Usuwanie formuły zachowując dane - [SOLVED]

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Druidamus
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 04, 2017 7:34 pm

Usuwanie formuły zachowując dane - [SOLVED]

Post autor: Druidamus »

Witam,
Możliwe, że ten temat już był, jeśli był, to będę wdzięczny za link, albo odpowiedź. Możliwe, że rozwiązanie jest bagatelnie proste, ale siedzę już chwile nad tym i nie umiem zadać odpowiedniego pytania w wyszukiwarce, żeby znaleźć rozwiązanie. Korzystam z pakietu LibreOffice, ale podejrzewam, że formułka będzie taka sama jak w OpenOffice

Potrzebuję skopiować dane z jednej kolumny do drugiej dodając do wartości komórki przedrostek np: do wartości 3458237 potrzebuję dodać stały przedrostek 45 aby wynikiem w równoległej komórce w drugiej kolumnie była liczba 453458237. Ta formułka, wraz z stałym przedrostkiem, będzie dotyczyła całej kolumny danych.
Następnie potrzebuję usunąć formułki z całej nowej kolumny zachowując nowe dane, ponieważ będę tą kolumnę łączył z zewnętrznym programem ściągającym dane z plików .xls i nie chce pobierać formułek ;p ale nowe wyniki.

Dziękuję za wszelką pomoc
Ostatnio zmieniony wt lut 08, 2022 7:20 am przez Druidamus, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice Wersja: 7.2.5.2, Win 10 Home x64
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Usuwanie formuły zachowując dane

Post autor: Jan_J »

Ad modyfikacja,
możesz ją przeprowadzić np. korzystając z formuł. Od rozsądku zależy, jak to zrobić w szczegółach:
dodając przedrostek (traktując dane jak tekst) czy dodając wartość liczbową.
Zauważ, że
"12" & "345" da "12345"
12000 + 345 da 12345
więc wyniki będą się różnić typem, a także sensem, jeśli liczba cyfr nie jest ustalona:
"12" & "34" da "1234"
12000 + 34 da 12034

Formuły dla modyfikacji wartości posiadanych danych ww. sposobami byłyby następujące:
wariant 1

Kod: Zaznacz cały

="12" & A1
a jeśli chcesz by wynik stał się liczbą, to

Kod: Zaznacz cały

=wartość("12" & A1)
wariant 2

Kod: Zaznacz cały

=12000 + A1
Ad usunięcie formuł,
zaznacz obszar, skopiuj go i „wklej specjalnie” (Ctrl+Shift+V), wybierając wstawienie wartości ([ ] Formuły).
Podczas operacji „wklej specjalnie” masz dodatkową możliwość zmodyfikowania wstawianych danych, w tym przez dodanie stałej albo dołączenie przedrostka. Jednak ze względu na łatwość sprawowania kontroli, skłaniałbym się do pracy w etapach: najpierw modyfikacja formułami, potem weryfikacja i akceptacja zmian, potem usunięcie formuł.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Druidamus
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 04, 2017 7:34 pm

Re: Usuwanie formuły zachowując dane

Post autor: Druidamus »

To nie ma sumować liczb, to ma tylko dodawać stały pRedrostek do ciągu cyfr. Przedrostek jest symbolem grupy. A rożne liczby są symbolami, nr przypisanymi poszczegolnym przedmiotom. Np przedmiot ktory ma przypisana liczbę "12345" należy do grupy przedmiotów "67" ostateczny symbol to 6712345. Mam tabelę z takimi liczbami, ok 800 pozycji i muszę przypisać je do grup, tworząc nowe liczby/symbole ktore będą ostatecznie zassane przez program. Niestety, opcja którą mi przedstawiłeś nie chce działać.
Ps. Czasem w tych ciągach licz znajduja sie takze litery. Np 12345A i musze przypisac do grupy 67. Czyli ostateczny symbol musi byc 6712345A
LibreOffice Wersja: 7.2.5.2, Win 10 Home x64
Awatar użytkownika
Rafkus
Posty: 513
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 10:26 pm

Re: Usuwanie formuły zachowując dane

Post autor: Rafkus »

Skoro nie działa to co otrzymujesz w wyniku? Według mnie ta opcja powinna działać:
Jan_J pisze:wariant 1

Kod: Zaznacz cały

="12" & A1
i to niezależnie od tego czy w komórce A1 jest tekst czy też liczba.
LibreOffice 7.4.6 (preferowany) oraz OpenOffice 4.1.6. Widows 10
OpenOffice 4.1.3. oraz Libre 4.2.5.2 Windows XP
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Usuwanie formuły zachowując dane

Post autor: Jermor »

A nawet możesz napisać =12&A1, a jeśli w tych wykazach masz w oddzielnej komórce przypisaną grupę (np w kolumnie D) to możesz utworzyć formułę =D1&A1
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Druidamus
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 04, 2017 7:34 pm

Re: Usuwanie formuły zachowując dane

Post autor: Druidamus »

W nowej komórce otrzymywałem komendę a nie wynik komendy
="12" & A1
Ale udało mi sie rozwiązać problem
=ZŁĄCZ.TEKST(A1;" ";B1)
Dziękuje za pomoc
LibreOffice Wersja: 7.2.5.2, Win 10 Home x64
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Usuwanie formuły zachowując dane

Post autor: Jermor »

Inaczej pisząc, o coś innego pytałeś, a coś innego potrzebowałeś. Gdybyś od razu napisał, że masz w dwóch komórkach A i B dwa wpisy i chcesz uzyskać efekt "A odstęp B", dostałbyś właściwą odpowiedź.
Ponadto, gdybyś wczytał się w odpowiedzi, zauważyłbyś możliwości napisania formuły bez korzystania z funkcji:

Kod: Zaznacz cały

=A1&" "&B1
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Druidamus
Posty: 14
Rejestracja: śr paź 04, 2017 7:34 pm

Re: Usuwanie formuły zachowując dane

Post autor: Druidamus »

Możliwe, że źle wytłumaczyłem. Ale wydawało mi się, że dobrze opisałem problem. W sumie dwa problemy. Tytułowy problem pomogłeś mi rozwiązać. Z dodatkowym, trochę się nie dogadaliśmy.
Ale i tak dziękuje za pomoc.
LibreOffice Wersja: 7.2.5.2, Win 10 Home x64
ODPOWIEDZ