka ilyen horrorrá válhat.
Libre Office Verzió: 6.2.3.2. Windows 8.1 Windows 10
Válasz küldése