Dokument tylko do odczytu, jak zabezpieczyć? (SOLVED)

Użytkowanie edytora dokumentów
Janusz S
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 04, 2019 6:53 pm

Dokument tylko do odczytu, jak zabezpieczyć? (SOLVED)

Post autor: Janusz S »

Witam.
W jaki sposób mogę zabezpieczyć dokument tak aby był tylko do odczytu a do edycji tylko dla mnie.
Dlatego tego chcę bo muszę nie raz umieścić w internecie na stronie, a nie chcę go szyfrować bo nie będzie możliwy do otwarcia "publicznego", musiałbym podawać hasło.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony śr lis 17, 2021 11:16 am przez Janusz S, łącznie zmieniany 1 raz.
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dokument tylko do odczytu, jak zabezpieczyć?

Post autor: Jan_J »

Dokument umieszczony „w internecie na stronie” jest dla czytelników tej strony dostępny tylko do odczytu. Pobraną kopią mogą zarządzać jak chcą, ale nie jest to Twój oryginalny plik tylko ich kopia. Zaś dla podmiany pliku ze strony potrzebne są uprawnienia i inny rodzaj dostępu.
Chyba że uprawnienia takie ma wielu spośród Was, albo że taką techniczną możliwość ma administrator strony, któremu nie ufamy.

Edytory dokumentów są zasadniczo przeznaczone do ich redagowania. Dokument „tylko do odczytu” musiałby gdzieś mieć wpisany tryb read-only, którego nie dałoby się usunąć, chyba że na hasło. I to jest możliwe we Writerze: przy zapisie ustawić bez hasła do odczytu, ale z hasłem do modyfikacji. Tylko że jest to zabezpieczenie czysto grzecznościowe. Nie da się redagować tej kopii dokumentu, ale plik można rozpakować, usunąć wpis o haśle (hasła odczytać się nie da), spakować go z powrotem i gotowe. Poza tym nie jest powiedziane, że dokument odt trzeba redagować Writerem. Zaś inne narzędzia nie muszą honorować grzecznościowych zabezpieczeń.

Istnieją inne rozwiązania, które warto rozważyć; nie wiem jaki jest cel — więc trudno powiedzieć, czy i które z nich jest właściwe:
* pierwsze, jeśli dostęp do serwisu WWW masz tylko Ty, to być może w ogóle nie warto zajmować sobie głowy tym, co kto i gdzie może przeredagować. Ważne jest to co wisi w serwisie;
* drugie, wystawiać dokument w innym formacie, np. pdf. Wszystkie zastrzeżania dot. możliwości przeredagowania pozostają aktualne;
* trzecie, obok dokumentu publikować jawnie wartość sumy kryptograficznej np. md5 albo sha256 – tak jak wystawcy oprogramowania i poważnych dokumentów do odczytu publicznego;
* czwarte, podpisywać dokumenty cyfrowo. To już jest bardzo poważne zabezpieczenie, bo każdy może sprawdzić zgodność – albo niezgodność – kopii, którą aktualnie posiada, z Twoją deklaracją zawartości dokumentu. Wymagane jest posiadanie pary kluczy kryptograficznych, a czy i przez kogo powinny być poświadczone – to zależy od powagi zastosowań, szerokości zasięgu wiarygodnego sprawdzania, a także poniekąd od prestiżu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Janusz S
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 04, 2019 6:53 pm

Re: Dokument tylko do odczytu, jak zabezpieczyć?

Post autor: Janusz S »

Serdecznie dziękuję za szybką i dogłębną odpowiedź. Pozostanę przy *.pdf tylko że tam eksportując odt do pdf, to w pdf są duże marginesy w wydrukach, a mnie zależy aby były takie jak ustawione w odt..

Szkoda bo w starym Word 6,0 były takie możliwości ale odkąd pojawił się darmowy OO zaprzestałem korzystać z MS O(a nowsze wersje nie otwierały plików z tej wersji O). Nie wiem jak jest tam dzisiaj bo i tak nie wrócę, szkoda kasy dla emeryta.
Pozdrawiam
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dokument tylko do odczytu, jak zabezpieczyć?

Post autor: Jan_J »

Jak powiedziałem, możliwe jest zablokowanie dokumentu przed edycją:

Plik / Zapisz jako / [x] z hasłem/ [OK]
[hasło (pozostaw puste)]
> Opcje
Hasło do współdzielenia pliku
[x] otwórz plik tylko do odczytu
Hasło dla edycji [wpisz] [powtórz]

Tylko że jest to jedynie „protokół grzecznościowy”. Da się rozpakować dokument, usunąć blokadę wraz z hasłem i spakować go z powrotem. Nie ma też gwarancji, że edytory inne niż Writer będą się tym ograniczeniem przejmować.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Dokument tylko do odczytu, jak zabezpieczyć?

Post autor: Jermor »

PDF ma takie same marginesy, jakie ma ODT.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Janusz S
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 04, 2019 6:53 pm

Re: Dokument tylko do odczytu, jak zabezpieczyć?

Post autor: Janusz S »

Oficjalnie może tak jest ale u mnie np. w odt. marginesy 5mm w wydruku takie same, po transformacji do pdf w odczycie na ekranie tak samo jest widoczne jak z odt ale jak drukuję z pdf'a to marginesy na wydruku do 2cm. Może to coś nie tak z drukarką lub z systemem. Tak drukuje również pdf'y tworzone w innych programach lub tworzone przez drukarkę systemową PDF w win10 jak i skanowane do pdf.
Libre Office 6.3.3.2 na Win 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2238
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Dokument tylko do odczytu, jak zabezpieczyć?

Post autor: Jermor »

Na wszelki wypadek sprawdziłem. Zrobiłem w dokumencie marginesy po 5 mm, wytworzyłem plik pdf i wydrukowałem go. Na papierze też miałem 5 mm.
Czytniki pdf-ów (AcrobatReader, Fixit Reader i inne) mają opcje pozwalające dodatkowo skalować wydruki, umieszczać je na papierze o innych rozmiarach lub rozmieszczać w niestandardowy sposób. Sprawdź, czy nie masz włączonego czegoś takiego.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ