Jak podzielić stronę na dwie części [SOLVED]

Użytkowanie edytora dokumentów
dg193
Posty: 2
Rejestracja: czw sty 27, 2022 8:30 pm

Jak podzielić stronę na dwie części [SOLVED]

Post autor: dg193 »

Witam, chciałbym podzielić stronę dokumentu na dwie części tak, aby po lewej stronie wpisywać treść, a po prawej stronie objaśnienia do tej treści.

Próbowałem podzielić stronę na dwie kolumny, ale wówczas tekst wpisywany po lewej stronie (po zapełnieniu całej lewej kolumny) jest pisany dalej w kolumnie po prawej stronie.

Proszę o pomoc.
dg1.JPG
Ostatnio zmieniony ndz lut 06, 2022 9:47 pm przez dg193, łącznie zmieniany 1 raz.
Appache Open Office 4.1.4
Windows 10
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Jak podzielić stronę na dwie części

Post autor: Rafkus »

Nie jestem znawcą Writera ale spróbowałbym zrobić to w tabeli z niewidoczna linią.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak podzielić stronę na dwie części

Post autor: Jermor »

@Rafkus ma rację. Jeśli chcesz mieć taki większy odstęp między tymi tekstami, jak to pokazałeś na ilustracji, utwórz tabelkę 3 kolumnową. Na początek może to być tabelka jednowierszowa. Dopasuj szerokości. Środkowej komórce nadaj status "Chroniona" (kliknij prawym przyciskiem myszki, z menu wybierz "Komórka -> Chroń"). Ta operacja sprawi, że niczego niechcący do niej nie wpiszesz. W tak przygotowanej tabeli możesz zacząć pisać. Po wpisaniu treści w lewej komórce naciskasz TAB (przejdziesz do środkowej komórki) i jeszcze raz TAB, aby znaleźć się w komórce prawej, przeznaczonej na opis.
Gdy w ostatniej komórce tabeli napiszesz potrzebne objaśnienie, lub gdy takiego akurat nie potrzeba kolejny TAB sprawi, że Writer automatycznie utworzy nowy wiersz tabeli, zachowując w nim takie właściwości, jakie obowiązywały w ostatnim wierszu. Dzięki temu utworzysz tylko taką tabelę, jaka będzie ci potrzebna.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak podzielić stronę na dwie części

Post autor: Jan_J »

Ja bym zrobił dwie kolumny i wymusił wewnętrzne lewe i prawe marginesy w rubrykach, przez Format/Akapit.
Efekt wizualny ten sam, tylko środki bardziej dopasowane do zadania. I przełączać wygodniej (jeden Tab wystarczy).
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Jak podzielić stronę na dwie części

Post autor: Jermor »

Masz rację @Jan_J. Skupiłem się na parametrach odstępu od zawartości w komórkach tabeli. Ponieważ te parametry znajdują się w "Tabela -> Właściwości tabeli... -> Krawędzie -> Odstęp od zawartości", założyłem, że dotyczą one wszystkich komórek w tabeli i nie pomyślałem o właściwościach akapitu. Okazuje się jednak, że odstęp od zawartości można ustawić indywidualnie dla każdej komórki w wierszu (wewnątrz komórki należy wywołać wspomnianą powyżej sekwencję), zatem innym sposobem uzyskania odstępu między tekstem a wyjaśnieniem jest ustawienie w pierwszej komórce odstępu "Do prawej", a w drugiej komórce, odstępu "Od lewej".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
dg193
Posty: 2
Rejestracja: czw sty 27, 2022 8:30 pm

Re: Jak podzielić stronę na dwie części

Post autor: dg193 »

Dziękuję za pomoc!
Appache Open Office 4.1.4
Windows 10
ODPOWIEDZ