Magyar nyelvi eszközök telepítése

Telepítési/installálási problémák megbeszélése
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Magyar nyelvi eszközök telepítése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Privát levélben kaptam az alábbi kérdést:
Tisztelt cím!

Kérem szíves segítséged fenti problémám megoldásához. Verseskötetet tervezek magyar nyelven (anyanyelven). Már vagy 180-at megírtam, de igen körülményesen OpenOffice 3.3-mal. De a helyesírást nem tudom ellenőrizni és ismereteim is kezdetlegesek a letöltés és használat vonatkozásában. Szívesen küldök egy lapot, hogy meddig jutottam. Német programmal dolgozok, német billentyűzettel (átragasztottam), Drezdában. Gondolom egy magyar aktuális OpenOffice-t kellene letöltenem és valahogy bővítenem, vagy inkább a LibreOffice-t javasolnád, erre áttérni és az extenziót kihasználni a magyar szótár végett?. Windows 7 premium home-mal dolgozom és az árak miatt a Windows Office-ot, vele a külföldi szótár telepítését nélkülöznöm kell. Egyedül nem jutok már hónapok óta tovább. (67-éves lennék, a számítógép ismereteim is elég korlátozottak)

Kérdezném tudnál-e navigálni a cél felé, vagy valakivel összekötni? Jó hogy magyar fórum létezik, szeretném kihasználni a lehetőséget...végül is szép versekkel honorálni az otthoniaknak.

Előre is köszönöm támogatásodat.
Üdvözlettel
pzgi
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Magyar nyelvi eszközök telepítése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Három dolog miatt javasolom a LibreOffice 3.6.5-öt:

1.: Azért nem a legújabb 4.0.0 verziót, mert ez bár már "stabil" verzió, de még azért viszonylag sok hibát tartalmazhat (nagy lépés, sok módosítás történt az előző verzió óta.)
2.: Azért a LO-t, mert annak a telepítőfájlja tartalmazza a neked szükséges nyelvek összes nyelvi eszközét (szótárakat, szó-, és mondatellenőrző eszközöket), míg az Apache OpenOffice további nyelvi eszközeit - úgy tudom, hogy még mindig - egyenként kell megkeresned, letöltened, és telepítened.
3.: A LO párhuzamosan telepíthető a gépedre az OpenOffice-szal, jól megférnek egymás mellett, akár egy időben is futhatnak, tehát le sem kell szedned a régi verziót, sőt, ha akarod, azt felfrissítheted a 3.4.1 verzióra. (Érdemes a LO telepítése előtt frissíteni, hogy aztán a később telepített LO fájl társítási beállításai érvényesüljenek. a doc, xls, stb. fájlok a LibreOffice-szal fognak automatikusan megnyílni.)
A párhuzamos telepítést én csak WinXP-n tudtam eddig kipróbálni...

Amikor a LO-t telepíted, válaszd az "egyéni telepítés" módot, ekkor te magad választhatod ki, hogy milyen nyelvi eszközök települjenek fel. Külön kell választanod a kezelőfelülethez nyelvet (nyelveket), és külön választhatsz nyelveket a helyesírás ellenőrzőhöz. Tehát feltelepíthetsz akár több nyelvet is!

A feltelepült programban az
Eszközök - Beállítások - Nyelvi beállítások - Nyelvek
menüpont alatt tudod az adott pillanatban felmerülő igényekhez a nyelvi lehetőségeket beállítani. A beállítások elvégzése után újra kell indítani a LO programot.
A LibreOffice telepítése után le kell töltened és telepítened kell a számodra legmegfelelőbb nyelvű Súgót is, mert ez nem része az alap telepítő csomagnak. A magyar telepítő elérhető innen:
http://hu.libreoffice.org/letoeltes/
vagy kiválaszthatod innen:
http://hu.libreoffice.org/letoeltes/?type=win-x86

A nyelvi eszközök (helyesírás ellenőrző) használatához tudnod kell, hogy csak akkor fogja elvégezni a szöveg helyesírás ellenőrzését, ha az adott bekezdésstílusban megadtad, hogy annak a nyelve "magyar" legyen. Ez automatikusan "magyar"-ra áll, ha eleve magyar nyelven (és operációs rendszer szintű nyelvi környezetben) kezdted meg a program telepítését. Egyébként neked kell gondoskodni arról, hogy a bekezdés nyelve "magyar"-ként legyen megadva a dokumentumodban.
Ezt ellenőrizheted a képen ábrázolt helyen:
Bekezdés stílus nyelvének ellnőrzése, beállítása.png
Dióhéjban ennyit tudok hozzátenni a dologhoz, de kérdezz bátran, ha valamelyik részlet nem érthető.


(Magam is írogatok, lektorálok egy irodalmi fórumon: "Amatőr Művészek Fóruma" a neve. Ott "Kavics" néven vagyok regisztrálva. Ha még nem ismered a helyet, látogasd meg, várunk téged is, szerzőként is, olvasóként is.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
pzgi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013. február 19., kedd 15:38

Re: Magyar nyelvi eszközök telepítése

Hozzászólás Szerző: pzgi »

Szervusz Zizi 64!
Köszönet az útmutatásért, azt követve az OO 3.4.1 és LO 3.6.5 telepítve lett (sajnos csak németül sikerült) mindkét rendszerre (win xp és win 7).
A gyakorlást elkezdtem, néha még a szótár és a helyesírás is beugrik,....csiszolnunk kell még rajta. Bizonyára sok múlik a beállításokon, meg a bővítések kiépítésén.Ha valami nem megy továbbra is kérdezek.
OpenOffice.org 3.4.1
windows 7 premium4
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Magyar nyelvi eszközök telepítése

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

és LO 3.6.5 telepítve lett (sajnos csak németül sikerült)
Ha nem tévedek, akkor a te LO példányodnál is bármikor átválthatod a kezelőfelület nyelvét németről magyarra az

Eszközök - Beállítások - Nyelvi beállítások - Nyelvek - Felhasználói felület
Extras - Optionen - Spracheinstellungen - Sprachen - Benutzeroberflasche

menüpont alatt. (Én is egy átváltás után tudtam ezt németül is ideírni - már ha sikerült jól idemásolnom...)
Ugyanezen a lapon tudod a program működéséhez szükséges nyelvi beállításokat, egyben a dokumentumok alapértelmezett nyelvi beállításait is módosítani.



Ha jól értem a hírt, amit Zoli hozott a fórumra, ez érdekelhet téged is:

http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... =12&t=1356
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése