Błędy przy odwołaniach do zewnętrznych plików

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Błędy przy odwołaniach do zewnętrznych plików

Post autor: JedenGość »

Mam taką dziwną sytuację.

Jest odwołanie ze skoroszytu A do skoroszytu B.

Gdy B jest otwarty i otwieram A, aktualizują się łącza - wszystko wyświetla się poprawnie.

Gdy B jest zamknięty i otwieram A, aktualizują się łącza - dane są nieprawidłowe. Po prostu nie czyta danych, z co poniektórych komórek.

To chyba nie jest normalne... Jak to naprawić?
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Re: Błędy przy odwołaniach do zewnętrznych plików

Post autor: JedenGość »

Ponawiam swoje pytanie.

Gdy skoroszyt odwołuje się do innych skoroszytów, wszystkie muszą być otwarte. Jeśli są zamknięte, powoduje to błędy wczytywania danych.

Nie wiem... Może to jest normalne... Jednak dziwne. Można to jakoś skonfigurować, abym nie musiał mieć otwartch kilkunastu plików, aby pracować na jednym?
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 511
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Błędy przy odwołaniach do zewnętrznych plików

Post autor: Rafkus »

Próbowałem otworzyć to zjawisko na moim LO, nie udało się - łącza aktualizują się u mnie poprawnie, niezależnie czy plik B jest otwarty lub zamknięty.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Re: Błędy przy odwołaniach do zewnętrznych plików

Post autor: JedenGość »

U mnie wygląda to tak.

Plik A odwołuje się do pliku B, który z kolei odwołuje się do C. Może wtedy pojawia się ten problem... (?)

W każdym bądź razie, żeby wszystko obliczało się prawidłowo muszę mieć naraz otwartych 10-15 plików. O ile komputer daje radę, o tyle jest to irytujące zaczynać pracę od otwarcia klilkunastu plików.
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2233
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Błędy przy odwołaniach do zewnętrznych plików

Post autor: Jermor »

Możesz zrobić sobie na pulpicie skrót wywołujący Calca z automatycznym otwarciem wszystkich plików. Wygląda to mniej więcej tak:
obraz_2022-09-20_213008434.png
obraz_2022-09-20_213008434.png (20.78 KiB) Przejrzano 1352 razy
W polu Element docelowy wpisujesz coś takiego:
kod "-o" oznacza, jakie plik mają zostać otwarte. Zapis "--calc" oznacza otwarcie Calca z pustym dokumentem.
C:\Program Files\LibreOffice\program\scalc.exe" --calc -o "Z:\Oberon\Stany magazynowe.xls" "Z:\Oberon\Ceny towarow.xls"

A tak naprawdę to właśnie jest przyczyną. Plik, który nie jest uruchomiony w Calcu, nie może pobrać zawartości innego pliku.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
JedenGość
Posty: 195
Rejestracja: czw mar 07, 2019 6:54 pm

Re: Błędy przy odwołaniach do zewnętrznych plików

Post autor: JedenGość »

Jermor, dzięki za podpowiedź.

Wcześniej poradziłem sobie już tak, że wszystkie pliki umieściłem w jednym katalogu. Zaznaczam je CTRL+A, następnie ENTER i otwierają się wszystkie.

Zauważyłem, że:

1) Jeśli plik A odwołuje się do pliku B, który nie odwołuje się już do innych plików to wszystko działa poprawnie. Wystarczy, że jest otwarty plik A. B nie musi.

2) Jeśli plik A odwołuje się do pliku B, który odwołuje się do pliku C to, aby wszystko działało poprawnie, muszę mieć otwarty plik A i B. C nie musi. C sam w sobie ma dane, których nie musi pobierać z zewnątrz. Dlatego nie muszę go otwierać. Jednak B sam w sobie nie ma tych danych. Muszę go otworzyć, aby pobrał dane z C i mógł je przekazać do A.
Tak to rozumiem. Chciałbym pracować w danym momencie tylko na A, ale niestety muszę otworzyć B.
Będę musiał się do tego przyzwyczaić :)
Libre Office 7.5.4.2 / Windows 11
ODPOWIEDZ