baza firebird (fdb)

Użytkowanie programu bazodanowego
maciekwu
Posty: 4
Rejestracja: pn mar 09, 2020 12:14 pm

baza firebird (fdb)

Post autor: maciekwu »

Czy i jak można otworzyć w "libreoffice basse" v. 6 bazę firebird (fdb)?
Łączę się z serwem firebird ale nie wiem jak otworzyć istniejącą bazę.
OpenOffice 6.4 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: baza firebird (fdb)

Post autor: Jan_J »

W Base:

Metoda (1): Wybierz bazę danych / Połącz z istniejącą bazą danych / [wskaż plik fdb] / zapisz jako [plik odb]. Ta metoda korzysta ze sterownika (powiedzieć `serwer` to trochę za dużo) obsługującego pliki FDB, wbudowanego w Libre.

Jest także możliwość (2) ustanowienia połączenia pomiędzy pracującym w trybie serwerowym procesem Firebirda a Base'em. Najwygodniej zrobi się to przez sterownik jdbc do Firebirda (jeśli nie jest wbudowany w Libre, to patrz https://firebirdsql.org/en/jdbc-driver/). Do Base trzeba przekazać URL wskazujący adres serwera i nazwę bazy. Coś w rodzaju jdbc:firebird://localhost.localdomain/mojabaza (więcej w dokumentacji sterownika, np. https://www.firebirdsql.org/file/docume ... bcfirebird)

W obu przypadkach (1, 2) plik ODB zawiera przede wszystkim opis powiązania `prawdziwej` bazy z oprogramowaniem Base. Nie przechowuje natomiast danych. Libre Base pozwala także (3) osadzić bazę fdb wewnątrz pliku odb. Jest to rozwiązanie w praktyce równoważne bazie plikowej Base'a, i zalecane w porównaniu z użyciem wbudowanej bazy HSQL. Z tym, że -- podobnie jak (1) i odmiennie niż (2) -- wbudowany Firebird nie będzie obsługiwany przez Apache OpenOffice Base.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
maciekwu
Posty: 4
Rejestracja: pn mar 09, 2020 12:14 pm

Re: baza firebird (fdb)

Post autor: maciekwu »

stosując 1 metodę przy zapisie bazy odb pojawił się błąd
firebird_sdbc error:
*Unable to complete network request to host "DESKTOP-KL17NRN".
*Failed to locate host machine.
*The specified name was not found in the hosts file or Domain Name Services.
caused by
'isc_attach_database'
OpenOffice 6.4 na Windows 10
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: baza firebird (fdb)

Post autor: Jan_J »

Odkopałem którąś swoją starą bazę fdb i spróbowałem jak to działa.
Test zrobiłem na 32-bit. LibreOffice 6.2. pod linuksem / CentOS 7.
Odpalam Libre; wibieram Base; [x] połącz z istniejącą bazą [v] plik Firebird [Dalej >] [Przeglądaj] (wskazuję lokalizację pliku fdb) [Dalej >] [x] nie rejestruj bazy [x] otwórz do edycji [Utwórz] (wypełniam [Zapisz jako odb]) i gotowe.

Co do Twojego błędu, sprawdź http://www.firebirdfaq.org/faq136/. Spodziewam się prostego rozwiązania.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
maciekwu
Posty: 4
Rejestracja: pn mar 09, 2020 12:14 pm

Re: baza firebird (fdb)

Post autor: maciekwu »

niestety błąd się powtarza. Może przyczyną jest Windows 10, w którym pracuję
OpenOffice 6.4 na Windows 10
ODPOWIEDZ