Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony [SOLVED]

Użytkowanie edytora dokumentów
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony [SOLVED]

Post autor: Jendrass »

Mam tekst wpisany "ciurkiem".
Chciałbym przed słowem "Rozdział xx" (gdzie XX to jedna lub dwie cyfry) wstawić znak podziału strony (CRL+ENTER).
Znajdź: Rozdział ([:digit:]{1,2})
Zamień na: i tu poległem - jak wprowadzić znak podziału strony?
Ostatnio zmieniony czw cze 10, 2021 5:29 pm przez Jendrass, łącznie zmieniany 1 raz.
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony

Post autor: Jermor »

W zestawie wyrażeń regularnych nie ma symbolu, który odpowiadałby "akcji" podział strony. Dlatego nie można takiego działania wykonać z pomocą operacji "Znajdź i zamień".
Najprościej można to zrobić następująco:
Wywołać polecenie "Znajdź i zamień" z takim wpisem, jaki podałeś. Następnie wywołać "Znajdź wszystkie". Teraz wywołać polecenie: "Format -> Akapit -> Przepływ tekstu ->Podziały -> Wstaw" w polu "Typ" wybrać "Strona" w polu "Pozycja" wybrać "Przed".
Niestety ten sposób działa tylko w Apache OpenOffice, a w LibreOffice (7.0.4) nie działa (chociaż można go wykonać pojedynczo w każdym akapicie) i sądzę, że jest to błąd oprogramowania.
W LibreOffice można to wykonać "naokoło" wykorzystując style.
Tu warto zastanowić się, czy chcesz wykorzystać istniejące style. Jeśli nie, to możesz utworzyć na potrzeby tego dokumentu własny styl. Jak to zrobić?
Ustaw kursor w jakimś miejscu w akapicie ze słowem Rozdział. Teraz wywołaj panel boczny i wybierz w nim "Style". W stylach zaznacz ikonkę "Style akapitów" a następnie, po prawej stronie tych ikonek, wybierz ikonką "Akcje stylów" działanie: "Nowy styl z zaznaczenia". W nowym okienku nadasz mu nazwę, np. NowaStrona.
Teraz wykonaj to samo działanie "Znajdź i zamień" do polecenia "Znajdź wszystkie". Gdy wszystkie akapity będą zaznaczone, w panelu bocznym dwukrotnie kliknij nazwę stylu, który ma zostać przypisany do tych akapitów.
Po przypisaniu stylu dokonaj jego modyfikacji. W panelu bocznym kliknij nazwę stylu prawym przyciskiem myszy i wybierz: "Modyfikuj...". W otwartym oknie "Styl akapitu" znajdź zakładkę "Przepływ tekstu" i ustaw te same opcje, jakie wymieniłem w pierwszej części.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony

Post autor: Jendrass »

BARDZO dziękuję :)
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony [SOLVED]

Post autor: Jermor »

Krótkie pytanie. Czy w 7.1.3 zadziałał ten pierwszy sposób? Czy trzeba było skorzystać ze stylów?
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony [SOLVED]

Post autor: Jendrass »

W mojej forumowej stopce "została" poprzednia wersja.
Bardzo wolno chodziła: https://forum.openoffice.org/pl/forum/v ... =30&t=5620
Zainstalowałem z powrotem LO 7.0.6.2
Obecnie w dokumencie 400-stu stronicowym NIEKTÓRE operacje "znajdź i zamień" trwają ok 4 -7 minut zamiast 20 lub nieskończoności.
Ale tylko wyrażenia nieregularne.
"Zwykłe" znajdź i zamień dokonują się natychmiastowo.
Jak pojawi się 4(5) wersja 7.1 zainstaluję ją i sprawdzę ten sposób :)
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony [SOLVED]

Post autor: Jermor »

Znalazłem jakiś swój stary dokument, 189 stron. Wyszukanie w nim sekwencji: [:digit:]{1,2} zajęło ok. 5 sek. Znaleziono w tym czasie 2813 wystąpień obejmujących 4551 znaków. 8 sek. zajęło znalezienie sekwencji: [:space:][:alpha:]{1,2}[:space:] (5818 znalezionych, 19742 znaków).
W tej sytuacji wydaje mi się, że masz coś nie tak z konfiguracją.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony [SOLVED]

Post autor: Jendrass »

Trochę odbiegam od tematu ale w dokumencie 398 stronicowym (.rtf) wymiana <$> na <###> trwała 2'36".
Szukane hasło zamieniono 5120 razy.
Ale zdarzyło się, że podobna zamiana odbyła się natychmiast. RAZ :) . Ale najczęściej jest dłużej.
A sprzęt to nie złom, i5 4690K (bez kręcenia), 16 GB, 256G SSD IRYDIUM PRO i na pokładzie Win7.
Powinno mrugnąć i być.
A nie jest.
Zauważyłem też, że pliki rtf są obsługiwane znacznie szybciej niż odt.
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2252
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony [SOLVED]

Post autor: Jermor »

Trudno jest to skomentować. U mnie jest Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9500 @ 2.83GHz i 8GB.
Zrobiłem z tego co miałem dokument ODT 567 stron (127000 słów 1000000 znaków). Wczytanie tego dokumentu to ok. 5 sek. Wyszukanie i zaznaczenie wszystkich słów jedno- lub dwuliterowych zajęło ok.20 sek. zamiana <$> na <###> - 5 sek.
Przekształciłem ten plik do formatu RTF. Wczytanie takiego pliku zajęło 1'26'' (raczej chodzi o porównanie stosunku czasów wczytywania niż ich rzeczywistej wartości, gdyż pliki mam na serwerze plików w sieci), ale samo wyszukiwanie i zaznaczenie wykonało się mniej więcej w tym samym czasie..
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Jan_J
Posty: 4560
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony [SOLVED]

Post autor: Jan_J »

Jermor pisze:[...]samo wyszukiwanie i zaznaczenie wykonało się mniej więcej w tym samym czasie
Przeszukiwaniu podlega strukturalny model dokumentu rezydujący w pamięci operacyjne. Konwersja odbywa się przy otwieraniu, a wewnętrzna reprezentacja dokumentu nie ma względu na formaty przechowywania. Choć poszczególne filtry importujące na pewno trochę inaczej odwzorowują strukturę opisaną w pliku na model operacyjny w pamęci.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Jendrass
Posty: 31
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 12:17 pm

Re: Wielokrotne wstawienie znaku podziału strony

Post autor: Jendrass »

Jermor pisze: czw cze 10, 2021 4:46 pm W zestawie wyrażeń regularnych nie ma symbolu, który odpowiadałby "akcji" podział strony. Dlatego nie można takiego działania wykonać z pomocą operacji "Znajdź i zamień".
Najprościej można to zrobić następująco:
Wywołać polecenie "Znajdź i zamień" z takim wpisem, jaki podałeś. Następnie wywołać "Znajdź wszystkie". Teraz wywołać polecenie: "Format -> Akapit -> Przepływ tekstu ->Podziały -> Wstaw" w polu "Typ" wybrać "Strona" w polu "Pozycja" wybrać "Przed".
Niestety ten sposób działa tylko w Apache OpenOffice, a w LibreOffice (7.0.4) nie działa (chociaż można go wykonać pojedynczo w każdym akapicie) i sądzę, że jest to błąd oprogramowania.
W wesji LO 7.3.5.2 ten sposób już działa :)
LibreOffice 7.3.5, Windows 7
ODPOWIEDZ