[Megoldva] LibreOffice vírus

Ha bizonytalan vagy itt kezdd!
devergo74
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018. július 22., vasárnap 8:52

[Megoldva] LibreOffice vírus

Hozzászólás Szerző: devergo74 »

Sziasztok.
Konkrétan nem találtam témát a kérdésemmel kapcsolatosan, ezért nyitottam új témát.
Linux Mint 18.3 Sylvia-t és LibreOffice-használok. Lefuttattam a clamtk-víruskeresőt és ezt találta:
Most nem akarom az összeset bemásolni, de ezeket találta:
85 találat, amiből fertőzés gyanús (79913 fájl ellenőrizve).
/usr/lib/libreoffice/presets/basic/Standard/Module1.xba PUA.Doc.Tool.LibreOfficeMacro-2
/usr/lib/libreoffice/share/basic/ImportWizard/FilesModul.xba PUA.Doc.Tool.LibreOfficeMacro-2
/usr/lib/libreoffice/share/basic/Access2Base/_License.xba PUA.Doc.Tool.LibreOfficeMacro-2
/usr/lib/libreoffice/share/basic/Access2Base/Methods.xba PUA.Doc.Tool.LibreOfficeMacro-2
/usr/lib/libreoffice/share/basic/Access2Base/CommandBarControl.xba PUA.Doc.Tool.LibreOfficeMacro-2
/usr/lib/libreoffice/share/basic/Access2Base/Recordset.xba PUA.Doc.Tool.LibreOfficeMacro-2
/usr/lib/libreoffice/share/basic/Access2Base/UtilProperty.xba PUA.Doc.Tool.LibreOfficeMacro-2
/usr/lib/libreoffice/share/basic/Access2Base/CommandBar.xba PUA.Doc.Tool.LibreOfficeMacro-2
Itt:https://askubuntu.com/questions/988729/ ... -they-safeezt lehet olvasni róla.
Szerintetek akkor ez nem veszélyes, csak a víruskereső rosszul értelmezte?
Köszönöm a segítséget előre is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára devergo74 2018. július 22., vasárnap 13:34-kor.
LibreOffice, Linux Mint 18.3 Sylvia
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: LibreOffice vírus

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Egyszerű: mivel ezek xba (BASIC nyelvű) modulok, nézz bele a makrószerkesztővel, hogy mit tartalmaznak ezek a modulok, illetve ellenőrizd egy fájlkezelővel, hogy mikor jöttek létre...

A LibreOffice-Makrók könyvtár "gyárilag" tartalmaz Basic nyelvű kódokat, illetve az általad esetleg telepített kiterjesztések is lehetnek Basic-ben írva... Ezért talál .xba modulokat a víruskereső. Önmagukban ezek az .xba modulok csak tárolóhelyei a Basic makró kódoknak, nem pedig kódok, főleg nem "káros" kódok.

Természetesen előfordulhat, hogy valaki olyan "jó indulatú" és képzett, hogy képes lenne vírust írni a LibreOffice-ra, de ez egyrészt tudtommal idáig nem fordult elő, másrészt a felhasználó engedélye nélkül, idegen dokumentumból csak a makróbiztonság "Low" értéke mellett futhat le olyan makró, amiről a felhasználó nem tud. De gondolom, te nem állítottad "alacsony"-ra ezt az opciót, és ellenőrzött forrásokból futtatsz csak makrót.
Hivatalos letöltőhelyről letöltve a programcsomagot, az biztosan nem tartalmaz vírust.

A belinkelt oldal is azt mondja hogy ez fals riasztás, illetve csak figyelmeztetés, hogy a Basic kódok között "AKÁR vírus is megbújhatna"...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
devergo74
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018. július 22., vasárnap 8:52

Re: LibreOffice vírus

Hozzászólás Szerző: devergo74 »

Köszönöm a részletes válaszodat a kérdésemmel kapcsolatban. Eléggé kezdő vagyok a Linux, LibreOffice világában, most térek át Windowsról, és még egy kicsit szokni kell a rendszert. Nem telepíttettem mást a gépemre, csak azt ami alapból feltelepült a Linux oprendszerrrel együtt. Ja, a clamtk-víruskeresőt telepítettem külön.
LibreOffice, Linux Mint 18.3 Sylvia
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: LibreOffice vírus

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ja, a clamtk-víruskeresőt telepítettem külön.
Ahogy most rákerestem, több helyen is azt írják, hogy az egy kicsit túlbuzgó, túl agresszív víruskereső...
Jelentened kéne a fals riasztást a víruskereső fejlesztői felé...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése