kolory kratek zmiennych

Użytkowanie edytora równań
Awatar użytkownika
Samson
Posty: 38
Rejestracja: wt cze 14, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Poprad

kolory kratek zmiennych

Post autor: Samson »

Czy istnieje możliwość zmiany kolorów kratek zmiennych (zapisywanych <?>) np na kolor czerwony, tak aby rzucalo sie w oczy które pola pozostały jeszcze do wypełnienia?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
OpenOffice 4.1 na Windows 7 Pro
Libre Office 4.2 na Windows 7 Pro
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: kolory kratek zmiennych

Post autor: Jan_J »

Format→Formatowanie warunkowe zaznaczonego zakresu.
Trzeba zdefiniować wcześniej styl komórek, by go zastosować.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
Awatar użytkownika
Samson
Posty: 38
Rejestracja: wt cze 14, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Poprad

Re: kolory kratek zmiennych

Post autor: Samson »

Chodziło mi o coś innego.
W programie formuła, gdy definiuję formułę wpisania <?> wytwarza kratkę w którą potem wpisuje się zmienną.
Kratka ma kolor szary a jak wpiszę w nią zmienną kratka zniknie i pojawi się na jej miejscu zmienna w kolorze czarnym.
Chodzi mi o to, żeby kratka miała kolor np czerwony, żeby rzucało się w oczy gdzie mam wpisać dane.
Z góry dziękuję za odpowiedź
OpenOffice 4.1 na Windows 7 Pro
Libre Office 4.2 na Windows 7 Pro
Jan_J
Posty: 4558
Rejestracja: pt maja 22, 2009 1:20 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: kolory kratek zmiennych

Post autor: Jan_J »

Sorry, rutynowo odpowiedziałem jakby chodziło o Calca.
“Czarna kratka” w edytorze równań to nic innego, jak podświetlony blok. Może wystarczyłoby zmienić kolor bloku? Ale
a. interfejs użytkownika OOo nie ma opcji dla zmiany koloru podświetlania bloku. Można by to osiągnąć tylko jakimś pokrętnym makrem;
b. w ten sposób wyróżnimy tylko jedno miejsce <?>, w które trzeba wpisać wartość, podczas gdy niektóre elementy (np. działania dwuargumentowe) mają dwie takie wartości;
c. symbole <?> są wstawiane tylko w trybie korzystania z asystenta budowy równań. Istnieje kilka innych możliwości tworzenia formuł: pisać po prostu tekst w oknie edycji, albo nawet napisać tekst źródłowy formuły w dokumencie, potem go zaznaczyć jako blok i wtedy wybrać Edycja→Wstaw→Obiekt→Formuła.
JJ
LO (7.6|24.2) ∙ Python (3.12|3.10) ∙ Unicode 15 ∙ LᴬTEX 2ε ∙ XML ∙ Unix tools ∙ Linux (Rocky|CentOS)
ODPOWIEDZ