Egyszerű doboz

Ha bizonytalan vagy itt kezdd!
Lepsénynélmégmegvolt
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2021. január 8., péntek 19:59

Egyszerű doboz

Hozzászólás Szerző: Lepsénynélmégmegvolt »

Helló!
Szeretnék egy sima dobozt rajzolni. Azt kettéosztani vízszintesen egy vonallal. Valahol a vonal és a doboz felső széle között beírni egy szöveget.
Az egész pedig legyen egyszerre/együttesen mozgatható.
Melyik eszközzel és hogyan lehet ezt elérni? Draw-val volt pár próbálkozásom, de kudarcba fulladt.
Előre is köszi a segítséget.
LibreOffice 6.1 Win7 64bit
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egyszerű doboz

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ha kétdimenziós (nem axonometrikus) dobozrajzolásról van szó, akkor az első ötletem az, hogy rajzolj eleve két dobozt (téglalapot) egymás fölé. Érjenek össze, és akkor már az elválasztó vonal is megvan. Ha a téglalapokon túl nyúló vonalat szeretnél, akkor használj a két téglalapon kívül még egy vonalat is. A téglalapokba eleve középre írható be a szöveg - alapértelmezett formázásnál, de ez is változtatható), így a fölső téglalap szövege az elválasztó vonal FÖLÖTT lesz.

Csoportosítsd a két vagy három objektumot, így azok már együtt lesznek mozgathatók, nem mozdulnak el egymáshoz képest. (Hacsak bele nem lépsz a csoportba.)
De át is alakíthatod a három összerendelt vektorgrafikus objektumot egyetlen pixelgrafikus képpé. Ez esetben többé nem érheted el a részeit külön-külön: se a téglalapokat, se a vonalat, se a szöveget nem fogod tudni a vektorgrafikus módon szerkeszteni, csak "radír-ceruza" módszerrel a Paint-ben például... (esetleg metafájllá is konvertálhatod, mint a mellékelt mintában az alsó egység.)

A példafájlomban lévő dologra gondoltál?
doboz áthúzva.odg
(14.3 KiB) Letöltve 225 alkalommal.
Direkt nem szimmetrikusra rajzoltam a "szétosztást...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egyszerű doboz

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

De megoldható egy téglalap - egy vonal kombinációval is. De ez esetben, ha a vonalnak a szövegbeírási lehetőségét akarod használni:
- a vonalnak szimmetrikusan kell elhelyezkednie a téglalaphoz képest (mindkét irányban azonos távolságra nyúljon túl, hogy a szöveg mindenképpen a téglalapon belül maradjon).
- a vonal szövegelhelyezési tulajdonságán változtatnod kell, hogy FÖLÉ kerüljön a szöveg, és ne RÁ.


És persze megoldható úgy is, hogy a szöveg az a téglalaptól és a vonaltól is független, külön odahelyezett szövegdobozban lesz (egy másik téglalapban, ami a szöveget tartalmazza). Ekkor mindegy, hogy a doboz téglalapja és a vonal milyen helyzetben van és milyen arányban áll egymással.


Ezeket is lehet egy csoporttá összevonni, vagy más formátumú objektummá átalakítani a létrehozásuk után - az utülagos szerkesztési igény függvényében.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Lepsénynélmégmegvolt
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2021. január 8., péntek 19:59

Re: Egyszerű doboz

Hozzászólás Szerző: Lepsénynélmégmegvolt »

Köszönöm mindkét választ. A grafikus megoldás nem tetszik mert, később nem tudnám átírni a szöveget, vagy áthelyezni a vonalat, csak trükközve. Ezért nem foglalkoztam a példa fájllal.
Ezt a csoportosítás dolgot még nem értem, bár lehet, hogy az segít majd a végső megoldás megtalálásában.

A másodikat sem értem teljesen. Miért kell a vonalra kerülnie a szövegnek? Írtam, hogy a vonal és a doboz felső széle közé szeretném rakni. Az nem a vonalon van.
Egyébként még az sem tiszta nekem teljesen, hogy a Draw vagy valami más volna jó.
LibreOffice 6.1 Win7 64bit
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egyszerű doboz

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egyébként még az sem tiszta nekem teljesen, hogy a Draw vagy valami más volna jó.
A Draw van felvértezve VALAMENNYI rajzolási képességgel. A többi alkalmazásban ezek csak részlegesen vannak meg.


A grafikus megoldás nem tetszik mert, később nem tudnám átírni a szöveget, vagy áthelyezni a vonalat, csak trükközve. Ezért nem foglalkoztam a példa fájllal.
A bitmap formátumba történő konvertálást NEM kell mindenképpen megcsinálnod. (Az csak egy lehetőség, mivel nem tudhatom, mi a célod az eredménnyel.) Elég CSOPORTOSÍTANI az objektumokat, ahogy azt a meg nem nézett mintafájlban láthatnád...


Ezt a csoportosítás dolgot még nem értem, bár lehet, hogy az segít majd a végső megoldás megtalálásában.
A Csoportosítás menete A Draw-ban:
- Kijelölüd az ÖSSZES objektumot, amit be akarsz vinni a csoportba.
- Jobb klikk a kijelölésen, Csoportosítás

Később szét is robbanthatod a csoportot, meg bele is léphetsz, ha valamelyik bent lévő objektumot módosítani akarod.
A csoportosított objektumokat csakis együtt tudod máshová mozgatni. (Kivéve persze, ha szétrobbantod a csoportot.)


A másodikat sem értem teljesen. Miért kell a vonalra kerülnie a szövegnek? Írtam, hogy a vonal és a doboz felső széle közé szeretném rakni. Az nem a vonalon van.
Azért a vonal-RA (egymás takarásába) kerül egy VONAL-hoz hozzárendelt szöveg, mert ez az alapértelmezett beállítás a grafikus objektumok esetében: vízszintesen és függőlegesen is a befoglaló téglalap közepére kerül a szöveges címke. De ezen lehet változtatni: kerülhet a vonaltól FELJEBB is.


Nézd meg a fájlt!
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése