Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Użytkowanie edytora prezentacji
Kura922
Posty: 6
Rejestracja: śr sie 31, 2016 2:52 pm

Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Kura922 »

Witam,

mam za zadanie wykonać prezentacje pdf z odnośnikiem który otwiera plik z pendrive. Problem w tym że każdy komputer widzi pendriwe pod inną literka np "F:".
Czy istnieje jakieś makro czy inna metoda aby klikając w element w pdfie otwierał się plik który będzie znajdował się na tym samym pendrive co w/w pdf?

PDF i plik znajdują się na tym samym pendrive.

bardzo proszę o pilną pomoc
OpenOffice 3.1
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Jan_J »

Musisz zmusić Libre, żeby zapamiętał względną ścieżkę do pliku. Opcja w konfiguracji pakietu:
Narzędzia/Opcje/Ładuj-Zapisz/[x] Względne adresy URL plików
albo podobnie, z wersji na wersję może być nieco inaczej.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Kura922
Posty: 6
Rejestracja: śr sie 31, 2016 2:52 pm

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Kura922 »

Openoffice 3 impress i mam zaznaczone X przy obu opcjach

Może to coś pomoże, PPM na element i daje interakcja tam wybieram "uruchom program" i podaje ścieżkę na tym samym pendrive ale jak daje do innego kompa to literka się zmienia co uniemożliwia otwarcie ;/
Chce aby klikać na dany tekst i otwiera się inny pdf na pendrive. Tak samo klikam ikonke i odtwarza się film.
OpenOffice 3.1
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Jan_J »

U mnie działa. Nie wykluczam błędu w OO.o 3.1, ale nikt go już nie będzie poprawiać. Bieżące wersje to Apache OpenOffice 4.1.2 oraz LibreOffice 5.1.x albo 5.2.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Kura922
Posty: 6
Rejestracja: śr sie 31, 2016 2:52 pm

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Kura922 »

Panie Jan_J, dziękuję za pomoc. Niestety nie często pracuje w OO.

Czyli jak dam teraz interakcje z otwarciem pliku i podam całą ścieżkę powinno działać? Ale nie działa. Jak najeżdżam na element do kliknięcia w PDF to ścieżka jest dalej D:... lub F:.... Co na innym kompie nie zdaje się ponieważ na innym kompie widać inne literki pena. W LO5 tak samo działa ta interakcja. Może coś źle robię? Może coś pomijam? Najgorsze że muszę to do pracy dla klienta zrobić ;/

Czy Panu to na pewno działa? Sprawdzam Pan na innym kompie czy ścieżka nie jest jak u mnie? Jest inna litera pendrive?
OpenOffice 3.1
Kura922
Posty: 6
Rejestracja: śr sie 31, 2016 2:52 pm

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Kura922 »

Czy można dokładny opis jak to zrobić skoro u Pana działa? Zaktualizowałem program i dalej tak samo. Ścieżka nadal chce otwierac z D://... a na innym kompie pen jest pod F:// ;/
OpenOffice 3.1
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Jan_J »

Przy włączonej opcji [x] Względne adresy URL dla plików wykonuję
Wstaw/Hiperłącze/Dokument (z pliku txt, pdf, odt)
Wstaw/Obraz/[x] Link (z pliku png, jpeg)
Wstaw/Media/Audio-video (z pliku mpeg, avi)
Audio nie sprawdzę, bo mam na stałe wyłączony system obsługi dźwięku.

Testy wykonane pod Windows 7 Pro z LibreOffice 5.0.2.

Wszystkie wskazane przeze mnie pliki leżą w tym samym katalogu co budowany dokument, na stałym dysku.
Po zapisie i zamknięciu OpenOffice'a robię tak:
a. zmieniam nazwę folderu z dokumentem i przyległościami. Otwieram, uruchamiam slajdy -- jest OK.
b. przenoszę folder na inny wolumin (np. na pendrive). Takoż OK.
c. najpierw podpinam inny pendrive, potem ten z prezentacją, by dostał inną literę. Też OK.
d. podpinam pen do innego komputera, z libre 5.2. To jest linux, więc ścieżki są zupełnie inne. Działa, a jeśli nie, to tylko przez nieskonfigurowanie obsługi plików danego typu.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Kura922
Posty: 6
Rejestracja: śr sie 31, 2016 2:52 pm

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Kura922 »

Ah i tutaj wychodzi problem. Chodzi mi o troszkę coś innego.

http://przeklej.org/file/ZmLqif/x1.jpg

Tutaj na zdjęciu widać jakąś grafikę i na tym przeźroczysty przycisk. Po jego kliknięciu w nowym oknie otwierać się ma grafika/film/ czy jaki tam plik. W tym jest problem, po jego kliknięciu nie działa bo dodaje automatycznie literke pena na początek url.

http://przeklej.org/file/QmJ1kO/x2.jpg

Wybacz że na przeklej ale nie miałem w tej chwili w pracy dać na inny serwer.
OpenOffice 3.1
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Astur »

Najpierw wstawiłem z galerii jakiś tam znaczek. Potem kliknąłem na niego i zacząłem dumać.

Chciałoby się dodać interakcję... ale interakcja się nie zapisuje. Przynajmniej u mnie. Po ponownym otwarciu działająca interakcja znika, jakby jej nigdy nie było :twisted:

Zrobiłem tak: Otworzyłem animację niestandardową. Dodałem zaznaczoną grafikę. Z kategorii wybrałem różne efekty. Otworzyło się pole wyboru multimediów. No to wskazałem Efekt: Uruchom multimedia i Rozpocznij: Po kliknięciu
Potem kliknąłem prawym klawiszem myszki na tej animacji i wybrałem Opcje efektu. W tychże opcjach, na rozwijanej liście zatytułowanej Dźwięk: wskazałem Inny dźwięk... Po czym, w otwartym okienku wyboru wskazałem plik video. W formacie AVI. Potwierdziłem wybór, zapisałem prezentację i działa. Plik video otwiera się w okienku ActiveMovie.

Teraz eksporty
  • format fodp działa, ale to żadna nowina
  • format pptx i ppsx nie działa
  • format ppt i pps działa, choć okienko filmu się samo nie zamyka. Ale i tak przyjemne zaskoczenie.
  • format pdf nie działa w ogóle. Próbowałem różnych ustawień, ale nic z tego. Przy okazji. Warto jest w eksporcie do pdf, w zakładce Łącza zaznaczyć Eksportuj względne adresy URL do systemu plików. To pomaga przy innych okazjach.
  • format swf nie działa. Powstaje plik, nawet spory, tyle że wypełniony zerami :evil:
  • format xhtml też nie działa. W każdym razie nie otwiera się w przeglądarkach opartych na Chromium
Chyba się nawrócę na 32-bitową wersję Still...
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
Kura922
Posty: 6
Rejestracja: śr sie 31, 2016 2:52 pm

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Kura922 »

Nie wiem czy mogę prosić Pana prezentację przesłać do mnie? Zobaczył bym jak to u Was wygląda. Gdzie tam mam dodać ścieżkę aby otwierało film lub inny pdf? :O
OpenOffice 3.1
Awatar użytkownika
Astur
Posty: 653
Rejestracja: wt lip 13, 2010 9:11 am

Re: Prezentacja - odnośnik do pliku na pendrive

Post autor: Astur »

Kura922 pisze:Nie wiem czy mogę prosić Pana prezentację przesłać do mnie? Zobaczył bym jak to u Was wygląda. Gdzie tam mam dodać ścieżkę aby otwierało film lub inny pdf? :O
Aż się obejrzałem przez ramię na ten pluralis majestatis. Prezentację wraz z avi załączam w postaci archiwum. Uprzedam, że utworzyłem ją w LO 5.1
Link do prezentacji: https://drive.google.com/file/d/0B66lot ... jFPVW5sVTg

Jeżeli masz kłopoty z formatem archiwum, użyj http://7-zip.org.pl/
Ubuntu 20.04 — OpenOffice 4.1.10
Zanim zastosujesz się do jakiejś rady, zrób kopię zapasową dokumentu, którego ona ma dotyczyć.
Wskazówka: w dokumentach używam czasem niestandardowych, bezpłatnych czcionek Gentium i Lato
ODPOWIEDZ