Co warto zmienić po świeżej instalacji?

Dokumentacja tworzona przez użytkowników dla użytkowników
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Co warto zmienić po świeżej instalacji?

Post autor: quest-88 »

Jest kilka rzeczy, które nie są domyślnie włączone, lub zainstalowane, a które z pewnością poprawią komfort pracy.

1. Szybsze działanie OpenOffice.org
2. Bezpieczeństwo makr

Domyślnie poziom bezpieczeństwa makr jest ustawiony na wysokim poziomie, przez co żadne makra nie są wykonywane. Co bardziej trapiące, na tym poziomie nie pojawia się okno z zapytaniem czy włączyć makra, przez co używany dokument staje się bezużyteczny. Jeśli nie chcesz, aby program myślał za Ciebie, zmień poziom bezpieczeństwa na średni. Aby to zrobić, przejdź w menu Narzędzia > Opcje > OpenOffice.org > Bezpieczeństwo, przejdź do pola "Bezpieczeństwo makr", kliknij na przycisk o takiej samej nazwie i wybierz poziom "Średni".

3. Większe bezpieczeństwo dokumentów przed wywaleniem się programu

Domyślnie OpenOffice.org wykonuje autozapis dokumentu co 15 minut, co wg. mnie trwa za długo. Jeśli chcesz to poprawić, przejdź w menu Narzędzia > Opcje > Ładuj/Zapisz> Ogólne, przejdź do pola "Zapisz", po czym zmniejsz czas do ok. dwóch minut. Warto również zaptaszkować opcję odnośnie wykonywania kopii zapasowej.

Obrazek

4. Mniej błędów ortograficznych i stylistycznych w treści dokumentów

Przede wszystkim musisz zainstalować świetny korektor gramatyczny - LanguageTool (jeśli wyłączyłeś javę, nie będziesz mógł z niego korzystać)

Następnie przejdź w menu Narzędzia > Opcje > Ustawienia językowe > Pisownia, i w polu Opcje zaptaszkuj "Sprawdź wyrazy pisane wielkimi literami" oraz "Sprawdź wyrazy z cyframi".

5. OpenOffice.org w oknie przeglądarki.

Jeśli nie chcesz za każdym razem pobierać dokumentu na pulpit i "manualnie" go otwierać, możesz skonfigurować OpenOffice.org, tak, aby włączał się w oknie przeglądarki. Aby to zrobić, musisz przejść w menu Narzędzia > Opcje > internet > Wtyczka przeglądarki, i zaptaszkować opcję.

Uwaga: W ten sposób OpenOffice.org będzie odczytywał tylko pliki zapisane w formacie ODF. Jeśli chcesz odczytywać także pliki MS Office zastosuj odpowiedni hack.

6. Program doskonalenia

On co prawda nie wpływa na poprawę komfortu pracy, ale na pewno się do niej przyczyni w przyszłości. Program ten śledzi częstość używania poszczególnych aplikacji, wywoływanych okien, używanych skrótów klawiaturowych itp. Skolekcjonowane dane są przesyłane do projektantów, którzy na bazie popularności wywoływań będą planowali nowy interfejs. Obecnie każdy może przyczynić się do rozwoju pakietu, zezwalając na zbieranie tych danych. Można to zrobić wchodzą w menu Narzędzia > Opcje > OpenOffice.org > Program udoskonalania, i wybierając Tak, chcę wziąć udział w programie doskonalenia OpenOffice.org

Obrazek
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
mih
Posty: 53
Rejestracja: sob gru 20, 2014 12:42 pm

Re: Co warto zmienić po świeżej instalacji?

Post autor: mih »

witam,

mam pytanie do linka z pierwszego punktu - czy ktoś mógłby podpowiedzieć do ilu RAM można zwiększyć pamięć na grafikę jeśli ma się 4 GB ramu? Przez te kilka lat komputery się trochę zmieniły, dlatego pytam...
OpenOffice 4.1 na Windows 7
tomeh
Posty: 108
Rejestracja: pn mar 06, 2017 9:17 am
Kontakt:

Re: Co warto zmienić po świeżej instalacji?

Post autor: tomeh »

A po co masz zawieszać pamięć ramu do tego. Im więcej tam dasz tym prędzej ci się zatnie komputer. Ja mam 16 G ramu i jak dałem w vegas więcej niż domyślne 400 czyli sobie 1,2 G to od razu się zacinał program. Nie trzeba zawieszać niczego co nie jest potrzebne.
Libre office. Treści technologiczne ToTemat.pl z filmami.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co warto zmienić po świeżej instalacji?

Post autor: Jan_J »

@tomeh; odgrzebujesz 5-letnie posty. Zastanów się czy warto.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ