Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Problemy związane z instalacją, uruchamianiem i podstawową konfiguracją w specyficznych środowiskach
indianin
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 15, 2012 5:58 pm

Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Post autor: indianin »

Hej!

Właśnie zainstalowałem długo oczekiwaną nową wersję pakietu Apache OO 3.4. Niestety nie ma polskiej wersji. Czy może ktoś udzielić wskazówek jak dodać polski interfejs użytkownika, help i słowniki do wersji angielskiej? Próbowałem odpalić Polish language pack z wersji Oracle OOo 3.3.0, ale niestety nie chce on się instalować na wersji Apache. Może dałoby się zrobić instalację "na piechotę"? Proszę o wskazówki, które pliki i w jaki sposób wydobyć z Polish language packa 3.3.0 i gdzie je wrzucić.

A może społeczność programistów pomyślałaby o jakimś uniwersalnym Polish language pack dla LibreOffice i Apache OpenOffice? :)
Apache OpenOffice 3.4 na Windows 7
Jan_J
Posty: 4557
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Post autor: Jan_J »

JJ
LO (7.6) ∙ AOO (4.1) ∙ Python (3.11|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
indianin
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 15, 2012 5:58 pm

Re: Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Post autor: indianin »

Moglem się spodziewać takiej odpowiedzi. Niestety, mimo że chciałbym, to nie dysponuję czasem na włączenie się w proces rozwoju Apache OpenOffice. Myślałem, że osoby, które przeszły do drużyny Libre Office mogłyby pomóc w wypuszczenia polskiego language packa dla AOO znacznie lepiej i szybciej niż ktoś nowy. Szkoda. Mnie Libre Office po prostu nie przypadł do gustu. A Czesi i Węgrzy mają swój AOO. :cry:
Apache OpenOffice 3.4 na Windows 7
Awatar użytkownika
quest-88
Posty: 1105
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 8:12 pm
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Post autor: quest-88 »

A co jest nie tak z Libre?
Standardowa diagnostyka rozwiązuje 90% problemów typu "wcześniej działało, ale już nie działa".
Przepis na LibreOffice
Uzyskałeś pomoc? Poinformuj innych o sprawdzonym rozwiązaniu i podziękuj. Dodaj [SOLVED] w tytule.
indianin
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 15, 2012 5:58 pm

Re: Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Post autor: indianin »

Oczywiście, rozważałem możliwość przejścia na LO, ale pod warunkiem, że moje stare aplikacje dla Calca napisane w OpenOffice Basic będą działać identycznie jak dotychczas. Tu jednak spotkały mnie niemiłe niespodzianki. Okazało się, że niektóre makra pod LO działają dużo wolniej. Zgłosiłem ten problem na forum LO, błąd został zlokalizowany i ma być usunięty w LO 3.6. Nie wiedzieć czemu LO Calc upodobnił się do MS Office Excela. Wprowadzono np. denerwujący plus +, który służy do szybkiego (czytaj: przypadkowego) dodawania nowych arkuszy, tak jakby ta czynność była robiona często. Można ten + zdezaktywować przez włączenie ochrony, ale trzeba to robić dla każdego nowego dokumentu. Zespół LO nie chce słyszeć o wprowadzeniu opcji, żeby dało się raz na zawsze to wyłączyć. Bardziej jednak denerwują mnie migające granice bloku komórek, który został skopiowany. To też zostało zmałpowane z MS Excel. Takie zachowanie może być przydatne przy ręcznym kopiowaniu, ale w przypadku używania funkcji w OO Basic nie powinno występować albo dać się przynajmniej wyłączyć. Tak więc, nie da się przejść z OO na LO bez konieczności modyfikacji własnych aplikacji i zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń.

Spotkałem się już kiedyś z narzekaniami na zespół OO, że nie reaguje na zgłoszone błędy, że jest konserwatywny, ale w przypadku LO wajcha została przełożona chyba za bardzo w drugą stronę. Takie działanie może odbić się na jakości pakietu. Z drugiej strony programiści LO też nie zawsze są elastyczni i skłonni do uwzględniania wszystkich postulatów. Nie ukrywam, że ważnym powodem mojej preferencji w stosunku do OO jest przekazanie pakietu pod skrzydła Apache Software Foundation. Wydaje mi się, że to solidna organizacja, gwarantująca jakość oprogramowania, dlatego wolałbym korzystać z jej produktu.
Apache OpenOffice 3.4 na Windows 7
indianin
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 15, 2012 5:58 pm

Re: Jak spolszczyć Apache OpenOffice 3.4?

Post autor: indianin »

Postanowiłem, że pozostanę przy Apache OpenOffice.
Zainstalowałem tylko polski pakiet słownikowy: http://extensions.openoffice.org/en/project/pl-dict, a w opcjach mam ustawione Locale setting: Polish
oraz Default currency: PLN. Mimo braku polskiego interfejsu użytkownika korzystanie z Apache OpenOffice nie stwarza żadnych problemów.
Wszystkie moje aplikacje (wykorzystujące makra OO Basica napisane z użyciem uniwersalnych formuł niezlokalizowanych) działają identycznie
jak w polskiej wersji OO.

Mam nadzieję, że Apache nie wprowadzi wątpliwych ulepszeń rodem z MS Office, takich jak osławiona wstążka. Z Libre Office nigdy nic nie wiadomo.
Apache OpenOffice 3.4 na Windows 7
ODPOWIEDZ