problem z newlinem

Użytkowanie edytora równań
bubblem
Posty: 2
Rejestracja: pt lis 16, 2012 2:04 am

problem z newlinem

Post autor: bubblem »

Witam,
mam pewien problem przy rozwiązywaniu zadania, które do wykonania jest w Open Office, a mianowicie mam do przepisania działanie, które wykonane jest w 2 wierszach wygląda to tak
http://www.sendspace.com/file/p5scjx
tylko kiedy wstawiam polecenie newline wszystko się miesza ze sobą. Nie potrafię sobie z tym poradzić, byłabym wdzięczna gdyby ktoś pomógł mi to zrobić :)

z góry dziękuję
openoffice 3.3
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: problem z newlinem

Post autor: Jan_J »

Więc tam jest nawias, i wewnątrz nawiasu przełamania na znaku mnożenia.
Nawias zapewne rozciągliwy, czyli left [ ..... right ]
Wewnątrz znak mnożenia czyli left [ .... times newline times .... right ]
Niestety, tak się nie da. Albowiem:
* symbol times wymaga argumentów z obu stron. Pusty argument to ""; ewentualnie możesz użyć "×" w cudzysłowach -- ale wtedy math użyje innego fontu niż dla znaku times. Chyba że jeszcze wymusisz ten sam font ...
* rozciągliwe operatory muszą być sparowane w pojedynczym wierszu. Pusty ogranicznik nazywa się none.
Podsumowując

left[ ...... times "" right none newline
left none "" times ...... right]

Pozostaje problem wyrównania wierszy po przełamaniu oraz ew. odpowiedniego doboru wielkości skrajnych nawiasów.

PS. zamiast na sendspace, czy nie dało się wstawić załącznika do postu?
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
bubblem
Posty: 2
Rejestracja: pt lis 16, 2012 2:04 am

Re: problem z newlinem

Post autor: bubblem »

czy mógłbyś i jeszcze pomóc w jednej rzeczy? zrobiłam już wszystko, tylko nie potrafię zamknąć prawostronnie rozciągliwego nawiasu (powinien się on znajdować przed potęgą 1/2), nie wiem gdzie popełniłam błąd. Tak wygląda moje działanie

(j_{1}j_{2}m_{1}m_{2} divides jm) = left [ {{2j+1} over {(j_{1}+j_{2}+j+1)} (j_{2}+j-j_{1}) ! (j+j_{1}-j_{2})! (j_{1}+j_{2}-j)! times "" {}}right none newline
none "" ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~times (j_{1}+m_{1})!(j_{1}-m_{1})!(j_{2}-m_{2})!(j+m)!(j-m) right ] ^{1 / 2} times "" newline

{} times sum {{1} over {z! (j_{1}+j_{2}-j-z)!(z+j-j_{1}-m_{2}!(j_{2}+m_{2}-z)!(z+j-j_{2}+m_{1})!(j_{1}-m_{1}-z)! )} }

Gdybyś mógł powiedzieć gdzie zrobiłam błąd byłabym wdzięczna :)
openoffice 3.3
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: problem z newlinem

Post autor: Jan_J »

Przed none na początku tego wiersza brakuje left.

Jest jeszcze problem z wielkością nawiasów w pierwszym i drugim wierszu. Nie ma rady, trzeba ręcznie poprawić, bo są one od siebie niezależne.
Niestety nie umiem jawnie zadać wysokości nawiasu (nie ma? takiej komendy?). Poradzisz sobie wstawiając niewidoczną konstrukcję (phantom) do nawiasu. Porównaj:

Kod: Zaznacz cały

left none a + b right ]
z

Kod: Zaznacz cały

left none phantom {1 over 2 } a + b right ]
Poza tym radzę poprawić silnie. Notacja z wykrzyknikiem nie jest w 100% zrozumiała dla programu, bo wstawia inny (kursywny) wykrzyknik. W liście funkcji Matha jest silnia -- nazywa się fact; użyj jej.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ