Zniekształcanie grafik w Impresie

Użytkowanie edytora prezentacji
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Zniekształcanie grafik w Impresie

Post autor: heillos »

Wstawiam na slajdy w Impresie grafiki, które wystają poza slajd. Celowo. Bo to, co wystaje, ma być obcięte i już. I zawsze było, od lat. A teraz nagle mi to zniekształca tak, żeby weszło na slajd. Nie wiem, z którą wersją, bo z pół roku nie robiłem, ale masakra. Każdą grafikę muszę precyzyjnie przycinać do krawędzi, dużo więcej roboty.

Ktoś z Was się orientuje, co to się podziało, że tak to działa?
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zniekształcanie grafik w Impresie

Post autor: Jan_J »

Przykład, przykład. Najlepiej krótki i neutralny.
Może nikt nie używa Impressa? bo ja na przykład robię slajdy Beamerem.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: Zniekształcanie grafik w Impresie

Post autor: heillos »

Ale jaki przykład? Bierzesz slajd, wklejasz zdjęcie, ustawiasz je tak, że pół wystaje np. z prawej za slajd, a pół nachodzi. W starych wersjach było tak, że przy pełnym ekranie ucinał to, co wystawało. A w nowej nie, próbuje to wcisnąć na slajd.

Co gorsza, przyciąłem to opcją przycinania z Impressa, żeby nie wystawało, to po otwarciu w starym Impressie się zniekształca.

Ja wiem, że mało kto używa LibreOffice, a już Impressa to prawie nikt :( A ja wciąż nie mam kasy na migrację do MSO, bo mam kilka komputerów i z 5 tysiaków by musiało na MSO pójść :( tylko dlatego, że mam różne wielkości do różnych potrzeb.
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zniekształcanie grafik w Impresie

Post autor: Jan_J »

Ła, a ja leniwie chciałem sobie wziąć gotowy przykład, pooglądać xmle, otworzyć tu i śmu, zapisać i zobaczyć, czy i czym się różnią. Takie śledztwo bym zrobił, ale przechodzić przez klikalny interfejs to szczerze mi się nie chce...

Writera i Calca moi studenci używają chętnie.
Ja kiedy mogę, używam LaTeXa, kiedy nie mogę, używam markdown, a kiedy naprawdę nie mogę, redaguję cudzy dokument narzędziami, których używa współpracująca grupa.
I powiem, że przy wszystkich swoich ograniczeniach Writer w roli małego niedorobionego DTP jest lepszy od Worda. Bo mniej bałaganiarsko zarządza dokumentem.

Ale Impress to porażka. Zreszą PowerPoint również. Do prostoty i potęgi Beamera lata świetlne.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Zniekształcanie grafik w Impresie

Post autor: Astur »

Eee... kliknij na wstawionym obrazku PPM i wybierz "Rozmiar oryginalny"?

Potem też PPM i "Kadrowanie"
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Zniekształcanie grafik w Impresie

Post autor: Astur »

heillos pisze:Wstawiam na slajdy w Impresie grafiki, które wystają poza slajd. Celowo. Bo to, co wystaje, ma być obcięte i już. I zawsze było, od lat. A teraz nagle mi to zniekształca tak, żeby weszło na slajd. Nie wiem, z którą wersją, bo z pół roku nie robiłem, ale masakra. Każdą grafikę muszę precyzyjnie przycinać do krawędzi, dużo więcej roboty.

Ktoś z Was się orientuje, co to się podziało, że tak to działa?
To pewnie nazywa się ułatwienie. Właściwie dla mnie to jest ułatwienie... Trzeba by znaleźć w spisie tego co "naprawiono" i wg tej nazwy poszukać w ustawieniach zaawansowanych. Albo w makrach, skryptach itd. Może zostały jakieś ślady
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: Zniekształcanie grafik w Impresie

Post autor: heillos »

Astur pisze:Eee... kliknij na wstawionym obrazku PPM i wybierz "Rozmiar oryginalny"?

Potem też PPM i "Kadrowanie"

I tak mam naprawiać wszystkie obrazki po przeniesieniu prezentacji do innej wersji Impressa? No ja dziękuję za taki biznes.
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Zniekształcanie grafik w Impresie

Post autor: Astur »

Nno-nnie

Makro jakieś zrób.

Od razu mówię, że się nie znam na makrach
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Awatar użytkownika
heillos
Posty: 164
Rejestracja: wt cze 02, 2009 8:19 am

Re: Zniekształcanie grafik w Impresie

Post autor: heillos »

Tak, na pewno makro zgadnie, który obszar nalezy kadrować :)

A może tak by po prostu ustandaryzować zachowanie?
ODPOWIEDZ