Problem z formułami

Użytkowanie edytora równań
DBoniem
Posty: 3
Rejestracja: czw paź 25, 2012 5:53 pm

Problem z formułami

Post autor: DBoniem »

Mam następujący problem:

Muszę przepisać z kartki jaką dostałem tekst z wzorami do OpenOffice writer, najlepiej tak aby wszystko było identycznie tak samo.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/481 ... 65e20.html

1. W jaki sposób uzyskać tę pionową kreskę jak na zdjęciu powyższym, zaznaczyłem ją na czerwono ?, nie udało mi się nic znaleźć co idealnie pasowałoby do tego, a w katalogu dodatkowym takiego czegoś nie znajdę raczej ?

2. Może ktoś z was orientuję się co to za litera również zaznaczona na czerwono powyżej takie polskie " h ", lecz z dodatkową kreską ukośną ?

3. Potrzebuję zwiększyć przestrzeń pomiędzy spacjami do mniej więcej dwóch spacji, lecz nie chcę używać dwukrotnego naciśnięcia spacji, zapewne gdzieś w opcjach znajduje się możliwość zwiększenia odstępu jednej spacji ?

4. Jeśli mam za zadanie napisać " y=2pihn, lecz kiedy napiszę w formule y= 2 %ipi hn, wtedy moja funkcja ma jakby spację tzn. y=2 pi hn, a chciałbym to zapisać łącznie bez spacji ?

Proszę o pomoc, od niedawna zajmuję się open officem, stąd moje problemy, z niektórymi sformułowaniami.
Ostatnio zmieniony ndz lis 04, 2012 10:18 pm przez Jan_J, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: przeniesienie do właściwego forum, zmiana tematu
OpenOffice 3.1 na Windows 7
Smaigas
Posty: 135
Rejestracja: czw lut 04, 2010 8:43 am
Lokalizacja: Lietuva (Litwa), Vilnius (Wilno)

Re: Problem formuła

Post autor: Smaigas »

Coś takiego: q^{-1}left lline ""_{r=0}" " = blablabla right none
Załączniki
pvz.odt
(11.11 KiB) Pobrany 386 razy
Version: 5.2.5.1 Build ID: 0312e1a284a7d50ca85a365c316c7abbf20a4d22
Windows XP PRO SP3
DBoniem
Posty: 3
Rejestracja: czw paź 25, 2012 5:53 pm

Re: Problem formuła

Post autor: DBoniem »

ooo dzięki wielkie, a co do pozostałych pytań, ma ktoś jakieś propozycje...
OpenOffice 3.1 na Windows 7
Raknor
Posty: 509
Rejestracja: pt lut 19, 2010 3:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem formuła

Post autor: Raknor »

Kod: Zaznacz cały

left none q^{-1} right rline_{`r=0}
h kreślone -> http://pl.wikipedia.org/wiki/H_kre%C5%9Blone

Kod: Zaznacz cały

hbar
' - mały odstęp
~ - odstęp

Co do zmniejszenia odstępów Format -> Odstęp -> kategoria: Odstępy -> Zmniejsz wartość odstępu.
Z tym, że może się zdarzyć tak, że znaki/litery będą nachodzić na siebie z uwagi na mały odstęp.
LibreOffice 5.1.6 (64bit)
Kubuntu 16.04 (64bit)
Wszelkie uwagi lub chęć udziału przy polonizacji LibreOffice proszę kierować na adres: pol_lo at pro.wp.pl
DBoniem
Posty: 3
Rejestracja: czw paź 25, 2012 5:53 pm

Re: Problem formuła

Post autor: DBoniem »

a jeszcze co do odstępów w samej formule,

Czy mały odstęp w formule jest równy normalnej spacji poza tą formułą, czy jest to jednak "normalny odstęp"?

i jeszcze jedno jeśli mam nawias klamrowy jak np. rozpisanie wartości bezwzględnej http://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9 ... l%C4%99dna i chcę by wyraz dolny znajdował się dokładnie przy nawiasie, bo górne wyrażenie mam bardzo rozbudowane i te dolne wyrażenie, znajduje się na środku wyższego, jak to zrobić?
OpenOffice 3.1 na Windows 7
Raknor
Posty: 509
Rejestracja: pt lut 19, 2010 3:32 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem formuła

Post autor: Raknor »

Może w ten sposób?

Kod: Zaznacz cały

{}= left lbrace {
matrix{ left none { {-2%pi i} over {(-n-2)!} left ( {d} over {dr} right )^{-n-2} left [ -{[l+1/2]^2 h^2} over {2u} + Ze^2 r + E_N r^2 right ]^{-1/2} } right rline_{`r=0} # n leslant -2, ## alignl 0, # alignr n > -2. }
} right none
LibreOffice 5.1.6 (64bit)
Kubuntu 16.04 (64bit)
Wszelkie uwagi lub chęć udziału przy polonizacji LibreOffice proszę kierować na adres: pol_lo at pro.wp.pl
ODPOWIEDZ