Szukanie i oznaczanie znalezionych nazw np. w kolumnach.

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Pawlo88
Posty: 9
Rejestracja: czw lut 24, 2022 12:42 pm

Szukanie i oznaczanie znalezionych nazw np. w kolumnach.

Post autor: Pawlo88 »

Wstawiam widok arkusza i kilka pytań mam.
Do arkusza wklejam dane jak widać.

1. Jak się dobrze domyślam to aby po wklejeniu do arkusza takich danych jak na obrazku, arkusz sam wyszukał np "PC1" w wyrazach w kolumnie A1 i oznaczył np na czerwono to w formatowaniu warunkowym musi być wpisana jakaś funkcja ? Jak to zrobić ?

2. Jak zrobić by Kolumnę B posegregować nazwami a między posegregowaną grupą nazw np dom a grupą piwnica pojawiły się np 4 puste wiersze ? Wstępnie wyczaiłem że funkcją "sumy częściowe" można to zrobic ale tam się rozdziela tylko jednym wierszem. Nie jest to złe ale może jest lepsze rozwiązanie. Sergreagacja musi być rozszerzona razem z kolumną A.
Załączniki
forum calc.jpg
OpenOffice 4.1.2 na Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Szukanie i oznaczanie znalezionych nazw np. w kolumnach.

Post autor: Jermor »

Jednak nie przeczytałeś ze zrozumieniem mojego poprzedniego postu. Nadal masz w podpisie OpenOffice 3.1, czyli wersję programu od dawna nieużywaną.
  1. Formuła formatowania warunkowego to

    Kod: Zaznacz cały

    JEŻELI.BŁĄD(ZNAJDŹ("PC1";A1);0)
    tylko że ta formuła zadziała tylko w LibreOffice. W Apache OpenOffice musi ona być zapisana tak:

    Kod: Zaznacz cały

    JEŻELI(CZY.BŁĄD(ZNAJDŹ("PC1";A18));0;ZNAJDŹ("PC1";A18))
    O zasadach wpisywania formuły warunkowej dla zaznaczonego obszaru, w którym ma ona obowiązywać napisałem w opracowaniu https://yestok.pl/ooo/y56.php w szczególności dotyczy to odnoszenia formuły do komórki aktywnej w zaznaczonym obszarze. W LibreOffice jest to zawsze komórka, od której zaczynamy zaznaczanie obszaru, w Apache OpenOffice komórka, która jest wskazana jako ostatnia.
  2. Sumy częściowe, o jakich napisałeś, to nie jest funkcja, ale pewna funkcjonalność taka jak np. filtrowanie czy sortowanie. Chociaż istnieje funkcja, która w LibreOffice nazywa się SUMY.CZĘŚCIOWE() a w Apache OpenOffice SUMY.POŚREDNIE(). O tych funkcjach napisałem tu: https://yestok.pl/lbo/y59.php#59044, natomiast o funkcjonalności "Sumy częściowe" tu: https://yestok.pl/lbo/y59.php#5906.
    Nie wiem, dlaczego chcesz dodawać cztery puste wiersze ale jeżeli ich celem jest osiągnięcie większego odstępu między tymi grupami, to możesz po prostu zwiększyć wysokość tego wiersza.
    Funkcjonalność "Sumy częściowe", umieszczając swoje wyniki, przypisuje im styl "Wynik". Rozwiązaniem może być więc modyfikacja tego stylu w ten sposób, że: wynik ma być wyświetlony większą czcionką (np. 40 pt), z wyłączonym podkreśleniem i kolorem czcionki takim samym jak kolor tła (więc ten wynik będzie niewidoczny). Jest jednak pewien szkopuł. Wykonanie polecenia "Dane -> Sumy częściowe" tworząc wyniki, z nieznanych mi powodów ani w Apache OpenOffice, ani w LibreOffice nie powiększa wysokości wiersza, choć umieszcza w komórce wynik o wybranej wysokości. Dopiero zapisanie pliku i ponowne otworzenie np. poleceniem "Plik -> Załaduj ponownie" utworzy właściwą wysokość wiersza.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ