Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Ha bizonytalan vagy itt kezdd!
Antolion
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2013. július 28., vasárnap 10:21

Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Antolion »

Üdv!
Teljesen új felhasználóként kérdezném:
szkennelt szöveget korrektúrázok, ilyenkor a margók az egyes oldalakon "elvándorolnak" a szkennelt majd docba-mentett anyag helyezkedésétől függően. Microsoftnál nyomtatási módban kijelöltem az egész dokumentumot, majd a fenti ruleren levő csúszkán beállítottam a bal- és a jobb margót. Ez a beállítás a teljes dokumentumra érvényes volt, a LO-ban csak az adott oldalra. LO-ban van erre lehetőség?
Köszönöm!
OpenOffice 3.1 a Windows Vista -??n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

majd docba-mentett anyag helyezkedésétől függően.
Ha OpenOffice-t, Apache OpenOffice-t, LibreOffice-t használsz, akkor kizárólag a natív (és szabványos!) ODF formátumba ments. Ha valaki nyűgösködik hogy ő csak MS formátumban hajlandó fogadni az elvégzett munkát, akkor csak a munka végén, egy másolatot ments idegen formátumban, és azt küldd el neki! Ingyenes "MS Word Viewer"-rel meg tudod nézni, hogy jól sikerült-e a konverzió. Ha még folytatnod kell a munkát újra az ODF formátumú verziót vedd elő, és azt módosítsd!

OpenOffice 3.1 a Windows Vista -??n
Ha már a nyílt forráskódú, ingyenes programok mellett döntöttél, akkor érdemes a legstabilabb és a legfrissebb verziók közül a neked legmegfelelőbbet telepíteni. Esetleg több verziót is telepíthetsz. Nálam mindig fent van a legeslegújabb LibreOffice hordozható változata, a LibreOffice fixen telepített (általam kiválasztott, megfelelően stabil) változata (ez ma nálam a LO3.6.4), és szintén fent van az AOO3.4.1 verziója. Ezektől már van újabb is, de azokat idő hiányában még nem telepítettem.
A "sima" Star-Sun-Oracle verziójú OpenOffice fejlesztése megszűnt (illetve lett belőle Apache OpenOffice és LibreOffice), emiatt az aláírásodban jelzett verzió már meglehetősen elavultnak számít. Az MS formátumokkal is nagyobb kompatibilitást adnak az újabb verziók. A legújabb AOO/ÉO verziókról itt is olvashatsz:
http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... =12&t=1363
http://forum.openoffice.org/hu/forum/vi ... =12&t=1423

Microsoftnál nyomtatási módban kijelöltem az egész dokumentumot, majd a fenti ruleren levő csúszkán beállítottam a bal- és a jobb margót. Ez a beállítás a teljes dokumentumra érvényes volt, a LO-ban csak az adott oldalra. LO-ban van erre lehetőség?
Pontosítsunk: Ha jól értem, karakterfelismerő szoftverrel nyers szöveggé alakított beszkennelt anyagról van szó, vagy esetleg képként beillesztett szkennelt anyagokról gépeled be a szöveget?
A margóbeállításokat az Oldalstílusokban tudod beállítani. Ha egyetlen Oldalstílust (például az "Alapértelmezett" nevűt) használsz az egész dokumentumban, akkor elegendő egyszer beállítanod, a többi oldalon automatikusan olyan fog megjelenni.
Ha többféle Oldalstílust használtál (vagy használt a forrásfájlt előállító program), akkor ezt vagy módosítanod kell egyetlen Oldalstílusra, vagy mindegyikben egyesével be kell állítanod a margót.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Antolion
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2013. július 28., vasárnap 10:21

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Antolion »

Üdv!
Az oprendszer mellékes, WIN7 prémium 64 b., illetve WinXp.
Abbyben mentem formátum megtartásával docba, korrektúrához. A margók a doksikban elcsúsznak, ami normál gépelésné
l értelemszerűen nem fordulhat elő. Stílusban, vagy oldalbeállításban lehet változtatni, de a problémám, hogy nem szeretném ezt oldalanként csinálni. Köszönöm!
OpenOffice 3.1 a Windows Vista -??n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Stílusban, vagy oldalbeállításban lehet változtatni, de a problémám, hogy nem szeretném ezt oldalanként csinálni. Köszönöm!
Akkor alkalmazz egyetlen oldalstílust az egész dokumentumodra.
Abbyben mentem formátum megtartásával docba
Nem tudom, hogy mi is az az "Abby"...
Az "Abyword" nevű programra gondolsz?
Vagy az http://www.abbyy.com-on talált
ABBYY FineReader 11,
ABBYY FlexiCapture 10
programok valamelyikére?

Egyiket sem ismerem közelebbről, de valószínűleg az általad használt program csinálja olyan "bután", hogy a megkérdezésed nélkül minden oldalra különböző oldalstílusokat alkalmaz.

Tudnál feltölteni ide egy néhány oldalas "nyers" mintadokumentumot? Megnézném mi a helyzet az oldalstílusokkal.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Antolion
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2013. július 28., vasárnap 10:21

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Antolion »

Abby Finereader-t használok, 8. változatot. Ebből exportálom doc-ba. Mivel kis e-könyvtáramhoz kell, az eredeti struktúrát célszerű megtartani ezért van ez a gond.

A melléklet kép mutatja, hogy a két oldalnak egymás alatt kellene lennie.

P. S.: több gépen dolgozom, nekem a portable elengedhetetlen, a Libot kizárólag azért használom, mert portable (is) és van magyar helyesírásellenőrzője. Ha más fórumon volnánk, akkor azt kérdezném: portablesített MS office 2007 Hun... Ebből 2 van, de az egyik nem ismeri a magyar helyesírást, a másik nem megy 64
demominta.png
bytes Win7-en.)

Köszönöm!
OpenOffice 3.1 a Windows Vista -??n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Nem képernyőképre gondoltam, hanem konkrét fájlra, amikor azt mondtam, hogy töltsél fel ide mintát. Ebből a képernyőképből nem látom, hogy valóban már oldalstílust alkalmazott-e a szkennelt-felismert dokumentumot előállító program. Azt sem látom így, hogy a beszkennelt szöveged valamiféle szövegdobozban van, vagy miben - mert az általam használt verziókban nincs efféle szaggatott vonalas kerete a margók közti szövegterületnek. A feltöltött képen látható, a két oldal közötti vastag vonal jelentheti az "eltérő oldalstílussal történő folytatást", de nálam ez a tulajdonság is másféle vizuális megjelenést ad, emiatt egy képről ezt se tudom egyértelműen eldönteni.

Az viszont látom, hogy a programod az oldalszámot is a szöveg testébe helyezi el, ami biztosan nem jó megoldás.
A helyedben én az egész szöveget "nem formázott szöveg"-ként átemelném egy jól átgondolt és megszerkesztett Writer (.ott) sablonba - amiben az oldalszámozást, az esetleg szükséges tükrözött kinézetet, fejlécet/láblécet a saját igényeim szerint beállítanám -, és semmi gondom nem lenne a továbbiakban az oldal- és margóbeállításokkal.

Szóval ahhoz, hogy valóban meg tudjam vizsgálni a fájlod tördelési struktúráját, egy valós (semleges tartalmú) szkennelt fájlra van szükségem.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Antolion
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2013. július 28., vasárnap 10:21

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Antolion »

Feltöltöttem őket.
A lábjegyzet oldalszám itt irreleváns, mert szinte mindig 'átalakítom' azaz oldalszám az oldal tetején középen, a hivatkozások egyszerűbbek, ha maradnak a lap alján, a pdf-be exportálás után úgyis irrelevánsak.
Nekem csak annyira van szükségem, hogy egy menetben beállítom a margót az első oldalon, s az maradjon érvényes az utolsóig, mi MS Office-ban két mozdulat, gondolom itt sem bonyolultabb, csak én nem ismerem a progit eléggé.
Csatolmányok
demo2_a_javított.doc
(99 KiB) Letöltve 251 alkalommal.
demo1_a_rossz.doc
(96 KiB) Letöltve 280 alkalommal.
OpenOffice 3.1 a Windows Vista -??n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Mivel az Abbyy programod minden oldalnak külön elnevezett oldalstílust adott (lásd a mellékelt képen a stílustáron az Alkalmazott oldalstílusok kijelzőjét), és mivel az alkalmazott stílusoknak NINCS szűlője megnevezve (hogy melyik oldalstílus alapján jött létre) nem egyszerű a javítás, de nem is lehetetlen.
Kattints a képre a jobb felbontású megjelenítés érdekében
Kattints a képre a jobb felbontású megjelenítés érdekében
Több lehetőség is van a megoldásra:

1. Verzió
Feltétel:
Ha meg akarod tartani az eredeti tördelést (minden szöveg pontosan arra az oldalra essen, ahol a beszkennelt eredetiben volt), és továbbra is külön-külön kezelt oldalstílusokat használjon a program. Azaz meg akarod tartani az oldaltöréseket (és az Oldalstílus váltásokat is.)
Megoldás:
Ekkor minden egyes oldalra rá kell kattintanod és ugyanazt az EGYETLEN oldalstílust kell alkalmaznod mindegyik oldalra. A stílustár kinyitásával ezt könnyedén megteheted: "katt" az oldalra, aztán "duplakatt" a kiválasztott stílus nevére. Így minden (külön stílussal rendelkező) oldal ugyanazt az egy oldalstílust veszi fel, amit ha módosítasz (mondjuk átállítod a tulajdonságai között a margót - ezt soha ne szemre, grafikusan végezd, hanem add meg számértékkel a stílusok szerkesztése lapon - akkor ez minden oldalon ugyanazt az eredményt (margószélességeket) fogja adni.

2. Verzió
Feltétel:
Ha nem szükséges megtartani a különálló stílusok használatát eredményező oldaltöréseket, elegendő, ha a megfelelő helyen egyszerű oldaltörések lesznek (ugyanott lesz minden oldaltörés, de nem fog magában hordozni stílusváltást).
Megoldás:
Töröld a stílusváltást is hordozó oldaltöréseket, és helyettesítsd "sima" oldaltörésekkel. Így az összes oldal az első oldal stílusát fogja felvenni, amit ha módosítasz, akkor az - természetesen - hatni fog az összes oldalra.
Ehhez minden oldal utolsó karaktere után kell kattintanod, ott megnyomni a DELETE gombot, majd a Shift-Enter gombot. Ez az eljárás törli a stílusváltást is tartalmazó oldaltöréseket, és minden oldal végén beszúr egy normál (stílusváltás nélküli) oldaltörést.

3. Verzió
Feltétel ugyanaz, mint a 2. megoldásnál.
Megoldás:
Alkalmazd az első oldalra az Alapértelmezett stílust, majd egyszerűen töröld a Stílustár segítségével az összes egyéb Alkalmazott Oldalstílust. Ez azt eredményezte nálam (LO3.6.4) hogy minden oldal automatikusan "visszaállt" az alapértelmezett oldalstílusra, amit már egyetlen egyszer kell csak beállítanod.

...
Továbbá még mindig rendelkezésedre áll a "formázatlan szövegként" való átemelés egy általad beállított sablonba (üres dokumentumba). ekkor persze az oldaltöréseket kézzel újra be kell vinned (természetesen stílusváltás nélkül).

És rendelkezésedre áll, (ha már ragaszkodsz a .doc formátumhoz annak minden hátrányával együtt - ez a kérdezés nélkül alkalmazott különböző, de nem megfelelően strukturált oldalstílus-szisztéma az egyik ilyen hátrány!) az MS WORD használata a nyílt forrású, ingyenes, szabványos fájlformátumot használó programok helyett. A .doc formátum soha nem volt szabványos, és már nem is lesz az sohasem. (Az XML alapú .docx formátumot szabványosította a MS.)
Mert például ha a kiindulási fájlodban lenne "szülőstílusa" az alkalmazott egyedi oldalstílusoknak, akkor megvalósítható lenne a "szülőstílus" módosításával az "utódstílusok" egyszerű, egyszerre történő módosítása.
De amint azt a képen láthatod, nincs az alkalmazott oldalstílusoknak az "Ezen alapul" sorban szülőstílusa...

Egyébként is rettenetes megoldással (Shift-Enterekkel a sorok végén) konvertálta a programod a szöveget; ami persze előny a soronkénti azonos tördelés megtartásának szükségessége esetén, de te - gondolom - nem arra törekszel, hogy minden sorban pont ugyanannyi és ugyanazon szavak legyenek és pont ugyanazok a szavak legyenek elválasztva, amik az eredetiben is voltak, hanem egy jól szerkesztett, helytakarékos, olvasható elektronikus dokumentumot szeretnél létrehozni. Ehhez törölni kellene az összes Shift-Entert a sorok végéről, és akkor máris szabadabban tudnál operálni a margóbeállításokkal is. (Mert így, most csakis a legszélesebbre sikerült szkennelés/felismerés oldalméretei lehetnek a margók beállításának az alapértékei, minden más beállítás elrontja, vagy csúffá teszi a tördelést, a dokumentum kinézetét.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Antolion
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2013. július 28., vasárnap 10:21

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Antolion »

Üdv!

Az '1' nem járható út, a '2'-re magam is rájöttem, de ugyanolyan macerás, mintha a ruleren állítgatnék. A '3' viszont megoldás, minden doksinál átállítom az alapsítlust, a többit törlöm. Mondjuk, ha a doksiban nem 1 méretű betűtípus van, vagy lábjegyzet és hasonlók, azok is átállnak, de ez akkor is több a semminél!

Köszönöm a segítséget!
OpenOffice 3.1 a Windows Vista -??n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Mondjuk, ha a doksiban nem 1 méretű betűtípus van, vagy lábjegyzet és hasonlók, azok is átállnak, de ez akkor is több a semminél!
A betűtípusoknak semmi köze az Oldalstílusokhoz. A "betűtípusok" a Bekezdésstílusok és a Karakterstílusok tulajdonságainál állíthatók.
A Jegyzékek (lábjegyzetek) sem függnek (elvileg) az Oldalstílusoktól. Az élőfelek, élőlábak (más néven: fejléc/lábléc ) viszont függnek az oldalstílus beállításaitól.
(Nehogy a Bekezdés stílusokat kezdd el törölni az alkalmazott Oldalstílusok helyett!)

A Címsorokat meg a hasonló, eltérő karakterbeállítású részeket (tartalomjegyzék, egyéb jegyzékek, stb.) meg egyébként is a Bekezdésstílusokkal kellene formáznod; és nem közvetlen, kézi formázással, mert meg fogsz tőle őrülni a későbbiekben...
(Már ha valaha is elő kell venned továbbszerkesztés céljából a dokumentumot... Ha meg csupán egy létező könyv PDF formába történő átültetése a célod, akkor meg miért nem közvetlenül PDF formátumba mented a beszkennelt lapokat? Sokkal kevesebb vele a munka és sokkal jobban fog hasonlítani az eredetire...)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Antolion
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2013. július 28., vasárnap 10:21

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Antolion »

Egy történeti-szociológiai e-könyvtárat csinálok (MTDA.hu), oda kellenek az így javított könyvek. A régi könyvek OCR-je nem a legtökéletesebb, de gyakran firkáltak is. Ezt nem vállalom, bár digitálisan azok is eltüntethetők. A közvetlen pdf (nyilván 2 rétegű) szinte kizárt, mert akkora a tárigénye, a mérete. Én csak a szöveget veszem át, eredeti layoutal (a hivatkozások miatt ez kötelező), a képeket meg beillesztem. Csaknem 1600 könyv van kinn így. Eddig Ms Office-t használtam/használok, s nyilván nem akarom a LO-t saját fórumán becsmérelni, de hatalmas a különbség a munka hatékonyságában. Az eredeti totálisan használhatatlan-bugos ősváltozattól a 4.02-ig nagyon sok a fejlődés, ami tapasztalatom szerint zömmel meglévő funkciók végre hibamentes működését jelenti. A 4.1-nél örülök, hogy végre majdnem használható a 'keres-cserél' s csak a 2.-3. esetben írja ki hogy 'keresési kulcs nem található'. A calc elemi konverziós hibái végre eltűntek. A sok képet tartalmazó könyvek jobban jönnek át librében, s ugyanezeket utána MS Word is jobban kezeli. Egyedülálló a portable-lehetőség, ez ér benne a legtöbbet. Ezzel együtt: hobbynak jó, de reális alternatívaként. Adjanak egy (nyilván feketén) lett korrekt portable Ms Office Hu-t, ami megy 64-es Win7-el ...
OpenOffice 3.1 a Windows Vista -??n
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4034
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Mi a cégünknél MSOffice-t utoljára a 2002-es verzióból vettünk. Azóta OpenOffice-t, illetve LibreOffice-t használunk. Megvannak a régi 2002-es MSOffice programjaink, "kompatibilitási csomag"-gal kiegészítve - de csak biztonsági tartalékként. A napi munkában - úgy komoly számítási problémák megoldására, mint a napi levelezésre, vagy éppen egyszerűbb/közepes bonyolultságú vektorgrafikus rajzok készítéséhez - csakis a nyílt forráskódú programokat használjuk.
A te munkádat talán inkább kiadványszerkesztési feladatnak lehetne besorolni. Arra vannak kifejezetten erre szánt programok. Ilyen például a szintén ingyenes Scribus. Sosem használtam, nem tudok róla szinte semmi közelebbit, de talán érdemes kipróbálni.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Antolion
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2013. július 28., vasárnap 10:21

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Antolion »

Köszönöm!
A Scribust kipróbáltam, de nem igazán volt rá szükségem. Egy tökéletes világban az OCR-es szöveg második korrektúráját már a kész pdf-fileban kellene csinálni (inkább csak betűhibák, hasonlók). Nekem erre a Foxit Phantom Bussiness ill. a Nitro, esetleg az Iceni-féle Infix (a sorrend nem véletlen) a leghasználhatóbb. Egyéni mániám, hogy lehetőleg mindenből portable változatot használok.
OpenOffice 3.1 a Windows Vista -??n
Avatar
Mészáros Tamás
Önkéntesek
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2008. március 1., szombat 20:16
Tartózkodási hely: Doba, Veszprém megye, Magyarország.

Re: Egységes méretű margóállítás teljes writer dokumentumban

Hozzászólás Szerző: Mészáros Tamás »

http://www.paperfile.net/ javaslom kipróbálásra Free OCR. Nem kell mindenért fizetni. :)
Mészáros Tamás
MS Windows 7 SP1 Home Premium HU • OpenOffice.org 4.1.5 • PhotoFiltre Studio 10.12.1
Válasz küldése