wyszukaj ciąg liczb

Użytkowanie arkusza kalkulacyjnego
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

Witam
Bardzo proszę o szybką pomoc;
Mamy zbiór 32 liczb rozpisany poziomo w pięciu kolumnach w iluś tam wierszach.
Dotyczy Multilotka
liczby z tego zbioru 32 liczb powtarzają się wielokrotnie w różnych kombinacjach.
Chcę wyszukać liczby wylosowane w danym losowaniu z tego 32 liczbowego zbioru.
Teraz jak dam znajdź "1" to zaznacza mi 1,14,24,41 jak dam wyszukaj 14 to zaznacza tylko 14.
Jak zrobić żeby znajdywał w jednym kroku kolejne 5 liczb i rozróżniał 1 od 14 czy 24?
Chcę ,żeby tylko podświetlił znalezione liczby i nic więcej.

Pomóżcie proszę.
Ostatnio zmieniony śr sty 04, 2017 2:35 pm przez Ainat, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
arras_1
Posty: 148
Rejestracja: czw lip 19, 2012 8:08 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: arras_1 »

Przykład z wyszukiwania ze zbioru.
Załączniki
wyszukiwanie ze zbioru.ods
(10.24 KiB) Pobrany 340 razy
OpenOffice.org 4.1.3 , Windows 10
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

cienki jestem , bardzo proszę jaśniej wytłumaczyć . Rozumiem ,że jest jakaś funkcja lub makro?
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
arras_1
Posty: 148
Rejestracja: czw lip 19, 2012 8:08 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: arras_1 »

Ainat pisze:Chcę ,żeby tylko podświetlił znalezione liczby i nic więcej.
Do podświetlenia wystarczy użyć formatowania warunkowego.
Przykład w załączniku
Załączniki
formatowanie warunkowe.ods
(10.23 KiB) Pobrany 264 razy
OpenOffice.org 4.1.3 , Windows 10
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

Ja osobiście nie zrozumiałem o co chodzi z tym wyszukiwaniem. Dlaczego np gdy wyszukujesz 1 (jak napisałeś) znajdowane jest 24?
Co oznacza znalezienie pięciu kolejnych liczb skoro szukasz liczby np. 1 ( dla mnie pięć kolejnych liczb to np 3, 4, 5, 6, 7)?
Co jest właściwie szukane? Jedna liczba czy kilka liczb na raz.
Mamy zbiór 32 liczb rozpisany poziomo w pięciu kolumnach w iluś tam wierszach.
32 liczby rozpisane w pięciu kolumnach zajmą dokładnie 6 całych wierszy i dwie liczby w wierszu siódmym.
Coś wyjaśnisz?
Natomiast gdy chcesz aby wyszukiwanie 1 znajdowało tylko 1, bez 11, 21, 14 itp, to w okienku "Znajdź i zamień" zaznacz opcję "Całe komórki". A aby zaznaczyć znalezione wybierz "Znajdź wszystkie".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

Chodzi mi o takie rozwiązanie jak w załączonym pliku.
Ma mi wyszukać i podświetlić 5 liczb w poszczególnych kombinacjach (rozpisaniach) zbioru
Jak w pasek wyszukiwania wpiszę liczbę od 1 do 9 to mi wyszuka wszystkie wystąpienia w liczbach dwuczłonowych np; jak 2 to wyszuka 2 , 12 ,22 ,24, 32 itd. a ja chcę żeby wyszukał osobno 2 osobno 12, osobno 22,osobno24,osobno 32,osobno42
Docelowo chciałbym żeby mi wyszukał wszystkie 5 dowolnych liczb z zakresu zbioru za jednym szagiem po wpisaniu tych liczb w wyszukiwarkę np. 2 ,12 ,22 ,24, 32
@Jermor ; jak zaznaczam tak jak napisałeś to nic nie znajduje "Nie znaleziono szukanego hasła" daje komunikat. Wpisałem w takim formacie : 2 ,12 ,22 ,24, 32
Zbiór rozpisany jest na 1068 kombinacji -wierszy.
przykład--K110-K110.jpg
Wyszukiwanie pojedyńczej liczby już opanowane - jest OK.
Teraz pozostało wyszukiwanie kilku liczb;
tutaj wyszło tak; po wpisaniu w pasek co ma wyszukać , daje taki komunikat:
Załączniki
przykład-K110.jpg
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

Teraz rozumiem i widzę to tak:
Włączasz "Wyrażenia regularne"
Sam zapis jest prosty ale dla liczb jednocyfrowych nieco złożony.
Do szukaj wpisujesz liczby jednocyfrowe poprzedzone znakiem ^ i zakończone znakiem $, liczby dwucyfrowe wpisujesz normalnie. Między każda grupą licz stawiasz znak | (pionowa kreska).
Ta pionowa kreska dla wyrażenia regularnego oznacza "albo"
Znak ^ oznacza początek akapitu a $ - koniec akapitu, zatem zapis np. ^3$ oznacza znajdź pojedyncza liczbę trzy.
Kolejność szukanych ciągów nie ma znaczenia.
W Twoim przykładzie zapis powinien więc wyglądać następująco:

Kod: Zaznacz cały

^2$|11|22|24|32
albo tak:

Kod: Zaznacz cały

45|^7$|12|^5$|43
bez żadnych odstępów
Szukaj w formułach może pozostać ale możesz też wybrać w wartościach.
PS. Przy okazji, na pewno ciągle używasz OpenOffice 3.1 na Windows XP? Czasami aktualne informacje decydują o działaniu.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

Jeszcze jedno. By ułatwić sobie tworzenie tego ciągu potrzebnego w polu "Szukaj" w pięciu kolejnych komórkach wpisz poszukiwane liczby a w szóstej taki ciąg:"$|^" (oczywiście bez cudzysłowów.
teraz w innej komórce utwórz formułę:

Kod: Zaznacz cały

="^"&I15&N15&J15&N15&K15&N15&L15&N15&M15&"$"
W tym przykładzie liczby były w komórkach od I15 do M15 a w N15 był wspomniany ciąg. Ta formuła wytworzy ci to co powinieneś wpisać do pola "Szukaj". Wystarczy zatem skopiować komórkę i wkleić ją do tego pola.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

Bardzo dziękuję , pierwsza część porady zadziałała w 100% , części drugiej nie próbowałem gdyż jeszcze nie rozumiem o co chodzi.Muszę zająć się tym osobno.
Mam OO 4.1.2 na XP Sp3.
Pytanie jeszcze odnośnie mojego arkusza; jak już mam zaznaczone wyniki wyszukiwania to nadaję komórkom kolor tła ,czy można posortować wiersze w zależności od trafień.
Chodzi o to ,żeby na samym początku były wiersze z największą ilością komórek z kolorowym tłem potem mniejsze a na końcu wiersze bez koloru tła (mniej było by przewijania scrolem na piechotę)?

Bardzo jeszcze raz dziękuję
Ostatnio zmieniony czw sty 05, 2017 10:14 pm przez Ainat, łącznie zmieniany 1 raz.
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

Niestety, nie możesz posortować wierszy zw względu na liczbę pokolorowanych komórek. Sortowanie musi odbywać się wg wartości. Ale możesz utworzyć dodatkową, pomocniczą kolumnę, w której policzysz ile komórek jest pokolorowanych. I wtedy możesz posortować wiersze względem tej wartości.
Tutaj jednak musisz zrozumieć tę formułę z drugiej części, jak to nazwałeś.
Wyjaśnię to. Normalnie w polu szukaj musisz wpisać ciąg liczb w postaci "^liczba$|^liczba$|^liczba$|^liczba$|^liczba$" . Wpisywanie takiego ciągu jest, co tu dużo mówić, kłopotliwe. Zauważ, że ciąg składa się z liczb i pewnych znaków szczególnych, z których trzy powtarzają się czterokrotnie. Pokolorowałem je w powyższym wyrażeniu.
Zamiast pisać to wyrażenie "ręcznie" możesz je po prostu utworzyć formułą tekstową. Pięć poszukiwanych liczb umieszczasz w wybranych komórkach a następnie tworzysz formułę tekstową w postaci ="^"&komórka1&komórka6&komórka2&komórka6&komórka3&komórka6&komórka4&komórka6&komórka5&"$".
Komórka6 zawiera wpisany ciąg "$|^" dzięki czemu łatwiej jest zbudować końcową formułę tekstową. Normalnie trzeba byłoby wpisywać w tych miejscach "$|^&". Wynikiem tej formuły jest ciąg znaków potrzebny w operacji "Szukaj". Ale przyda się on właśnie do policzenia liczby komórek.
Na przykładzie załączonego przez Ciebie zrzutu ekranu. W komórce F1 możesz utworzyć formułę obliczeniową

Kod: Zaznacz cały

=LICZ.WARUNKI(A1:E1;$kolumna$wiersz)
W tej formule $kolumna$wiersz odpowiada tej komórce, w której zbudowałeś wyrażenie tekstowe dla "Szukaj". Ponadto aby to wszystko zadziałało musisz ustawić opcję "Włącz wyrażenia regularne w formułach". "Narzędzia - Opcje... - OpenOffice Calc - Oblicz". Od teraz kiedy wpiszesz nowe liczby automatycznie powstanie wyrażenie dla operacji "Szukaj" będące jednocześnie drugim argumentem funkcji LICZ.WARUNKI. Możesz zatem posortować zestaw liczb wg kolumny F.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

Bardzo Ci dziękuję za pomoc , wszystko działa super - tak jak to opisałeś. Dziękuję.
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

Cieszę się, że wyszło.
Tylko żeby osiągnąć swój cel musisz znaleźć liczby, potem nadać im tło, posortować, a gdy liczby się zmienią musisz usunąć stare tło i powtórzyc wszystko od nowa.
Jest tu prostsze rozwiązanie. Wykorzystanie formatowania warunkowego. Dzięki niemu wystarczy wpisać nowe pięć liczb i przesortować układ.
Formatowanie warunkowe to metoda formatowania komórki (miedzy innymi możliwość przypisania tła), która zależy od spełnienia warunku.
Zastosuję tę metodę do wszystkich liczb w zbiorze, lecz najpierw zastosuję ją do jednej (pierwszej) liczby.
Niech Twoje liczby zajmują kolejne wiersze kolumn od A do E. Masz też komórkę, która zawiera formułę tworzącą ciąg potrzebny w operacji "Szukaj", niech to będzie komórka G2.
W komórce A1 tworzę formatowanie warunkowe (Format - Formatowanie warunkowe) w okienku dialogowym wypełniam tylko pierwszy warunek. W rozwiniętym polu wybieram opcję "Formuła jest" a obok wpisuję "LICZ.JEŻELI(A1;$G$2)>0" oraz wybieram styl komórki. Zostanie on zastosowany gdy warunek wynikający z formuły będzie spełniony. Na potrzeby tego zadania utworzyłem styl o nazwie "trafiony". Jeśli nie ma potrzebnego stylu, można go od razu utworzyć przyciskiem "Nowy styl...".
Po zatwierdzeniu formatu, trzeba przekopiować go do pozostałych komórek i najlepiej zrobić to malarzem formatów albo wybrać "Kopiuj" a następnie po zaznaczeniu pozostałych komórek wybrać "Wklej specjalnie" i w otwartym okienku pozostawić zaznaczone wyłącznie "Formaty".
Jeżeli do swojego zestawu liczb będziesz chciał dopisać nowe wiersze, to wstaw je między już istniejące, wtedy otrzymają one od razu potrzebne formatowanie warunkowe.

Podsyłam Ci plik z takim działaniem, więc możesz zobaczyć jak to funkcjonuje.
Załączniki
liczby ze zbioru AOO.ods
(11.52 KiB) Pobrany 229 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

Bajka , bardzo fajnie to działa.
Ja swoją wersję pliku ,którą zrobiłem muszę bardziej "ręcznie" obsługiwać :)
Wersją ,którą podesłałeś to już towar komfortowy i luksusowy.
Dziękuję i pozdrawiam.
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

@Jermor

Po 7 latach wracam do tematu; chodzi o przedostatni post z załączonym plikiem.
Kombinuję jak przerobić załączony plik żeby po podaniu 12 cyfr wyszukiwał i zaznaczał w kolumnach A, B, C, D, E.
Dla 6 cyfr działa perfekt. Kombinuję już 2 dzień ale jestem za cienki.
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

Na początek napiszę, że rozwiązanie tego problemu jest dużo prostsze w LibreOffice. Chodzi przede wszystkim o manipulowanie danymi, możliwości skorzystania z nowych funkcji, których nie ma niestety w Apache OpenOffice. Skoro jednak tak, to przerobiony plik podsyłam.
Dodałem formatowanie warunkowe, podświetlające na czerwono liczbę wylosowaną, jeśli wpisaną ją większą niż 32.
Załączniki
ainat liczby ze zbioru AOO.ods
(12.58 KiB) Pobrany 80 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

,Dziękuję bardzo. Libre zainstalowałem i będę się do niego przyzwyczajał.
Dlaczego zrobiłeś, że liczby po wyżej 32 zaznaczają się na czerwono?
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

Bo, jeśli dobrze pamiętam, liczbami są te z zakresu od 1 do 32.
W załączeniu plik dla LibreOffice. Zobacz różnicę w formule w komórce G2.
Załączniki
ainat liczby ze zbioru LO.ods
(12.64 KiB) Pobrany 77 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

Moja wina ponieważ na początku tematu wprowadziłem w błąd; chodzi o wyniki MiniLotto , czyli zakres jest od 1 do 42 - bardzo przepraszam.

Bardzo proszę o wyjaśnienie (krok po kroku), jak się robi taki plik. Próbowałem na podstawie przesłanego pliku jak i Twoich wpisów zrozumieć jak to się robi. Próbowałem modyfikować formuły i wpisy ale za każdym razem plik przestawał działać.

Fajnie jak byś się taki poradnik popełnił, pozwoliłoby to wielu forumowiczom zrozumieć jak takie coś się robi.
Sam chciał bym to zrozumieć ponieważ przymierzam się do wersji pliku dla Multi Multi gdzie losuje się 20 liczb z 80 a skreśla 10 liczb z zakresu od 1 do 80
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

To nie jest sprawa pliku, ale formuł, jakie należy wykorzystać.
Twój projekt przewiduje, że w pewnym miejscu zostanie wpisanych ileś liczb, w tym wypadku będących wynikiem bieżącego losowania.
W innym miejscu znajdują się wyniki poprzednich losowań.
Należy wyróżnić te wyniki historyczne, w których wystąpiły liczby bieżącego losowania. Ponadto należy określić, w tych wynikach, ile liczb bieżącego losowania znajduje się w każdym z nich.
Czyli dla każdego wiersza historycznego należy sprawdzić, czy pierwsza liczba znajduje się wśród liczb bieżącego losowania następnie, czy druga liczba znajduje się wśród tych liczb itd. do ostatniej liczby.
Wyróżnianie liczb w danych historycznych najłatwiej jest zrealizować przy pomocy formatowania warunkowego (o zasadach takiego formatowania można przeczytać np. tu: https://yestok.pl/ooo/y56.php).
Do zbadania czy konkretna liczba znajduje się w zestawie liczb, zostanie wykorzystanie wyrażenie regularne. (o wyrażeniach regularnych przeczytaj w helpie. W pomocy LibreOffice trzeba wpisać poszukiwane słowa po angielsku "regular expression")
Aby formuły wykonywały się poprawnie, należy zapewnić ustawienie zaznaczonych opcji.
Wymagane opcje w Calc
Wymagane opcje w Calc
obraz_2022-05-31_220634474.png (45.79 KiB) Przejrzano 3773 razy
Sprawdzanie, czy dana liczba znajduje się w zbiorze liczb.
Pokażę to na przykładzie trzech liczb.
Niech sprawdzana liczba znajduje się w komórce A1 natomiast te trzy liczby w komórkach E1, F1 i G1.
Pierwszy sposób sprawdzenia to tradycyjne wykorzystanie funkcji JEŻELI().
=JEŻELI(A1=E1;PRAWDA;JEŻELI(A1=F1;PRAWDA;JEŻELI(A1=G1;PRAWDA;FAŁSZ))) Wynik wyrażenia równy 1 (PRAWDA) oznacza, że liczba z komórki A1 jest w grupie tych trzech liczb.
Nie jest to wygodny i łatwy do analizy sposób. Już napisanie tej formuły dla trzech liczb wygląda słabo a co dopiero gdy tych liczb miałoby być 20.
Trochę łatwiej i przejrzyściej jest wykonać takie sprawdzenie przez funkcję PRZEŁĄCZ(). Ta funkcja jest dostępna tylko w LibreOffice (o tej funkcji można przeczytać tu https://yestok.pl/lbo/y63.php).
=PRZEŁĄCZ(A1;E1;PRAWDA;F1;PRAWDA;G1;PRAWDA;FAŁSZ)
Funkcja także zwróci wartość 1 (PRAWDA), wtedy gdy A1 będzie równa jednej z liczb E1:G1.
Wykorzystanie wyrażenia regularnego pozwala zrealizować zapytanie w rodzaju:
sprawdź, czy A1 jest jedną z liczb E1, F1 albo G1.
Wyrażenie regularne musi być jednak tekstem, nie może być adresami komórek. Zakładając, że komórka E1 zawiera liczbę 4, F1 – 18 a G1 – 9, zapytanie w ogólnej postaci powinno wyglądać tak:
Czy A1="4|18|9", a pionowe kreski należy zinterpretować jako "albo".
Nie we wszystkich obliczeniach wyrażenia regularne zostaną rozpoznane. Stąd pierwsza opcja w ustawieniach. Po drugie trzeba wiedzieć jakie funkcje mogą korzystać z wyrażeń regularnych. Zapis =JEŻELI(A1="4|18|9";PRAWDA;FAŁSZ) nie jest dopuszczalny. Funkcja JEŻELI() nie rozpoznaje wyrażeń regularnych, robi to jednak funkcja LICZ.JEŻELI().
Ta funkcja zlicza w ilu komórkach, wskazanych jako pierwszy argument funkcji, spełniony jest warunek podany jako jej drugi argument.
np. =LICZ.JEŻELI(A1:A100;20) policzy, ile razy w zakresie od A1 do A100 znajduje się liczba 20.
Zatem =LICZ.JEŻELI(A1;"4|18|9") policzy, ile razy (w tym wypadku tylko w tej jednej komórce) wystąpi liczba 4 albo 18, albo 9. Wynikiem może być oczywiście 0 albo 1. Zatem formuła =LICZ.JEŻELI(A1;"4|18|9")>0 może zostać wykorzystana w formatowaniu warunkowym.
Natomiat formuła w rodzaju =LICZ.JEŻELI(A1:A3;"4|18|9") poda wynik, ile razy w zakresie komórek od A1 do A3 ten warunek został spełniony.
Pozostaje problem utworzenia właściwego ciągu "4|18|9" gdyż za każdym razem może być on inny.
Taki ciąg można zbudować za pomocą funkcji ZŁĄCZ.TEKSTY(). W przypadku tego przykładu wyglądałoby to tak
=ZŁĄCZ.TEKSTY(E1;"|";F1;"|";G1). Utworzenie tego zapisu dla 20 liczb jest mozolne.
W LibreOffice istnieje dodatkowa funkcja POŁĄCZ.TEKSTY(), która ułatwi to zadanie, przez zapis
=POŁĄCZ.TEKSTY("|";1;E1:G1). Łączy on zawartości komórek E1:G1 w ten sposób, że poszczególne elementy są rozdzielone znakiem "|" a komórki puste nie są uwzględniane w połączonym tekście (parametr 1).
Plik, który umożliwia wprowadzenie 20 liczb i sprawdzanie do dwudziestu liczb w załączeniu.
Załączniki
ainat liczby ze zbioru LO.ods
(12.85 KiB) Pobrany 74 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

bardzo dziękuję - działa, Ty chyba jesteś przy pisaniu tych programów ? :)

Open Office jest dla mnie wygodniejszy ponieważ korzystam z niego nieprzerwanie od 2004 roku. Zainstalowałem równolegle Libre i niby podobny ale inny, na przykład żeby nadać numerację wielu wierszom w Office wystarczy zaznaczyć zakres potem "Edycja -Wypełnienie - seria i podać jak ma ponumerować.
W Libre do tej pory tego nie znalazłem i straciłem masę czasu na darmo.
Libre praktycznie trzeba uczyć się od początku mimo, że podobny.

post @Jermor » śr sty 04, 2017 9:01 pm
W tym poście tłumaczyłeś mi jak wyszukiwać cyfry jednocyfrowe żeby nie kolidowały z dwucyfrowymi.
Mam zbiór różnych cyfr i jednocyfrowych i wielocyfrowych; potrzebuję wyszukać cyfrę i ją zamienić na inną cyfrę.
Próbowałem zastosować rozwiązanie z Twojej instrukcji ze wskazanego posta. W "Znajdź i zmień wpisałem ^1$ żeby znalazł tylko jedną cyfrę, w tym przypadku cyfrę "1" - niestety nie działa. Co robię źle?
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

Odpowiadając sarkastycznie na
Ainat pisze: wt cze 07, 2022 11:24 am Open Office jest dla mnie wygodniejszy ponieważ korzystam z niego nieprzerwanie od 2004 roku.
mogę zrozumieć, że ktoś, kto od 2004 roku jeździ trabantem nie przesiądzie się do merca, bo już się przyzwyczaił.
Ale na poważnie. To w tej chwili LibreOffice jest lepiej rozwiniętym projektem i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni.
Calc ma więcej dostępnych funkcji, więcej możliwości (np. możliwość filtrowania danych wg koloru tła albo zarządzania formatowaniem warunkowym).
Funkcjonalnie wszystko to, co zostało przygotowane w Calc Apache OpenOffice, będzie funkcjonowało w Cal LibreOffice (w drugą stronę już niekoniecznie).
Co do przytoczonego przykładu. W LibreOffice to polecenie znajduje się w "Arkusz -> Wypełnij komórki -> Wypełnij serię...".
Jeśli chodzi o faktyczne numerowanie wierszy, to w obu arkuszach można to zrobić wpisując liczbę do komórki, a następnie przeciągając dolny prawy narożnik komórki (tak jak przy kopiowaniu formuł) w pionie lub poziomie. Jeżeli w sąsiadujących komórkach znajdują się dwie liczby, to przeciągając prawy dolny narożnik tak zaznaczonego obszaru utworzysz numerowanie z przyrostem wynikającym z różnicy między rzeczonymi liczbami.

Problem zamiany cyfry na inną.
Jeśli zamianę realizujesz przy pomocy "Znajdź i zamień" (CTRL+F w Apache OpenOffice lub CTRL+H w LibreOffice), to zwróć uwagę na opcje "Całe komórki" w oknie dialogowym tej operacji. Jeśli jest zaznaczona, to oznacza, że poszukiwany ciąg musi być jednocześnie zawartością całej komórki.
Jeśli nie jest zaznaczona, to poszukiwany ciąg zostanie znaleziony we wszystkich komórkach, w których jest nawet częścią znajdującego się wpisu.
Zatem, gdy szukasz np. 12 i "Całe komórki" są zaznaczone, znajdziesz tylko te, w których jest liczba 12. Gdy opcja nie będzie zaznaczona, znajdziesz te "12" we wszystkich wpisach, w których występuje, czyli np.: 123, 4123, 12, czy 7012.
(Tu jeszcze jedna różnica z Apache OpenOffice. CTRL+F w LibreOffice otwiera nad paskiem statusowym nowy pasek, przeznaczony tylko do wyszukiwania danych).
Jeżeli wyszukiwanie odbywa się za pomocą formuły, znaczenie ma opcja, w jaki sposób mają być traktowane kryteria wyszukiwania. Tę opcję ustawia się w "Narzędzia -> Opcje -> Calc -> Oblicz -> "Kryteria wyszukiwania..." i dotyczy ona działań funkcji bazodanowych.

Zgodnie z regułami obowiązującymi w zapisie wyrażeń regularnych zapis ^x$ oznacza, że szukamy takiego ciągu, który zaczyna się znakiem "x" (symbol ^) i kończy tym znakiem (symbol $), czyli jest to wyłącznie znak "x".
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

Dzięki ; widzisz - widocznie nie zasłużyłem jeszcze na Mercedesa bo nie poznałem dokładnie Trabanta.

Tyle lat używam Office a nie wiedziałem o tym myku z zaznaczeniem "Całe komórki" ale dziadki tak mają; "SKS"

w Office prowadziłem do niedawna 2 firmy (obecnie program księgowy). Więc się przyzwyczaiłem i dla tego takie ciśnienie na Office, do Libre boję się ładować pliki firmowe żeby się nie uszkodziły. Kilka razy miałem ten problem, że Office uszkodził nieodwracalnie ważne pliki ale na szczęście miałem starsze kopie i pouzupełniałem i jakoś się uratowałem.

Mam też Excela ale bardzo go nie lubię, pewnie dlatego, że słabo go znam.
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

No tak, to mam trochę inne spojrzenie na tę sprawę.
Problem odzyskiwania danych z kopii. Kolega @Rafkus w poście viewtopic.php?t=5801 zamieścił rozszerzenie, które może znacznie pomóc, zwłaszcza gdy prowadzi się stałą i rozbudowaną eksploatację oprogramowania.
Myślę, że jest godne polecenia.
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
Ainat
Posty: 25
Rejestracja: pt lut 24, 2012 8:36 pm

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Ainat »

Co do kopii bezpieczeństwa to zostaję przy swojej technologii : co jakiś czas nadpisuję w folderze gdzie trzymam kopie - aktualną wersją i po problemie.
Tylko trzeba o tym pamiętać i systematycznie to robić, a z tym to już tak różowo nie jest :)
_______________________________________________________________________________________________
@Jermor

Mam kolejny problem ; plik "ainat liczby ze zbioru LO" , który przesłałeś działa ok. tylko jest problem z konfliktem liczb jednocyfrowych i dwucyfrowych.
Otwórz proszę przesłany prze zemnie w tym poście plik i sam zobacz;
usuń jedynkę z komórki A2 a zaznaczą się liczby od dwanaście do dziewiętnaście.
Ten sam problem dotyczy rzędu 20-stek, 30-stek do 70-siętek. Zauważyłem, że jeżeli liczba jednocyfrowa jest na końcu to problem nie występuje, jeżeli jest przed liczbą dwucyfrową z danego zbioru to już tak.

Czy można to jakoś rozwiązać?
Załączniki
ainat liczby ze zbioru LO(2).ods
(27.54 KiB) Pobrany 65 razy
OpenOffice 4.1.2 na Windows 7
Awatar użytkownika
Jermor
Posty: 2239
Rejestracja: sob paź 12, 2013 11:09 am
Kontakt:

Re: wyszukaj ciąg liczb

Post autor: Jermor »

Dokonałem pewnych zmian. Najważniejsza to zmieniłem formułę tworzącą ciąg liczb (ta umieszczona w komórce V1). Obecnie formuła tworzy ciąg liczb jednoznacznie wskazujący na to, że mają to być te liczby, a nie pasujące akurat do liczby fragmenty. Dlatego cały wynikowy ciąg składa się z segmentów ^liczba$, co oznacza, że poszukiwany ciąg musi zaczynać i jednocześnie kończyć zawartość komórki.
Ponadto poprawiłem zakres działania formatowania warunkowego. Z jakichś powodów został w twoim pliku pofragmentowany, podczas gdy jego zakresem działania powinien być, w tym przypadku, obszar A6:T22.
Poprawiony plik odsyłam.
Załączniki
ainat liczby ze zbioru LO(2).ods
(15.74 KiB) Pobrany 69 razy
AOO 4.1.15, LO 7.5.9 (x64) na Windows 10 64bit
Ważne!
Jeśli twój problem został rozwiązany, wróć do swojego pierwszego postu, przejdź do edycji i dopisz [SOLVED] w temacie.
Inni, którzy mają podobny problem, będą wiedzieli, że istnieje jego rozwiązanie.
ODPOWIEDZ