[Megoldva] Billentyűzethiba: ' karakter elérhetetlen

Általában minden ami máshova nem fér
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Billentyűzethiba: ' karakter elérhetetlen

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ez nem billentyűzethiba, nem LibreOffice hiba, sőt egyáltalán nem is hiba (hacsak nem te magad állítottad át véletlenül), hanem egy létező jó funkció - de rosszul beállítva.

Ez egyfajta beállított állapot: az aposztróf jel (és a dupla idézőjel) automatikusan lecseréltethető a programmal. Nem is tudom, talán a franciák kedvelik ezt a fajtát, ami neked megjelent.
Visszaállítani a "magyar viszonyokra" az
Eszközök - "Automatikus javítás beállításai" menüpontban - a "Nyelvfüggő beállítások" panelen - az "Egyszeres idézőjelek/Dupla idézőjelek" területen lehet.

Az aposztróf jel esetében például a "francia" és az általános egyetlen felső vessző; a dupla idézőjel esetében például a magyar "kunkori" lent/fent „ ” jelek és a csak fent megjelenő, egyenes jelek " " között lehet választani.

Ezt LO4.4.7-en néztem meg, az 5.x.x verzióban a menük kis(?) mértékű átszervezése miatt lehet, hogy máshol találod meg.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Billentyűzethiba: ' karakter elérhetetlen

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ja, ja....
A LO 5.3.0 portable verzióban az
Eszközök - Automatiks javítás - Automatikus javítás beállításai - Nyelvfüggő beállítások - Egyszeres idézőjelek/Dupla idézőjelek menüpontban, panelen találtam meg.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Billentyűzethiba: ' karakter elérhetetlen

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Hihetetlen, milyen egyszerű volt, és mennyit tököltem emiatt vele...
Ezt tartsd észben az elkövetkező problémák idejére is! :lol: :D
Meg azt, hogy "Mindig a gépnek van igaza; ha úgy látszik, hogy nem, akkor TE hibáztál." :bravo:
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mkenczler
Önkéntesek
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. augusztus 27., csütörtök 11:11

Re: [Megoldva] Billentyűzethiba: ' karakter elérhetetlen

Hozzászólás Szerző: mkenczler »

Azért van a » (nyitó "lúdláb") és « (záró "lúdláb") karakter a tipográfiai idézőjeleknél, mert az európai (és a magyar) tipográfiai szokványok szerint az idézőjelen belüli idézeteket jelölik vele.
Forrás (pl.): http://publications.europa.eu/code/hu/hu-4100100.htm, 10.1.11 szakasz.
Just FYI.

A jelenség egyébként tud idegesítő lenni, pl. amikor az ember azt akarja leírni, hogy D'Artagnan, vagy I don't know, és a LO rendkívül szorgalmasan kicseréli az aposztrófokat lúdlábra.
Ezért én kikapcsolom a tipográfiai idézőjelezést és megjegyeztem, hogy a nyitó lúdláb az Alt-0187, a záró pedig az Alt-0171 számbillentyűzet kombinációra jelenik meg. (Alt-ot lenyomom, nyomva tartom, közben leütöm a számokat 0-val kezdve).
Ezek ASCII kódok, és MINDEN ASCII karakter bevihető így (na jó, az első 16 nem...)
Még egy lényegtelen folyomány, hogy a számbillentyűzet nélküli (15"-esnél kisebb képernyőjű) laptopokon vagy van Fn+NumLk-al ki-be kapcsolható "virtuális" számbillentyűzet, vagy nincs, mostanában egyre ritkább. A Lenovókon szokott lenni, Asuson, Dellen, HP-n SOHA nincs, Aceren, Toshibán nem tudom.

További segítségképpen mellékelek egy kis táblázatot (bittérképesen), amelyet én bele szoktam ágyazni a háttérképembe, ahol Win-D billentyűzéssel bármikor rá tudok pillantani.
Igen, határozottan érzem, hogy sürgős segítségre van szükségem...
specchars_160326_262x403.jpg
A mese pedig az, hogy
a.) A szorzókereszt (×) NEM azonos az x betűvel;
b.) (hosszú évtizedek után vettem észre, hogy) RAJTA VAN a billentyűzeteken: a jobb-Alt-ú-nál.
Szerintem az átmérő jel (Ø) többször kellene, de szerintem a CapsLock sem kell, amelynek helyén elférne KÉT spec karakter.
(Az "EN bill" megjegyzés azt jelenti, hogy Alt-Shifttel át kell kapcsolni angol kiosztásra. Jön már a segítség...)
LibreOffice 6.x.x (az aktuális "fresh") Windows 10-en és 7-en (5.4.7 és 3.4.6 Portable)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Billentyűzethiba: ' karakter elérhetetlen

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

Ez a háttérképbe ágyazott információ remek ötlet.

Az ALT-számjegyek bevitelt én is használom már a DOS óta - mostanában már igen ritkán.

Ennek a legfőbb oka, hogy az automatikus csere funkció nagyon remekül működik a LibreOffice-ban, csak óvatosan kell bánni vele. (Ne olyan betűkombinációhoz rendeld a különleges karaktert, ami egyébként is gyakran előfordul a szövegeidben, mert abba bele fogsz őrülni...)
Pl. egyénileg felvéve a %D (Diameter, rövidítve - könnyebb megjegyezni) azonnal kicseréli a két beírt karaktert szabályos átmérőjelre. De azt hiszem, a "+/-" alapértelmezettként benne van a cserelistában...

Jó pár verzió óta ez a csere már nem csak szóközökkel határolt karaktercsoportok (szavak) esetén működik, hanem bárhol szavakon belül is. Ez az előny is képes csúnya hátránnyá válni, ha nem gondolod végig a beállításokat és a felhasznált betűkombinációkat.
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Billentyűzethiba: ' karakter elérhetetlen

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

megjegyzés:
A legújabb verziókban a valódi (Unicode) alsó és felső index karakterek is benne vannak a cserelistában. Ez okozott már gondot cégünknél: az "alulvonás" _ jelet előszeretettel használjuk a fájlokon belül letárolt fájlnevekben (a szóköz helyett, ami meg egyéb problémákat okozna); no, de ha utána olyan karakter áll, ami alsó index karakterként is elérhető, akkor például a _2 kombinációt automatikusan lecserélte ₂ karakterre. Hát ennek nem örültünk, és töröltük ezeket a cserekódokat a listából. Helyette makróval visszük be az ilyen karaktereket. (A Calcban van erre inkább szükség, ahol a hivatkozás nem viszi át a formázással előállított felső és alsó indexet, de a makrónk Writerben is működik.)
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
mkenczler
Önkéntesek
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. augusztus 27., csütörtök 11:11

Re: [Megoldva] Billentyűzethiba: ' karakter elérhetetlen

Hozzászólás Szerző: mkenczler »

Ó, az automatikus javítás! Hogy nem jutott eszembe az átmérőnél!
És igen, a _{szám} problematikába pont a fájlneveknél én is beleütköztem, de kiirtottam a vonatkozó automatikus csere tételeket.
A mese: magával hunspell-Németh László úrral leveleztem ez ügyben annak idején, hogy a három pont (…) és hosszú divíz (–) karakterek előtt, illetve után gyakran nincs szóköz, tehát az automatikus javítás nem igazán kényelemes. Ő világosított föl az (akkor még új), .*-al kezdődő automatikus javítási lehetőségről.

Az _{számok} nálam vagy azért nincsenek benne a listában, mert egyszer kiirtottam őket, és azóta mindig felültelepítem a LO-t, és az megörökli, vagy mert a közfelháborodás hatására kikerültek belőle…
Egyébként az mitől függ, hogy a felültelepítéskor
a.) "egyéni telepítés" választásakor vagy emlékszik a meglevő verzió könyvtárára, vagy nem (most, az 5.2.5 -> 5.3.0-nál NEM emlékezett);
b.) miért kell minden böngészőt bezárni?! Milyen böngészős fájlokhoz van köze a LO-telepítőnek?
LibreOffice 6.x.x (az aktuális "fresh") Windows 10-en és 7-en (5.4.7 és 3.4.6 Portable)
Avatar
Zizi64
Globális moderátorok
Hozzászólások: 4031
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 21:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: [Megoldva] Billentyűzethiba: ' karakter elérhetetlen

Hozzászólás Szerző: Zizi64 »

a.) "egyéni telepítés" választásakor vagy emlékszik a meglevő verzió könyvtárára, vagy nem (most, az 5.2.5 -> 5.3.0-nál NEM emlékezett);
Nagy verziószám váltáskor (amikor az első szám változott) mindig/gyakran voltak problémák a régebbi fő-verziótól örökölt felhasználói profillal (minden más esetben nálam gond nélkül települt a régire az új, és működött a régi beállításokkal). Lehet, hogy az 5.3.0 már eleve nem veszi át a régi profilt, ezt még nem próbáltam, mert csak hordozható változatot telepítettem, és az nem akarta sohasem átvenni semmilyen verzió profil-adatait, az mindig újat hoz létre a default értékekkel.
Viszont a hordozható verzióban is látom az összes átkozott automatikus cserebere lehetőséget, tehát nincs kiirtva "közkívánatra". Ha nálad nincsenek meg, akkor mégiscsak örökölt valamit a régitől a szoftver csomag. (Vagy a hordozható eltér ebben a tulajdonságában a fix verziótól...)

b.) miért kell minden böngészőt bezárni?! Milyen böngészős fájlokhoz van köze a LO-telepítőnek?
Miért kéne a böngészőt bezárni? Ezt írta ki? Ezt még sose figyeltem meg - vagy nem emlékszem rá...
Az előző verziójú LO összes futó részét, beleértve a gyorsindítót azt igen, azt be kell zárni. Meg általában a Windows (telepítője) kiírja, hogy - biztos, ami biztos - semmi (nem csak a böngésző, hanem szinte semelyik más program) ne garázdálkodjon a memóriával, a Temp könyvtárral (meg mittu'mén mivel...) amíg ő telepít...
Sok sikert!
Kovács Tibor (W10x64Pro/W7x64P: 7.5.8;
winPenPack/PortableApps: LO3.3.1-7.6.2, AOO4.1.14
Ha megoldódott a probléma, jelöld a témaindító hozzászólásod címének szerkesztésével. Írd elé: [Megoldva].
Válasz küldése